• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بدحجابی:اعتراض مدنی یا...؟

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
خب...
ببینین...به نظرم یا باید حجاب باشه یا نباشه...خیلی مسخره و برای من غیرقابل درکه چیزی به نام بدحجابی(تاکید میکنم...من نه اسلام شناس افراطیم نه چیز دیگه ای...بحثم این نیست که مثلا گشت ارشاد کارش درسته و اینا...بحثم سر انگیزه ی درست یا غلط بدحجاب ها هست(بدون هیچ قضاوتی))...
یعنی مثلا اگه اعتقاد داری خب سرت کن...اگه هم نه و مثلا با شرایط محدود شدی بازم بدحجابی که چیزی رو عوض نمیکنه...
چیزی هم که باعث شد این موضوع به ذهنم برسه تفاوت میان امارات عربی و ایران است...در آنجا زنان در اوج آزادی پوشیه به سر میکنند و در ایران...
توهینم نکنید لطفا...قفلم نکنید دیگه :-"

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : بدحجابی:اعتراض مدنی یا...؟

به نقل از Aynaaz Nh :
بی حجابی چی تعریف میشه اینجا ؟ چون یه چیز ِ نسبیه ! واسه هرکی یه درجه از حجاب بد حجابی تعریف میشه
بی حجابی نسبی نیستا :-?...بدحجابی نسبیه...
یا حداقل بحث سر اینه که باید نسبی باشن یا 0و1...مثلا به نظر خودم نباید نسبی باشه...یا اعتقاد داری یا نه...

mah sa

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

خوب اونایی ک اعتقاد دارن حجابشون کامل اما اونایی ک ندارن باید چیکار کنن؟؟؟؟

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از mah sa :
خوب اونایی ک اعتقاد دارن حجابشون کامل اما اونایی ک ندارن باید چیکار کنن؟؟؟؟
بحث سر راهکار نیست بچه ها...منم خودم نمیگم بدحجابی بده...
دارم ازتون میپرسم آیا انگیزه ی بدحجابی فقط"اعتراض مدنی"است؟...

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از یک بنده ی خدا :
خب...
ببینین...به نظرم یا باید حجاب باشه یا نباشه...خیلی مسخره و برای من غیرقابل درکه چیزی به نام بدحجابی(تاکید میکنم...من نه اسلام شناس افراطیم نه چیز دیگه ای...بحثم این نیست که مثلا گشت ارشاد کارش درسته و اینا...بحثم سر انگیزه ی درست یا غلط بدحجاب ها هست(بدون هیچ قضاوتی))...
یعنی مثلا اگه اعتقاد داری خب سرت کن...اگه هم نه و مثلا با شرایط محدود شدی بازم بدحجابی که چیزی رو عوض نمیکنه...
چیزی هم که باعث شد این موضوع به ذهنم برسه تفاوت میان امارات عربی و ایران است...در آنجا زنان در اوج آزادی پوشیه به سر میکنند و در ایران...
توهینم نکنید لطفا...قفلم نکنید دیگه :-"
اخه مقوله‌ی حجاب این نیست که بگیم یکی داره یا نداره. حجاب یه مجموعه‌ای پوشش‌هاست که میزان پوشیدگیشون می‌تونه فرق کنه. "میزان". بنابراین ما یک درجه بندی داریم. یکی کامل کامل پوشیدس. یکی همه‌جاش پوشیدش به جز از آرنج تا نوک انگشتاش و ....
حالا متناسب با این میزان، مسولین جامعه‌ی ما، اومدن "بدحجابی" رو تعریف کردن! گفتن این میزان از یه حدی کمتر باشه، طرف بدحجاب می‌شه. حالا استدلال اینا برای گیر دادن به بدحجابی اینه که ، پسر مردم از راه به در می‌شه چشمش میفته دنبال دختر مردم و همچنین اسلام به خطر میفته. درست و غلط و یا میزان درست یا غلط بودنش رو هیچ اظهار نظری دربارش نمی‌کنم ولی به هر حال استدلال این دوستان اینه.
و البته اینم بگم که آزادی ربطی به کلمه‌ي "بدحجابی" نداره. "بدحجابی" یک تعریفه. ممکنه یه نفر آزاد باشه هر نوع پوششی داشته باشه و کسی هم بهش گیر نده، ولی بازم می‌تونن بهش بدحجاب اطلاق کنند.
مشکلی که وجود داره این وسط اینه که معیار دقیق برای تعریف بدحجابی وجود نداره! مثن خود ارشاد یه سری ها رو می‌گیره می‌بره و اونجا می‌گن که این طرف مشکل خاصی نداره! ینی مثن خودشون هم معیارهاشون یکی نیست با هم.

mah sa

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

جمله جالبی بود (من نمیگم بد حجابی بده...)

