• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جزایر ایران

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
درباره جزایر ایران توی خلیج فارس زیاد شنیدیم و اسماشون رو هم حفظ کردیم یک زمانی، شاید حتی یه سفر هم رفته باشیم به یکی دوتاشون و از بازاراشون خرید کرده باشیم. این جا میخوایم درباره جزایر ایران حرف بزنی و بهتر بشناسیمشون. کدوم ها رو میشناسین؟ به کدوم ها سفر کردین؟ و چه قدر درباره این جزیره ها اطلاعات دارین؟

به نظرم بهترین جزیره براش شروع کیش باشه.

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : جزایر ایران

هممم.. كيش! من قشمُ خيلي بيشتر از كيش ميپسندم. هر سال يه عده ي خيلي زيادي فقط ميرن كيش براى خريد! و بعضي از جاذبه هاش خلــوت، ناشناس و اينان! :rolleyes: خوشالم قشم مركز خريد مث كيش نداره و بيشتر كسايي كه براشون ديدن جاذبه ها مهمه، ميرن!

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
جزیره کیش

خب یه توضیح کوتاه درباره کیش:

معروف ترین جزیره ایران کیش هست. یه جزیره بیضی شکل واقع در جنوب غربی بندر عباس از جمله نقاط ديدني جزيره كيش آكواريوم بزرگ آن است كه در گوشه شرقي جزيره، با معماري زيبا قرار دارد و گونه‌هاي مختلف ماهيان و آبزيان اطراف جزيره در آن به تماشا گذارده شده است. حدود ۲۰ هزار نفر جمعیت داره. میزان باسوادی در کیش بیش از ۹۲ درصد و درصد اشتغال بالای ۹۸ درصد است. کیش چند تا بازار داره که اصلی هاش بازار پردیس، بازار مروارید و بازار زیتون هستن. یک سری امکانات تفریحی هم داره مثل ورزش های آبی، آکواریوم و والیبال ساحلی و ...

هر سال با شروع تابستون توی کیش "جشنواره تابستانی" برگزار میشه. جنگ شبانه، اجرای موسیقی سنتی و موسیقی پاپ، برنامه‌‏های متنوع ورزشی، تئاتر، نمایش فیلم، برپایی کارناوالهای شادی بخشی از برنامه‌‏های جشنواره تابستانی است

مطالعه بیشتر:

http://gokish.com
http://hellokish.com/
http://kishtourism.ir/

من خودم نه کیش رفتم، نه قشم برای همین از همه بچه هایی که رفتن و دیدن مخصوصاً سمپادی های عزیز جنوبی خواهش میکنم بیاین و بگین چجوریه. ولی این خرید کردن رو میدونم که همین جوریه! اصلاً یک هدف اصلی گشتن این بازار های کیشه.

Saratonin

ـــــــــــــارا
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

من قشم نرفتم تا حالا؛ ولی کیش رو خیلی دوست دارم! یکی از چیزاییش که دفه اول برام جذابیت داشت این بود که کیش اصلا چراغ راهنمایی رانندگی نداره تو هیچ جاش! تیر چراغ برق هم نداره ینی از زیر زمین رد شده و بالای سر آدم نیست! خیلی جزیره ی خلوت و خوشگلیه. (البته اون موقع که ما رفته بودیم.)
بعد اینکه یکی از جاهاییش که حتما وقتی یه نفر میره کیش باید ببیندش، پارک دلفین هاست. خیلی جالب و سرگرم کننده است! فک کنم بلیطش هم گرون نباشه.

peihaghi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
مکانیک (ساخت تولید)

