• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

درس حفظیِ جغرافیا

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
سلام

از دوران دبستان هم جغرافیا رو با حفظ کردن اسم استان ها و نام رودها و کوه ها و قارّه های مختلف یاد گرفتیم. نظرتون درباره وضعیت آموزش جغرافیا در مدارس ایران چیه؟ اصلاً این طرز آموزش حفظ کن برای امتحان فایده ای هم داره؟ یا فقط بچه ها رو از درس زده میکنه؟ نظرتون درباره کتاب درسی چیه؟

اصلاً سر زنگ جغرافیا توی مدرسه چه چیزهایی یاد میگیرین؟ و آیا جغرافیا این حفظیاتیه که توی مدرسه به خورد ما میدن؟

این جا میخوایم درباره وضعیت آموزش جغرافیا در ایران، محتوای درسی و زنگ جغرافیا در مدارس سمپاد بحث کنیم.

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : درس حفظیِ جغرافیا

از جغرافياى دبستان كه بگذريم. توي اون سن، در حالي كه ميشه كلّي بحث جالب راجع به محيط زيست كرد، بايد اسم همسايه هاي ايران و زبانشونُ حفظ ميكرديم. :| يعني به نظرم ضعيف ترين كتاباي درسي جغرافي، مال دبستان بودن.
مممم... راهنمايي. راستش كتابش يادم نمياد. اما گروه اجتماعي راهنمايي سالي كه ما اوّل و دوّم بوديم قوي بود. بعد مثلاً هنوز يادمه امتحانِ ترم اول دوم راهنمايي براي ما، اين بود كه افرادى از مليتاي مختلف تو يه كشتي بودن؛ بعد كشتيه نزديك يه جزيره اي غرق شده. حالا بايد راهكار ارائه ميداديم كه با توجه به شرايط محيطي و تفاوت هاى فرديشون، چه طور بايد درآمدزايي كنن و از چه منابع طبيعي استفاده كنن و اينا. به نظرم اين حغرافياى واقعي بود. تحليل يه سرى داده، با استفاده از يه دانش جغذافيايى قبلي كه تو كلاس به دست آورديم؛ نه اين كه حفظ كرده باشيم.
جغرافي درسي نيست كه نمره هام توش خوب بوده باشه، اما دوست دارم. و فك كنم اين دوست داشتن اثر همون دو سال جغرافي واقعي كاربردى خوندنه! :)

در كل موزش جغرافي همين طور بايد باشه به نظرم. بايد يه سرى اطلاعات به آدم داده بشه براى استفاده ازش. نه حفظي! فك كنم به خاطر همين حفظياس كه خيليا از اين درس بدشون مياد! بعد اين كه به نظرم رو حفاظت از محيط زيست و اينا، نه به شكل شعاري، بايد كار بشه تو جغرافي. مخصوصاً تو دبستان!

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

قبول دارم که جغرافیای ابتدائی تا حدودی حفظ کردنی بود اما خب تا مفاهیمی رو حفظ نکنیم نمیتونیم ازش استفاده بکنیم.
در مقابل در جغرافیای انسانی بسیار نکات کاربردی و علمی به دانش آموزان آموزش داده میشه که به طور قطعی میشه گفت چه در سطح علمی و چه کاربرد در زندگی جزو آموزش های خوبی محسوب میشه.

• لایک
امتیازات: fteh
  • شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

من از جغرافیایِ دبستان مخصوصاً اون بخشی که همسایه های ایران رو معرفی کرده بود هیچی یادم نمونده، برای همین فکر میکنم آموزش درستی به ما ندادن در حالی که جغرافیایی که توی راهنمایی خوندیم خیلی بهتر بود. مخصوصاً جغرافیایِ انسانی که به نظرم برای هر فردی مهمه که تا یه حدی بلد باشه. البته امسال زنگ جغرافی ما رو یه هفته در میون کرده بودن.

کسی اطلاعی از آموزش جغرافیا توی کشور های دیگه نداره؟

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

آرشیو مجله‌ی رشد آموزش جغرافیا رو اگر پیدا کردین خیلی حرفای مفیدی در این زمینه داره . ( توی کتابخونه‌ی مدرسه‌ی ما هست ) و کلا روش مجله ها اینطوریه که توی هر شماره سیستم آموزش جغرافیای ِ یک کشور رو بررسی می کنه .

zeynab75

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

اه اه اه :-&
جغرافی دوم دبیرستان کچلمون کرد!! ~X(

• لایک

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

به نظرم کتابای ما برای جغرافی مناسب نیست

به خاطر همین خیلیا ازش متنفرن

ولی اگه یکم وقت بزارن میتونن کتابای علمی و جذابی بنویسن و مطالب مفهومی رو بیشتر کنن تا حفظی

علت دیگشم اینه که ما همش داریم جغرافی رو میخونیم تا حالا نشده یه اردوی علمی در رابطه با جغرافی ما رو ببرن :-??

