• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بدحجابی:اعتراض مدنی یا...؟

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : بدحجابی:اعتراض مدنی یا...؟

به نقل از aksh90 :
دوست گرام!تو فکر کن من مسیحی!من مسیحی؛توی این مملکت گل و بلبل،مجبورم روی سرم یه لچک بندازم تا اقایون با خیال راحت چشمشون همه جا بگرده،خب؟!و من به عنوان همون دختر مسیحی،که مغرور هم هست؛میخوام ثابت کنم که من؛منم!حرف،حرف منه!اینم میشه بد حجابی!ایا زن های چادری قبل از انقلاب وجود نداشتن؟یا زن های بی حجاب الان وجود ندارن؟که شال هاشون براشون نقش شالگردن داره؟پس انقلاب در این مورد وضع رو بدتر کرد زیرا به این بی حجابی ها اعتراضات مدنی هم اضافه شد و قسمت های بیشتری از بدن زن ها به نمایش گذاشته شد.
یادتون باشه:
مردمو به زور و شلاق نمیشه به بهشت برد
پس بدحجابی از دید شما اعتراضی مدنیست؟

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از پوریا عابدی :
پس بدحجابی از دید شما اعتراضی مدنیست؟
بنظرم یه بخش خیلی کمی مربوط به جنبش نافرمانی مدنی هست.
بخش اعظمش بدون آگاهی از جنبش نافرمانی مدنی، به قصد آزادی اتفاق می افته، که اصلا هم چیز بدی نیست.

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از SalehM :
بنظرم یه بخش خیلی کمی مربوط به جنبش نافرمانی مدنی هست.
بخش اعظمش بدون آگاهی از جنبش نافرمانی مدنی، به قصد آزادی اتفاق می افته، که اصلا هم چیز بدی نیست.
یعنی معتقدی اصولا در جامعه ای ک حتی تمام زنانش ب حجاب اعتقاد کامل داشته باشن باز بدحجابی میبینم چون آزادی یک چیز غریزیست و..؟

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از پوریا عابدی :
یعنی معتقدی اصولا در جامعه ای ک حتی تمام زنانش ب حجاب اعتقاد کامل داشته باشن باز بدحجابی میبینم چون آزادی یک چیز غریزیست و..؟
ابداً. در جامعه خودمون 90 درصد اعتقادی به حجاب ندارند.
اصلا فرض کنیم در جامعه ما 50 درصد اعتقاد به حجاب نداشته باشند، و فرض کنیم 30 میلیون دختر و زن 15 تا 75 ساله باشه در این مملکت. و 15 میلیون اعتقادی به حجاب نداشته باشند و بی حجابی کنند. الان صفحه آزادی های یواشکی که اصلی ترین جنبش نافرمانی مدنی در ایران هست، 500 هزار تا لایک داره. یعنی 3% تقریبا. یعنی از این بدحجابی هایی که میبینیم، 3% مربوط به جنبش نافرمانی مدنی هست. اصلا بگیم 10% ! بازم درصد خیلی کمی رو شامل میشه!
من فکر نمیکنم کسی که به حجاب اعتقاد داشته باشه، حجابش رو بذاره کنار بخاطر جنبش نافرمانی مدنی. چون بی حجابی تنها روش نافرمانی نیست در ایران.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از SalehM :
ابداً. در جامعه خودمون 90 درصد اعتقادی به حجاب ندارند.
اصلا فرض کنیم در جامعه ما 50 درصد اعتقاد به حجاب نداشته باشند، و فرض کنیم 30 میلیون دختر و زن 15 تا 75 ساله باشه در این مملکت. و 15 میلیون اعتقادی به حجاب نداشته باشند و بی حجابی کنند. الان صفحه آزادی های یواشکی که اصلی ترین جنبش نافرمانی مدنی در ایران هست، 500 هزار تا لایک داره. یعنی 3% تقریبا. یعنی از این بدحجابی هایی که میبینیم، 3% مربوط به جنبش نافرمانی مدنی هست. اصلا بگیم 10% ! بازم درصد خیلی کمی رو شامل میشه!
من فکر نمیکنم کسی که به حجاب اعتقاد داشته باشه، حجابش رو بذاره کنار بخاطر جنبش نافرمانی مدنی. چون بی حجابی تنها روش نافرمانی نیست در ایران.

شما چی میگی برادره\خواهره من!

