• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ما حق قضاوت درباره زندگی دیگران را داریم؟

• شروع کننده موضوع AynaazNh
  • تاریخ شروع

Intellectuel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
l
پاسخ : ما حق قضاوت درباره زندگی دیگران را داریم؟

به نظر من هر کس میتونه پیش خودش هر فکری درباره ی بقی بکنه ولی این که به بقیه نظراشو بگه باید یکم پیش خودش فکر کنه که اگر جای اون آدم بود چی کار میکرد؟یا مثلا این که قضاوتش بدون تعصب باشه و از این جور حرفا

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

کارایی که دیگران میکنن به خودشون مربوطه ولی هر فرد میدونه کارایی که میکنه بازتابی تو جامعه داره و آبروی هر فرد نظری ایست که مردم

راجع به ما دارن . و وقتی فردی کاری رو میکنه که مطمئنه بازخورد خوبی تو جامعه نداره باید ریسک اینو قبول کنه که شاید مردم حرف ها و یا

قضاوت های نادرستی راجع به من بکنند و نمیشه گفت به اوناچه اصلا ؟

ostore11

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی بیرجند
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
حوصله شو نداشتم یکم هم بزرگواری گفتم راه رو واسه جوون ترا باز بذارم
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

قضاوت!خب اولين حرفوكلمه اي كه به ذهن ادم مياداينكه نه اصلا حق نداريم كي اين حقو به ادم ميده واز اينجور حرفا اماخوبه كه به عملمون هم يه نظري داشته باشيم!!اينكه فقط درگفتارمون يه چيزونقض كنيم اما عملمون يه چيزه ديگه باشه خودش گوياي دوروبودن ادم!حالا بحث اينه كه قضاوت نكردن درمورد مردم كارخيلي سخته شايدبگيم نه من قضاوت نميكنم امامطمئنن زمان هايي بوده كه بدون خواست خودمون درمورد زندگي مردم قضاوت كرديموخيلي سريع ردشديم! به نظرم اصل همه ي اين موضوع هااينكه ادم بتونه كنترل اعمالوگفتارشو داشته باشه!همين

anahita_ashg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان-رشت

به نظرم ما حق قضاوت داریم نه اینکه بگیم یکی بده یا یکی خوبه یا اینکه بگیم این بهتر از اون یکیه. ولی این حق رو داریم که قضاوت کنیم اخلاق و اعتقادات یک شخص به ما می خوره و میتونیم باهاش ارتباط داشته باشیم یا نه. و البته این به معنای پیش داوری در مورد یک نفر یا مقایسه ی خودمون با اونم نیست.

Intelligenz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
مشهد

به نظرم این کار کاره اشتباهیه همون قدر که ما دلمون نمیخواد بقیه تا از همه چیز خبر ندارن قضاوت نکنن بقیه هم میخوان
یک جمله یک جایی دیدم به نظرم قشنگ اومد " تا رازهایم را نمی دانی ، داوری نکن "

ghazale.gh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
فیزیک

من ک قضاوت درباره ی هیچ بنی بشریو درست نمیدونم............ هیچ وقت تو دل بقیه نیستیم که!

• لایک
امتیازات: n.a
  • شروع کننده موضوع

Ay naz

مهمان

به نظر ِ من ، ما میتونیم راجع به کارا و رفتارای آدما فکر کنیم و بنابر افکارمون از آدما خوشمون بیاد و یا بدمون بیاد !

ولی نباید قضاوت کنیم راجع به کاراشون ! نمیتونیم بگیم این کارِش بد بود ، اون کارِش خوب بود ! شاید اگه ما هم تو موقعیت اون شخص بودیم همون کار رو میکردیم... صرفا میتونیم بگیم : از این فرد خوشم میاد ، چون از کاراش خوشم میاد ، از اون فرد بدم میاد ، چون از کاراش بدم میاد ، ولی به من هیچ ربطی نداره چرا اون کار رو کرد و اینا...
(تعریف ِ کار ِ خوب ، کار ِ بد فک کنم واسه 80 درصد ِ افراد متفاوته ! این که من از کار ِ کسی خوشم نمیاد معنیش این نیست که کار ِ اون شخص بده ! )

ولی متاسفانه ، خیلی وختا ، خود ِ منم این کارا رو انجام نمیدم... :-<

• لایک

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

اگه هرکی سرش تو کار خودش بود دنیا گلستان میشد
دیگه این جمله کاربرد نداشت"مردم چی میگن؟؟؟؟" L-:

• لایک

n.a

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱ تهران
شهر
تهران

نه...ما هیچ حقی نداریم قضاوت کنیم.
اولش فکر میکردم که اگه فقط قضاوتمون تو ذهن خودمون باشه مشکلی پیش نمیاد ولی وقتی دیدم مردم راجع به من قضاوتایه غلط میکنن و با این که به زبون نمیارن ولی چه قدر تو رفتارشون باهام تاثیر داره نظرم کلا تغییر کرد....
به نقل از Limooo torsh :
وقتی فردی کاری رو میکنه که مطمئنه بازخورد خوبی تو جامعه نداره باید ریسک اینو قبول کنه که شاید مردم حرف ها و یا
قضاوت های نادرستی راجع به من بکنند و نمیشه گفت به اوناچه اصلا ؟
چرا نمیشه گفت؟خیلی وقتا آدما یه کاری میکنن که کاملا شخصیه...مثلا طرف طلاق گرفته.کار بدی نکرده که....به بقیه چه ربطی داره که چرا طلاق گرفته؟
مساله اینجاس که معمولا همین قضاوتایه بیجا باعث میشه کارش کار بدی به نظر بیاد...
(مثالم به این خاطر بود که این موضوع حادیه تو ایران)

