• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نقد عکس های مسابقه 16

• شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
توی این تاپیک عکس های مسابقه 16 ام قرار میگیره برای نقد.

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک
پاسخ : نقد عکس های مسابقات عکاسی

عکس اول - برنده ی مسابقه عکاسی شماره 16 :
از amparisay :

HDR_nodet.jpg

از الان تا 3 روز بعد مهلت هست تا عکس رو با هم نقد کنیم, نکات مثبت عکس و اینکه اگه چه نکاتی توش رعایت میشد بهتر بود.
پیشاپیش ممنون :د

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نظرم یکم عوامل محیطی توی عکس زیادن، کادربندی میتونست بهتر باشه + عکس یه حالت غیر واقعی گرفته مخصوصاً گوشه سمت راست. در کل عکس جالبیه

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

یه ترکیب متفاوت از آسمون با زمین که یه صحنه‌ي فوق‌العاده جالب و زیبا ایجاد کرده، یه تنوع خیلی زیبا، یه رنگ خیلی متفاوت از آسمون و ابرهاش و شکل و قیافه‌ی خاص ابرها تو این عکس، تقریبا یک شکار لحظه‌های عالی.
اون ساختمون و آسمون کنار هم شاهکارن
اینکه اینطرف و اونطرف عکس درخت هستش تقریبا خودش یه کادر بندی ایجاد کرده تو عکس و همه چی بین اونا قرار گرفته

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

خودمون هم می تونیم نقد کنیم؟!
این عکس در فروم سایت تخصصی عکاسی حتی برای نمایش هم پذیرفته نشد... نمی دونم چی شد که اصلا اینجا اینقدر مورد استقبال قرار گرفت! انشاءا... در بخش آموزش عکاسی به عکاسی HDR می رسیم و براتون می ذارم که چه جوری همچین چیزی می شه گرفت. اما ایرادات این عکس اینها هستن :
1- بزرگترین اشکال این عکس عناصر مزاحم مثل آدمهای توی عکسه که باید حذف بشن با ادیت.
2- مشکل Flare که به خاطر زاویه تابش خورشید و بدون هود بودن لنز ایجاد شده.
3- بالا سمت چپ عکس یه تیکه از تیر چراغ برق افتاده که باید کراپ بشه (قرار بوده ادیت نکنیم!)
4- اگه لنز وایدتر داشتم و مقدار بیشتری از آسمون می افتاد، یا اگه کادر رو عمودی می کردم نتیجه بهتری می داد.

مرسی از همه دوستانی که عکسم رو لایک کردن. فکر کنم یه رکورد زدیم توی فروم از لحاظ تعداد لایک! امیدوارم عکسهای خوب از همه دوستان عزیزم در همین فروم ببینیم و توی سر و کله هم بزنیم برای نقدش و برای بهتر شدن کار همه بچه ها.
باز هم ممنونم
امیرحسین

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک

خب فک کنم عکس بعدی رو بزاریم خوب باشه :د
عکس دوم - رتبه ی دوم مسابقه عکاسی شماره 16 :
از : مـı د مـϟ ز ـℒ.•

09112010927.jpg

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از زهرا.ج :
خب فک کنم عکس بعدی رو بزاریم خوب باشه :د
عکس دوم - رتبه ی دوم مسابقه عکاسی شماره 16 :
از : مـı د مـϟ ز ـℒ.•

09112010927.jpg
من واقعا متعجبم که این عکس اصلا چی هست! یه آسمون کاملا سفید و مه که به خاطر ارتفاع ایجاد شده، دوتا درخت که از جای بدی بریده شده اند، به علت کج بودن لبه کوه هم به نظر می آد که کادر کجه، سایز عکس هم که بسیار کوچیکه! باز هم جالبه که این عکس با گوشی موبایل گرفته شده (ممنوع نیستا، ولی فقط عجیبه!)، و اینکه این عکس طبق اطلاعات اگزیفش در سال 2010 گرفته شده!!! (مگه اینکه تاریخ گوشی رو اشتباه ست کرده باشند) از ابعادش (نسبت طول به عرضش) هم معلومه که کراپ شده (قرار بود فقط ریسایز کنیم...یادتونه؟!) و باز هم نکته دیگه اینکه این عکس تا جایی که یادمه (حافظه ام ضعیفه، اعتراف می کنم!) در اوایل مسابقه مورد توجه اصلا قرار نگرفت...! اما به صورت ناگهانی تبدیل به عکس دوم مسابقه شد...
در کل بنده اگر این مجموعه عکس در اختیارم قرار می گرفت، شاید در نگاه نقد کنندگی این عکس را با این آسمان عجیب و غریب (!) و دیتیل نامناسب به خاطر ابعادش، کراپ نا متعادل (عکس مربع شده!)، نداشتن هیچ سوژه و نقطه اتکای خاص، حتی در 10 تای اول هم جا نمی دادم... (باز هم اعتراف می کنم که عکس خودم (عکس بالایی) رو هم توی 10تا قرار نمی دادم...! توضیحش را در بالا داده ام)
کمی به خودمان سخت بگیریم! راه رشد همین است...
پی نوشت : تاکید می کنم، نقدها فقط بزرگ کردن اشکالات عکسها هستند، کسی که عکسی را نقد می کند با شما پدرکشتگی ندارد! :) نقد کننده در جهت اعتلای هنر شما، نظر خودش را بیان می کند و مشکل عکس را (که از دید شما پنهان مانده) به شما گوشزد می کند. زمانی که متوجه شویم که نقد کننده خوبی ما را می خواهد، آن نقد بسیار آموزنده خواهد بود! :)

