• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ما حق قضاوت درباره زندگی دیگران را داریم؟

• شروع کننده موضوع AynaazNh
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

AynaazNh

مهمان
به نظرتون ما تا چه اندازه حق قضاوت در رابطه با زندگی ِ دیگران رو داریم؟ اصلا ما همچین اجازه ای رو داریم؟ قضاوت ِ ما چه پیش آمد هایی رو به دنبال داره؟

loverman

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
helli 2
شهر
tehran
پاسخ : ما حق قضاوت درباره زندگی دیگران را داریم؟

به نظر من اصلا حق چنین کاری رو نداریم
نه از روی ظاهر طرف و نه از روی رفتارش نمیتونیم بفهمیم که منظور یا هدفش چی بوده
واسه خودم که حداقل اینجوریه
ممکنه گاهی وقتا نظرم نسبت به بعضی ها یه کم عوض شه ولی سعی میکنم کوچکترین تاثیری تو رفتارم نداشته باشه

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

به نقل از Aynaaz Nh :
به نظرتون ما تا چه اندازه حق قضاوت در رابطه با زندگی ِ دیگران رو داریم؟ اصلا ما همچین اجازه ای رو داریم؟ قضاوت ِ ما چه پیش آمد هایی رو به دنبال داره؟
اصلا حق نداریم ، چون ما تو بطن زندگی ملت که نیستیم و فقط یه پوسته ازش دیدیم و فقط تا این حد می تونیم قضاوت کنیم که روابطمون رو باهاشون تنظیم کنیم

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از Aynaaz Nh :
نکته‌ای که وجود داره اینه که شما الان تعریفتون رو از "قضاوت کردن درباره‌ي زندگی" نگفتید! یه نوع قضاوت کردن می‌تونه این باشه که فلانی زندگی خوبی داره یا نه. یه قضاوت می‌تونه این باشه که زوج مناسبی هستن یا نه. یه نوع قضاوت می‌تونه این باشه که فلان کاری که کردن درست بود یا نه.

باید با جزئیات بیشتری درباره‌ي "قضاوت کردن درباره‌ی زندگی" توضیح بدید

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

معتقدم برای نزدیک شدن به کسی(حالا از مسائل اجتماعی گرفته تا اقتصادی یا عقیدتی)باید"در حد نیازت و در حدی که حق داری"قضاوت کنی از طرفت...اما مثلا به نظرم گفتن قضاوتت به دیگران خیلی کار مناسبی نیست...
چرا که هر انسانی برای خودش زندگی میکند و نهایتا هم در قبر خودش میخوابد...

tanha17

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان

دیگران حتی اگه بهمون خیلی نزدیکم باشن چون ما فقط ظاهر تصمیم گیری هاشون رو میبینیم ،نمیتونیم دربارشون قضاوت کنیم :)

lgh95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
برنز نجوم 92
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

نه
من به خودم حق اینکارو نمیدم چون تاحالا تقریبا هر فکری -چه خوب چه بد- درباره کسی کردم برعکسش اثبات شده!
اینجوری بیشتر از همه به خودمون ضربه میخوره

پ.ن:لطفا گیر ندین منظورم از فکر و اینا همون قضاوت شما بود B-)

dissib

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

حق داریم میزان رابطه ای که با طرف از این به بعد خواهیم داشت رو با کارایی که انجام میده تعیین کنیم ولی قضاوت اصلا.
تو ذهنمون مسلما هر کی هر کاری میکنه یه ذهنیتی رو برامون به وجود میاره ولی کاش میشد هیچ کس به خودش اجازه قضاوت کردنو نمیداد.
ما نباید سطحی قصاوت کنیم از همه مهمتر هر قضاوتیو چه سطحی چه غیر سطحیو نباید با دیگران درمیون بذاریم....
فقط خدا همه چیو میدونه و زندگی هر کی به خودش مربوطه ما شاید یه درصد قضیه رو هم نبینیم.
این دخالتای بیجا و قضاوتای الکی خیلیا رو نابود کرده متاسفانه :|

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

ب نظر من قضاوت در رابطه با دیگران یه کار غیر اخلاقی و غیر انسانیه....
ب هر حال ما فقط ظاهر زندگی دیگرانو میبینیم و ب طبع قضاوت هامونم میتونه 100% غلط باشه
+
زندگی دیگران ب ما هیچ ربط مستقیمی نداره ک بخوایم راجع بهش قضاوت کنیم....

