• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

درس حفظیِ جغرافیا

amnah

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
پاسخ : درس حفظیِ جغرافیا

جغرافی درسی هست که بدرد زندگی میخوره ولی این نوعی که ما یاد میگیریم به جز الافی هیچی نداره!!!!!!!!!!!!!!!1

s!na

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران

جغرافی نحوه تدریسش تو سیستم آموزشی کشور ایراد داره!

یه کشوری رو مثال میزنم مثل ایسلند، اون جا به جغرافی به چشم یه درس میدانی با بازدید های علمی نگریسته میشه.
مثلا هر هفته از یک جا بازدید میکنن.
فرض کنید این اتفاق تو کشور ما هم می افتاد. چقدر همه بچه ها به این درس علاقه مند میشدند؟

Id

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Mshd

به نظرم ادم بايد يه سرى اطلاعات داشته باشه :> اما خب يه چيزايى هم اصلا به درد نميخوره مثل پوشش هاى گياهى(از :((شون تنفر دارم)

YaYa

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
FRZ1

یه مثال بارز: فردا امتحان جغرافیا داریم و.......
با وجود اینکه معلممون معرکه بود خوب تقصیر من چیه که حفظیاتم خوب نیس؟؟؟؟؟ :(

nastaran_r

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين اصفهان
شهر
اصفهان

متاسفانه توي ايران جغرافي رو بطور حفظي درس ميدن و اين در حاليه كه كشورهاي ديگه دو سوم كلاس هاي جغرافيشون بطور عمليه و دانش آموزا بيشتر با پديده هاي طبيعي اطرافشون آشنا ميشن
به نظر من جغرافي علم خيلي جالبيه ولي متاسفانه اين نوع روش تدريس بچه ها رو از جغرافي متنفر كرده
جغرافي علميه كه براي هر كسي لازمه و اونو دنياي اطرافش آشنا مي كنه
به نظرم اگه خودمون علاوه بر كتابهاي درسي مطالعات آزاد در مورد جغرافي داشته باشيم بدون اينكه بخوايم حفظشون كنيم مسلما به جغرافي علاقه مند ميشيم

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

هنگامي كه سطح اب رود خيلي پايين باشد(مواقعي كه ابدهي ان كم است)، ميگويند رود كم اب است...
+ چرا كفِ دست مو نداره؟! چون كفِ دست بي مو ئه! :|
نمونه اي از صد ها مثالِ بيان نادرست مطلب- سوم راهنمايي، صـ41ـــ

جغرافيا واقعا" مبحث جالبُ جذابُ شيرينيه، به شرطي كه موضوعات به صورت عملي و بازديد هاي ميداني، اموزش داده بشندُ مطالبِ پايه كه فهم اون ها براي درك بقيه مطالب واجبه"، تئوري باشند.
دليل تنفر خيلي از ما ها از اين درس، همين دو مورديه كه بالا اشاره كردم.يعني:جذابُ گيرا نبودن كتب و حفظي بودنشونُ صرفا براي شب امتحان!
اگر بخوان به همين وضع ادامه بدن، به نظر من اصلا جغرافيا رو حذف كنن، سنگين تره و مفيد تر!متاسفانه تو مدارس سمپاد هم، مثل بقيه مدارس عادي با اين درس برخورد ميشه.

به نظرم همين كه خودمون به كتاب بسنده نكنيم و دنبال مطالب اضافه تر باشيمُ اين چند ساعتيو كه روزانه تو نِت ـيم رو، چند دقيقه اي ـش رو، به ديدن عكس ها و فيلم هاي جغرافيا صرف كنيم، خودش يه انگيزس واسه جغرافيا خوندن!

mehrnoosh kamali

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
مدال المپیاد
--------------

درس جغرافیا تو سیستم اموزش و پرورش ما بیش تر از تءوری نمیشه چیز دیگه ای یاد گرفت و به صورت عملی خیلی خیلی چیز های کمی بهمون اموزش می دن اون هم تازه تو مدارس نمونه
به نظرم درس جغرافیا یکی از اوم درس هاس که هر کی علاقه داره باید فقط برای اون این درس اموزش داده بشه نه برای همه
من به کلی با این روش اموزش و پرورش مخالفم

pouya BT

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور

اصن اگه با این کتابا جفرافیا رو حذف کنن هیچ مشکلی پیش نمیاد. تازه خیلی ها هم براشون دعا میکنن :D

prof.m.d

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک

امسال دبیر ریاضی ما میگف شما اگه اینقد که جغرافی میخونید ریاضی کار می کردید واسه خودتون خیامی چیزی می شدید!دیگه شما عمق فاجعه رو خودتون درک کنید! :(
کمترین کاری که باید انجام بشه اینه که حداقل دبیرا توجیه بشن به نظر من...

