• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چگونه در درس شیمی خودم را تقویت کنم؟

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

sirvan1124

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
هیچ مرکزی
شهر
تهران
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مکانیک
چه طور میشه تو شیمی خودمون رُ تقویت کنیم.؟
نکته هاش رُ یاد بگیریم؟
شیمی رُ شیرین کنیم اصَّن!

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
پاسخ : چگونه در درس شیمی خودم را تقویت کنم؟

چه طوری شیمی مون رُ تقویت کنیم؟ 8->
چه جوری واقَن؟
نظر من در مورد خودم اینه اگه من المپیادشیمی رُ انتخاب نمیکردم شیمی رُ میُفتادم و هیچی ازش نمیفمیدم.کما که داریم این جور بچه هایی... :-<
شیمی درسی هس که مرور میخواد خیلی میخواد.درک میخواد...اگه یه تیکّه شو نگرفتی کللن داغون میشه میره پی کارش!
بعد مثن در مورد نحوه ی خوندن بخش های مختلف و اینکه از چه کتاب هایی برای یاد گیریه بیشتر استفاده کنیم میتونیم بحث کنیم 8->

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

پست اول که تو نقل قول پست بعدی هست :-"
به نظر من مهم ترین چیزی که تو یادگیری شیمی تاثیر داره علاقه اس. اگه آدم واقعا دوست داشته باشه یاد بگیره میتونه خیلی پیشرفت کنه ولی اگه نخواد بفهمه و فقط درسا رو حفظ کنه، هیچوقت هیچی یاد نمی گیره.
اصولا خیلیا فکر میکنن که شیمی یه سری معادله و فرمول نویسیه که باید حفظ کنیم بریم امتحان بدیم ولی حتی چیزای حفظی هم علتشونو درک کنیم و بفهمیم قضیه چیه بهتر یاد می گیریم (و یادمون میمونه.)

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

باید اصول رو خوب درک کنیم بفهمیم شیمی استثنا نداره صحیح و منطقی تفسیر کردنو یاد بگیریم

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
شیمی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظرم در رابطه با نحوه مطالعه هنوز جای بحث هست... بار ها برای خود من پیش اومده که یه مبحثی رو خوندم کامل ولی بعد از یه زمانی (حالا نه چندان بلند) می بینم خیلی از نکات اساسی رو یادم رفته... راه هایی مثل خلاصه برداری و .. رو هم امتحان کردم .. شما چه راهکار هایی دارین؟ به نظرتون آیا لازمه یه برنامه مرور منظم وجود داشته باشه؟ کلا" خودتون برای مطالعه بخش های مختلف شیمی چه کار میکنین؟!

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

خب شیمی کللن درسی هست که مرور زیاد میخواد.
اوللن نوع خوندن مهم هس
یک عده به حالت درس حفظی بهش نگاه میکنن متعسفانه :rolleyes:
ولی باید کاملن درکش کنی تا مطالب یادت نره .این یک نکته هس
باید تمرین زیاد بکنی
دائم مسعله و اینا حل کنی
و همچنین مرور.
اینجوری تا حد زیادی مطلب یاد آدم میمونه
بعضی قسمت های شیمی واقن حل مسعله ی زیاد میخواد تا به تسلط برسی.
مثن استوکیومتری..این دیگه کللن حل کردنی هس
8->

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

بعضی مباحث شیمی که که مسئله ای نیست و نیاز به درک کردن داره رو باید با تکرار تثبیت کرد. برای این که اینجور مطالب برامون خسته کننده و تکراری نشه می تونیم یه مبحثو از چند منبع مختلف بخونیم یعنی به جای اینکه کتاب درسی رو 60 دفه بخونیم که آخرش دیگه :-& شیم، بیایم از کتاب های دیگه که همین مباحثو یه جور دیگه که ما بهتر می فهمیم توضیح داده بخونیم. این جوری هم اطلاعاتمون بیشتر می شه هم خسته کننده نیست.

absolute

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan esfarayen
شهر
bojnord-esfarayen
مدال المپیاد
olampiyad adabi marhale av val
دانشگاه
server cloud not found!!!
رشته دانشگاه
server cloud not found!!!

