• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چقدر به کشورتون احساس تعلق می‌کنید ؟

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه
پاسخ : چقدر به کشورتون احساس تعلق می کنید ؟

من فکر می کنم این که چقدر به کشورت علاقه و وابستگی داشته باشی به این بر میگرده که مردم اون کشور باهات چه طور برخورد می کنن . خود یک کشور که چیزی جز خاک و اب و هوا نیست که همه جا پیدا میشه اما مهم مردمشن چه اون هایی که دارن باهات زندگی می کنن و هستن و چه اون هایی که بودن و چیزهایی رو به یادگار گذاشتن و رفتن !
اگر با این مردم هم عقیده باشی و لااقل بتونی باهاشون کنار بیای خب زبون هم رو می فهمین و میشه تعامل برقرار کرد برای یه هدف تلاش کرد و به اون اهداف و اصولی که برای رسیدن بهش ایجاد شده پایبند بود و همه چیز به خوبی و خوشی می گذره . اما اگه کسی ببینه زبون ملتش رو نمی فهمه یعنی اون ها اصلا در یک باغ دیگه به سر می ببرن :D اون وقته که زندگی کردن بینشون سخت میشه و این احساس تعلق هم از بین میره . و یه چیز دیگه : دولت ها و حکومت ها پایدار نیستن . امروز هستن فردا نیستن ! نمیشه از کشورت بدت بیاد چون دولت فضای مناسبی رو ایجاد نکرد و یا امکانات کافی رو در اختیارت قرار نداده . این ها چیزهایی هستن که تغییر می کنه و این مردم هستن که اون ها رو تغییر میدن . پس مهم مردم هستن ! حالا باید دید با این مردم چقدر میشه کنار اومد ؟ :-? فکر کنم الان یه کم سخت باشه ! :-"

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

خب این حرف شما فقط درباره مهاجرا صدق میکنه چون توی ایران مردم ایرانین، شما هم ایرانین پس فرقی با هم نداریم. ولی درباره کشور های دیگه، یک ایرانی به هر کشوری هم که مهاجرت کنه همچنان ایرانیه مثلا به ایرانی های ساکن آمریکا هیچ وقت به چشم آمریکایی نگاه نمیکنن.

با قسمت زیادی از حرفتون مخالفم! درسته که مردم مهمّن ولی حکومت ها انقدر ها هم ناپایدار نیستن.

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

به نقل از نسترنّگار :
خب این حرف شما فقط درباره مهاجرا صدق میکنه چون توی ایران مردم ایرانین، شما هم ایرانین پس فرقی با هم نداریم. ولی درباره کشور های دیگه، یک ایرانی به هر کشوری هم که مهاجرت کنه همچنان ایرانیه مثلا به ایرانی های ساکن آمریکا هیچ وقت به چشم آمریکایی نگاه نمیکنن.

با قسمت زیادی از حرفتون مخالفم! درسته که مردم مهمّن ولی حکومت ها انقدر ها هم ناپایدار نیستن.
همه ی ایرانی ها ارمان های یکسان ندارن و مسلما دقیقا مثل هم نیستن . گاهی این تفاوت بینشون زیادی دردسر ساز میشه . درسته که ایرانی هستن اما عده ای هستن که با ارزش ها و اهداف اکثریت هماهنگ نمیشن و خودشون رو با ملتشون غریبه می بینن .
اما در مورد حکومت ها ! حکومت ها هم تا زمانی سرپا می مونن که بتونن اکثریت رو با خودشون هماهنگ و همراه نگه دارن . پس میزان پایداریشون به مردم بستگی داره .
ایرانی بودن با احساس تعلق داشتن به ایران فرق می کنه . ببینید بعضی از کسانی که همینن جا نظر دادن ایرانی هستن اما احساسی نسبت به ایران ندارن .

