• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تند خوانی

• شروع کننده موضوع HHH
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج
می خوایم در باره ی روش های موثر در بهبود کیفیت و کمیت مطالعه صحبت کنیم اینجا :D

روش تند خوانی یکی از روش هاست، درواقع ترکیبی از یک سری روش هاست

در کل برای یه مطالعه ی مفید دو تا عامل مهمه:

1-تقویت حافظه و تمرکز
2-افزایش سرعت مطالعه (تندخوانی)

بحث تمرکز و حافظه رو که خیلی داشتیم و داشتین حتما! ولی واسه اینکه یه مروری کنیم عواملش موثر بر اون رو تیتر وا می نویسیم

عوامل موثر بر تقویت حافظه:

*به حافظتون اعتماد کنید! اینکه از خودتون مطمئن باشید باعث می شه ذهنتون راحت تر مطالب جدید رو دسته بندی کنه و خودش رو اذیت نکنه واسه فکر کردن به اینکه "وای! من فلان مطلب رو بلد نیستم"
*تغذیه مناسب داشته باشید
*توی ایام امتحانا کمتر فیلم ببینید و آهنگ های بی کلام بیشتر گوش بدید ، بازی های کامپیوتری رو بذارید کنار
*خواب کافی داشته باشید

و... و ... و ... غیره!

عوامل موثر بر افزایش تمرکز:

* کم شدن سر و صدای محیط و برقراری سکوت
*شلوغ نبودن و ترتمیز بودن محیطی که توش هستین
*کم تر فکر کردن درباره ی افراد و خاطراتتون و در زمان حال زندگی کردن
*علاقه داشتن به مبحث مورد نظر یا ضروری دونستن مطالعه ی اون مطلب

و ... و ... و ... غیره!

از هرچه بگذریم سخن از تندخوانی خوش تر است!
از صحبت در مورد تمرکز و حافظه (که خودشونم در سرعت مطالعه موثرن) که بگذریم باید بریم سراغ بحث اصلی یعنی تندخوانی

خب قضیه از این قراره که در این روش مطالعه چشم های ما باید با اعصابمون خیلی هماهنگ باشن و یجورایی باید یه برنامه ی تمرین ورزشی واسه چشمامون بذاریم

تندخوانی به خودی خود یه استراتژی مطالعه نیست در واقع حذف یک سری استراتژی مطالعه ی غلطه

این استراتژی های غلط چیزایین که باعث کندخوانی می شن

یه سریشون رو پایین لیست کردم واستون و راه برطرف کردن هر کدوم رو نوشتم:

1-ایست چشمی: در حالت معمول وقتی کسی داره مطلبی رو می خونه اگر به حرکت چشم هاش نگاه کنید می بینید چند بار توس هر سطری استپ می کنه.
این استپ ها شاید در مطالعه ی یه مطلب یک صفحه ای به چشم نیان ولی وقتی بخوایت 300-400 صفحه رو بخونید خیلی دردسر ساز و وقت گیر می شن
یکی از تمرین های ما در هنگام خوندن پس باید این باشه که کره ی چشممون برای خوندن هر سطر فقط به اندازه یه نیم دایره حرکت کنه و حرکت اضافی نداشته باشه

سرعت می ره بالا! خستگی چشم میاد پایین! /m\

2-بینایی محیطی: یه مشکل بزرگ دیگه ای که باعث می شه سرعت مطالعه ی ما کم بشه اینه که همزمان با خوندن و دیدن متن مورد نظر 4 متر راست تر و 4 متر چپ تر و دو خونه انورترتونم توی کادر بینایی ماست و ما ناخوداگاه بهشون توجه می کنیم، هرچند کم.