• لایک

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک

کتابای جغرافیای دبستان که افتضاح بودن، هیچ بچه ای به اون سن علاقه نداره رود و کوه کشور خودش به کنار، کشور همسایه رو حفظ کنه چون اصن علاقه ای نداره بدونه این چیزا رو در نتیجه صرفا حفظ میکنه واسه امتحان و فرداش یادش میره! به نظرم این قسمت تو مطالب کتاب اشکال وارده یا حتی نحوه ی بیانشون،( البته فکر کنم کتابا عوض شدن الان و من ندیدم درباره کتاب خودمون حرف میزنم) بعضی وقتا تو به موضوعی علاقه نداری ولی میگی واسه اطلاعات عمومی خوبه و نحوه ی بیان کتاب هم جذب کنندست ولی واسه ما برعکس بوده.

تو راهنمایی به خاطر نحوه ی تدریس معلمامون به شخصه واقعا به جغرافی علاقمند شده بودم، هر جلسه میگفت راجع به فلان موضوع تحقیق کنید و جلسه ی بعد راجع بش با هم بحث میکردیم، جزو سال هایی بود که میتونم بگم واقعا چیز یاد گرفتم و چون همه‌ی کارا خارج کتاب بود اصلا یادم نمیاد کتابش چجوری بود :د موضوعاتی که راجع بش میخوندیم واقعا واسمون جالب بودن اگه کاربردی نبودن، مثلا همین اینورژن که خیلی تو شهرای بزرگ ما اتفاق میفته آدم واقعا واسش جالبه که بره دلیلشو بدونه و اینا.

جغرافیای امسال هم که مانور رو کتاب بود اکثرا، مشکلات کتاب کاملا معلوم بود. کلا جغرافیا علم واقعا جالبیه منتها اولین چیزی که تو یاد ما میاد به لطف کتابامون کوه و رود و دشته،
یه چیز خیلی بدم که هست اینه که از بچگی از طریق جغرافیا تو مخ بچه میکنن که‌ "ایران پر منبعه" "ایران کشور غنی ایه" "ایران کلی منابع نفتی داره" "ایران هیچی کم نداره" همه ی اینا باعث میشن که تو ذهن طرف ناخودآگاه بره که ما که همه‌چی داریم چرا باید صرفه جویی کنیم؟ این همون پیشگیری قبل از درمانه، به جا اینکه بیان از اول بگن بله ما داریم ولی اگه صرفه جویی نکنیم تا n سال بعد وضعمون وخیم میشه، یا پس باید از منابعمون محافظت کنیم، این تفکر بیخیالی رو از اول تو ذهن بچه میزارن این همون بچه ایه که بعدا بزرگ میشه میگه ما که نفت داریم، آبم داریم صرفه جویی چرا، یا هر فضای طبیعی ای میره با بیخیالی آشغال میریزه، حالا پاشیم راه حل فرهنگ سازی پیدا کنیم! سه صفحه رو میزارن که بیایان رو تعریف کنن تو صفحه ی آخر استفاده از بیایان 3 مورد میارن که باید حفظ کنی صرفا و اصلا بههشون پرداخته نمیشه.
خلاصه اینکه این کتابای درسی ما اثرات روانشناسی زیادی دارن یکیش این.

امسال باز درباره ی گردشگری و جغرافیای انسانی تو کتاب بود که جای شکر داره ولی مطالب قدیمی و باز اشکال تو نحوه ی بیان.

mahtab.f

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر - سخت افزار

واقعا نمی دونم چرا ولی کلا من عاشق جغرافی بودم یه زمانی!البته نه اونی که توی ابتدایی بود !
اونی که تو راهنمایی بود خیلی حال میداد ! و صرفا واسه اینکه چیزی که یاد میدادن چیزی نبود که تو کتاب هست
اونایی که پناهی یا سهرابی خودشون میگفتن و مفهومی بودن خیلی من دوست داشتم!
بیشتر هم اون محیط زیست و ایناش خوب بود ولی اون حفظی هاش که توی کتاب بودن فاجعه بود!