CC.CO-ED

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان نیشابور
شهر
نیشابور

جغرافیا خیلی قشنگه ولی چیزی ک ما میخونیم مطالبی در هم و ن چندان مرتبط با جغرافیاست.
ب هر حال من در کل عمرم شب امتحان هنر و جغرافیا خوابم نمیبرد...
مخصوصا امسال و جغرافی استان :(( :-&

PA-ri-SA

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور

من به شخصه حاضرم در هر ثانیه ده بار سرمو به دیوار بکوبم ولی در طول یک سال ی کلمه جغرافی نخونم...
کلا وقتی فکر میکنم امسال آخرینن سالی بود که جغرافیا خوندم عجیب انگیزم به زندگی زیاد میشه.

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

جغرافیا حفظی نمیشه اصلا، باید یاد گرفت؛

معلم ما امسال خوب بود خیلی، قشنگ توضیح می‌داد و هی می‌گفت حفظ نکنید، یاد بگیرید.

خلاصه که اگه معلم هم خوب باشه خیلی تاثیر داره، خودتون هم سعی کنید یاد بگیرین، برای خودتون تو نقشه توضیح بدین و اینا، مثلا بخواین سفر کنین و اینا خیلی تاثیر داره دیگه؛ بعد خیلی خوبه که حداقل یذره بلد باشین دیگه، یه وقت یکی ازتون یه چیزی می‌پرسه!

#البته یه‌تیکه‌هایی‌ـش هم هستن که باید حفظ کرد و خیلی هم مزخزفن .

Luna H.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گنبدکاووس
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
داروسازی

من جغرافیا خیلی دوست دارم ولی بیشتر نقشه و این چیزا رو میگم، یعنی خوشم نمیاد بشینم تعریف بهمن و جلگه و... رو حفظ کنم :-w

• لایک
امتیازات: Frost

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

ببینید ، واقعیتش اینه که کنکور سراسری بعضی درسها رو واقعا حذف کرده ازکلاسهای درس .
مطالعات اجتماعی سال اول ، گرچه کتاب ایده آلی نیست ، ولی خیلی جاهاش واقعا قشنگ و کاربردیه و دقیقا به درد اون سن می خوره ،
مبانی روابط اجتماعی و نظام اقتصادی و سیاسی داره توش ،چیزیه که بیشتر از بعضی درسهای عمومی و اختصاصی حتی به کار میاد تو روابط روزمره .از این درس در بیشتر مدارس چی می فهمیم ؟دبیر خود ما پاراگراف هایی رو علامت میزد که همونا رو بخونیم حتی برای پرسشهای کلاسی ،خب ما استقبال می کنیم ، اما فاجعه ست .

جغرافیای سال دوم هم همینطور مود پرسش قرار میگیره ، ببینید اینکه بگیم گردش های علمی در کارنیست و عملی تدریس نمیشه کاملا درسته و نه روش تدریس دبیرها قابل قبوله و نه خیلی نگارش کتاب به روزه ، اما اطلاعات پایه ای واقعا مفیدی داره . همینطور تاریخ معاصر سوم ، حتی آمادگی دفاعی سال دوم .

amirhj

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
Saveh
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
یه المپیاد اونم از نوع شیمیایی!! ... تجربه خیلی خوبی بود ولی ای کاش نبود :D
دانشگاه
علوم پزشکی اراک
رشته دانشگاه
پزشکی

معلم جغرافی ما یه جور امتحان میگرفت فکر میکردی داری المپیاد جغرافی میدی :D

یادمه یه بار از اون تیکه های روزنامه که تو فعالیت ها هست سوال داده بود =))

ولی در کل خود درس جغرافی بدون نمرش درس شیرینیه :)

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

به نقل از amirhj :
معلم جغرافی ما یه جور امتحان میگرفت فکر میکردی داری المپیاد جغرافی میدی :D

یادمه یه بار از اون تیکه های روزنامه که تو فعالیت ها هست سوال داده بود =))

ولی در کل خود درس جغرافی بدون نمرش درس شیرینیه :)

دقیقاً این دبیرا هم باعث زدگی بچه ها نسبت به این درس ها می شن و در واقع از اونور پشت بوم می افتن پایین این عزیزان :-" :D
مدلش رو زیاد دیدم .

شاید پرسش های نه کلمه محور ـ لعنتی آ ـ که مفهوم محور در طول ترم و سبک کردن امتحان برای پایان ترم بهترین روشش باشه .

