• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چپ‌چشم هستید یا راست‌چشم؟

• شروع کننده موضوع ibtkm
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
مطلبی به تازگی در ۱ پزشک منتشر شده که به شدت جالب بود و مضمونش هم بود که "چپ‌چشم ‌هستید یا راست‌چشم" و میاد می‌گه که همونطور که یکی از دستا غالبه، یکی از چشما هم غالبه.
نکته‌ای که برام جالب بود تاثیر متفاوت بودن سمت دست و سمت چشم یا cross dominance روی آدما هست! مثلا همونطوری که گفته، افرادی مثل آدریانو، کوبی بریانت، سسک فابرگاس، لیرون جیمز، ماریا شاراپووا، بتههون، تام کروز، جیمی هندریکس، میکلانژ، لئوناردو داوینچی، رابرت دنیرو، آلبرت اینشتین، ریچارد فاینمن، بنجامین فرانکلین و نیکولا تسلا از این دسته بودن!

به نظرتون چرا اینطوریه و آیا واقعا رابطه‌ای وجود داره که اینطوریه؟ ( منظورم تاثیر متفاودن بودن سمت دست و سمت چشم روی فرد هست)
به شخصه ایده‌ای دربارش ندارم.

T@RAN€H

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 Shz
پاسخ : چپ‌چشم هستید یا راست‌چشم؟

من اون نقطه رو با هر دو تا چشمام نسبت به جای اصلی ( وسط )‌متقارن میبینم ؛‌ از وسط به یک فاصله هست .. الان من چپ چشمم با راست ؟ :-/

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

جالبه :O
دلیل متفاوت بودنش به نظرم اینه که بیشتر آدما اون چیزی رو که میبینن احساسی میبنن...اصلا نوعی حسه...پس به قسمت راست مغز که مربوط به اعضای چپی میشه مربوطه...پس چشم چپ غالبه...
ولی در عمل(دست را استعاره از عمل گرفتم)انسان ها اغلب منطقی عمل میکنند...پس نیمه ی چپ مغز و راست بدن انتخاب میشود...پس دست راست غالب است..

تو رو خدا اگه به نظرتون چرت گفتم فحش ندین :-"

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

مطلب بسیار جالبی بود!ممنون.
من خودمم راست چشمم به دو دلیل:
1.چشم سمت راستم بیشتر نزدیک بینه (همیشه 0.5 نمره اختلاف دارن چشمام)
2.تقریبا با چشم راستم مرکز می بینم! البته دقیق و دقیق هم مرکز نیست ولی به مرکز نزدیکتره!
فک کنم رابطه هم داشته باشن! من خودم همیشه احساس میکنم سمت چپی ندارم! یعنی هیچ توانای ندارم با سمت چپم! حتی با دست چپم نمیتونم چیزی رو زیاد نگه دارم! جالب بود که دستگیره در با چشم چپم اصلا دیده نشد و جایی خارج از مثلث بود!

م.ز

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک.
شهر
تهران

اصن نمیشه فهمید طرف داره راست میگه یا دروغ.
من دارم با چشمم میبینم اگه بگم من راست چشمم یا حالا چپ کی میخواد از کجا بفهمه دارم راست میگم یا دروغ؟
بعد این تاثیرش چه جوریه که از مثالا نصفشون ورزشکارن نصفشون نابغه و بقیه بازیگر؟
به نظرم اصلا ریشه ی علمی نداره این مطلب.

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

می شه آدم چشم غالب نداشته باشه؟!!! :| من ندارم مثکه

جفت چشم هام یه نتیجه رو بروز می دن

خظای اندازه گیریم هم خیلی کمه!

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از پویا م :
مطلبی به تازگی در ۱ پزشک منتشر شده که به شدت جالب بود و مضمونش هم بود که "چشم‌هستید یا راست‌چشم" و میاد می‌گه که همونطور که یکی از دستا غالبه، یکی از چشما هم غالبه.
نکته‌ای که برام جالب بود تاثیر متفاوت بودن سمت دست و سمت چشم یا cross dominance روی آدما هست! مثلا همونطوری که گفته، افرادی مثل آدریانو، کوبی بریانت، سسک فابرگاس، لیرون جیمز، ماریا شاراپووا، بتههون، تام کروز، جیمی هندریکس، میکلانژ، لئوناردو داوینچی، رابرت دنیرو، آلبرت اینشتین، ریچارد فاینمن، بنجامین فرانکلین و نیکولا تسلا از این دسته بودن!