قشم و کیش جفتشون جزیره های خوبین . حتی قشم پتانسیل تبدیل شدن به یک کشور مستقل رو هم داره !
جزیره های دیگه ی خلیج فارس که من بهشون سفر کردم جزیره ی هرمز هست و هنگام .
جزیره ی هرمز جزیره ی فوق العاده زیبای خلیج فارس ، اندازه اش تقریباً مثل کیش هست ولی به غیر از اون هیچ شباهتی ندارن . این جزیره نزدیک بندر عباس و قشم قرار دارد .
تعداد کمی ساکن دارد و از آن هم کمتر گردشگر دارد . ولی با این وجود صنعت ماهیگیری آن فعال است .
وسط این جزیره کوه وجود داره . اطرافش هم دریاست و نمکزار
البته پوشش گیاهی جالبی داره و علاوه بر اینها دریای اطراف جزیره به خاطر وجود ترکیبات آهن به قرمز میزنه.
جزیره هنگام هم که خیلی خشکه در جنوب قشم قرار داره

• لایک
امتیازات: N.M

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

به نظر من قشم در کل از کیش بهتره

ولی من خیلی کم به جزایر ایران سفر کردم

چون هر وقت که رفتم با ازدحام و شلوغی برخوردم و همچنین کمبود امکانات

به همین دلیل ترجیح میدم به جای این که به جزایر ایران سفر کنم ترجیح میدم مسافرت خارجه برم حداقل تا زمانی که اوضاعش بهتر بشه.

ولی خودم برای یک بار هم که شده سعی میکنم به جزایر ایران یه سر بزنم...

(البته با این اوضاع دلار فکر سفر خارجه رو انداختم بیرون...)

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

می دونستید : جزیره ی قشم 2/5 برابر کل کشور قطر مساحت داره؟ =)) =)) =))

peihaghi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
مکانیک (ساخت تولید)

خب یه خورده راجع به هنگام توضیح بدم .
جزیره ی هنگام جزیره ای است به مساحتی کمتر از جزیره ی کیش . این جزیره بومیان خودش رو داره و بومیانش هم آدم هایی شیک و با فرهنگ هستن ( یه دفعه یه کدومشون
اومده بود آزمایشگاه مادرم آزمایش بده )(البته متأسفانه عید همون سال که رفتیم جنوب ایشون فوت کرده بودن )
جزیره ی هنگام به دلفین هایی که در اطرافش چرخ میزنن معروفه و در تمامی ایام سال بسیاری گردشگران برای مشاهده ی دلفین های خلیج فارس به این جزیره سفر میکنند .
در مورد داخل جزیره اطلاعات زیادی ندارم . چون وقت نداشتیم واردش بشیم . ولی با توجه به بنر ها به تناقض میخوریم . چون توی یکیشون بازدید از تمساح زده بود و توی دیگری سواری با ماشین های سافاری ! :))
این جزیره از جنوب قشم به وضوح معلومه و با قایق پنج دقیقه راهه.
جزیره ی دیگری هم در شرق قشم وجود داره به نام لارک که ازش خبر ندارم .

به غیر از این جزایر در سمت غرب تر حلیج فارس جزیره ی معروف خارک وجود داره .
توی نقشه های ماهواره ای روی این جزیره سیاه شده . این جزیره از پایگاه های نظامی ایرانه و فکر کنم استخراج نفت ازش صورت میگیره .
در نزدیکی این جزیره جزیره ی کوچک خارکو وجود داره . فکر کنم فقط یک خانواده توی این جزیره ساکن هستند .

از خلیج فارس بگذریم . درشمال ایران ، در بین استان مازندران و گرگان شبه جزیره ی میانکاله وجود داره . اصلاً من در حدی نیستم که راجع به این شبه جزیره توضیح بدم . فقط میگم که منطقه حفاظت شده است و حیات وحش فوق العاده ای داره . خودتون برید مطالعه کنید .

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
جزیره هنگام

یه توضیح کوتاه هم من درباره جزیره هنگام بدم:

فعالیت اصلی توی جزیره هنگام صید و ماهی گیریه. از جمله تفریحاتی که میشه توی جزیره هنگام انجام داد تماشای صید کوسه :D و رقص دلفین هاست. چند تا آکواریوم بزرگ هم توی جزیره هنگام هست. ساحل های صخره ای و شنی جزیره هنگام هم از جاهای دیدنیش حساب میشن.