صفحه ی ازادی های یواشکی اصلن چه ربطی به اعتراض مدنی داره ؟ و اینکه چند نفر لایکش کردن اصلن ملاک هیچی نیست! اصلن چند نفر ایرانی به فیس بوک دسترسی دارن و چند نفر کاربر دایمش هستن ؟

حتا به فرض اینکه بگیم درصد لایک زدن مردم به اون صفحه! خوب این درصد نباید بر اساس کله ۷۵ میلیون باشه! باید بر اساس ۳۷ میلیون باشه و از این ۳۷ میلیون اونهایی که بالایه ۱۴ سال دارن و از اون بالایه ۱۴ ساله هایی که کاربر فیس بوک هستن و اون کاربر های فیس بوک دختر\زن بالایه ۱۴ ساله که دایم فعالیت تو فیس بوک دارن. از بین اون ها حالا ببین چند نفر لایک کردن.

( در کنارش باید عمر اون صفحه و سرعت رشدش رو هم در نظر بگیری )

وگرنه با این عدد به هیچ جا نمیرسی. و گفتم اینکه مردم تو فیس بوک چی میذارن و چه می کنن هیچ ربطی به اینکه تو جامعه چه رفتاری دارن نداره.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

ببین اصلا عدد و رقم رو بذار کنار. شما ایران نیستی خبر نداری. از این 75 میلیون ایرانی، سر جمع ده هزار نفر هم نمیدونن جنبش نافرمانی مدنی یعنی چی! چه برسه بخوان از این طریق انقلاب کنن!

اگر دقت میکردی، من بر اساس 37 که نه، بر اساس سی میلیون گرفتم. ببین من بدترین حالت رو در نظر گرفتم. سی میلیون زن در نظر گرفتم. ( از اون سی و هف میلیون، سی میلیون رو بالای 14 سال در نظر گرفتم. ) بعد اومدم گفتم گیریم که 50% بی حجابی کنن! ( در حالی که 90% بی حجابی میکنن. ) بعد نتیجه اومد سه درصد! گفتیم گیریم که 10 درصد باشه! یعنی کاملاً به نفع خلاف نظر خودم درنظر گرفتم که کسی نگه آمار رو غلط دادی.
و این آمار اصلا آمار درستی نیست. منم میدونم. فقط خواستم بگم در ایران، ده هزار نفر هم نمیدونن آزادی یواشکی مربوط به جنبش نافرمانی مدنیه. پونصد هزار تا لایک داره، ده هزار نفر هم نمیدونن. بیا بصورت رندوم بریم از هزار نفر تو فیسبوک بپرسیم که آقا، تو میدونی جنبش نافرمانی مدنی یعنی چی؟
ما داریم دور و بر خودمون رو نگاه میکنیم که همه میدونن این جنبش یعنی چی. بطن جامعه رو نمیبینیم. من دوستی دارم که این صفحه رو لایک کرده، بهش گفتم هدفت چی بود از لایک کردن این صفحه؟ میگه آخه میخوان حجاب رو آزاد کنن!
خب ایشون اصلا نه میدونه جنبش نافرمانی مدنی چیه، نه میدونه گاندی کی بوده، نه میدونه هند از این طریق به انقلاب رسیده.
تا تهش برو شما.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از SalehM :
ببین اصلا عدد و رقم رو بذار کنار. شما ایران نیستی خبر نداری. از این 75 میلیون ایرانی، سر جمع ده هزار نفر هم نمیدونن جنبش نافرمانی مدنی یعنی چی! چه برسه بخوان از این طریق انقلاب کنن!

اگر دقت میکردی، من بر اساس 37 که نه، بر اساس سی میلیون گرفتم. ببین من بدترین حالت رو در نظر گرفتم. سی میلیون زن در نظر گرفتم. ( از اون سی و هف میلیون، سی میلیون رو بالای 14 سال در نظر گرفتم. ) بعد اومدم گفتم گیریم که 50% بی حجابی کنن! ( در حالی که 90% بی حجابی میکنن. ) بعد نتیجه اومد سه درصد! گفتیم گیریم که 10 درصد باشه! یعنی کاملاً به نفع خلاف نظر خودم درنظر گرفتم که کسی نگه آمار رو غلط دادی.
و این آمار اصلا آمار درستی نیست. منم میدونم. فقط خواستم بگم در ایران، ده هزار نفر هم نمیدونن آزادی یواشکی مربوط به جنبش نافرمانی مدنیه. پونصد هزار تا لایک داره، ده هزار نفر هم نمیدونن. بیا بصورت رندوم بریم از هزار نفر تو فیسبوک بپرسیم که آقا، تو میدونی جنبش نافرمانی مدنی یعنی چی؟
ما داریم دور و بر خودمون رو نگاه میکنیم که همه میدونن این جنبش یعنی چی. بطن جامعه رو نمیبینیم. من دوستی دارم که این صفحه رو لایک کرده، بهش گفتم هدفت چی بود از لایک کردن این صفحه؟ میگه آخه میخوان حجاب رو آزاد کنن!
خب ایشون اصلا نه میدونه جنبش نافرمانی مدنی چیه، نه میدونه گاندی کی بوده، نه میدونه هند از این طریق به انقلاب رسیده.
تا تهش برو شما.