کتابای جغرافیای استان که واقعاً مزخرف ن :D باز نویسی های اساسی نیاز دارن . شما باهاشون چیکار می کردین ؟ :))

Frmesk

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی/ نوروساینس

ساعت جغرافیا ساعت مفیدی بود انصافا.
چون زنگ اولم بود، به شخصه تمام تکالیف زنگای بعد رو تو همون یه زنگ انجام میدادم، وسطای درس هم دوسه تا بحث سیاسی-جغرافیایی راه مینداختیم که باعث میشد که هم کلاس زیادی یخ نباشه هم معلم به نبوغ ما در جغرافیا درود بفرسته. :))
خوب بود کلا، دلم تنگ شد یهو. :-"

×معلم ما یکی از دوست داشتنی ترینا بود واقعا. اون اولین کسی بود که منو تشویق کرد اشکالات کتاب درسی رو درارم :د
به دنبال همین موضوع بود که مثلا من الآن، یه دفترچه دارم که شمار اشکالات یادداشت شده توش شرافت کتاب جغرافیای سال دوم رو زیر سوال برده. :))

saratahmasbi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سارایوو(بوسنی و هرزگوین)
رشته دانشگاه
حقوق

درس خوبیه ...وقتی تخصصی هم بخونیش...
یک جاهایی جواب همه ی سوالا میشد اب کافی ...خاک حاصل خیز ...هوای معتدل ...
اما این اخریا نه تنها اینا نبود ...بلکه قاطی ترم میشد....
حیفه ادم جغرافی کم بشه
ما دبیر مون یک نقطه پرت تو نقشه جهان نما نشون میداد میگفت میزان مصرف کالری تو این کشور چقده

قاصدک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیهق

به نقل از شوکوهــ :
دقیقاً این دبیرا هم باعث زدگی بچه ها نسبت به این درس ها می شن و در واقع از اونور پشت بوم می افتن پایین این عزیزان :-" :D
مدلش رو زیاد دیدم .

شاید پرسش های نه کلمه محور ـ لعنتی آ ـ که مفهوم محور در طول ترم و سبک کردن امتحان برای پایان ترم بهترین روشش باشه .

کتابای جغرافیای استان که واقعاً مزخرف ن :D باز نویسی های اساسی نیاز دارن . شما باهاشون چیکار می کردین ؟ :))
درمورد جغرافیای استان ِ زیبا و عزیز بگم که ما فقط در حال حفظ کردن اسامی اجق وجق درختچه های کویری خراسان و صدها کوفت ِ دیگر بودیم . هیچ هیچ جذابیتی نداشت کتابش . خیلی خشک و خالی بود . ولی خُب درمورد کلیّت درس جغرافی ، یادمه از سال سوم ابتدایی که باید مرکز استانا رو حفظ می کردیم از این درس بدم اومد . هیچ جوره تو کتم نمی رفت ، هنوزم بلد نیستم یه سری مرکز استانا رو!!
و خُب فکر می کنم مثل خیلی رشته های دیگه ، داشتن حداقل اطلاعات توی این درس هم ضروریه . یه سری مطالب ِ کاربردی هم داره مسلماً . و اگه بیشتر روی اون ها تاکید بشه و گردش های علمی و اینا هم اضافه بشه به برنامه ی مدارس ، خیلی درس جذاب تری می تونه بشه . که البته هیچ برنامه ای برای کاربردی تر درس دادن هیچ درسی عملی نخواهد شد تا وقتی که چیزی به اسم کنکور وجود داره ، و دانش آموز خود به خود برای درسی که توی کنکورش مطرح نمیشه هیچ ارزشی قائل نیست . هرچند ، به نظر من این از اینکه اون درس توی کنکور بیاد ولی با سوالات ِ صرفاً حفظی و مُچ گیری (مثل زیست ) باز چندین درجه بهتره .

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90

همانطور که در اولین صفحه هر کتاب جغرافیایی نوشته شده: علم جغرافیا بیش از هر علم دیگری به گردش های میدانی احتیاج دارد!!!!
اینو میفهمیم که"باید" واسه درس دادن برخی مفاهیم جغرافیایی ماها رو ببرن از نزدیک ببینیم واسه تثبیت یادگیری .
اما این کار رو نمیکنن
در ضمن همه ی معلم های جغرافیا بلد نیستن درس رو تفهیم کنن و فقط زنگ جغرافیا خیلی عذر میخوام اما همش به قول بچه ها ور ور میکنن
معلم باید حتی اگه بلد نیس تفهیم کنه مطلب رو وقدرت بیانش خوب نیس با ذکر یه خاطره از سفر های علمی که در دوران دانشجویی رفته مطلب رو در ذهن ما موندگار کنه

اما آیا این کارو میکنن؟

بالا