• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نقد و بررسی شاهکارهای هنری

Manfred

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
دانشگاه
هنر تبریز
رشته دانشگاه
معماری
پاسخ : نقد و بررسی شاهکارهای هنری

آخه مونالیزا که به اندازه کافی دربارش بحث شده...
لطفن این پست منو به عنوان پارازیت بپذیرید :D جای بهتری واسش پیدا نکردم و نخواستم به خاطرش تاپیک جدید باز کنم.

در مورد تابلوی سیب زمینی خور ها من یه چیز جالبی رو متوجه شدم. این تابلو درواقع دو مرد خشمگین رو نشون میده که دارن با عصبانیت به هم نگاه میکنن. مرد چپ چشاش سرخ و دهنش بستس و مرد راست دندوناشو نشون میده. من تو نقدای این اثر تا حالا ندیدم به این موضوع اشاره ای شده باشه. برای دیدنش بهتره اندازه کوچیک عکس رو نگا کنید تا توجهتون به جزئیات جلب نشه:
imagehandler.ashx

scare

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
متالورژی استخراجی

به نقل از Manfred :
آخه مونالیزا که به اندازه کافی دربارش بحث شده...
لطفن این پست منو به عنوان پارازیت بپذیرید :D جای بهتری واسش پیدا نکردم و نخواستم به خاطرش تاپیک جدید باز کنم.

در مورد تابلوی سیب زمینی خور ها من یه چیز جالبی رو متوجه شدم. این تابلو درواقع دو مرد خشمگین رو نشون میده که دارن با عصبانیت به هم نگاه میکنن. مرد چپ چشاش سرخ و دهنش بستس و مرد راست دندوناشو نشون میده. من تو نقدای این اثر تا حالا ندیدم به این موضوع اشاره ای شده باشه. برای دیدنش بهتره اندازه کوچیک عکس رو نگا کنید تا توجهتون به جزئیات جلب نشه:
imagehandler.ashx
اندازه عکس خیلی خیلی کوچیکه!میشه بزرگترش کنی؟

Manfred

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
دانشگاه
هنر تبریز
رشته دانشگاه
معماری

اصن لازم نیست. هرکدوم از صورت ها نصف عکسو گرفتن و تو این اندازه بخوبی قابل تشخیصن ولی تو عکس بزرگ به خاطر جزئییات زیادش نمیشه دید! من جای تقریبی صورت ها و چشما رو تو عکس زیر کشیدم تا راحت تر منظورمو متوجه بشین.
77300516533717081887.jpg

البته تصویر بزرگ تریم میذارم ولی بعیده تو همین اندازه چیزی ببینید.
PotatoEaters.jpg

scare

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
متالورژی استخراجی

درسته تو عکس کوچیکتر صورتا قابل تشخیصه!خیلی جالب بود تابحال به این موضوع دقت نکرده بودم!

sara4

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اراک

به نقل از رهاـbehemoth :
MagrittePipe.jpg

تصویر مورد علاقه من x: این تصویر از رنه مارگریت نقاش سورئالیست فرانسویه.سبک سورئالیسم در اواسط قرن نوزدهم در ادبیات و هنر فرانسه رواج پیدا کرد و لی قرن بیستم و تحولات اون که در کل گذشته رو زیر پا می گذاشت باعث قدرت بیشتر سبک سورئالیسم شد.
اسم نقاشی بالا غدر تصویر/خیانت تصویر یا به فرانسه La Trahison des images هست.زیر تصویر این پیپ نوشته شده Ceci n'est pas une pipe یعنی این یک پیپ نیست. بیننده توی نگاه اول فکر می کنه که نقاش داره حرف مذخرفی می زنه در صورتی که این واقعا یک پیپ نیست تصویر یک پیپه.
خیلی از ناقدین معتقدن که این اثر سورئالیسم رو به اوج خود می رسونه چون با ترکیب ساختار زبان،ساختار منطق و ساختار نقاشی که همه شون ساختار هایی دقیقن تصویری ورای واقعیت و سورئالیست بوجود اومده.
ولی بعضی از منتقدین فکر می کنن که این واقعا تصویر یک پیپه برای همین این اثر کاملا واقع گراست.چون داره به این واقعیت که نقاشی فوق تصویر یک پیپه اشاره می کنه.
من خودم این دو پهلو بودن نقاشی رو دوست دارم و همین طور اینکه از منطق و زبان برای سورئالیست کردن نقاشی استفاده کرده نه از ابزار های معمول سبک در نقاشی.
سلام نقاش عجیبیه!به این شهرت داره که چیزایی رو میکشه که نمیتونه ببینه یا بشنوه ولی دوس داره ببینه یا بشنوه.سبکش هم سورئالیسمه فکر کنم! :-?