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از پویا م :
اخه مقوله‌ی حجاب این نیست که بگیم یکی داره یا نداره. حجاب یه مجموعه‌ای پوشش‌هاست که میزان پوشیدگیشون می‌تونه فرق کنه. "میزان". بنابراین ما یک درجه بندی داریم. یکی کامل کامل پوشیدس. یکی همه‌جاش پوشیدش به جز از آرنج تا نوک انگشتاش و ....
حالا متناسب با این میزان، مسولین جامعه‌ی ما، اومدن "بدحجابی" رو تعریف کردن! گفتن این میزان از یه حدی کمتر باشه، طرف بدحجاب می‌شه. حالا استدلال اینا برای گیر دادن به بدحجابی اینه که ، پسر مردم از راه به در می‌شه چشمش میفته دنبال دختر مردم و همچنین اسلام به خطر میفته. درست و غلط و یا میزان درست یا غلط بودنش رو هیچ اظهار نظری دربارش نمی‌کنم ولی به هر حال استدلال این دوستان اینه.
و البته اینم بگم که آزادی ربطی به کلمه‌ي "بدحجابی" نداره. "بدحجابی" یک تعریفه. ممکنه یه نفر آزاد باشه هر نوع پوششی داشته باشه و کسی هم بهش گیر نده، ولی بازم می‌تونن بهش بدحجاب اطلاق کنند.
مشکلی که وجود داره این وسط اینه که معیار دقیق برای تعریف بدحجابی وجود نداره! مثن خود ارشاد یه سری ها رو می‌گیره می‌بره و اونجا می‌گن که این طرف مشکل خاصی نداره! ینی مثن خودشون هم معیارهاشون یکی نیست با هم.
قبول ندارم...اسلام میگه باید"کامل"موها"پوشیده باشه...
حالا تو یا اعتقاد داری یا نه...اینجا دیگه به نظرم 0و1 نیست...
یا اصلا فرض کنیم 0و1 هست...یعنی به نظر تو دلیل عقیدتی داره بدحجابی پویا؟ :-?

من که معتقدم دلیلش میتونه اعتراض مدنی و دلیلی عقیدتی(مثلا ایمان نداشتن به حجاب)و یا شرایط جامعه(پایین کشیده شدن یک محجبه در جمع دوستانش و در کل در جامعه به خاطر دیدی که نسبت به او وجود دارد...)باشد...

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Aynaaz Nh :
آخه بی حجاب نداریم ! داریم ؟ کسی که بدون هیچ پوششی بیاد تو خیابون نداریم :-?? منم منظورم نسبی بودن ِ همون بد حجابی بود :D
اعتقاد به آزادی دارم :D :-جـِی..
اگه حجاب رو اون چیزی تعریف میکنین که اسلام میگه؛ من به تعیینش اعتقادی ندارم و میگم هر آدمی بنا به تشخیص و اعتقاد خودش میاد یه حدی برای پوشش ـِش تعریف میکنه. توی ایران ـَم من به شخصه اگه آزادی بود مانتو و اینا رو کلا حذف میکردم از زندگیم !
به هر شکل ، وقتی یه عُرفی هست آدم باید مطابق اون پیش بره.. اعتقادش رو عوض نکنه، اما سعی کنه بنا به اون عرف رفتار کنه چون جزئی از اون جامعه س.
منم خودم اگه دختر بودم و تو ایران میزیستم و آزاد بود به یه تی شرتی چیزی اکتفا میکردم...
اما بحث سر اینه که ما الان سر حقانیت دین بحث نمیکنیم...خودمم معتقدم حجابی که به دین نسبت میدن تحریف شدست...
جملاتت آخرتت رو که کلا قبول ندارم..."هنجار شکنی"رو واقعا ترجیح میدم و معتقدم بسیار به آزاد بودن ذهن انسان بیشتر کمک میکند تا تبعیت...اما الان بحثمون سر این نیست...