برای اینکه این بینایی محیطی از بین بره یه تمرینی توی کتابی دیدم که اینجوری بود:
یه خودکار رو توی دست خودتون بگیرید و توی فاصله ی نیم متری چشم هاتون نگهش دارید ، در راستای دیدتون نسبت به خودکار روی در و دیوار یا هرجایی پشت خودکار یه نقطه پیدا کنید

حالا سعی کنید به تناوب به نقطه ی روی دیوار و خودکار خیره شید و سرعتش رو بیشتر کنید ، مشکل بینایی محیطی کمتر می شه

3-کم بودن دید چشمی: منظور از دید چشمی اینه که بتونیم در عین خوندن یک کلمه کلمات چپ و راستش رو هم تشخیص بدیم

هدف اینه که یه جورایی شبیه دکمه ی Ctrl+F عمل کنید بعد از یه مدت :D

یعنی وقتی یه نگاه به صفحه می ندازید بتونید چیزی که می خواین رو ببینید

برای افزایش این دید چشمی یه نوشته ای رو بگیرید دستتون به وسط هر سطر نگاه کنید و سعی کنید کلمات چپ و راست رو تشخیص بدین

همینجوری سطر ها رو تند تند بیاین پایین ، یکم وضع بهتر می شه.

4-عقب گرد: یه مشکل خــــــــــــــــــــــــــــیلی بدی که خود منم دارم اینه که وقتی متنیو می خونیم هی بر می گردیم دو خط قبل تر رو می خونیم مبادا یادمون نرفته باشه

اشتباهه! خیلی اشتباهه! شما با برگشتن به عقب فرصت یاد گرفتن یه مطلب جدید رو می دید به دوره کردن چیزی که میخواین از ذهنتون نپریده

فقط نگرانید که بپره، نپریده اصن!

5-کلمه به کلمه خواندن: دیدین گاهی یه جمله رو 100 بار می خونید و فقط یادتونه یه چند تا کلمه توی اون جمله بود؟
مشکل از همینجا شروع می شه

اینکه ما می خوایم کلمات رو به یاد بسپاریم در صورتی که اگر یکم کلی نگر باشیم و مفهوم یه پاراگراف رو یاد بگیریم کلمات خود به خود توی ذهن می شینن
وقتی سرعت مطالعه ی یه پاراگراف زیاد بشه و یه سری کلمات رو پیوسته بخونید یه مطلب پیوسته میفته تو ذهن که می تونید برای بیانش کلمات زیادی استفاده کنید ، چون ذهن کلیت مطلب رو براتون تجسم می کنه بعدا

یعنی سر امتحان جای اینکه چند تا کلمه ی پراکنده یادتون باشه یه تصویر از مطلب توی حافظتونه که هر کلمه ای برای توضیحش می شه به کار گرفت

6-لب خوانی یا بلند خواندن: نمی دونم می دونید یا نه ولی حالا بدونید! اندامی که سریع ترین حرکت های بدن مارو داره چشمه :D

پس چرا وقتی می تونیم با حرکات چشم و قدرت مغزمون مفاهیم رو به حافظمون بسپاریم با لب زدن و بلند خوندن سرعت چشممون رو کم کنیم؟

گاهی اون عقب گرد توی متن که توضیح دادم به همین دلیله

یعنی شما ذهنت داره می ره سطر بعد رو بخونه ولی زبونت داره سطر قبلو می خونه هنوز
بعد نمی فهمی مطلبو!

می شینی از اول می خونی :D

خب من کلی حرف زدم و کلی از حرفارم نگفتم ولی نه دیگه حال گفتن بود نه وقت

البته مطمئن هم بودم یه سریا حوصلشون سر می ره بخوان بخونن

بعدا اگر وقت کردم یه سری چیزای دیگه هم اضافه می کنم ولی اگر هم وقت نبود شما کم نذارید، تندخوانی خیلی مهمه!

موفق باشید /m\

mahtab.f

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر - سخت افزار
پاسخ : تند خوانی

توی این روش های تند خوانی من شنیده بودم که یکی از تمریناش واسه اونایی که میخوان حرفه ای بشن اینه که فقط یه نگاه میندازن
و میتونن اخرش درباره اون صفحه توضیح بدن
حالا این ادما کاری که میکنن اینه که فقط چند خط اخر هر پاراگراف رو میخونن
چون اصولا توی متون که از لحاظ نگارشی عالی هستن این طور هست که مطلب رو توی خط اخر به طور خلاصه می گنجونن!
و تو کافیه فقط خط اخر رو بخونی
من این رو واقعا دیدم !
یه نفر توی 5 ثانیه نگاه کردن به کتاب واسم خلاصه اون صفحه رو گفت! 8->

• شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از mahtab.f :
توی این روش های تند خوانی من شنیده بودم که یکی از تمریناش واسه اونایی که میخوان حرفه ای بشن اینه که فقط یه نگاه میندازن
و میتونن اخرش درباره اون صفحه توضیح بدن
حالا این ادما کاری که میکنن اینه که فقط چند خط اخر هر پاراگراف رو میخونن
چون اصولا توی متون که از لحاظ نگارشی عالی هستن این طور هست که مطلب رو توی خط اخر به طور خلاصه می گنجونن!
و تو کافیه فقط خط اخر رو بخونی
من این رو واقعا دیدم !
یه نفر توی 5 ثانیه نگاه کردن به کتاب واسم خلاصه اون صفحه رو گفت! 8->

آره این دیگه نهایت خفنیتشه!

تمرینش هم اینجوریه که یه بار تیترارو می خونی

یه بار اولو آخر هر سطرو می خونی

یه بار اول و آخر هر پاراگراف

یه بار اول و آخر یه صفحه

اینکارو اول سال تحصیلی واسه هرکتابی اگر انجام بدید نتیجه های طلایی می گیرید :D

mahtab.f

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر - سخت افزار

کلا حالا فایده های زیادی هم داره اصولا !
مثن من خودم بعضی رمان ها رو با جون کندن میخونم و سرعتم پایینه! ;;)
بعد واسه خلاصه نویسی هم فقط اگه همین کار تند خوندن رو بیای بنویسی خیلی کارت راحت تر تا بخوای دونه به دونه بخونی و بخوای تو سرت بزنی که چجوری اینو خلاصه کنی! :rolleyes:

parand

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره کشوری المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر - نرم افزار

براي اينكه سرعت خوندنمون زياد شه اگه زياد كتاب هم بخونيم موثره!هري بيشتر بخونيم سرعت ميره بالا!
در ضمن بايد به طور مداوم كتاب خوند!

• شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

خب توی پست قبل عواملی که جلوی کم شدن سرعت رو می گرفتن معرفی کردم ، الان می خوام عواملی که باعث تسریع روند مطالعه می شن رو بگم براتون:

1-استفاده از راهنما: اینجا منظورم از راهنما چیزی مثل یه فلش کاغذی ، یه خودکار ، یا هرچیزی که بتونید باهاش سطر های کتاب رو دنبال کنید هستش

نکته ی مهم در استفاده از اینجور راهنماها اینه که سرعت حرکتش از سرعت چشم شما بیشتر باشه (در واقع چشم رو در مسیر مستقیم حرکت می ده و از خطای دید جلوگیری می کنه)

2-شرطی کردن:در هر روز یک ساعت خاصی رو برای مطالعه در نظر بگیرید یا روز های خاصی در هفته یا کلا یه چیزی که حالت دوره ای و بازگشتی داشته باشه.
برای مدتی با اجبار هم که شده در اون ساعت یا روز خاص مطالعه کنید (هرچیزی ، اگر واجبه حتما درس)

بعد از یک مدت ذهن شما اون روز ها و ساعت هارو برای شما شرط مساعد مطالعه در نظر می گیره

یعنی در اون زمان خاص سطح درک شما از مطالب می ره بالا ، سرعت می ره بالا، خستگی کم می شه، حتی لذت از مطالعه هم زیاد می شه

3-روش ریوارول:
این خیلی جالبه ، امتحانش کنید!
اول یه جای آروم و راحت بشینید و سعی کنید ریتم قلبتون رو پیدا کنید و اونو دنبال کنید

به محض اینکه تونستید برای یه مدت کوتاه اینکارو بکنید شروع کنید به مطالعه ی چیزی که می خواید

حتما لذت می برید از این مطالعه!