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک

صحبت از کار های ونگوگ بود :
The Starry Night

renaissance_paintings_starry_night.jpg

"شب پر ستاره" اثر ونسان ونگوگ رو حتما دیدید. ونگوگ این نقاشی رو در بیمارستان روانی در فرانسه و یک سال قبل ازخودکشی خود کشید.
چی این اثر رو به یاد موندنی کرد؟
چه چیز خاصی این تابلو رو متمایز کرد؟
چه نکاتی توجه شمارو جلب میکنه؟

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران

در نگاه اول بافت نقاشي منو جذب ميكنه، و سپس تناقض نسبي اي كه توي نقاشيه: كار با رنگ روغنه اما حس پاستل رو بهت القا ميكنه
به نظرم اين نوع بافت، يك جور سبكه كه جاهاي ديگه هم ميشه ديدش؛ مثلاً تابلوي Scream اثر ادوارد مانچ
و زيبا ترين قسمت، به نظرم هاله ي اون ستاره بزرگ سمت راستيه كه بسيار خوب بيان شده

خب دليل موندگاريش ميتونه سبكش باشه و البته انكار ناپذيره كه نام "نقاش" بسيار ميتونه اثر بذاره روي ماندگاري و شهرت اثر

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک

یکی از چیز هایی که توجهمو جلب کرد تو این اثر اینه که چشم خیلی راحت روی اثر حرکت میکنه. از هر سمتی شروع کنی به نگاه کردن فرقی نداره. دلیلش یکی سبکه کاره که حالت خط خط کار شده و همینطور رنگ آمیزی مناسب.
شهری که سمت راست پایین هست این حسو بهم القا میکنه که انگار در آرامشه . به طور کلی انتخاب رنگ و نحوه چیدن المان ها یه نقاشی آرامش بخش و قشنگ رو ایجاد کرده.

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

فكر ميكنم چيزى كه ابن نقاشى رو خاص ميكنه نحوه رنگ آميزيشه؛ همه رنگ ها خيلى تند و پر رنگ هستن و همه چيز يك جور حالت تند و شديد داره، ديگه اينكه همه چيز در جريانه انگار كه نقاشى در حال حركته و با وجود اينكه يك صحنه معموليه، نگاه نقاش غيرعادى و حتىخيال انگيزه. بين كارهاى ونگوگ، اين و cafe terrace at night به نظرم قشنگ ترن.

اين پُست امپرسيونيسمه؟

• شروع کننده موضوع

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

یه جیز جالب که توجه منو جلب کرده توجه ویژه ون گوگ به شب و ستاره هاس!
شب های پرستاره به شدت توجه ون گوگ رو به خودش جلب کرده بودند برای مثال در نقاشی شب پر ستاره آرل که در سال 1888 کشیده شده اثر شب رو می بینیم!