یعنی مثلا خود تو حاضری بدحجاب باشی و ضد قانون پیش بری و عواقبشم به جون بخری فقط واسه اینکه اعتراض مدنی کرده باشی؟...

dissib

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

خیلی سادست بدحجابی رو کسایی دارن که دوست ندارن حجاب داشته باشن ولی خب تو ایران که نمیتونن بدون حجاب بیان بیرون پس مجبورن یه حجابی داشته باشن پس چون راهی نیست تا حد امکان از اون حجابی ام که به اجبار قراره داشته باشن میکاهن! که خودش درجه بندی داره :-"

به نقل از یک بنده ی خدا :
این دسته دومی که گفتید دارن کار بی اعتقاد انجام میدن و زور روشونه واسه داشتن حجاب و ممکنه 2 حالت داشته باشن
1-نشون بدن ما حجاب نمیخوایم و جونمون به لب رسیده
2-آزادیها و راحتیایی که تو بد حجابی هست (خب مسلما من اگه با یه مانتویی که از بلوزم کوتاه تره برم بیرون و شالمم یک صدم موهامم نگیره و اگه نداشته باشم سنگین ترم راحت ترم تا با چادر و مقنعه...والا)

sh.n1996

شراره
نام مرکز سمپاد
دبیرستـ۱ن‌ فرزانـگان‌ امین
شهر
اصفهـــان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
خاطره شد دیگه:دی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

در حال حاضر بد حجابی برای ما یه اعتراض مدنی نیست
کلا من به شخصه نمی تونم روسری یا مقنعه رو روی سرم تحمل کنم چه برسه به این که بخواد پوشش کامل هم باشه
ولی این که دارید می گید که آیا مثلا من حاضرم قانون رو بشکنم که اعتراض کنم نه
حاضرم قانون رو بشکنم برای این که راحت باشم ولی نه برای این که اعتراض کنم چون توی ایران کسی که اعتراض می کنه هیچ ارزشی نداره چه برسه به این که تک و تنها بخواد اعتراض کنه
ولی اگه یه روزی گفتن که بیاید همگی بریم اعتراض و همه هم باشن من به قول شما به یه تی شرت اکتفا می کنم
اما به نظرم من این که بد حجابی توی ایران این قدر رواج داره دلیلش این نیست که بخوان چیزی رو تغییر بدن دلیلش همونی دلیلیه که پسرا توی تابستون آستین بلند نمی پوشن و همه ی مردا ریش ندارن
وقتی من به حجاب اعتقاد ندارم چه جوری میتونم حجاب کامل داشته باشم وقتی می بینم که میشه حجاب کامل نداشت؟؟
اما خب من کاملا با بعضی بد حجابیا مخالفم و به نظرم به خاطر جلب توجهن ولی بازم این انتخاب خودشون بوده و کسی حق دخالت نداره

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

جالبه...
من واقعا حس نمیکردم عامل"راحتی"انقدر توی بدحجابی مهم باشه :-?...

hinah

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرمون
شهر
دیارمون
دانشگاه
هر جا قسمتم باشه
رشته دانشگاه
ژنتیک یا زنان

تو امارات مهم ترین چیزی که میشه باعث حجاب کامل خانوماش باشه اینه که اونجا فرهنگ حجاب براشون جا افتاده میگم از فرهنگ منظورم اینه که زنان اونجا به این درک رسیدن که چرا حجاب خوبه ولی تو ایران نه!
مثلا خود من نمیدونم حجاب چرا واسه خانوم ها واجبه؟؟؟ واسه اینه که آقایون به فساد نیفتن؟؟؟واقعا مسخره اس :-&

اگر ما ایرانی هام به واقعیت حجاب و اثراتش رو جامعه مطلع بشیم واعتقاد پیدا کنیم همه چی درست میشه!

به اجبار کاری نمیشه کرد باس رو طرز فکر وایمان ادما کارشه!