"شما در جزیره هنگام می توانید قایق اجاره کنید و دور و اطراف جزیره را تماشا کنید. علاوه بر این، بومیان منطقه هم حاضرند در نقش راهنمای تور حاضر شوند و جزیره را به شما نشان بدهند. در این قایق سواری اگر دریا موج نداشته باشد، شانس دیدار دلفین ها و مسابقه دادن با آنها را هم خواهید داشت. البته به هیچ عنوان نباید امیدی به برنده شدن از این دلفین های بازیگوش تند و تیز داشته باشید!"

این هم چند تا عکس:

401.jpg

6_0_78861.jpg

دلفین های جزیره هنگام:

89%20(169).JPG

"برای رفتن به جزیره هنگام باید از راه کناره جنوبی جزیره قشم به سمت روستای شیب دراز رفت و از آن جا قایق ها به صورت دربست شما را به گشت دور و داخل جزیره می برند."

یکی دیگه از دیدنی های جالب جزیره هنگام تاسیساتیه که انگلیسی ها به جا گذاشتن.

برای اطلاعات بیشتر:

سایت چپق
پارس توریسم
جزایر ایرانی خلیج فارسی

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
جزیره ابوموسی

بچّه ها لازم نیست اطلاعات خیلی خاصی داشته باشینا! هر جزیره ای که رفتین بیاین یه توضیح کوتاه بدین کافیه

جزیره ابوموسی
1885_497.gif

۱. موقعیت جغرافیایی

مساحت این جزیره ۲۲۲ کیلومتر مربعه و از بین ۱۴ تا جزیره استان هرمزگان، دورترینشون محسوب میشه و در حقیقت نزدیکه ترین ناحیه از خاک ایران به خط استواست به همین دلیل آب و هواش به نسبت از بقیه جاها گرم تر و مرطوب تره. خاک خوبی نداره، برای کشاورزی مناسب نیست و بیشتر مردم بومی ماهی گیری میکنن. البته ابوموسی یکی از مراکز صدور نفت هم هست

1884_595.gif

۲. امکانات و دسترسی

"تاسیسات موجود در این جزیره شامل اسکله و حوضچه برای پهلو گرفتن کشتی‌های ماهیگیری و نظامی، فرودگاه، کارخانه آب شیرین و سایر امکانات رفاهی از جمله مدرسه، مخابرات، سینما و تاسیسات سردخانه‌ای برای ساکنان است."
"پلاژ و پارک بازی کودکان از دیگر فضاهای تفریحی این جزیره است. تنها خط پروازی جزیره نیز از بندرعباس توسط هواپیمایی کیش ایر با ظرفیت ۱۰۰ نفر دایر است اما برای گذر از راه دریا باید بندر لنگه را تا جزیره با کشتیهای تندرو چند ساعتی طی کرد."

جزیره ابوموسی چند تا مهمان سرا هم داره ولی فقط یه سالن پذیرایی ۳۰ نفره داره. درباره هتل های جزیره نتونستم چیزی پیدا کنم

1881_815.gif

ساحل و دریای جزیره ابوموسی هم از جاهای دیدنیش هستن. آب دریا به قدری شفافه که ماهی ها و مرجان ها کاملاً دیده میشن

1887_833.gif

۳. مالکیت

درباره مالکیت جزیره ابوموسی هم خب فکر میکنم این مفید باشه:

«در حال حاضر مالکیت جزیره ابوموسی به همراه جزایر تنب در دست ایران است اما ادعاهایی از سوی دولت امارات متحده عربی هر از گاهی مطرح می شود؛ این موضوع از آن جا بر می خیزد که خلیج فارس دریای کم عمقی برای نفت کش ها شمرده می‌شود زیرا نفت کش‌ها پس از بارگیری نفت در مخازنشان به شدت سنگین شده و کف آن ها به کف خلیج فارس نزدیک می‌شود و در نتیجه خطر به گل نشستنشان شدت می‌گیرد. برای همین است که جزیره خارک به عنوان محل بارگیری نفت کش‌ها از ایران تعیین شده است.