:-" :-" :-"اگه یکی شیمیش صفر باشه از کجا باید شروع کنه؟

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از absolute :
:-" :-" :-"اگه یکی شیمیش صفر باشه از کجا باید شروع کنه؟
خب اگه در حد همون درسای مدرسه هم شیمی خونده باشه :-" و بخواد واقعا شیمی بخونه می تونه از جلد یک شیمی عمومی مورتیمر شروع کنه. هم خیلی سخت و پیچیده نیست هم خوب توضیح داده.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

من تجربه های شخصیم رو میگم :D

اولش که همون فهمیدن که دوستان هم اشاره کردن یه سری چیزا رو واقعا فقط حفظ کردن نمیشه بعدشم جلوتر هی مشابه هم پیدا میشن آدم قاطی میکنه
واسه چیزایی مثل واکنش ها که باید واکنش دهنده فرآورده حفظ کنین میتونین اینطوری فکر کنین که مثلا اگه جزو فرآورده ها آب هست شما همیطنور که میخونین با خودتون تصور کنین اگه اینو تو آزمایشگاه مدرسه انجام داده بودم و یه لیوان میگرفتم بالاش بخار جمع میشد یا مثلا اگه گاز سمی میده واسه خودتون تصور کنین کسایی که دور میزن دارن خفه میشن :-" یا مثلا واسه رنگ فراورده ها یعنی یه جوری تو ذهنتون تصویریش کنین کار وقت گیری نیست! تنوع هم میده تازه :D

یه چیزایی مثل استوکیومتری هم تمرین میخواد فقط و اینکه قبل اینکه غرق ضرب و تقسیم بشین یه دور بینین داده ها چیه که چیز اضافی ننویسین

سؤالای شیمی ( تو سطح مدرسه و کنکور که من دیدم ) یه سری نوع های خاص دارن کم پیش میاد روش های ابتکاری خفن بخوان با تمرین کردن دستتون میاد هر سؤال چه مدلیه

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

درس شیمی فقط یه جور تقویت میشه و اون هم بررسی خط به خط کتاب درسی و درآوردن نکته هاش هست

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از The Sniper :
درس شیمی فقط یه جور تقویت میشه و اون هم بررسی خط به خط کتاب درسی و درآوردن نکته هاش هست
من سال اول (که همش چرته)رو خط ب خط حفظ کردم ولی ب جایی نرسیدم

zeinab.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 2 D:
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
روانشناسی

من خودم بخوام حفظ کنم شکل میکشم همیشه :D باور کنین خیلی روش خوبیه(البته واسه خیلیا)

نام مرکز سمپاد
حلی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
برنز شیمی
دانشگاه
علوم پزشکي تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

با علاقه بخونینش...

همیـــــــــــــــــــــــــــــــن!

kosar abdeyan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
miandoab
دانشگاه
علوم پزشکی ارومیه

من خودم اولش اصلا شیمی رو دوس نداشتمو خیلی هم ضعیف بودم.واسه همین داداشم واسم تدریس شیمی آقای رضا یزدانی رو آوردن که تو کنکور دو بار 100% زده بودش.خیلیییییییییییی خیلییییییی عالی تدریس می کرد وقتی که تدریسشو دیدم تازه فهمیدم شیمی یعنی چی. شما هم برین منشأ این بی علاقه بودنتون رو پیدا کنین وگرنه شیمی نه درسی حفظیه نه با فرمول و ایناس که باعث شه آدم ازش خوشش نیاد اونوقت نمی گم سی دی بخرین برین خودتون واسش یه راه حلی پیدا کنین حالا هر جور

سارا99

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

خب من عاشششق شیمی ام وبه نظرم همون علاقه خیلی مهمه بعدم باید شیمی رو بفهمی با حفظ کردن به جایی نمیرسی تکرار مطالب هم خیلی مهمه به نظرم

pesarak

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ابهر
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی

خب چیزی که من میخوام بگم تجربه ی شخصیه خودمه،
اگه تو سطح دبیرستان و کنکور و اینا میخواین حرف بزنین که شیمیه سال اول اصلا حساب نمیاد(جغرافی میزاشتن اسمشو سنگین تر بودن،البته بلا نسبت بعضی صفحه هاش :-")
میرسیم به شیمی 2:
چیزی که کلا برا شیمی لازمه،یخورده قوه ی تخیله(تقریبا همونی که پگاه گفت) مثلا تو شیمی دو،فصل یک که دو قسمت میشه رو میتونین هر قسمتشو یجور تصور کنین،مثلا برا قسمت کوانتوم و اینا من همیشه یه اتم رو تو دهن خودم تصور میکردم،و مثلا شما میتونید اتم رو یه شهر در نظر بگیرید و لایه های اصلی رو خیابونای اصلی و زیر لایه ها رو کوچه،اوربیتال ها رو خونه و اسپین رو یه واحد در نظر بگیرید،اینجوری مثلا وقتی میخواین ببینین که یه الکترون کجا قرار داره این 4 تا عدد رو باهاشون مثل ادرس رفتار میکنید!
یا مثلا برا اون یکی قسمت فصل اول شما میتونید یه کل کل رو بین رادرفورد و تامسون در نظر بگیرید،چون اگه دقت کرده باشین یه کاری رو یکیشون میکنه و اونیکی میاد بعد از اون کار دیگه ای رو میکنه،تو ذهنتون خونه ی رادرفورد و ازمایشگاه و اینا رو مثلا تصور کنید،مثلا تو چند تا ازمایشی که این دو تا انجام دادن،فیلم عکاسی،نقش کلیدی ای رو داره،چه میدونم،مثلا برا خودتون تو دنیای شمی غرق بشین دیه،این راهیه که فراموشی هم نداره!
بقیه ی فصلاشم که هلو تشریق دارن x:
شیمی3 هم که خداییش چیزی نداره،
یه نکته رو قبل از همه بگم،کوثر خانوم در مورد رضا یزدانی حرف زد،اما اگه کسایی که یخورده شیمیشون از بقیه بهتره،این سی دی ها رو نگاه کنن،میبینن که این رضا جونِ ما چرت و پرتی بیش نمیگه،مخصوصا فصل 1 شیمی 3، و رسما داره دانش اموز رو با یه سری راهکار هایی که به نظر جالب میان میپیچونه!
شیمی 3 حلی هاش که اسونه،حفظ کردنی هم تا جایی که من میدونم 4 تا جدوله و پنج شیش تا ازمایش،جدول ها رو که تو کتاب مبتکران گفته چطور حفظ کنید و برا هر کدوم کلی توضیح داده،در مورد ازمایش ها هم فقط قسمت رنگ و رسوب و اینا مهمه که اگه واقعا یادتون نمیمونه،موادشو تهیه کنید و خودتون از کمایش کنید،هیچ کدوم خطر ناک نیستن و میشه تو خونه هم ازمایش کرد،البته یخورده هزینه بره که.....
و اما المپ و اینا:
میگن از مورتیمر باید شرو کرد،راست هم میگن،اما نباید کتابی مثل مبتکران رو تعطیل کرد،سعی کنید قبل از این که مرتیمر جلد اول رو بخونید،شیمی 2 و 3 ی مبتکران رو خونده باشید،بعدش دیگه خودتون میوفتین رو غلطک و میفهمین که باید بعدش چی بخونید،تنها نکته ای که هست:فکر نکنید برا المپ همین 4 تا کتاب کفایت میکنه،سعی کنید اینا رو تو 2یا 3 ماه تموم کنید که تازه این اول راهه و خیلی چیزا وجود داره که باید بخونید....(ارزش وقتتون رو بدونید،کاری که شاید من کمتر کردم)

fatemeh-s

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بهشهر
رشته دانشگاه
پزشکی

شیمی درس فوق العاده ایه x:درسته ک یکم استثناء داره ولی اگه مفهومی بخونیش وفقط حفظش نکنی لذت زیادی ب آدم میده (;البته یه معلم خوب در علاقه مند کردن دانش آموز ب شیمی خیلی نقش داره اینو میگم چون من خودم از شیمی اصلا خوشم نمیومد با اون کتاب مزخرف سال اول X-( و معلم دوست داشتنی ک قدرت بیان خوبی نداشت :rolleyes:ولی از سال دوم رفتم کلاس ینی ب جرات میتونم بگم عشق معلم عزیزم ب درش شیمی و نحوه ی تدریسش واقعا معجزه کرد باعث شد منم الان مثل خودش با شیمی عشق کنم بخونیدش زیاد اگه تونستین همون روزی ک معلمتون درس داد اومدین خونه بخونیدش راستی یه کتاب خیلی توپ هم بهتون معرفی کنم تست مبتکران :) :)

ali_f

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Хелли 2 Средняя школа
شهر
Тегеран

برای تقویت تو درس شیمی باید تمرین کنی ............... تمرین تمرین تمرین ............... :-"

بالا