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از amparisay :
من واقعا متعجبم که این عکس اصلا چی هست! یه آسمون کاملا سفید و مه که به خاطر ارتفاع ایجاد شده، دوتا درخت که از جای بدی بریده شده اند، به علت کج بودن لبه کوه هم به نظر می آد که کادر کجه، سایز عکس هم که بسیار کوچیکه! باز هم جالبه که این عکس با گوشی موبایل گرفته شده (ممنوع نیستا، ولی فقط عجیبه!)، و اینکه این عکس طبق اطلاعات اگزیفش در سال 2010 گرفته شده!!! (مگه اینکه تاریخ گوشی رو اشتباه ست کرده باشند) از ابعادش (نسبت طول به عرضش) هم معلومه که کراپ شده (قرار بود فقط ریسایز کنیم...یادتونه؟!) و باز هم نکته دیگه اینکه این عکس تا جایی که یادمه (حافظه ام ضعیفه، اعتراف می کنم!) در اوایل مسابقه مورد توجه اصلا قرار نگرفت...! اما به صورت ناگهانی تبدیل به عکس دوم مسابقه شد...
در کل بنده اگر این مجموعه عکس در اختیارم قرار می گرفت، شاید در نگاه نقد کنندگی این عکس را با این آسمان عجیب و غریب (!) و دیتیل نامناسب به خاطر ابعادش، کراپ نا متعادل (عکس مربع شده!)، نداشتن هیچ سوژه و نقطه اتکای خاص، حتی در 10 تای اول هم جا نمی دادم... (باز هم اعتراف می کنم که عکس خودم (عکس بالایی) رو هم توی 10تا قرار نمی دادم...! توضیحش را در بالا داده ام)
کمی به خودمان سخت بگیریم! راه رشد همین است...
پی نوشت : تاکید می کنم، نقدها فقط بزرگ کردن اشکالات عکسها هستند، کسی که عکسی را نقد می کند با شما پدرکشتگی ندارد! :) نقد کننده در جهت اعتلای هنر شما، نظر خودش را بیان می کند و مشکل عکس را (که از دید شما پنهان مانده) به شما گوشزد می کند. زمانی که متوجه شویم که نقد کننده خوبی ما را می خواهد، آن نقد بسیار آموزنده خواهد بود! :)

داداش باهات پدرکشتگی ندارم ولی باید این موارد رو متذکر بشم :

گفتی کراپ ممنوعه در صورتی که توی قوانین گفته شده :

5.کراپ کردن و ریسایز موردی ندارد.

و اینکه شما خودت توی عکست ( همونی که برنده شد ! ) از HDR استفاده کردی در صورتی که اینم توی قوانین ممنوع اعلام شده :

7. استفاده از HIGH DYNAMIC RANGE (تصویربرداری دامنه دینامیک بالا) و یا همان HDR ممنوع است.

خود دانی :-??

ویرایش :

باشه تو هم عکاس :د

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک

به نقل از علی سینا :
و اینکه شما خودت توی عکست ( همونی که برنده شد ! ) از HDR استفاده کردی در صورتی که اینم توی قوانین ممنوع اعلام شده :
این قوانین جدیدن و از سری بعد مسابقه اجرا میشن!; )

(به ادامه ی نقد بپردازید:د)

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از علی سینا :
داداش باهات پدرکشتگی ندارم ولی باید این موارد رو متذکر بشم :

گفتی کراپ ممنوعه در صورتی که توی قوانین گفته شده :

توی قوانین دوره 16 ام اومده بود که :
به جز ریسایز تغییر دیگه ای توی عکستون ایجاد نکنید.
و ایشون کراپ کردند.
و اینکه من همون موقع با پیغام خصوصی پرسیدم که HDR موردی نداره، گفتند نه.

این قوانین جدیدن و از سری بعد مسابقه اجرا میشن!; )
متشکرم زهرا خانم.
پی نوشت : از اینکه نصف نوشته های بنده رو -1 دادید معلومه که پدرکشتگی ندارید! :)

Manfred

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
دانشگاه
هنر تبریز
رشته دانشگاه
معماری

گیرنده ی این عکس! دیده زمین سرسبزه ابرم که هست خوشش اومده شاتر رو فشار داده! با عرض معذرت من هر چی نگاه کردم اثری از هنر تو این عکس ندیدم! شاید هم من نتونستم ببینم!