• لایک
امتیازات: sayna

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

لازمه ی ایجاد حس وطن دوستی ب نظر من اینه که جامعه اون حس افتخار و بالندگی به کشور رو در فرد ایجاد کنه.یعنی جامعه در اون حدی باشه ک فرد بفهمه که مسولین کشورش نهایت تلاششون رو برای ایجاد اعتماد در فرد انجام میدن.
مثلا در سونامی ژاپن در سال 2011 مردمان منطقه فوکوشیما( <=درسته؟!) و سایر منا طق آسیب دیده هیچ گونه اقدامی نسبت به ترک کشورشون نکردن.اگرهم بوده در سطح بسیار محدودی بوده.و وقتی بهشون گفتن چرا؟ گفتن: چون ما به مسولین کشورمون اعتماد داریم.ومیدونیم وضعمون رو بهتر میکنن.
اما اگر چنین اتفاقی خدایی نکرده در ایران اتفاق می افتاد فک کنم دیگه فرودگاه ها جواب میکردن.چرا؟چون مردم میدونن حتی اگر بمیرنم کسی به فکرشون نخواهد بود.
من خودم به شخصه کشورمو دوست دارم اونم به خاطر مردمش و خودش.و اگر روزیم از ایران برم قصدم فقط همین خواهد بود که پربارتر از قبل ب کشورم برگردم و به مردمش خدمت کنم.
به خانواده هم که مسلمه بسیـــــــــــــــــــار احساس تعلق میکنم!اینم به این دلیله که به اعضای خانوادم اطمینان دارم و ازشون راضیم.
بعد من مدر3 پرست نیستم!یعنی خب مدر3مو دوس دارم ولی نه اینکه بگم بهش «احساس تعلق» میکنم!

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

با پست بعضی دوستان یاد این شعر افتادم:

اگر ایران به جز ویران سرا نیست من این ویران سرا را دوست دارم اگر آب و هوایش دل نشین نیست من این آب هوا را دوست دارم.

پ.ن: اگر همه امکانات باشه و وابسطه بشیم هنر نیست هنر ساختن کشور هست...

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

به نقل از Mr.128 :
با پست بعضی دوستان یاد این شعر افتادم:

اگر ایران به جز ویران سرا نیست من این ویران سرا را دوست دارم اگر آب و هوایش دل نشین نیست من این آب هوا را دوست دارم.

پ.ن: اگر همه امکانات باشه و وابسطه بشیم هنر نیست هنر ساختن کشور هست...

ایول حرف قشنگی بود

منم که آواتارم خودش همه چیو میگه

«چو ایران نباشد تن من مباد»

naseri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـگان يك تهران
شهر
تهران

خوب مطمئنا شما اين تاپيكو نزدي كه هركي گفت "خيلي" لايك كني هركي گفت "هيچي" ديسلايك. اين كارتون واقعا درست نيس چون اگه ادعاي تفكر دارين بايد همه نظرارو قبول كنين (يه ذره هم فكر)

در كل بسته به شرايط فرد داره. اگه واقعا زندگي براش مسئله اي پيش نياورده باشه خوب چرا كه نمونه. ولي پيامبر هم پس از اذيت شدن مسلمانان مهاجرت كرد. پس اگه شرايط خوبه رفتن واسه چيه؟ ولي شايد يه روز ديگه جاي موندن نباشه.

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نقل از MHSNSR :
خوب مطمئنا شما اين تاپيكو نزدي كه هركي گفت "خيلي" لايك كني هركي گفت "هيچي" ديسلايك. اين كارتون واقعا درست نيس چون اگه ادعاي تفكر دارين بايد همه نظرارو قبول كنين (يه ذره هم فكر)

خب وقتی لایک و دیسلایک دادن ینی نظر افراده. مشکلش چیه؟ قبول ندارن دیس میدن. موافقن لایک میکنن. چرا همه نظراتو قبول کنن؟