(برای پیدا کردن ریتم قلب می تونید چند ثانیه نفستونو حبس کنید و گوشاتون رو جوری که انگار هوا گرفتن کیپ کنید)

4-پیدا کردن بیوریتم ، بیوریتم کردن ذهن:
هر کسی به طور معمول و قبل از اینکه بخواد کاری شبیه شرطی کردن خودش انجام بده دارای زمان هاییه که حس بهتری داره، تمایل به انجام کار داره، از کارها و بازی ها بیشتر لذت می بره

حالت شما در این زمان هارو می گن حالت بیوریتم ، اگر به دنبال مطالعه ی جدی هستید و پشت کنکوری هستید و امتحان نهایی دارید و بدبخت و آواره و فلک زده اید(!) بهتره با یادداشت کردن ساعت ها و روز های بیوریتم بودنتون دوره های بیوریتمتون رو پیدا کنید (فاصله ی دو زمان اوج حالت بیوریتم معمولا بین 7 تا 15 روزه)

دقیقا نمی دونم دلیل چیه ولی تا اونجایی که می دونم پیدا کردن دوره های بیوریتم باعث می شه برنامه ی بیوریتم ذهنی شما بهم بخوره ، درواقع ذهنتون پیش از اونکه وارد حالت غیربیوریتم شید خودش رو آماده می کنه برای مبارزه و مقابله

اینجوری بیشتر مواقع حس و حال خوبی دارید و می تونید از وقتتون بیشتر استفاده کنید( امیدوارم!)

فعلا فک کنم همینقدر بسه
همینا هم کلی نکته هستن که انجام دادنشون راحت نیست برای خیلی ها

اگر وقت بود بازم ادامه می دم

One Minute

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شـــــاهی

4-عقب گرد: یه مشکل خــــــــــــــــــــــــــــیلی بدی که خود منم دارم اینه که وقتی متنیو می خونیم هی بر می گردیم دو خط قبل تر رو می خونیم مبادا یادمون نرفته باشه

به نظر من باید به عقب برگشت تا مطالب بهتر تو ذهن آدم بمونه ! یعنی مثلا سوال هشتم هستیم ، برگردیم از اول دوباره سوال هارو جواب بدیم ! به نظرم این بهتره !

6-لب خوانی یا بلند خواندن: نمی دونم می دونید یا نه ولی حالا بدونید! اندامی که سریع ترین حرکت های بدن مارو داره چشمه

ما چند نوع حافظه داریم ! به نظرم این کار باعث میشه هم حافظه شنیدنی هم حافظه دیداری با هم کار کنن !
فقط با چشم آدم بخونه خوب نمیتونه حفظ کنه !

به نظرم این تند خوانی ها برای درس های مدرسه خوب نیستن ! بیشتر برای خوندن یه کتاب 300-400 صفحه ای توی یک روز خوب هستن ! درسته ؟

• شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از One Minute :
به نظر من باید به عقب برگشت تا مطالب بهتر تو ذهن آدم بمونه ! یعنی مثلا سوال هشتم هستیم ، برگردیم از اول دوباره سوال هارو جواب بدیم ! به نظرم این بهتره !

دوره کردن همیشه لازمه ولی چیزی که اینجا از شما می خواد اینه که:

1- تمرکز رو زیاد کنید
2-دقت رو زیاد کنید

حالا در کنار اینها و با این شرایط...

3- موقع خوندن متن به عقب برنگردین

وقتی مطالعتون تموم شد به سوال هاتون جواب بدین و اگر لازم بود یه نگاه بندازید و دوره کنید

استرستونم کمتر می شه وقتی سریع ر بتونید خوب تموم کنید

شما اگر طی تمرینتون تمرکز و دقت رو داشته باشید و یکم به مغزتون اطمینان کنید می ذارید بدون نگرانی اطلاعات دسته بندی شن

واگر جایی ناقص موند و فکر می کنید باید پر بشه بهتره آخر سر اینکارو کنید تا به صورت نکات طلایی توی ذهن ذخیره شن

و اینم بگم که این عقب گرد رو باید به مرور کم کرد ، شما یکدفعه اینکارو بکنی نابود می شی!!!! همین چیزای بدی که نگرانشونی اتفاق میفته

به نقل از One Minute :
ما چند نوع حافظه داریم ! به نظرم این کار باعث میشه هم حافظه شنیدنی هم حافظه دیداری با هم کار کنن !
فقط با چشم آدم بخونه خوب نمیتونه حفظ کنه !