ببین بهت گفتم این اعداد و ارقامی که میگی هیچ اساس خاصی نداره که حالا بخوای لطف بکنی ۳ درصدو بکنی ۱۰ درصد! یا هر چیزی دیگه.

بله خیلی ها نمی دونن. ولی این دلیل نمیشه که به نوعی نظر مخالفشون رو نشون ندن.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

با این جمله آخرت داری میگی زنی که عمیقاً به حجاب اعتقاد داره، حاضره برای نشون دادن مخالفتش با نظام، بی حجابی کنه.
صحیح؟

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

خب خیلی ها یعنی در واقع اکثریت شاید ندونن که نافرمانی مدنی چیه و تاریخچه ش چیه و از کجا اومده ولی در عمل دارن اینکارو انجام میدن.
یعنی مثلا فقط برای شکستن این قانون حجاب رو درست رعایت نمی کنن (حتی وقتایی که به خاطر گرما و اینا نیست) که بگن شما حق ندارید قانون زورگویانه رو اجرا کنید. من احساس می کنم این انگیزه بین خیلی ها هست علاوه بر دلایل دیگه ی بدحجابی از جمله مزاحم و آزاردهنده بودنش.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Bahar_R :
خب خیلی ها یعنی در واقع اکثریت شاید ندونن که نافرمانی مدنی چیه و تاریخچه ش چیه و از کجا اومده ولی در عمل دارن اینکارو انجام میدن.
یعنی مثلا فقط برای شکستن این قانون حجاب رو درست رعایت نمی کنن (حتی وقتایی که به خاطر گرما و اینا نیست) که بگن شما حق ندارید قانون زورگویانه رو اجرا کنید. من احساس می کنم این انگیزه بین خیلی ها هست علاوه بر دلایل دیگه ی بدحجابی از جمله مزاحم و آزاردهنده بودنش.
ببین دقیقا باید مشخص شه. این جمله رو جواب بده.
"آیا زنی که عمیقاً به حجاب اعتقاد داره، حاضره بخاطر اعتراض به نظام، بی حجابی کنه؟"

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از SalehM :
ببین دقیقا باید مشخص شه. این جمله رو جواب بده.
"آیا زنی که عمیقاً به حجاب اعتقاد داره، حاضره بخاطر اعتراض به نظام، بی حجابی کنه؟"
نه دیگه خب این میشه خلاف خود آرمان اون مبارزه. آرمانش اینه که کسی به هیچ دلیلی مجبور نشه طوری لباس بپوشه که نمیخواد. اگر برای شرکت توی این مبارزه اون زنی که معتقد هست مجبور بشه لباسی که مایل نیست بپوشه که مشکل پیدا می کنه.
بدحجابی یکی از مصداقای اعتراض مدنی به عدم وجود آزادی پوشش هست. مثلا زنی که معتقد به حجابه با همون پوشش مورد قبولش یه پلاکارد دستش میگیره که نوشته من با اجبار مخالفم و عکس میگیره یا به هر شکل دیگه ای بیان میکنه که با اجبار مخالفه.