به نظرتون چرا اینطوریه و آیا واقعا رابطه‌ای وجود داره که اینطوریه؟ ( منظورم تاثیر متفاودن بودن سمت دست و سمت چشم روی فرد هست)
به شخصه ایده‌ای دربارش ندارم.
بر این اساس که این گفته اگه درست باشه من چشمراست ودست راست هستم.
ولی اون قسمت مشاهیرش چرت بود.چون که خب منم میتونم یه دسته آدم ردیف کنم که بر فرض باخ و ادیسن و باب دیلن و جرج کلونی متفاوت نیست سمت چشم و دستشون :P

Parham MLK

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج

گویا منم تو همون دسته‌ی cross dominance هستم! اصن من خیلی خفنم! خیلی شاخم! :P
مطلب جالبی بود... ولی واقعاً نمیشه ازش نتیجه‌گیری قطعی کرد! لااقل فعلاً! :D

بعد یه مسئله‌ای که هست اینه که ما "کدام‌دست بودن" نداریم... "چپ‌دست بودن" و "راست‌دست بودن" داریم!
در واقع توی مغز، یه قسمتی هست که فعالیتش نشون‌دهنده‌ی راست‌دست بودنه و یه قسمت دیگه‌ای هست که فعالیتش نشون‌دهنده‌ی چپ‌دست بودنه!
یعنی میشه یه آدم، هم راست‌دست باشه، هم چپ‌دست! (اسمشو میذاریم "دودست"!!!)
یا مثلاً یه آدم چپ‌دست، میتونه بر اثر استفاده‌ی زیاد از دست راستش و عدم استفاده از دست چپش، به یه آدم راست‌دست تبدیل بشه!

حالا سه‌تا سوال:
1. در مورد چشم، "کدام‌چشم بودن" داریم؟ یا یه فرد میتونه "دوچشم" باشه؟
2. با اون چیزی که بالا گفتم، یه فرد میتونه به دسته‌ی cross dominance وارد بشه و یا از اون خارج بشه!
پس به نظر میرسه این دسته هیچ ویژگی خاصی نداره! نظرتون در مورد این چیه؟ :-?
3. برام جالب شده بدونم آیا چشم رابطه‌ای با پا هم داره!؟ یا اصن دست و پا با هم چطور؟ :-?

خودم خیلی دوس دارم هم دودست باشم هم دوپا! 8->
(حوصله‌ی سرچ کردن درباره‌ی این سوالا رو نداشتم! :-‌")

amirali.a

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 3
شهر
تهران
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

جالب بود
من چشم چپم ولی دست راستم :D

اینم یه مطلب درباره ی تفاوت چشم چپ بودن یا راست بودن

در دو سوم افراد، چشم راست چشم اصلي است و در يک سوم باقي مانده ، چشم چپ. براي تشخيص چشم اصلي آزمايشات بخصوصي به وجود آمده است.
مساله اين است که آيا اين تفاوت هاي فردي راست چشم يا چپ چشم بودن تاثيري بر فرآيند دريافت اطلاعات ديداري مي گذارد يا نه؟ (براي مثال در دريافت يک نوشته)
براي پاسخ به اين سوال ، بخش عصب شناسي دانشگاه علوم انساني مدرن تحقيقاتي در اين زمينه انجام داده است.
اين موسسه عده اي از دانشجويان را مورد آزمايش قرار داد. با اين که دانشجويان همگي راست دست بودند، اما مشاهده شد که در برخي از آنها چشم چپ و در برخي چشم راست ، چشم اصلي بود. در مرحله بعدي آزمايش از آنها خواسته شد که متني را بر صفحه کامپيوتر بخوانند.
نتايج حاصله حاکي از اين است که «چپ چشم»ها متن سمت چپ صفحه را سريع تر از متن سمت راست مي خوانند و اين که افراد «راست چشم» هر دو متن را به يک سرعت مي خوانند. تحليل هاي دقيق تر ثابت کردند که مغز افراد «چپ چشم» هنگام خواندن متن سمت چپ (نسبت به وقتي که متن سمت راست را مي خوانند) نمادهاي بيشتري از متن را دريافت مي کند. در حالي که در افراد «راست چشم» اين تفاوت ديده نمي شود.
اين بدان معنا است که درک متن سمت چپي موفقيت آميزتر است. وانگهي ، چشم اکثر افراد «چپ چشم» به سمت چپ حرکات سريع تري از خود نشان مي دهد تا به سمت راست.
در مورد علت اين تفاوت ها، فيزيولوژيست ها فقط مي توانند به گمانه زني بپردازند. دانشجويان موردنظر همگي راست دست اند. پس دست راست (و اصلي) آنها را نيم کره چپ کنترل مي کند. در افراد «راست چشم»، چشم راست (و اصلي) هم تحت کنترل نيم کره چپ است.
اما در «چپ چشمها»، چشم چپ (و اصلي) را نيم کره راست کنترل مي کند که هيچ دخالتي در کنترل حرکات دست اصلي ندارد لذا آزادتر است و تمام تمرکزش روي چشم اصلي است و اين به نتايج بهتري مي انجامد و باعث مي شود که افراد «چپ چشم» سمت چپشان را سريع تر بخوانند.