به نظرم این تند خوانی ها برای درس های مدرسه خوب نیستن ! بیشتر برای خوندن یه کتاب 300-400 صفحه ای توی یک روز خوب هستن ! درسته ؟
حافظه ی شنیداری شما برای سر کلاستونه

واسه اینه که کلمات آشنا رو بتونید تحلیل کنید و به حافظتون بسپرید

ولی یادگیری شما از طریق تنظیم اطلاعات با زبان فکره

یعنی شما اطلاعات رو به روش دیداری یا شنیداری دریافت می کنی بعد با زبان ذهن می چینیشون

اگر سرعت یکی از این دو تا راه دریافت بیشتر باشه پس واضحه سرعت میانگینشون از سرعت چشم کمتره

به صرف اینکه بگیم دو تا حافظه داره استفاده می شه نمی توونیم بگیم تاثیر هم مثبت تره

مگر اینکه شما به حافظه ی شنیداریتون طی این سالها خیلی وابسته شده باشید و نتونید بذارید کنار به این آسونیا

بعد هم اینکه اگر می ترسید با استفاده از تندخوانی ضربه بخورید بهتره یه مدت طولانی با کتاب های غیر درسی تمرینش کنید تا واستون عادی بشه

بعد اگر تونستید بهش اطمینان کنید تو درس هم استفاده کنید

اگر نتونستید هم یه مهارت جدید پیدا کردید که کلی باعث صرفه جویی وقته

One Minute

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شـــــاهی

بعد هم اینکه اگر می ترسید با استفاده از تندخوانی ضربه بخورید بهتره یه مدت طولانی با کتاب های غیر درسی تمرینش کنید تا واستون عادی بشه

بعد اگر تونستید بهش اطمینان کنید تو درس هم استفاده کنید

اگر نتونستید هم یه مهارت جدید پیدا کردید که کلی باعث صرفه جویی وقته

خب تو کتاب های غیر درسی من خودم خیلی تند تند میخونم ! مثلا کل هری پاتر که شاید بیش از 20 هزار صفحه باشه رو توی یک هفته خوندم

اما واقعا یه درسی مثل دین و زندگی که باید خط به خط حفظ باشیم تا بتونیم 100 بزنیم رو میشه تند خوانی کرد ؟
نمیشه واقعا !

• لایک
امتیازات: HHH
  • شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از One Minute :
خب تو کتاب های غیر درسی من خودم خیلی تند تند میخونم ! مثلا کل هری پاتر که شاید بیش از 20 هزار صفحه باشه رو توی یک هفته خوندم

اما واقعا یه درسی مثل دین و زندگی که باید خط به خط حفظ باشیم تا بتونیم 100 بزنیم رو میشه تند خوانی کرد ؟
نمیشه واقعا !

lمممم ، می دونی! منظورم از کتاب غیر درسی کتاب های نکته دار و علمی بود راستش

بله در اون مورد درست میگی

چون ما دو نوع مطالعه داریم

1-مطالعه ی داستانی و روزنامه ای

2-مطالعه ی ریز و دقیق

شما توی تند خوانی سرعت دریافت نکات ریز در عین دریافت داستان مطلب رو بالا می برید

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

بسیار خوب و مفید!ممنون!

Dawn

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
تهران

به نظر من آدم وقتی با چشمش بخونه ممکنه حواسش پرت شه حتی بدون اینکه خودش متوجه شه در حالی که وقتی بلند میخونیم همچین اتفاقی نمیفته. :-/

parisa76

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساوه

بچه ها تعریف از خودد نباشه ولی من خودم از همون آدمایی هستم ک با یه دور نگاه کردن به کتاب های مختلف موضوع کل کتاب رو میگم ولی نمی دونم چرا تا به کتاب های درسی می رسم مشکل پیدا می کنم ....... سرعت خوندنم هم تو کتاب های غیر درسی خیلی بالاست حدودا 100 صفحه در ساعت ولی توی درس خوندن نه.........خیلی عجیبه ک من وقتی ی کتاب رو می خونم کامل حفظ میشم ولی وقتی درسی مثل شیمی و زیست رو می خونم حفظ نمیشم یا سریع از ذهنم میره
کمکم کنید

cannibal

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
UT

به نقل از parisa76 :
بچه ها تعریف از خودد نباشه ولی من خودم از همون آدمایی هستم ک با یه دور نگاه کردن به کتاب های مختلف موضوع کل کتاب رو میگم ولی نمی دونم چرا تا به کتاب های درسی می رسم مشکل پیدا می کنم ....... سرعت خوندنم هم تو کتاب های غیر درسی خیلی بالاست حدودا 100 صفحه در ساعت ولی توی درس خوندن نه.........خیلی عجیبه ک من وقتی ی کتاب رو می خونم کامل حفظ میشم ولی وقتی درسی مثل شیمی و زیست رو می خونم حفظ نمیشم یا سریع از ذهنم میره
کمکم کنید

