• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کتابفروشی

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
ویژگی های یک کتاب فروشی ایده آل؟

* ویرایش

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : کتاب فروشی

به نقل از نسترنّگار :
تصورتون از یک کتاب فروشی ایده آل چیه؟ چه ویژگی هایی باید داشته باشه؟ قدیمی باشه یا جدید؟ کوچک یا بزرگ؟ چه کتاب هایی توش فروخته بشن؟ مشتریاش چی؟ کتاب خون های حرفه ای که هر کتابی رو اسم ببری خوندن یا صرفاً آدمایی مه میان و میرن و شاید یه کتاب هم بخرن؟ صاحب کتابفروشی چطور؟
خب محيطش خيلي برام مهمه. محيط يعني مسئولاش و آدمايي كه پاتوقشون اون حاس، و سليقه شون تو كتاب و اينا! بعد برام مهمه كه مسئولاش بيان حرف بزنن با آدم و راهنماييش كنن. بزرگ و كوچيك بودن اولويت اول نيست؛ اما دوس دارم بزرگ باشه. كلاً مثلاً جايي مث نشر افقُ مي پسندم! :D

پ.ن: چه سوالايي بود آخه :-"

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

به نقل از نسترنّگار :
تصورتون از یک کتاب فروشی ایده آل چیه؟ چه ویژگی هایی باید داشته باشه؟ قدیمی باشه یا جدید؟ کوچک یا بزرگ؟ چه کتاب هایی توش فروخته بشن؟ مشتریاش چی؟ کتاب خون های حرفه ای که هر کتابی رو اسم ببری خوندن یا صرفاً آدمایی که میان و میرن و شاید یه کتاب هم بخرن؟ صاحب کتابفروشی چطور؟
خوشحال‌تر میشم اگه بزرگ باشه ؛ با اینکه خیلیَم مهم نیست :D ولی برام مهمه که آدم‌هایی که توش رفت‌و‌آمد دارن [ چه مشتری‌های ثابتش ، چه فروشنده‌ها ] کتاب‌خون باشن و بیان با آدم حرف بزنن و تبادل نظر و فلان . مثل شهرکتاب ساعی جوّش خشک نباشه و آدم احساس راحتی کنه توش ! جاشَم مهمه ؛ نزدیکی به وسایل حمل‌ونقل عمومی و اینا :-"
مثل نشر افق نباشه که نصفش کتاب باشه و نصفش وسایل ِ دیگه :D اون قفسه های ِ تا سقف ِ افق رو می‌پسندم‌آ ، ولی وسایل دیگه نمی‌ذارن آدم با کتاب‌ها ذوق کنه ؛ حواس آدم ُ پرت می‌کنن هِی :-"
آهان بعد بوی ِ کتاب هم همین‌جوری پخش باشه تو فضا :-"

× پ.ن. ِ نرگس تایید می‌شه :-"

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

من از کتاب چیز زیادی سر درنمیارم. به بزرگی خودتون ببخشید لطفاً. فکر میکنم این تاپیک کم بود این جا. دیگه ببخشید ضایه شد و این حرفا :-"

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

زیاد موضوع جذابی نیست اما خوب بلاخره هرکی یه نکاتی داره برا جذب به کتابفروشی ها!

من ترجیح میدم یه تهویه هوای خوب داشته باشه! :D جدی میگم! واقعا مهمه! اگر آدم مث یک انسان متمدن بخواد 2 ساعت گفتمان کنه و کتاب بببینه باید هوا برسه به مخش!

ولی یکی از دلایل مهم یا با یکی از دوستان برم و یک معلمی چیزی که باسواد باشه مث جناب شیوا ،منصوریان، دادبین، شفیعی، اسدالهی و...! یا مث نیما(البته نمیخوام شاخ شه ها ولی آدم باحالیه حال میده باهاش بری بیرون) و یه طرف دیگه هم آدم های باسواد باشن بشه باهاش تبادل نظر کنیم و در مورد همه کتاب ها حرف بزنیم! :D

کلا این گفتگو خیلی مهمه!