تنها مسیر قابل کشتیرانی برای نفت‌کش‌های حامل نفت فاصله میان جزیره ابوموسی و تنب است. زیرا این مسیر ژرف ترین مسیر برای نفت‌کش‌ها شناخته می‌شود. در پی جنگ ایران و عراق و بروز جنگ نفت‌کش‌ها در خلیج فارس مسئله حفظ امنیت سوخت‌رسانی برای دولت‌های صنعتی پیش آمده است که تصمیم بر این گرفته‌اند این کار را با همکاری متحدان عربشان انجام دهند و از این میان قرعه به نام امارات عربی متحده افتاده است.»

اطلاعات بیشتر:

آشنایی با جزایر ایرانی خلیج فارس
تصاویری از مناظر شگفت انگیز جزیره ابوموسی
جزیره ابوموسی
جزایر ایرانی خلیج فارس

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

جزاير ناز آقا،‌ جزاير ناز /m\

موقع جذر، وقتي آب پس روي مي‌كنه، بين اين جزيره‌ي كوچيك و جزيره‌ي قشم يه راه خاكي به وجود مي‌آد. بعد برين اون جا، مي‌بينين كه رو زمين پر از موجودات زنده‌ي درياييه. خيلي خوبه، خيلي!!! /m\

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

خب علاوه بر جزیره های هرمز و قشم و کیش که فک کنم خیلی ها رفتن و چیزی نیست اضافه کنم ، چون من جنوب زندگی میکردم قبلن ، به خاطر شغل بابام بعضی وقتا پیش میومد موقعیتش که برم بعضی از این جزیره هارو
مثلن جزیره فارور (فارور بزرگ)
تو یک کلمه میتونم بگم عالیه ! عالی !
یه تجربه استثنائی بود که فک نکنم دوباره موقعیتش پیش بیاد
قرار بود یه فانوس دریایی بسازن اونجا ، بابام واسه نقشه برداری اولیه و اینا با چندتا از همکاراش رفتن و من هم باهاشون رفتم

توی جزیره فقط دوتا سرباز و یدونه درجه دار که نمیدونم چی بود درجش زندگی میکردن ، یعنی آدم دیگه ای نبود !!!
رفت و آمدشون توی جزیره با یه الاق بود و میگفتن بعضی وقتا واسه آب دادن به این حیوون هم کمبود آّب داریم ...
هر چند وقت یه قایق میومد واسشون کنسرو و اینجور چیزا میورد
اما طبیعتش استثنائیه
یه نوع آهو توش زندگی میکنه ، این سربازا میگفتن زمان محمدرضا شاه میان اینارو اینجا ول میکنن ،
بعد محمدرضا میاد یه عمارت میسازه توی جزیره که الان فقط خرابه هاش مونده ...
جالب بود که میگفتن آهو ها آب مورد نیازشونو از دریا تامین میکنن !! گفتن که سمشونو کنار دریا فشار مین رو ماسه ها ، آب دریا که بین سم هاشون جمع میشه شیرینه !! حالا من نمیدونم جریانشو ...
اما تو جزیره که راه میری شبیه این بیابون های آمریکاست که اسکلت بوفالو افتاده و اینا ، ولی فرقش اینه اونجا اسکلت آهو افتاده ...
جزیرش تا دلتون بخواد مرغ دریایی داره ( خیلی زیاد !!) ، طوطیهم زندگی میکنه توش حتی ، کلن از نظر پرنده خیلی خیلی غنیه ...
طبیعتش واقعن میگم فوق العادست
توی جزیره منابع آهن و ندین عنصر معدنی وجود داره که کسی بش دست نمیزنه !
آب اطراف جزیره رنگش خیلی تیرست و اینکه همین دیگه ...

peihaghi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
مکانیک (ساخت تولید)

آرزوم اینه که سربازیمو اونجا بیفتم !