ولی اگر در سطح بزرگتر یعنی اعتراض به نظام در نظر بگیریم بازم نه بی حجاب نمیشه اون فرد معتقد. از راه های دیگه نظرش رو بیان می کنه.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

دقیقاً همینطوره. موضوع بحث ما هم اون صفحه نیست. بحث ما هم دقیقا اینجا گیر کرده که اونی که از جنبش نافرمانی مدنی خبر نداره، آیا بی حجابی میکنه، به قصد اعتراض به حکومت، یا به قول عابدی آزادی حجاب؟
خب. بیایم یجور دیگه بهش نگاه کنیم. اگر حجاب آزاد بود، این شخص محجبه میشد؟ و با پاسخی که بهار داد میگیم که نه. ایشون محجبه نمیشد.
و اصلا ایشون که نمیدونه یکی از راه های نشون دادن اعتراض به اجبار حجاب، بی حجابیه، چطور ممکنه نیتش نشون دادن اعتراض باشه؟

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از SalehM :
دقیقاً همینطوره. موضوع بحث ما هم اون صفحه نیست. بحث ما هم دقیقا اینجا گیر کرده که اونی که از جنبش نافرمانی مدنی خبر نداره، آیا بی حجابی میکنه، به قصد اعتراض به حکومت، یا به قول عابدی آزادی حجاب؟
خب. بیایم یجور دیگه بهش نگاه کنیم. اگر حجاب آزاد بود، این شخص محجبه میشد؟ و با پاسخی که بهار داد میگیم که نه. ایشون محجبه نمیشد.
و اصلا ایشون که نمیدونه یکی از راه های نشون دادن اعتراض به اجبار حجاب، بی حجابیه، چطور ممکنه نیتش نشون دادن اعتراض باشه؟

خوب بذار در نظر بگیریم فرد اصلن منظورش مشکل با اجباری بودن نباشه دوست مشکلش با حجاب باشه و خوب بدیهتن وقتی که حجاب اجباری نباشه این فرد باز هم حجاب نخواهد داشت. خوب این الان مشکلش چیه ؟

مثلن من نمی تونم تو روزنامه ای بنویسم ممنوع القلم شدم. خوب حالا من مثلن تو وبلاگ ها می نویسم. بعد که دوباره اجازه ی نوشتن تو روزنامه پیدا کردم یعنی نباید دیگه تو روزنامه بنویسم به نظرت ؟

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

خب آخه از جنبش نافرمانی مدنی خبر نداشتن دلیل بر ندونستن اعتراض با قانون شکنی نیست. یعنی همه ی افراد از بچگی میدونن وقتی یه قانونی داره مثلا زور میگه انجامش ندن تا نشون داده باشن باهاش موافق نیستن و سعی کرده باشن خواسته ی خودشون رو اجرا کنن. مثلا توی بچگی بیشتر در قالب لجبازی اینکارو می کنن.
حالا کسی که بی حجابی رو به عنوان اعتراض انجام میده بستگی داره دغدغه هاش در چه سطحی باشه؛ ممکنه صرفا بگه این قانون ظالمانست و باید برداشته بشه یا اینکه بگه اصلا سیستمی که این قانون رو میذاره مشکل داره و باید به کل سیستم اعتراض بشه.

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

ی لحظه من ی چیزی رو متوجه نشدم
شما دارین میگین مقصود از اعتراض مدنی اعتراض ب نظام حاکمه؟..من منظورم از اعتراض مدنی موقع زدن تاپیک ی اعتراض سیاسی گسترده نبودها دوستان.مقصودم این بود ک ناراضین از اجبار حجاب و دارن اعتراض میکنن.همین!
منظورتونو بدون لفافه بگین بتونیم بحث کنیم