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی
پاسخ : کتابفروشی

بسم الله...
سلام...

من یه جایی رو می پسندم که به آدم حس کتاب فروشی بده... نه مثل کتاب فروشی نشر ثالث و افق... این جور جاها اصلا" به آدم حس کتاب فروشی نمی دن... به درد این می خورن که مثلا" با دوستات قرار ه برین ولگردی، می رین کتابفروشی، بعدش می رین آب انار می زنین، دقیقا"! چون خیلی چیز های زیادی به غیر از کتاب می فروشن... به نظر من اگه کسی می خواد یه کتاب فروشی خوب داشته باشه، باید هیچی جز کتاب نفروشه...
بزرگی و کوچیکی ش برام مهم نیست، این برام مهمه که یه سری آدم ولگرد، پا نشن بیان و توش و هی اعصاب آدم رو بهم بریزن و کتاب نخرن و فقط دستمالی کنن کتاب هارو...
آدم هایی هم که کتاب می فروشن خب خیلی مهم ان... مثلا" توی کتاب فروشی نشر افق، کتاب فروشاش اولا" که خیلی بی سوادن و فقط به خاطر تریپ ش اومدن تو کتاب فروشی وایسادن، بعدشم به شدت وحشتناکی پول پرست ان... :-& [-( :O ولی اون خانومه ای که توی کتاب فروشی نیک هست، هر دفعه کلی کتاب به آدم معرفی می کنه...
جو و دکور کتاب فروشی هم به نظرم مهمه... این که جو آروم باشه و فضاش به آدم آرامش بده... یه جایی مثل کتاب فروشی نشر ثالث، اصلا" به آدم آرامش نمی ده... فکر کنم به خاطر نوعی ه که کتاب هاش رو چیدن...
به نظرم کتاب فروشی نیک، به غیر از اینکه کوچیکه، یه کتاب فروشی ایده آل ه... هر هفته یه سری کتاب رو به عنوان کتاب هفته معرفی می کنه و کلا" خیلی به روز ه...
کتاب فروشی انتشارات هاشمی هم خیلی خوبه... جو آرومی داره، آدما یی هم که توش هستن با سوادن، تازه سقفش خیلی بلنده و تا سقف هم کتاب چیدن... (آدم یاد این فیلمای انگلیسی می افته که یه دانشمندی هست توش که کلی کتاب داره!)... یه چیز دیگه ای هم که هست، اینه که می تونی بشینی کف زمینش و سه چهار صفحه از کتابی رو که می خوای بخری، بخونی... x:

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

من دو نوع کتابفروشی رو ترجیح می دم معمولا:
یکی کتابفروشیای کوچیک و متروک رو که معمولا هم هر کتابی رو می خوام توشون پیدا شده!
بعدم اینکه چون صاحب مغازه خودش فروشنده هم هست و مغازه هم خلوته معمولا داره کتاب می خونه و معمولا هم اطلاعاتشون راجه به کتابا بالاس!
بعد اینکه اگه سفارشی هم باشه چون زیاد سرشون شلوغ نیس سری میارن!
البته یه بدی ای هم که دارن اینه که چون مشتریای این کتاب فروشیا معمولا یه سری افراد خاصن بیشتر کتابا تو یه مایه ن!

یکی دیگه ام کتابفروشیای بزرگ که بشه رفت و تو قفسه هاش گشت و گذار کرد! 8->
البته اگه طبقه بندی کتاباشون واقا خوب باشه گشت و گذار خوبی هم می شه!
ولی معمولا درست نیست مثلا یه ژانر کتاب تو یه ژانر کتابای خیلی بی ربطه!

فروشنده هم که خیلی مهمه،چون معمولا حتی کمم شده باهاشون راجه به کتاب حرف می زنم!

یه کتاب فروشی ایده آل هم هس(شهر کتاب نیس)که خیلیم بزرگه
بعد این دیگه واقا ایده آله که یه چیز خیلی خوب داره اونم داشتن بورد پرفروش ترین هاست
البته خوب یه سریش مزخرفن ولی خوب کلا چیز خوبیه!