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از نسترنّگار :
خب وقتی لایک و دیسلایک دادن ینی نظر افراده. مشکلش چیه؟ قبول ندارن دیس میدن. موافقن لایک میکنن. چرا همه نظراتو قبول کنن؟
منظورش این نبود که همه نظرارو قبول کنه . منظورش این بود که وقتی تاپیک یک سوالی رو می پرسه ، یعنی انتظار شنیدن هر جوابی رو باید داشت ، هم مثبت و هم منفی . و اینجا اصلا بحث احساس تعلق تنها نیست که بخوایم نظرمون رو صرفا راجع به داشتن یا نداشتنش بیان کنیم . تا اونجایی که من از هدف شکوفه برای تاپیکش مطلعم قراره این سوالا جواب پیدا کنه :
به نقل از Shek8fe :
سوالی که اینجا میخوام راجع بهش حرف بزنیم اینه که چطور یک جامعه می تونه در افراد خودش حس تعلق ایجاد کنه ؟
مثلا توی یک کشور چه اتفاقی باید بیفته که آدمها همه یک حس وطن دوستی داشته باشن ؟
حالا لزوما وطن دوستی نه ؛ فقط اینکه منتظر فرصت برای ترک کشورشون نگردن.
در کنار جواب به این سوال ها لازمه بدونیم کسی که فُلان جواب رو میده خودش احساس تعلق می کنه به کشورش یا نه ، برای همین سوال آخر هم پرسیده شده .
پس بهتره ما نظرمون رو راجع به جواب به سوالای نقل قول بروز بدیم تا سوال آخر ، به نظر من ! چون صرف این که " به ایران احساس تعلق ندارم / دارم " تقریبا یک چیز شخصیه . وقتی یکی میاد میگه چو ایران نباشد تن من مباد مثل اینه که داره میگه فُلان رنگ رو دوست دارم . همین !

naseri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـگان يك تهران
شهر
تهران

به نقل از نسترنّگار :
1. نظر من منظورم نبود.
2. goto ساينا.
3. قرار نيس نظر ديگرانو رد كنن. اينجا براي اينه تا هركي مياد نظر خودشو بده.
يه ذره اين چيزا مال اينجا نيس.

James Hetfield

کاربر حرفه‌ای

مگه کشور به من احساس نیاز میکنه که من بهش احساس تعلق کنم ؟ کشوری که براش بودن و نبودن من فرقی نمیکنه اصلاً نمیخوامش . هر جا که برم سرم خونه ی منه .

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

به 20% هم نمیرسه

فـ ـاطـ ـ يما!

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مش‍‌هد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
هنر اصفهان
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

من به شهر ِ خودمون هم احساس تعلق نمي كنم چه برسه به كشور...
+من تو ذهنم هيچ وقت خودم ُ محدود به مرز نكردم...من محدود به خاكم...هرجا كه خاك باشه مي تونه زندگي من هم اونجا باشه!
+ احساس مي كنم زمين سراي من است...آدميت سرشت من! نه هيچ چيز ديگه!

س__ارا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

نمی دونم چی بگم...
ناسیونالیسم دیگه خیلی مال عهد بوقه به نظرم...
من نمی گم ادم کشور یا شهر خودشو دوس نداشته باشه...
مگه میشه ادم یه جایی 15-16 سال هر روز باشه ولی دوستش نداشته باشه؟؟ به نظر من نمیشه...البته منظور من از دوست داشتن ناسیونالیسم نیس...بگما...
منظور من یه حس کوچولویی هستش که آدم داره...
ولی بحث اینه که وقتی یه سری چیزایی که آدم با اونا احساس راحتی نکنه وجود نداشته باشه این اوج بی مغزیه که آدم بازم احساس تعلق داشته باشه به اونجا...
میتونه یک جای دیگه و یک جور دیگه زندگی کنه به رویاهاش برسه...
مگه انسان ها همه برابر نین؟؟ پس اگه اینطوریه فرق نمی کنه تو هر جا باشی وقتی هدفت یک خدمت به آدما باشه فرقی نداره چه شاخ آفریقا چه ناف اروپا...
کشورمو تا حدی دوس دارم خوب ولی من خودم به شخصه هیچ احساس تعلقی نداره... به نظر من این حرفا واسه یه ادم تحصیلکرده قرن 21 معنا نداره...

Ay naz

مهمان

هیچی ، ینی به معنای واقعی کلمه هیچی... :|

چون چیزایی هس ، که نباید... آدمایی هستن ، که نباید.... کارایی کرده میشه ، که نباید...

وَوَوَوَوَ....