ShiNinG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد

به نقل از پوریا عابدی :
خب...
ببینین...به نظرم یا باید حجاب باشه یا نباشه...خیلی مسخره و برای من غیرقابل درکه چیزی به نام بدحجابی(تاکید میکنم...من نه اسلام شناس افراطیم نه چیز دیگه ای...بحثم این نیست که مثلا گشت ارشاد کارش درسته و اینا...بحثم سر انگیزه ی درست یا غلط بدحجاب ها هست(بدون هیچ قضاوتی))...
یعنی مثلا لاگه اعتقاد داری خب سرت کن...اگه هم نه و مثلا با شرایط محدود شدی بازم بدحجابی که چیزی رو عوض نمیکنه...
ببین این تیکه هایی که BOLD کردم به نظرم مشکلات اساسی ای دارن. اول اینکه، محض شفاف سازی علت بی حجابی باید بگم که، هیچ قانونی، در هیچ جایی باعث نشده که آدما کاملا از اون چیزی که دوست دارن انجام بدن منصرف شن و عقایدشون عوض شه. حتی قوانینی که منبع و مرجع خیلی قوی تری از یکی از احکام دین اسلام دارن. قوانینی که امنیت جامعه رو تضمین میکنن، مثه اینکه دزدی و قتل جرم حساب میشن. آدم ها در نهایت اون چیزی که میخوان و انجام میدن. حالا ما اومدیم یه قانونی تو کشورمون گذاشتیم، که تو هیچ کشور دیگه ای وجود نداره. قرن ها مردم کره ی زمین زندگی کردن بدون این قانون و هنوزم دارن زندگی میکنن. واقعا توقع دارین همچین قانونی کاملا اجرا شه؟!
بعد هم باید بگم شما که میگی یا حجاب داشته باش یا بدحجابی چیزی و عوض نمیکنه باید این حرفتو به این شکل در بیاری که ای مسئولین! کسی که بخواد به این حکم عمل کنه میکنه و کسی که نخواد نمیکنه! درنتیجه این قوانین چیزی وعوض نمیکنه!
کسی که بدحجاب میره تو خیابون هدفش اعتراض نیست.. اون دوست داره اینطوری زیبایی شو نشون بده و و نیازی نمیبینه از قانونی که هیچ، مطلقا هیچ فایده ای برای جامعه نداره (فک نمیکنم هدف تاپیک بحث راجب فایده این قانون باشه لذا دلایلمو اینجا نمیگم و لطفا روی این تیکه ش بحث نکنید) تبعیت کنه. اصلا هم اینجا هدف این نیست که اعتراض کنه یا جنبشی راه بندازه.
چیزی که مسخره س این قوانین ه. نه بدحجابی. فطرت انسانه که دوست داره زیبا باشه و مهم تر ازون چیزی که بهش اعتقاد نداره و انجام نده.

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

پس شما معتقدین علت بدحجابی ذات انسانه؟یعنی داری ب نفس حجاب ایراد وارد میکنی؟بحث در مورد حجاب مربوط ب اینجا نیست البته..

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از پوریا عابدی :
ی لحظه من ی چیزی رو متوجه نشدم
شما دارین میگین مقصود از اعتراض مدنی اعتراض ب نظام حاکمه؟..من منظورم از اعتراض مدنی موقع زدن تاپیک ی اعتراض سیاسی گسترده نبودها دوستان.مقصودم این بود ک ناراضین از اجبار حجاب و دارن اعتراض میکنن.همین!
منظورتونو بدون لفافه بگین بتونیم بحث کنیم
خب ما داشتیم میگفتیم میتونه اعتراض به اجبار حجاب باشه یا میتونه گسترده تر باشه و اعتراض به سیستم باشه. (بستگی به مقصود و هدف خود آدما)

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Bahar_R :
خب ما داشتیم میگفتیم میتونه اعتراض به اجبار حجاب باشه یا میتونه گسترده تر باشه و اعتراض به سیستم باشه. (بستگی به مقصود و هدف خود آدما)
اصلا قبول ندارم.اصلا.نه اینکه موافق آرمان های نظام باشم :)) بله ب خود آدمش بستگی داره منتها خودتون اطرافتون رو نگاه کنید تا ببینید از لحاظ آماری ک ما داریم بررسی میکنیم(بخش بزرگی از جامعه شناسی مسلما علاوه بر علت تراشی آمارگیری است)چقدر کمن این آدما..

ب نظر خود بنده ی جور جنبش اجتماعیه نه ب منزله ی اعتراض مدنی
ب منزله ی یافتن هم نوعان.یعنی چی؟..اکنون در جامعه شکاف هست بین یک چادری با یک کسی ک ساپورت میپوشه(البته شنیدم جدیدا ممنوع شده)گرچه اصلا منکر مواردی نیستیم ک دوستی های پایدار دارن دو طیف کاملا متفاوت عقیدتی با هم.ولی کلیت قضیه اینه
در واقع یک دختر از دید من با عقب آوردن روسریش میگه من مثل اینا امل نیستم.من عقیدم فرق میکنه(هیچ قضاوتی نکنیم درباره ی عقیده.اینجا عقیدتی نیست)

ghazale.gh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
فیزیک

اینایی که میگید بدحجابی یک نوع جنبش اجتماعی هستش برید ببینید چند نفر از بدحجاب ها این کارو به این دلیل کردن..ده درصدم نشن شاید!
به نظر منم اینم یه انتخابه مثل همه ی انتخابایی که آدما توی عمرشون می‌کنن،یکی انتخاب می‌کنه با حجاب باشه یکی بی‌حجاب اون یکی هم بدحجاب.حالا اینکه چرا این‌جوری انتخاب می‌کنه خب خیلی چیزا تاثیر می‌ذارن مثل خانواده،عقیده،شهر،جامعه و ...

بالا