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

بنده یه نکته‌ای رو متذکر بشم ؛ گول ِ این پرفروش‌ها رو نخورین . من گول همونا رو خوردم که رفتم "یوسف‌آباد، خیابان سی‌وسوم" رو خریدم . :|

× جهت ِ اسپم نشدن : از اینایی نباشه که هم م.مودب‌پور داره هم سلینجر و کافکا و فلان . یعنی میگم که خیلی هم پراکنده نباشه ژانرهای کتابی که توش هست .
اینم فاکتور مهمیه به هر حال . برم توش گم شم ندونم از کجا شروع کنم و دنبال چی باشم بَده خب :|

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

آخخ آره، قفسه بنديا. خيلي مهمّه آقا! اول اين كه قفسه ها مرتب باشن. مرتب بودنم نه اين كه مث نشر افق، يه قفسه باشه ادبيات آمريكا اما كتاباي يه نويسنده پيش هم نباشن. مهمه كه كتابا رو به ترتيب نويسنده چيده باشن، چون خيلي كتاب خريدنُ آسون ميكنه. من خودم قفسه بندي شهر كتاب و نشر ثالثُ راضيم ازشون! آدم گم نميشه!

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

لجند هم گفت ، آقا این تهویه هوا و سیستم گرمایشی سرمایشی واقعا چیزِ خیلی مهمیه...

مثلا تابستون تو گرمای مرکز ِ شهر و انقلاب و اینا میری تو یه کتابفروشی ، باید یه هوای درس حسابی بخوره به کله ی آدم مخش وا شه که کتاب ـا رو نگاه کنه...

به شخصه یه جای دنج رو ترجیح میدم که کمی هم بزرگ باشه تا آدم با خیال راحت هر چه قد خواست گشت و گذار کنه!

ترجیحا شلوغ نباشه و پر از خرت و پرت... به شخصه حواسم پرت میشه و اون مکان شاید واسه خرت و پرت خریدنم خوب باشه ولی واس کتاب خریدنم خوب نخواهد بود!

دیگم این که کتابا رو بر اساس نویسنده قفسه بندی کرده باشن...( لایک به نرگس!)

جنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران

به نظر من کتابفروشی یا باید خیلی درندشت باشه مث شهر کتاب یا یه جای دنج و کوچولویی باشه(کلن یا خیلی بزرگ یا اندازه لونه زنبور :Dوسط نداره)که مث این فیلمای هری پاتر مسئولش یه پیرمرد مهربون با یه عینک ته استکانیه >:D<
خدایی شهر کتاب خیلی جای جالبیه!شهر کتاب دم خونه ما(شعبه انقلابش نه!یکی دیگس :D) خیلی باحاله!سقفش بلنده همش هم قفسه س
مسئولاشم خیلی گلنX-(نه سر تخفیف باهات چونه میزنن :D نه پرروئن :D(برعکس بعضی انتشاراتیای انقلاب X-( X-( X-()
بعد همینجوری توش نیم طبقه س!ینی اول یه سالنه..بعد 3-4تا پله میخوره میره بالا دوباره یه سالنه و....
راستش ازین کتابفروشیای شلوغ به هیچ وجه خوشم نمیاد!ازینایی که ملت هی میان و میرن و کتابا رو برمیدارن و دستمالی میکنن :-&ماشاالله خریدم نمیکنن که!همش نگاه میکنن میرن
+چقد حرف زدم!لان از صدام معلومه همه اینا ته دلم مونده بود؟ :D

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

میگم که بهتره یه استفاده ی بهینه ای ازین تاپیک بکنیم و توش به معرفی و بررسی کتابفروشیها و شهرکتابها بپردازیم...
+به زودی نظر خودم رو راجع به یه کتابفروشی خوب میگم!