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

میریم سراغ عکس بعدی :
عکس سوم مسابقه از M.Sh
5e33da9b103b.jpg

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

خودم نقد کنم اول!
این عکس اولش که گذاشته شد ادیت شده بود. من نامه دادم که این ادیت شده، برش دارید، هیچکس گوش نکرد، بعد یه مدت خودشون عوض کردند.
عکس خیلی به آسمان ربط نداره به نظرم. یعنی خود آسمونش خیلی چیز خاصی نیست. یه سری مرغ ماهیخوار با پراکندگی رندم توی عکس هستند. دکل کشتی هم که خیلی باحاله! اگه می خواید بگید که کج بوده همینطوری و دوربین تراز بوده، باید بگم که در چنین شرایطی باید یه چیز صاف توی عکس باشه که کج بودن طبیعی این خودش رو نشون بده! وگرنه معلوم نیست اصلا.
در کل اما عکس بدی نیست و قابل قبوله. بودند عکسهایی که شایستگی بیشتری داشتند برای سوم شدن، اما این عکس هم عکس ارزشمندی است.

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید ستاری(یا بقولی "شهید هوابرد")

خُب منم می تونم یه چیزایی بگم؟؟
این دقیقا همون بحثی هستش که من گفتم که به بچه ها باید تذکر داده بشه که فوکوسشون برای امتیازدهی باید رو چی باشه.
همون طور کهamparisayما هیچ مدرکی دال بر تراز و صاف بودن دور بین نداریم خصوصا در موقعیت floatکه بشه گفت که دکل کج بوده وحالا از راهی دیگه:اصلا مگه میشه توی یک چنین کشتی دکل کج باشه؟
هدف از نقدکردن من ودوستان دیگه صرفا راهنمایی ونه ایراد گرفتن از روی غرض،این را یادمون باشه.

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

مهداد جان، شدن که می شه. مثلا یه کشتی خیلی کوچیک باشه که با موج کج بشه، ولی بازم نمیشه با اطمینان چیزی رو گفت. بقیه دوستان مثل اینکه کلا علاقه ای به بحث کردن و نقد ندارند، نه؟ صاحب عکس ها هم حتی نیومدن جوابی یا دفاعی انجام بدن! فقط من بودم که عکس خودم رو هم نقد کردم و هم نقد بقیه دوستان رو پاسخ دادم...!

Manfred

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
دانشگاه
هنر تبریز
رشته دانشگاه
معماری

البته کج بودنش به نظر من ایراد خاصی نیست و میشه با چند درجه چرخوندن درستش کرد. ضمنن حتی اگه دکل کج بوده باشه، راست کردنش بهتره چون باعث صلابت و استواری صحنه میشه. نزدیک تر بودن به دکل به طوری که تمام ارتفاع عکس رودر بر میگرفت، میتونست زیبایی کارو دوچندان کنه. البته چنین عکسی که مشخص ترین سورژش یه دکل عمودیه، بهتره عمودی گرفته بشه. با وجود همه اینا مهم ترین ایراد این عکس به نظر من تنظیمات دوربینه (ظاهرا با اتو گرفته شده).آسمون آبی و خورشید زرد و در واقع تمام عکس با یه مه خاکستری پوشیده شده که شدیدن جذابیت عکس رو کاهش داده
یه ادیت پیشنهادی:
34197778812097571672.jpg

alemzadeh

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد - تبریز
دانشگاه
دانشگاه هنر تبریز
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

عکسای بعدی رو نمی‌ذارید؟

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

و اما عکس شماره 4

01042012397.jpg

Manfred

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
دانشگاه
هنر تبریز
رشته دانشگاه
معماری

باز مشکل عکس قبلو داره.یه لایه ی خاکستری.تو عکاسی از آسمون روز فیلتر از ضروریاته. لااقل وقتی امکانش نیس باید تنظیمات دوربین رو دستی و دقیق انجام داد و حالت هایی مثل اتو و ایزی معمولن نتایج خوبی نمیدن. جز این به نظر من عکس ساده ی قابل قبولیه. جایگیری بادبادک و نخش خوبه. خورشید هم جای خوبی قرار داره.

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

این عکس هم جزو عکسهایی بود که اولش آپ شد، بعد عوض شد. اولش کمی اشباع رنگها بیشتر بود، آسمون آبی تر و بادبادک زردتر بودن.از این نکته اگر بگذریم اما، عکس کادربندیش خوبه، سوژه جالبی داره، فقط اون خورشید اگه گوشه کادر نبود بهتر بود. البته من خودم رو خفه کردم در موقع مسابقه که جون هرکی دوس دارید از خورشید مستقیم عکس نگیرید...! اما اینجا سر ظهر، خورشید گوشه عکس افتاده... سنسور دوربیناتون ایشالا صدمه نخوره هیچوقت اما با اینکار امکانش رو زیاد می کنید.

بالا