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

قضاوت خوب به عنوان یه ناظر از دور به نظرم مشکلی نداره،منظورم این نیست که قضاوتمونو با بقیه ام در میون بذاریم ولی اینکه پیش خودمون در مورد یه اتفاقی قضاوت کنیم یه چیز طبیعیه!
قضاوت کردن وقتی بد می شه که کار به برنامه ریزی برای زندگی یه نفر یا در میون گذاشتن افکارمون و شایعه پراکنی برسه!

البته اینم هست که اگه یه کاری اشتباهه، اشتباهه به هر حال و فرضا طرف هزار و یک دلیلم برای اون رفتار یا هرچی داره!
به هر حال اتفاقیه که افتاده و مردمم حق قضاوت در مورد صرفا اون کار رو دارن!
مثلا یه آدم وقتی اصابش خورده ممکنه مرتکب به خیلی کارا بشه دلیلشم اینه که اصابش خورد بوده!
ولی خوب اون کارش تاثیرشو رو اجتماع گذاشته و مورد قضاوتم قرار می گیره!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از گولـی :
قضاوت خوب به عنوان یه ناظر از دور به نظرم مشکلی نداره،منظورم این نیست که قضاوتمونو با بقیه ام در میون بذاریم ولی اینکه پیش خودمون در مورد یه اتفاقی قضاوت کنیم یه چیز طبیعیه!
قضاوت کردن وقتی بد می شه که کار به برنامه ریزی برای زندگی یه نفر یا در میون گذاشتن افکارمون و شایعه پراکنی برسه!

البته اینم هست که اگه یه کاری اشتباهه، اشتباهه به هر حال و فرضا طرف هزار و یک دلیلم برای اون رفتار یا هرچی داره!
به هر حال اتفاقیه که افتاده و مردمم حق قضاوت در مورد صرفا اون کار رو دارن!
مثلا یه آدم وقتی اصابش خورده ممکنه مرتکب به خیلی کارا بشه دلیلشم اینه که اصابش خورد بوده!
ولی خوب اون کارش تاثیرشو رو اجتماع گذاشته و مورد قضاوتم قرار می گیره!
البته بازم به نظر من اون قضاوت بدون درمیان گذاشتن هم تا حد زیادی به"برچسب زدن"به آدم ها توی ذهنمون منجر میشه...
در کل خیلی حال نمیکنم با نقد بقیه...مرگ اوقاتی که بخوام وقتی رو بشون اختصاص بدم مثلا از عمرم...

• لایک
امتیازات: scare

James Hetfield

کاربر حرفه‌ای
پاسخ

حق قضاوت که نداریم تا وقتی که رفتار طرف به ما آسیب نزنه. اگه سبب آسیب رسیدن به ما شد وضع فرق میکنه. اما خب طبیعیه که هر فردی از یه سری رفتارا و اخلاقها بدش میاد. مثلا من از لباس چسبان و رنگ روشن و شلوار جین آبی روشن متنفرم اما دلیل نمیشه به طرف بگم چرا اینو میپوشی ، نهایتا میگم من خوشم نمیاد. هر کی یه بار زندگی میکنه و آزاده هر جور میخواد زندگی کنه با یک شرط : به کسی آسیب نرسونه.

• لایک
امتیازات: L.E

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

نه واقعاَ حق نداریم ولی می کنیم. خود من سعی می کنم این کار رو نکنم ولی بعضی وقت ها از دست آدم در میره. هر وقت زندگی اون رو از اول تا اون روز انجام دادی می تونی راجع به طرف قضاوت کنی.