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از نسترنّگار :
اين پُست امپرسيونيسمه؟
آره دیگه. مهمترین کاری که نقاش های امپرسیونیست کردن، استفاده از یه تکنیک ِ جدید بود، به این صورت که رنگ هارو روی پالتشون باهم مخلوط نمی کردن، رنگ ها رو به صورت نقطه نقطه یا لکه لکه روی ِ بومشون می ذاشتن، به طور ِ مثال وقتی که می خواستن رنگ سبز رو توی کارشون استفاده کنن، نمی اومدن آبی و زرد رو باهم قاطی کنن، بلکه یه لکه از رنگ زرد و یه لکه از رنگ آبی رو کنار هم می ذاشتن. این جوریه که چشم ما گول می خوره و اون دو تا لکه ی زرد و آبی رو سبز می بینه. نقاش های امپرسیونیست، همون طور که گفتم، بسیار به بخش ِ علمی ِ رنگ توجه کردن و یکی از دستاورد هاشون همونی بود که توضیح دادم. چیز ِ دیگه ای که توی ِ کار نقاش های امپرسیونیست خیلی مهمه، جلوه های نوره. این نقاش ها اغلب کارشون رو توی فضای آزاد ( غیر از آتلیه) انجام می دادن و چون که جهت ِ نور آفتاب خیلی سریع تغییر می کنه، باید کارشون رو سریع انجام می دادن...
دیگه اینکه نقاش های اولیه ی امپرسیونیست اعتقاد نداشتن که یه نقاشی باید یه حرفی بزنه، اونا صرفا" جلوه های طبیعت رو بازنمایی می کردن، برای ِ همین کارهای نقاش های مختلف بسیار شبیه به همه. بعدش یه آدم هایی مثل ِ ون گوگ، از امپرسیونیست ها جدا شدن، چون می خواستن با نقاشی شون یه چیزایی بگن. چون صرفا" فیزیک ِ رنگ براشون مهم نبود.برای همین به این نقاش ها می گن نقاش های پست امپرسیونیست، که کار هاشون امضا داره.

fandog

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
تهران

به نقل از زهرا.ج :
صحبت از کار های ونگوگ بود :
The Starry Night

renaissance_paintings_starry_night.jpg

"شب پر ستاره" اثر ونسان ونگوگ رو حتما دیدید. ونگوگ این نقاشی رو در بیمارستان روانی در فرانسه و یک سال قبل ازخودکشی خود کشید.
چی این اثر رو به یاد موندنی کرد؟
چه چیز خاصی این تابلو رو متمایز کرد؟
چه نکاتی توجه شمارو جلب میکنه؟

به نظر من ( البته به نظر من! ) از جایی که خورشید و ماه با هم در نقاشی یا بهتره بگم در آسمان داخل نقاشی هستن و خونه های سیاه در متن و کوچکتر از بقیه ی حزییات هستن(البته نسبت به ماه و خورشید ) نشون میده که خواسته یه تضاد بزرگ رو نمایش بده که باعث شده زندگی معمولی در حاشیه قرار بگیره و از جایی که خورشید و ماه در نهایت شب رو به وجود اوردن برنده شدن تاریکی د این جداله که از این جدال این برج سیاه گوشه ی نقاشی به وجود اومده.( جون من جمله ها رو داشتین؟؟) البته این نظر شخصی منه که فکر میکنم یه کمی نا امیدانه است!!!

اما از جایی به ذهنم رسید که تابلوهایی که شب رو نشون میدن رو خیلی دوست دارم یه جورایی بهم آرامش میده (در نگاه اول ) اما این تابلو در نگاه اول به من یه احساس ترس میده...

اما در دید هنری به نظر من خیلی قشتگ کشیده من از هنرش خوشم اومد...

تی تی

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
چیره دستان
شهر
میانه

<D= <D= <D= <D=درود
من تازه واردم اما بسیار زیبا بودن آثار نظری ندارم فقط اینو می تونم بگم هر هنرمندی برا خلق اثر از خودش زحمت میکشه و آفرینش میکننه و به جاودانگی میرسه

• شروع کننده موضوع

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

بالاخره بعد از مدت ها یک اثر هنری دیگه از ون گوگ رو با هم می بینیم:
f_0297.jpg

اسم این نقاشی زیبا Skull به معنی جمجمه است. این نقاشی در سال 1887در پاریس کشیده شده.