اردلان

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
زیادن حال ندارم بگم
دانشگاه
عباسقلی خان
رشته دانشگاه
نرفتم ک هنوز

در رابطه با پست بالایی
کتاب فروشی های شهر ما مشهد ک معلومه کجان
ی خیابون هست ب نام سعدی
توش پر پاساژه
هر کتابیم ک بخای میتونی گیر بیاری
اگه اونجا نشد باید بری نمایشگاه کتاب(ینی همه چی پیدا میشه اونجا)

در رابطه با خود تاپبک
کتاب فروشی از نظر من اولا باید محیط فروش کتاباش فرق کنه
ینی مثلا وا3 کتابای تخیلی یجور جا و دکوراسسسسیون داشته باشه و وا3 کتابای عاشقانه یجور
دوما خودش باید تو ی فضای مناسب باشه
ینی توی محله ی شلوغ یا جایی ک سصح علمیه مردمش پایینه نباشه
سوما کتاب فروشش حداقل مدرک دانشگاهیه این کارو داشته باشه ک 4تا سوال ازش میپرسم م3 آهو در چمنزار گیر نکنه
چارما کتابای ضروری و مطابق با نظر اکثریت مشتریاشو داشته باشه
ن کتابای بدرد نخور چون هم جای الکی میگیره هم باعث زحمت میشن هم ....
پنجمن باید اون کتاباش ک حالت مرجع دارن وا3 فروش ینی قشر دانشجوی مملکت میخرن ب روز باشه
هعععععععععععععععی همچین کتابخونه ای اگه باشهههههههههه 8-> 8-> 8-> 8->

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

1. به نظرم مدرك مهم نيست. سطح فكر و تعداد كتابايي كه خونده مهمّه.
2. اگر بخواد مطابق سليقه ي "عموم" باشه كه, همه ش ميشه مودب پور! :D

+ دوست دارم كتاب فروشي پاتوق يه سري آدم خاص جالب باشه.

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

جایی که سطح علمی مردمش پایینه نباشه ؟!
اتفاقا ً بنظرم باید اونجاها بیشتر باشه که سطح ِ مردم رو بیاره بالا !

× دقیقا ً از کجا میشه تشخیص داد سطح علمی مردم یه جا پایینه ؟ :-?

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

کتاب‌فروشی ایده‌آل مطابق با سلیقه‌ي شخص تعاریف گوناگون داره. یه سری پارامتر که به صورت کلی دخیله:

۱. موضوعات محوری کتاب‌های اون کتاب فرومشی
۲. نحوه‌ی دسته‌بندی کتاب‌ها در اون کتاب‌فروشی
۳. تاریخ چاپ کتاب‌های اون کتاب‌فروشی
۴. فروشنده اون کتاب‌فروشی

مثلا اگه من علاقه‌مند به "تاریخ" هستم، برای من کتاب‌فروشی ایده‌آل کتاب‌فروشی‌ی هست که کارش و تمرکزش روی کتاب‌های تاریخی باشه و نه چیز دیگه. به عبارتی موضوعات کتابش صرفا تاریخ هستش

درباره‌ی دسته‌بندی، دسته‌بندی در پیدا کردن کتاب مناسب خیلی به آدم کمک می‌کنه. دسته‌بندی فقط این نیست که بگیم رمان اینجاست، داستان‌کوتاه اونوره و ... دسته‌بندی می‌تونه ریزتر هم بشه. مثلا نشر افق بود فکر کنم، که کتاب‌ها رو براساس ملیت نویسنده مرتب کرده بود. مثلا نویسندگاه روسیه. نویسندگان آلمان. نویسندگان نروژ و ...به نظرم این شیوه خیلی خیلی خوبه.

تاریخ چاپ هم مهمه. ممکنه یه کتاب فروشی صرفا کتاب‌های قدیمی و کمیاب رو بفروشه. شاید من دنبال یه کتاب کمیاب باشم. در نتیجه این کتاب فروشی برای من یکی از پارامترهای ایده‌آل بودن رو داره

یه چیزی که به نظرم مهمه ، فروشنده‌ی اون کتاب فروشیه. به نظرم مشتری لازمه که درباره‌ی کتابا با فروشنده صحبت کنه و گپ بزنه و خب فروشنده اطلاعات کافی درباره‌ی اون کتاب مشخص داشته باشه. یا مثلا کمک کنه مطابق با سلیقمون کتاب مناسب پیدا کنیم. به نظرم فروشنده خیلی عامل موثریه.