HANIEH.S

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
الزهرا
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر نرم افزار

به نقل از Stewie Griffin :
نه واقعاَ حق نداریم ولی می کنیم. خود من سعی می کنم این کار رو نکنم ولی بعضی وقت ها از دست آدم در میره. هر وقت زندگی اون رو از اول تا اون روز انجام دادی می تونی راجع به طرف قضاوت کنی.
به نظر منم ما تا وقتی که توی جایگاه فرد قرار نگیریم به هیچ وجه نمیتونیم قضاوت کنیم! و اصلا این سوال برای من پیش اومده که چرا باید قضاوت کنیم؟ یعنی ما انقدر بیکار شدیم که به جای فکر کردن و بهتر کردن وضع زندگی خودمون بشینیم مردمو قضاوت کنیم؟!؟!!؟
هدف و دلیلی برای بوجود اومدن هر یک از انسان ها وجود داره و اون هدف اینه که خودشونو بشناسن تا بتونن بیشترین بهره رو ببرن، نه اینکه هنوز خودشونو نشناخته سرشونو تو زندگی مردم کننو توی جایگاه قضاوت بشینن!!!
تا حالا شده وقتی یه دزدو یا حتی یه قاتلو توی فیلم یا کتاب (در واقع جایی که شما در جریان زندگی فرد قرار میگیرین و میدونین که چه احساسی داره و با چه موانعی روبروه) دیده باشین و یه لحظه فکر کنین که اگه بجای اون بودین چیکار میکردین؟ خوب من خیلی مواقع به این فکر کردم و کاملا حقو به طرف دادم(البته گاهی هم ایده های هوشمندانه تر به ذهنم میرسه (; ! )

amooshalbo

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
مدال المپیاد
وات ؟!
دانشگاه
فردوسی !
رشته دانشگاه
ریاضی !

فقط خدا حق قضاوت داره در مورد زندگی آدما
چون فقط اونه که همه چیو میدونه :|

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

به نقل از Aynaaz Nh :
ببین کل ِ حرفت یه طرف گلشن، این ـو قبول نداری که وقتی یه نفر یه کاری رو انجام میده و ما بدون اینکه توضیحات طرف رو بشنویم یه قضاوتی میکنیم این اتفاق پیش میاد که یه ذهنیتی از اون طرف توی ذهن ما شکل گرفته و نا خواسته روی رابطمون با اون آدم تاثیر میذاره و ممکنه باعث شه یه جا نا حق فکر کنیم راجب ـِش ؟
آره تا حدی حرفتو قبول دارم ولی تو یه کار کاملا اشتباه یا حتی جبران ناپذیر رو در نظر بگیر، شاید نه در مورد اون شخص ولی در مورد اون کار و شخصیت شخص تا حدی که عملش اون قسمت از شخصیتش رو تحت اشعاع قرار می ده مورد قضاوت قرار می گیره!

ولی خوب این مثالی که من زدم یه استثنا بود جز این مورد حرفتو قبول دارم،آره!

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

قضاوتم دو جنبه داره؛ یکیش در حدّ مقدماتی ه که بنظرم هر فردی باید برای دوستی و رابطه با شخص خاصّی این قضاوت رو در ذهن خودش انجام بده و برای دیگران بیان نکنه.
و دیگری ؛ قضاوتی که از حد گذشته و لازم نیست و صرفا برای فضولی انجام میشه. که بنظرم این نوع قضاوت، چه در ذهن آدم باشه چه بیان بشه، در هردو حالت کار اشتباهی ست و هیچ فردی حقّ این کا رو نداره.

سجاد بسکتی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور

خیر . چون که یکی از بزرگان می گه (( تا وقتی با کفش کسی راه نرفتی در مورد راه رفتنش قضاوت نکن. ))

negi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

قضاوت كنيم؟يعنى به زندگی مردم رأى بديم؟ميخواى بگى زندگى دادگاه؟....اين طورى خوب نيس به نظرم ميشه رفتار آدما رو ديد و به خاطر سپرد و از رفتارشون ناراحت يا خوشحال شد خلاصه رفتار و ميشه بررسى كرد ولى قضاوت آدما براى من يكى كه كار حراس انگيزيه .....كار ماها نيس دوستان كار خالقيه كه به راز درون قلب ها آگاه....

z_777

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
94

1-اصولا میگن صلاح کار مملکت خویش خسروان دانند
2-از کجا میدونید اگر شما جای اون شخص بودید چه تصمیم هایی برای زندگیتون میگرفتید.
شاید بشه در مورد زندگی دیگران فکر کرد(صرفا جهت پند)ام قضاوت..... :-? :-? :-?

بالا