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

حتي اگه کارشم بد باشه به ديگران ربط نداره عواقب يه کار چه خوب چه بد براي خود طرفه چه نيازي به دخالت ديگرانه؟
خيلي وقتا ادم خيلي کارا ميخاد بکنه هرچند بدنباشه ازترس حرف مردم ازاون کارمنصرف ميشه وبعداهم پشيمون

• لایک

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران

ما اگه بخوایم برای هر اتفاقی تو ذهنمون تصویر سازی کنیم بعد خودمون با خودمون به یه نتایجی برسیم بعد حالا بیایم این نتایجو واسه بقیه هم اعلام کنیم که این دیگه بهش نمیگن فکر کردن
میگن سرک کشیدن تو زندگیه مردم؛ فضولی
زندگی هرکس به خودش مربوطه
ولی مثلا اگه میخوای به کسی کمک کنی و بهش مشورت بدی و اینا اونموقه دیکه اشکالی نداره
قضاوت کردن اونم بدون اطلاع کافی از شرایط پیامد های خطرناکی بدنبال داره فرزندان ;;)

reihane

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کاشان
رشته دانشگاه
نرم افزار

همه میدونیم که ما حق قضاوت در باره ی دیگران رو نداریم ولی چرا قضاوت میکنیم!!؟؟ :-? :-?

behrad1

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی بناب
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
1393

کلا ما اصااصا حقی تو این مورد نداریم و نباید چنین کاری کنیم مگه خود شخص این تقاضا رو کنه که در این مورد کلا فرق داره :O :O :O

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

ما تحت هیچ شرایطی حق قضاوت درباره‌ی بقیه رو نداریم. چون دانسته‌های محدودی داریم. ولی اتفاق بدی که میفته اینه که به طور ناخودآگاه داریم دائماً درباره‌ی دیگران قضاوت می‌کنیم. در حقیقت این قضاوت‌ها بدون این که خودمون خبر داشته باشیم پیش‌فرض‌های ما رو تشکیل می‌دن. و این خیلی بده. :D

به نظرم یه کاری که می‌تونیم بکنیم اینه که بعد از آشنایی با آدم‌های جدید، به خودمون یادآوری کنیم که نباید درباره‌شون قضاوت کنیم! یعنی حواسمون باشه که اطلاعات جدیدی که می‌گیریم، در حدی نیست که بتونیم درباره‌ی اون آدم قضاوت کنیم.

farewel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanagan nahie1
شهر
kerman
مدال المپیاد
ای بابا بیخیالم نمیشه!!!!

من قبول دارم چون از تمام جزئیات زندگیه طرف خبر نداریم نمیشه قضاوت کرد
ولی همیشه نمیتونینم خودمونو کنترل کنیم و ناخواسته تصویری از زندگی طرف تو ذهنمون درس میکنیم...
پس بهتره به زبون نیاریم...

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نظر من چون ما هیچ وقت از موقعیت و شرایط یه نفر دیگه اطلاعات کامل نداریم اصلا حق نداریم قضاوت کنیم
چه برسه به اینکه بخوایم بعد این قضاوت هامونو ملاک برخورد با اون شخص هم قرار بدیم
کاری که خیلی از مردم توی ایران متاسفانه انجام میدن و این کار واقعا زندگی رو برای خودمون و بقیه سخت می کنه
واقعا سخته آدم دائم در حال فکر کردن به این باشه که هر آدمی چجوریه و برچسب روش بذاره
برای بقیه هم زندگی رو سخت می کنه چون هر کاری انجام میدن باید نگران باشن که بقیه چه فکری دربارشون می کنن
قضاوت کردن نا آگاهانه واقعا از هر نظر اشتباهه

Nafas 21

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
يه دبيرستاني از فرزانگان
شهر
Najaf abad
مدال المپیاد
المپياد رياضي
دانشگاه
بايد بش فكر كنم

هيچ كس حق قضاوت در مورد ديگران رو نداره
هيچ كس
و متاسفانه همه ي با ديدن يه چيز كوچيك قضاوتاي بزرگ مي كنيم
توي تلوزيون مي گفت كه حتي اگه توي دادگاه قاضي قضاوت كرد و فردي رو متهم كرد ما چون به چشم خودمون نديديم نبايد در جمنع ديگران بگيم كه اون فرد متهمه چه برسه به اينكه خيلي ظاهري قضاوت كنيم

بهار1998

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
برازجان...استان بوشهر...
مدال المپیاد
ایشالابعدها..

به نظرم حق قضاوت درموردزندگی دیگران روتاحدی داریم که به اون طرف ضررنرسونه وباعث خراب شدن شخصیتش نشه حتی ماحق بیان قضاوت خودمون روهم پیش همه کس نبایدداشته باشیم چون اگه قضاوت مادرمورداون فردبه جاودرست نباشه ممکنه خیلی به اون طرف ضرربرسونیم

الدرادو

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
رشته دانشگاه
IT

حق قضاوت ازآن ماست شاید1جبراست ما خاسته یا ناخاسته درذهنمان بادیدن کارهای اون فردراجب کارش قضاوت میکنیم بی بروبرگرد اما این ک چجوری قضاوت میکنیم مهمه یا اینکه قضاوتمونو برای خودمون نگه داریم و باعث نشیم بخاطر حرفامون(قضاوتمون ک نباس ب زبون بیاریم)طرفو باعث رنجشش بشیم

boz kuhi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
مدرسمون
شهر
گورستون

مسلماً حق نداریم.اما شاید حتی خود من هم بعضی اوقات این کار را انجام بدم...

• لایک
امتیازات: :-|
بالا