دکتر شریعتی:نمیخواهد لباس بدوزید وبر تن زن امروز نمائید.فکر او را اصلاح کنید او خود تصمیم میگیرد که چه لباسی برازنده اوست

اهان یه چیز دیگه هم هست :در کل بینش +دانش=کنش افراد
خوب ما ایرانی ها بهتر بگم مسلمون ها دانش اسلامیمون کامله البته با وجود قرآن ولی بینش مناسبی نداریم
تو ایران همش میان از نباید ها حرف میزنن اینو نپوش اینجا نرو با این دوست نشو اینکارو نکن ولی اگه به جای نبایدها بیایم بینش افراد رو نسبت به باید ها بالا ببریم همه چی درست میشه
(از کوزه همان برون تراود که در اوست) پس بینش که درست بشه خود به خود کنش افراد که شامل رفتار کردار و گفتار وپوشش...است هم درست میشه

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

این که بخوایم کاملن به اعتراض مدنی مربوط بدونیمش مسخره س به نظرم :D
چون اعتراضی که مسلمه ادامه دادنش یه حایی نمیرسه دلیلی نیست که این همه آدم هر روز و هر روز انجامش بدن!

خب همونطور که گفته شد عملکرد ها و معیارها اشتباهه، شاید چون نمیدونن با این همه جمعیت به اصطلاح بد حجاب چیکار کنن...!

عامل ایجادش هم ناآگاهی میتونه باشه،یا بزرگ شدن توی خانواده ای که اعتقاد به این چیزا نداشتن... البته ناآگاهی از فلسفه حجاب و اون چیزی که دین واقعن میگه... نه اینکه یه جزوه ۱۰۰۰ صقحه ای توی مدرسه بذارن جلوی آدم، ولی حداقلش اینه که از همون سن پایین(۱۰-۱۱سالگی) افرادی باشن که با بیان خیلی ساده و منطقی این قضیه حجابو تفهیم کنن، تا جایی که دیگه نشه گفت ضعف از خود سیستم بوده و این حرفا
ولی خب اون زور و اجبار توش بازم سخته تحملش حتا واسه افراد معتقد :D اگه کسی باشه که نتونه تحمل کنه و امکان خروح از ایران خم نباشه، سعی میکنه تا حد ممکن اونجوری زندگی کنه که راحته و بازم به نظرم نمیشه به نافرمانی مدنی ربطش داد :-?

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

من چندین بار هم گفتم؛ رعایت حجاب در یک جامعه ی اسلامی؛ هرچند موجب زحمت باشه باید انجام بشه... .چون شأن اسلام رو پایین میاره.... .
به نظر من خجاب صرفا یک "عقید"ست... این که چرا تو اسلام واجبه و اینا رو کارندارم ... ولی این عقیده رو یا باید قبول داشت یا باید کلا پسش زد... . و چیزی بین این دو به نام "بدحجابی" وجود نداره... ."بدحجابی"ست که شان اسلام رو پایین میاره نه "بی حجابی".
جامعه ما در این مورد نوعی استبداد رو ایجاد کرده؛ که بنظرم همین استبداد موجب دوری از حجاب و به دنبالش "اجباری" بودن دستورات اسلام رو نشون میده... .

sh.n1996

شراره
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهـــان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

@آيناز
خب 100% نميشه يه حرف رو كلي كرد
ولي به نظر تو اين يه اعتراضه?
به نظر من دليل ميتونه راحتي باشه يا در بعضيا خود نمايي
---------------------------
يه سوال داشتم مني كه به حجاب اعتقاد ندارم chi كار بايد بكنم يعني بايد حتما حجاب كامل داشته باشم? نمي تونم بي حجاب باشم و باحجاب كامل هم راحت نيستم :-/

hinah

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرمون
شهر
دیارمون
دانشگاه
هر جا قسمتم باشه
رشته دانشگاه
ژنتیک یا زنان

به نقل از S h A r A r E :
يه سوال داشتم مني كه به حجاب اعتقاد ندارم chi كار بايد بكنم يعني بايد حتما حجاب كامل داشته باشم? نمي تونم بي حجاب باشم و باحجاب كامل هم راحت نيستم :-/
چرا به حجاب اعتقاد نداری؟؟؟

منم اعتقاد نداشتم اصلا ولی سر شرط بندی چادر پوشیدم الان اون چادر شده گوشه ای از اعتقادم بدونش بیرون نمیرم! :D