حالا لزوماً اونجا نه ولی جزایر خلیج فارس خیلی باحالن !

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از PeiHaghi :
آرزوم اینه که سربازیمو اونجا بیفتم !

حالا لزوماً اونجا نه ولی جزایر خلیج فارس خیلی باحالن !

یه سری نکات رو بدونی بد نیست ،
گوشی موبایل نمیتونن داشته باشن هیچکدوم و تلفن هم ندارن اونجا
وقتی که ما رفتیم ذوق مرگ بودن زنگ میزدن خانوادشون ...
چیز خوبی نیست اصلن ....

peihaghi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
مکانیک (ساخت تولید)

:| :| :| :| :| :|

ولی بازم میارزه ! :D :D :D :D
البته ما رو اونجاها نمیندازن . (طبعاً با دیپلم نمیخوام برم سربازی )
طبق توصیف هات یه جا دیگه اینجوری سراغ دارم (اونم همچین دور از جزیره نیست !)
تالاب گمیشان در استان گلستان .
یه جاییه با حیات وحش فوق العاده ! یعنی از آهو و خرس و موش و همه ی اینا داره .
اینجا آب بسیار کم عمقه . (کلاً ساحل شرقی خزر همش تالابه )
به این حالت که آب 20 سانت ببشتر نیست ولی کافیه پابذاری توی گل های زیر آب تا 1 متر پایین میری !
توی صحنه ای که ما میدیدیم در جلومون دریاچه بود و در سمت راستمون یه پاسگاه . تجهیزاتش هم آب بود و یه پراید !
اصن تالاب گمیشانم آرزوست !
جای فوق العاده ایه ! اگه وقت کردم بیشتر محیطش رو توصیف خواهم کرد

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

من تا یه مدت قبل فک میکردم فقط یونان همچین جزیره هایی داره، تعجبم از اینه که چرا دولت روشون سرمایه گذاری نمیکنه و فقط کیش و قشم رو چسبیدن اونم برای مرکز خریداشون.

خیلی جای خوبیه برای یک هفته تعطیلات دور از بقیه انسان ها 8->

peihaghi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
مکانیک (ساخت تولید)

به نقل از نسترنّگار :
من تا یه مدت قبل فک میکردم فقط یونان همچین جزیره هایی داره، تعجبم از اینه که چرا دولت روشون سرمایه گذاری نمیکنه و فقط کیش و قشم رو چسبیدن اونم برای مرکز خریداشون.

خیلی جای خوبیه برای یک هفته تعطیلات دور از بقیه انسان ها 8->
نباید هم سرمایه گذاری کنه !
ارزش اینا خیلی بالاتر از اینه که بخوان توشون توریست بیارن !

یکی از فانتزیای من اینه که یه روز تمامی جزیره های خلیج فارس رو ببینم !

• لایک
  • شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

خب گردشگر هم نیاره ولی حداقل مردم رو آشنا کنن

peihaghi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
مکانیک (ساخت تولید)

به نقل از نسترنّگار :
خب گردشگر هم نیاره ولی حداقل مردم رو آشنا کنن
اگر مردم بفهمن جای دنج هست میان و اونجا رو یه جوری خراب میکنن (مگر اینکه خیلی خوب ازش محافظت بشه )
همون بهتر که مردم اینجور جاها رو نشناسن .
چون اول یه سری تور میبرن ، بعد کمکم مردم خودشون میرن تا اینکه میشه مکان واسه پیکنیک !
همون بلایی که سر شهرستانک و تنگه واشی اومد .

پیش از اینکه این جور جاها برای عموم باز بشه باید سال ها فرهنگ سازی بکنن .

• لایک

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک

من تقریبن همه جزایر ایرانو رفتم اما کیش از همه بهتره و کلی فرهنگ سازی شده قشم و هنگامم خیلی خوبن!
قشم و درگهان ی عالمه بازار دارن آدم ذوق مرگ میشه! :D

بالا