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

بسیار تأسف میخورم پدیده اینتر ناسیونالیسم (تمام جهان یکیه و کشور بی معناست) رو جدیدا دارن وارد ذهن جوونای ما میکنن که جهان بدون مرز و این چرت و پرتا اینا همش شعاره دروغه دنیا مرز داره اگه نداش و ادعایی داری پاتو یه قدم از ایرانت بدون مراحل خاص بیرون بذار ببینم میذارن ...
نژاد و خاک فرق داره اینتر ناسیونالیسم یک شعاره دروغ و فقط بدرد گول زدن میخوره.....

به کشور تعلق داشته باشید اینجا خاک اجدادیه شماست. اینجا زنده شدید پرورش یافتید و روزی بدنتان ذره ای از خاک ایران زمین را تشکیل میدهد......

نمیدونم ولی من به شخصه حاظرم در ایران در بدترین وضع باشم ولی کشورمو بسازم حاظرم خیلی چیزا رو وا۳ کشورم تحمل کنم...

چو ایران نباشد تن من مباد.

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

درسته که انسانیت اصلی ترین شباهته و مهم ترین چیزی که باید بهش پایبند بود اما باز هم میگم کشور فقط به معنی یک قطعه خاک محصور بین مرزها نیست مجموعه ی فرهنگ ها و ارزش ها و تمدنیه که قبلا براش زحمت کشیدن و بهش ماهیت بخشیدن و ازش حفاظت کردن و به من و شمایی که حالا هستیم رسیده و همین طور مسئولیت نگه داری ازش ! این یه شباهت اضافه بین کساییه که یه ملیت مشترک دارن البته اگر این ارزش هاو فرهنگ ها رو قبول داشته باشن .
اساس تشکیل هر گروهی هم همینه . هدف مشترک (کتاب تعلیمات اجتماعی سال اول :D ) که این جا همون مسئولیته است .

mtanha

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی (...)
شهر
اینجا و اونجا

خیلی زیاد

با اینکه از حکومت راضی نیستم.

راستی حکومت با کشور فرق داره.

لطفا با هم قاطیشون نکنید

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

چطور یک جامعه می تونه در افراد خودش حس تعلق ایجاد کنه ؟

با دادن امکانات مناسب، حقوق و مزایا، خدمات مختلف، به وجود آوردن احساس امنیت و شاید برانگیختن احساسات ملّی مردم

توی یک کشور چه اتفاقی باید بیفته که آدمها همه یک حس وطن دوستی داشته باشن ؟

مردم به مسئولین کشور اعتماد داشته باشن؛ یعنی بدونن که این مقام بلند پایه هدفش گرفتن حق مردم، دفاع از مردم و رضایت مردمه. یعنی مردم بدونن که توی این کشور منافعشون بیشتر از هر کشور دیگه ای تضمین میشه.

خود شما چقدر به ایران / مدرستون / خانواده تون احساس تعلق می کنید ؟

خیلی، خیلی، خیلی زیاد!

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

بعضا توی بعضی انسان ها این اتفاق میوفته که به گروهی که توش هستن ، توی طولانی مدت وابسته میشن و دوستش دارن . مثلا ممکنه خانم x از این جور آدم ها باشه و به جامعه‌ای که توش رشد کرده (=ایران) وابسته و علاقه مند باشه و در نتیجه بش احساس تعلق کنه . اما این قضیه نه راجع به همه‌ی آدما صدق می کنه و نه کافیه برای ایجاد احساس تعلق توی تمام ( یا اکثر) اعضای گروه . مخصوصا چون اعضای گروه ، به خواسته‌ی خودشون عضو اون گروه نشدن .
این علاقه جداست . اما کاری که جامعه باید بکنه تا اعضای اون بش احساس تعلق کنن رکن اصلی رو داره . و حکومت تاثیر مستقیمی توی این قضیه داره . پس نگید حکومت و کشور کاملا جدا از همه‌ن . یه احساس میهن دوستی ممکنه توی بعضی افراد باشه اما برای احساس ایجاد احساس تعلق توی بقیه افراد باید یک اقدامی انجام شه .
× منطقیش اینه که ایجاد احساس تعلق به کشوره که ما رو به میهن دوستی برسونه نه بر عکس .

بالا