asghar shepeshu

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمون
مدال المپیاد
نچ نچ

من خودم که دست راست و چشم راستم
مامانمم چپ چشم و چپ دست بود
من که قبول داشتم تستو چون وقتی خودم یه جایی رو نگاه می کنم حس می کنم چشم چپم زورش میاد به چشم راستم کمک کنه از قضا مامانمم چشم راستش تنبلی داره
باحاله هااااااااا

• لایک
امتیازات: ayda

meli

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کشوری کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

راست دست + راست چشم!

حس میکنم بیشتر به این ربط داره وقتی آدم میخواد توی هرچیزی نگاهشُ تنظیم کنه با کدوم چشمش اینکارو بکنه! بنظرم باعث میشه که اون چشش قوی تر بشه! :D

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

بچه‌ها بیشتر به سوالات جواب بدید. هدف این نیست که بگیم چه کسی راست دسته یا چپ دسته. چون کاملا اسپمه.
قبلنا یه تاپیک چپ دست یا راست دست هستید بود ، دقیقا به همین دلیل به فنا رفت.

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/'̿'̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

اینکه آدما اکثراً راست دست هستن یه چیز غالبیه تو جامعه ، فکر میکنم به منشا ژن راست دستی یا چپ دستی اگه توجه کنیم احتمالاً اثر راست دستی غالب بر چپ دستیه . پس طبیعیه که اون افراد راست دست باشن ، این تا اینجا .
راجع به اینکه چرا چپ چشم هستن ، کلاً حرکات سمت چپ بدن تحت کنترل نیمکره راست مغزه و حرکات سمت راست تحت کنترل نیمکره چپ . نیمرکه چپ بیشتر غالب بر موضوعات صفر و یکه ، اما نیمکره راست جزئیات بیشتری تو کارها دخیل میده . پس اگه چشم چپ باشی احتمال اینکه نیمکره راستت فعال تر باشه بیشتره پس یا قابلیت های هنرمندانه تری داری یا مخترع تری . اون افراد تو لیست هم همین هستن.

یه نکته خیلی خیلی حساس رو هم بگم ! بنظرم اینکه چپ چشم هستین یا راست چشم تعیین میکنه که کدوم چشمتون ضعیف تر میتونه باشه تو بینایی ! نه بر عکسش ! یعنی نه اینکه بگیم چون چشم راستم ضعیف تره پس باعث شده راست چشم بشم . چون هر کی هر کدوم از چشاش که غالب باشن طبعاً تو طول زندگیش از اون چشم بیشتر استفاده میکنه و قدرت بیناییشو میزاره رو اون . پس فشاری که رو اون چشم میاد بیشتر میشه ، پس به مرور ضعیف تر از اونیکی میشه . در واقع فک کنم دلیل اینکه چرا نمره های چشم اکثراً یکی نیستن رو کشف کردم الان :D

راستی برای ضمیمه ، این عکس رو هم ببینین :)

tumblr_m15jswm8Wf1rs1h6io1_500.jpg

Kathy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یکــــ
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست

من چپ دست و به شدت چپ چشمم! :D(شماره ی آستیگماتیسم چشمامم فرق دارن) . خیلی جالب بود ! اصن انگار یه متنیو که میخوام بخونم، قسمت راستشو آروم آروم باید بخونم درحالیکه قسمت چپ متنو خیلی سریعتر میخونم!
اینم دو تا راه ساده ی دیگه برای این که بفهمین چپ چشمین یا راست چشم :
چطور چشم غالب را پيدا كنيم؟راه اول : با نوك انگشت سبابه‌تان به شيئ نسبتا دوري اشاره كنيد. يعني وقتي داريد شيء دور را نگاه مي‌كنيد انگشت سبابه‌تان را آنقدر جابجا كنيد تا نوك انگشتتان بر روي جسم منطبق شود. دقت كنيد كه تمركز چشمتان نبايد روي انگشت باشد بلكه بايد شيء دوردست را نگاه كنيد.
حالا چشم راستتان را ببنديد. اگر موقعيت نوك انگشتتان نسبت به شيء ناگهان عوض شد، چشم راست شما غالب است و اگر موقعيت آنها نسبت به هم تغيير نكرد چشم چپ شما غالب است. اگر چشم چپتان را ببنديد وضعيت برعكس است.