• شروع کننده موضوع

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

این نقاشی زیبا که با رنگ روغن هم کار شده من رو به یاد نمایشنامه فوق العاده "هملت" می اندازه!
مخصوصا اون جایی که هملت با جمجمه دلقک دربار در حال حرف زدنه و چه قدر اثار شکسپیر زیبا هستند 8->

Sarina_ahm

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين یکـــ
شهر
جَهــان / ٢
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشكى اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكى
تلگرام
اینستاگرام

فضا ُ رنگِ نقاشی رو دوست دارم کلّا از یه طیف خاصی از رنگ توی نقاشیاش استفاده میکنه که در نگاه اول رنگ غالب مفهومُ برسونه ـ توی شب پرستاره هم همینطور ـ
این که سر نماد مرکز افکار ُ آرزوها ُ ادراکِ و اینکه جمجه رو آسیب دیده کشیده و حتی فضای اطراف جمجه که رنگ ـاش درهمُ شبیهه گردابه همه اینا به نظر من احساس سردرگمی خشمُ افسردگی ون گوکُ نشون میده که تو دو سه سال آخرِ زندگیش باهاشون مواجه شده بود.
بعد یه تابلوی دیگه هم داره ون گوک ، skull with a burning cigarette ، که اونم جمجه است و جالب اینجاست که با فاصله زمانی دو سال بعد از اون تصمیم گرفته یه همچین اثری بکشه، البته تکرار توی آثار ون گوک خیلی زیاد دیده می شه ، ولی احتمالا جمجه واسه ون گوک یه نماد از افکار و وضعیتش در اون برهه بوده ، یه بار سیگار به لب و غمگین و بی تفاوت و دوسال بعد _ همزمان با شروع افسردگیش ــ به شدت پریشان و آسیب دیده
×یه نکته ی دیگه ـم که توجه منو جلب کرد ترک روی جمجه بود که روی جمجه ی واقعیم هست و هم حاکی از توجه ِ ون گوک به واقعی بودنُ جزئیات نسبی توی این نقاشی ـه(بر خلاف عادت معمولش) و هم هارمونیِ خیلی خوبی با مفهومُ رنگُ فضای نقاشیش داره - جمجمه ای که در نگاه اول خیلی از مردم آسیب دیده ولی صرفا شکل واقعی ُ سالم جمجه ـست.

• شروع کننده موضوع

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نقل از sRina :
بعد یه تابلوی دیگه هم داره ون گوک ، skull with a burning cigarette ، که اونم جمجه است و جالب اینجاست که با فاصله زمانی دو سال بعد از اون تصمیم گرفته یه همچین اثری بکشه، البته تکرار توی آثار ون گوک خیلی زیاد دیده می شه ، ولی احتمالا جمجه واسه ون گوک یه نماد از افکار و وضعیتش در اون برهه بوده ، یه بار سیگار به لب و غمگین و بی تفاوت و دوسال بعد _ همزمان با شروع افسردگیش ــ به شدت پریشان و آسیب دیده
آره اتفاقا نقاشی خیلی زیباییه راستش بین این و اینی که گذاشتم شک داشتم!

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

Cafe terrace at night

98921_535.jpg

نظرتون راجع به این اثر ون گوگ چیه؟
این نقاشی رو دوسال پیش از خودکشیش کشیده. و با رنگ روغن کارشده.

+ تضاد بین رنگ‌های گرم زرد و نارنجی نور کافه با آسمون آبی-بنفش واقعا قشنگه.

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

+ تضاد بین رنگ‌های گرم زرد و نارنجی نور کافه با آسمون آبی-بنفش واقعا قشنگه.
حرف تضاد رو زدی احساس میکنم بین شلوغی و پر از آدم بودن وسط تابلو با خلوت بودن پایین تابلو هم خواسته تضاد برقرار کنه!
اگر می خواست تضاد رو نشون نده می تونست چندتا آدم هم اونجا بکشه!

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

و حتی بین بلندی آسمون و ساختمونا و اینکه آدم‌ها رو خیلی ریز کشیده هم تضاد هست.
بین نور مصنوعی کافه و نور طبیعی ستاره‌ها هم همین طور.
و خیلی جالبه! آسمون رو با طیف رنگ آبی-بنفش کشیده؛ که هم آبی مکمل نارنجیه و هم بنفش مکمل زرده. که هر ۴تای این رنگ‌ها استفاده شده.

بالا