شاید چون علاقه نداری اینطوره ... به خودت هم تلقین کردی واسه همین دیگه یادت میره
وقتی میخونی بگو این درس خیلی اسونه ، اصن همچین آّب خوردنه ... :D
مطمئنن شما خنگ نیستید فقط گول حرفای خودتو خوردی که ینی نمیتونم یاد بگیرم و این صوبتا ...
مهم ترین اصل تو درس خوندن اینه که اعتماد بنفس داشته باشی و دیگه هیچی ...
پیش خودت بگو من عالیم و این درسا چیزی نیست که من از پسش برنیام .
به خودت تلقین کن در ظرف یک هفته بهترین نتیجه هارو میگیری .
من اینجوریم که وقتی درس میخونم انگار میخوام رو کتاب درسیامو کم کنم :D
امیدوارم تونسته باشم کمک کنم

cannibal

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
UT

به نقل از Dawn :
به نظر من آدم وقتی با چشمش بخونه ممکنه حواسش پرت شه حتی بدون اینکه خودش متوجه شه در حالی که وقتی بلند میخونیم همچین اتفاقی نمیفته. :-/

موافقم بهتره آدم درسش 15 مین بیشتر طول بکشه تا اینکه یک ساعت بین درس خوندن کلا تو هپروت باشه یا حواسش پرت شه

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

به نقل از Dawn :
این کاملا برعکسه واسه من... هیچ مطلبی رو بلند بلند نمیخونم مگر اینکه برای بقیه بخوام بخونمش؛ وقتی هم که بلند برای بقیه میخونمش خودم حواسم بیشتر به خوندن کلمه هاست تا مفهوم اونی که دارم میخونم؛ حتی ممکنه حواسمون به صدای خودمون پرت بشه
برای حفظی ها یا فرمولها هم حافظه ی تصویری خیلی مهمه که با نگاه کردن به دست میاد نه فقط بلند بلند خوندن..

• شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

گاهی ترک عادت موجب مرض است

شما اگر فکر می کنید با بلند بلند خوندن نتیجه می گیری و احساس نیاز نمی کنی که 100 صفحه کتابو با تند خوانی 5 دقیقه ای اسکن کنی تو ذهنت پس به روشت ادامه بده

چون برای کار های خودت کفایت می کنه کاملا :D

-mina-

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میانه
دانشگاه
اهواز
رشته دانشگاه
دامپزشکی

سلام بچه ها این تایپیک عالیه کاش زودتر دیده بودمش.
منم یکی از مشکلاتی که دارم اینکه موقع خوندن حواسم پرت میشه .چیکار باید بکنم؟؟؟

mojtaba07

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد

به نقل از پری ناز :
این کاملا برعکسه واسه من... هیچ مطلبی رو بلند بلند نمیخونم مگر اینکه برای بقیه بخوام بخونمش؛ وقتی هم که بلند برای بقیه میخونمش خودم حواسم بیشتر به خوندن کلمه هاست تا مفهوم اونی که دارم میخونم؛ حتی ممکنه حواسمون به صدای خودمون پرت بشه
برای حفظی ها یا فرمولها هم حافظه ی تصویری خیلی مهمه که با نگاه کردن به دست میاد نه فقط بلند بلند خوندن..
به نظر من تند خوانی در دبیرستان کاربرد چندانی نداره چون هم زمان به اندازه کافی برای دروس دبیرستان هاست هم اینکه تا بخای تندخوانی یاد بگیری و مسلط شی زمان زیادی لازمه ولی بلند خوانی هم اشتباه چون دو چیز از شما میگیره:1.زمان2.انرژی البته سومیشم اینه که همیشه نمیشه بلند خوند!!

Sahdis

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
:)مركز راهنمايي فرزانگان رشت
شهر
:)رشت

در هاي غير خوندني مثل رياضي كه حل كردنيه چطور تند ياد بگيريم؟

بالا