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

البته نشر افق خيلي نامرتبه ها! :D چيننده(؟)ى كتابا، حتّي به اسم نويسنده ها نگاه نكرده و فقط مليتُ ديده. براى همين مثلاً اگه بخواى كتاباي كالوينو رو پيدا كني، بايد كلِ كتاباي قفسه ي ايتاليا رو تك تك نگاه كني! :rolleyes:

حدودي با ارغوان موافقم. اما خب، ارغوان جدا از اين مساله ى بالا بردن سطح علمي مردم[nb]فك كنم منظورشون سطح فرهنگي بوده[/nb]، تو خودت ببين شخصا دوست دارى برى كتاب فروشي اى كه توى يه منطقه ى با فرهنگ(!) و ايناس، يا مثلا يه كتاب فروشي تو مولوى؟! :D

@پويا: آره، همين!

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از نرگس¹ :
البته نشر افق خيلي نامرتبه ها! :D چيننده(؟)ى كتابا، حتّي به اسم نويسنده ها نگاه نكرده و فقط مليتُ ديده. براى همين مثلاً اگه بخواى كتاباي كالوينو رو پيدا كني، بايد كلِ كتاباي قفسه ي ايتاليا رو تك تك نگاه كني! :rolleyes:

حدودي با ارغوان موافقم. اما خب، ارغوان جدا از اين مساله ى بالا بردن سطح علمي مردم[nb]فك كنم منظورشون سطح فرهنگي بوده[/nb]، تو خودت ببين شخصا دوست دارى برى كتاب فروشي اى كه توى يه منطقه ى با فرهنگ(!) و ايناس، يا مثلا يه كتاب فروشي تو مولوى؟! :D
منظورت اینه که براساس ملیت باشه بعد داخل ملیت‌ها بر اساس نویسنده‌ مرتب کنه؟ اینطوری اره، قبول دارم ایده‌آل‌تر و بهتره

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

طبعا ً کتابفروشی ِ ایده‌آل ِ من توی ِ مثلا ً مولوی نیست :D [nb]هرچند اگه اونجا کتابفروشی ِ خیلی خیلی بهتری باشه نسبت به یه کتابفروشی توی مثلا ً تجریش ترجیح میدم مولویه رو برم[/nb]ولی کلا ً نباید حکم ِ کلی داد که اصلا ً نیایم توی مثلا ً مولوی کتابفروشی بزنیم ؛ بریم همه‌شون رو مثلا ً تجریش بزنیم ! اگه کتابفروشی ِ خیلی عالی‌ای توی جاهای پایینتر زده بشه ، خیلی میتونه مفیدتر از یه کتابفروشی ِ صرفا ً "خوب" باشه توی جاهای بالاتر . سطح ِ فرهنگ رو خیلی بیشتر میتونه بالا ببره توی اون مناطق پایین .

• لایک
امتیازات: N.M

nimafo

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
888
شهر
888
سال فارغ التحصیلی
888
مدال المپیاد
888
دانشگاه
888
رشته دانشگاه
888

به نظر من مهمترین ویژگی یه کتابفروشی خوب و ایده آل ، داشتن یه "فروشنده ی اهل مطالعه"ـس

که بتونی باهاش در مورد کتابا بحث کنی و البته اونم باید حوصله داشته باشه.

و این که به روز باشه.مث هر شغل دیگه ای

ولی به نظر من "فروشنده ی خوب " ، مهم ترین فاکتوره.ک متاسفانه نیس یه همچین کتابفروشی ای.ینی انگشت شمار من میشناسم.

همه کتابفروشیا شدن "دکون" . کارشون شده تجارت ...

بالا