راه دوم : با دستهايتان يك روزنه درست كنيد و از ميان آن به شيء دوري نگاه كنيد. يكي از چشمهايتان را ببنديد. اگر شيء دوردست را ديگر نمي‌توانيد ببينيد، چشمي كه بسته‌ايد چشم غالب است.

Dominant eye

علت چيست؟همانطور كه گفتيم اگر تمركز (فوكوس) چشم ها بر روي دوردست باشد، اشياء نزديك دوتا ديده مي‌شوند. بنابراين شما در اين حالت دو تصوير از نوك انگشتتان خواهيد ديد. وقتي مي‌خواهيد نوك انگشتتان را بر شيء منطبق كنيد بايد از يكي از اين تصاوير صرفنظر كنيد و تصويري كه براي مغز مهم‌تر است را به عنوان تصوير انگشت در نظر بگيريد. خوب كدام تصوير مهم‌تر است؟ تصويري كه توسط چشم غالب دريافت مي‌شود. مغز به طرز جالبي تصوير چشم ديگر را ناديده مي‌گيرد. حالا وقتي شما يكي از چشمانتان را مي‌بنديد، يكي از دو تصوير حذف مي‌شود. اگر تصوير حذف شده تصوير چشم غالب باشد، مغز مجبور است از تصوير چشم ديگر (كه قبلا صرفنظر شده بود) براي پردازش اطلاعات استفاده كند بنابراين موقعبت انگشت و شيء ناگهان عوض مي‌شود.

كجا از چشم غالب استفاده مي‌كنيم؟
در كار با وسايلي كه نياز داريم يكي از چشم‌هايمان را ببنديم (مثل ميكروسكوپ، تفنگ و گاهي هنگام نخ كردن سوزن) بهتر است از چشم غالبمان استفاده كنيم. چرا كه مغز هماهنگي بيشتري با اين چشم دارد. البته اكثر افراد بدون آن كه متوجه باشند بنا به تجربه از چشم غالبشان استفاده مي‌كنند و چشم ديگر را مي‌بندند.
شما هنگام كار با ميكروسكوپ كدام چشمتان را مي‌بنديد؟
:D

mahtab.f

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر - سخت افزار

من راست چشمم + چپ دست ( البته خانواده در ایام کودکی من رو راست دست کردن :D)
حالا ولی کلا من نفهمیدم به چه دردی میخوره مثلا من که غالب بودن دست و چشمم متفاوته چه مشکل خاصی داره نسبت به بقیه ادما؟؟؟

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از پویا م :
بچه‌ها بیشتر به سوالات جواب بدید. هدف این نیست که بگیم چه کسی راست دسته یا چپ دسته. چون کاملا اسپمه.
قبلنا یه تاپیک چپ دست یا راست دست هستید بود ، دقیقا به همین دلیل به فنا رفت.

Poorya.L

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
مدال المپیاد
-
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
مکانیک

من هم راست دستم هم راست چشم
قبلا خیلی به این موضوع فکر کرده بودم حتی موقع فکر کردن با چشام از این کارا زیاد میکنم اما هیچ وخ دلیلشو نفهمیده بودم جالب بود
مرســـــــــی
چی دیس میدی؟ چیه طاقت نداری ببینی یکی خلاف عقیده ات حرفیده همینه که هست هم راست چشمم هم راست دست توی پست اول گفتی نظرتون راجبه اینکه سمت چشم با سمت دست متفاوته چیه خب وختی میبینم واسه من هر دو یه سمته بیام درباره متفاوت بودنش بحث کنم !!

zahra:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجف‌آباد
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
الزهرا/رویان
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی/ژنتیک مولکولی

.

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

به نقل از ladybug :
فکر میکنم وقتی یه نفر راست دست باشه طرف چپ مغزش فعال تره به همین دلیل چشم راستش هم غالبه و بلعکس
این استدلال خودمه و هیچ منبع علمی همم نداره :D
فک نکنم اینطور باشه!چون خب امکان داره بعضی از افراد (مثلا خودِ من)چشم و دستشون باهم هماهنگ باشن!ینی همون سمت چشمی غالب باشه که دست هم هست... :-?

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

من که چپ چشمم.
لطفا مطالبی درباره ویژگی های این چپ چشما هم بذار. :)

بالا