من خودم به این درک رسیدم که چادر با ابن که پوشیدنش خیلی خیلی سخته ولی چه قد چه قد مفیده

spider girl

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
بندرعباس
دانشگاه
هرمزگان
رشته دانشگاه
مکانیک

خب یه انگیزشونو میتونم بگم
"لج بازی"
کلا آدم از چیزی که خوشش نمیاد اگه بهش بگن اجباریه که عمل کنی یا کلا فرار میکنه از اون محیط یا جوری انجامش میده که دقیقا به ضرر این اجبار تموم شه (خانم ها هم که بسیار تمایل به جلب توجه دارن میشه حالت بدحجابیه الآن)
یعنی با گذاشتن یه روسری 2 سانتی دهن کسی که بهت گیر میده رو ببندی

کلا اینجوریه اگه یه امری رو که طرف دوس نداره به اجبار ازش بخوای بدتر از حالت اولیه میشه
چون معمولا پوشش یه نفر یه چیزیه که فقط به خودش مربوط میشه که چیو انتخاب کنه آدم شعور داره واسه انتخاب پوشش خودش ؛ بعد بخوان تو این مسئله واسش تعین تکلیف کنن خیلی زوره
شاید اگه مسئله ی لج بازی پیش نمیومد و حجاب اسلامی قانون نبود با بلوز و شلوار میومدن بیرون ولی بسیار ساده نه با اینقد سرخاب سفیدای الآن که سرتا پا جلب توجه کنه و با حجاب بودن چیزی نبود که خیلی ها ازش زده بشن بخاطر لج بازی

sh.n1996

شراره
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهـــان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

خودتون داريد ميكيد اعتقاد
اعتقادات رو نميشه تحميل كرد
من به اين موضوع اعتقاد ندارم اين كه "براي chi اعتقاد نداري?" اصلا جواب منطقي اي نيست
و اين كه ميكن براي بعضيا لجبازيه قبول دارم ولي واقعا براي من موضوع لجبازي نيست موضوع اينه كه من اصلا راحت نيستم
من شخصا از اين كه حجابم مناسب نيست اصلا قصد جلب توجه ندارم من مانتو تنك نميبوشم chon باهش راحت نيستم روسري 2 سانتي سرم نيم كنم براي اين كه راحت نيستم و من با مقنعه و مانتو goshad هم راحت نيستم و مطمئنم age اعتقاد داشتم اين سختي رو قبول مي كردم ولي من به حجاب كامل اعتقاد ندارم

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

خوب خیلیا واقعا ب حجاب هیچ اعتقادی ندارن.... با این وضع مملکت هم نمیشه ک ملت کلا حجاب نداشته باشن.... پس سعی میکنن حجاب رو فقط تا حدی رعایت کنن ک از نظر جامعه و گشت و اینا مشکلی نداشته باشه.....

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

این که فلسفه ی حجاب از نظر اعتقادی چیه و چرا اعتقاد دارید یا نه به اینجا مربوط نیست.مگر اینکه از منظر حامعه شناسی بررسی شه.
ولی این که انگیزه ی مردم از بد حجابی چیه.ما حدود سی میلیون جنس مونثی داریم که از نظر قانونی ملزم به رعایت حجاب هستن.آیا فکر میکنید هدف و انگیزه ی بد حجابی تو این افراد نافرمانی مدنیه!؟ شرط میبندم حتی نصف این افراد نمیدونن نافرمانی مدنی چی هست. قضیه اینه که رعایت شدن یه قانون تو جامعه به عوامل محپختلفی بستگی داره.اول اینکه چقدر باور درونی وجود داره.که از این نظر باور درونیش برای خیلی ها وجود نداره.بعد اینکه اشخاصی که اون قانون رو یه نیاز نمیبینن در صورت عدم رعایت چقدر هزینه میدن.اینم چیزیه که تاثیر داره رو میزان رعایتش.و آخرین چیز هم یه واکنش تو جامعه ست که دربرابر سختگیری انجام میشه.این واکنش لزوما یه واکنش پخته نیست.حساب شده هم نیست.که بگی مثلا نافرمانی مدنیه.صرفا یه واکنشیه که مردم عام در جواب به اجبار انجام میدن.یه چیز طبیعیه و اسمش هم نافرمانی مدنی نیست.

بالا