کلا جغرافی بنظرم یه درس مفهومیه نه یه درس حفظی که توی کتابا هست و باید حفظ کنی صرفا!
ولی اصولا توی هر درس تو باید یه سری چیز پایه رو بلد باشی که خب حتما حفظی هستن و این طبیعیه ! و باید تحمل کرد اونا رو!

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از mahtab.f :
ولی اصولا توی هر درس تو باید یه سری چیز پایه رو بلد باشی که خب حتما حفظی هستن و این طبیعیه ! و باید تحمل کرد اونا رو!
اگه تو مدرسه استفاده از اين پايه ها رو ياد ميدادن، خيلي به ايده آل نزديك تر بوديم به نظر من

• لایک

mahtab.f

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر - سخت افزار

به نقل از نرگس¹ :
اگه تو مدرسه استفاده از اين پايه ها رو ياد ميدادن، خيلي به ايده آل نزديك تر بوديم به نظر من
اره خب ! موافقم باهات !

mehrnoosh kamali

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
مدال المپیاد
--------------

خب معلومه که خیلی بده.به قول معروف:
ما برای اخذ مدرک امدیم نی برای درک مطلب امدیم :)
انقدر این درس ها حفظی اند که افراد خیلی کمتری به این درس ها اهمیت می دن و می رن سراغ فیزیک و ریاضی و.......که کمتر حفظی ان.
اصن توی ایرات چیزی به اسم عملی(کارهای عملی و پژوهشی)وجود نداره.
[-(

m.kamali

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی4
شهر
تهران

میگم یه سوال جغرافی به چه درد میخوره جز این که 170 صفحه رو باید حفظ کنیم برا امتحان؟

alirezar

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی4
شهر
تهران

به نقل از m.kamali :
میگم یه سوال جغرافی به چه درد میخوره جز این که 170 صفحه رو باید حفظ کنیم برا امتحان؟
واقعا،این درس تو سمپاد جایی نداره و بودنش بی فایده است و فقط وقت بچه ها رو تلف می کنه!!!
:-? :-? :-? :-?

amnah

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نظر من این جغرافایا به درد بخوره ولی نه با این سیستم اموزش و پرورش!

alirezar

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی4
شهر
تهران

به نقل از amnah :
به نظر من این جغرافایا به درد بخوره ولی نه با این سیستم اموزش و پرورش!
تو مدرسه ما که معلمون واقعا عالیه و به جای کار کردن کتاب،فیلم های آموزشی،عکس و... می بینیم یا بازی های جغرافیایی انجام می دهیم.
که این خودش باز خوبه.
ولی بالاخره که چی؟؟؟؟
آخرش باید کتاب رو واسه امتحان های ترم بخونیم،اونم چی دو تا کتاب،جغرافیا2 و استان شناسی(!) که مجموعا 350 صفحه است.
واقعا وقت تلف کنیه!!!!

amnah

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از alirezar :
تو مدرسه ما که معلمون واقعا عالیه و به جای کار کردن کتاب،فیلم های آموزشی،عکس و... می بینیم یا بازی های جغرافیایی انجام می دهیم.
که این خودش باز خوبه.
ولی بالاخره که چی؟؟؟؟
آخرش باید کتاب رو واسه امتحان های ترم بخونیم،اونم چی دو تا کتاب،جغرافیا2 و استان شناسی(!) که مجموعا 350 صفحه است.
واقعا وقت تلف کنیه!!!!
روحی جان احتمالا مثل دفاعی نمونه سوال بارم دار میدن!

m.kamali

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی4
شهر
تهران

به نظر من اصلا نباید تو مدارس درس داده بشه.

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به تاپيك آموزش جغرافيا بيشتر مي‌خوره بحثتون. ولي چرا؟! چرا به جايِ اين كه بگيم مشكل از سيستم آموزشيه، همه مي‌آن مي‌گن جغرافي "درس بدرد نخوريه" و "تو سمپاد جا نداره"؟! به نظرم يه سري دانش پايه‌ي جغرافيا به اندازه‌ي رياضي و فيزيك و اينا لازمه براي هركس

• لایک
  • شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

بچه هایِ عزیز گل ضمن منتقل شدن بحث به اون یکی تاپیک، جغرافیای طبیعی رو زیاد کاری ندارم ولی احساس نمیکنین اگر به ما جفرافیای انسانی رو یاد نمیدادن هنوز در جهل و نادانی به سر میبردیم؟ این همه موضوع مختلف! اون ۱۷۰ صفحه رو فقط برای امتحان میخونی وگرنه مدرسه ما چه فرق با بقیه مدرسه ها داره از این نظر؟!

• لایک
امتیازات: N.M
بالا