• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

Sci-Fi (علمی تخیلی :د)

• شروع کننده موضوع

Mozartine

کاربر حرفه‌ای
در راستای جامع تر کردن انجمن و اینکه فقط روی فانتزی های جادویی بحث نکنیم و از اونجایی که همه حتما یکی دو تا علمی تخیلی هم خوندین و از اونجایی که حس میکنم علمی تخیلی باس همین جا باشه این تاپیک را در این لحظه احداث مینمایم :D

یه پیش در آمد سریع بدم روش یه دو تا مثالم بزنم بعد دیگه بحث کنین :D

علمی تخیلی یه ژانرایی هست که نویسنده یه چیزایی که در زندگی معمولی وجود نداره و افسانه ایه رو میاره توی داستان ولی با دلیل و مدرک و تکیه به علم..حالا هرچند این علوم هم الکی باشند یا هنوز بشر اینقد پیشرفت نکرده باشه که بهشون نرسیده باشه یا حتی یه سری عقاید مذهبی مکاتب خاص باشه که اثبات نشده باشند.
اشتباهی که ممکنه ملت بکنن اینکه علمی تخیلی حتما باس با علوم فنی در ارتباط باشه مثل کتابای آسیموف یا کلارک یا این اثرای جفنگ ایرانی :D که مربوط به روبات یا فضا یا نمیدونم اینا باشه ولی خب این نیست .. کتابای دن براون (داوینچی کد-فرشتگان و شیاطین-سمبل گمشده) هم جزو همین ژانران. یا این کتابای که یه سری اتفاقات مرموز توی طول تاریخ ( مثن کشتی فیلادفیا ) رو بیان الکی واسش داستان سرایی کنند و بگن مثن تاپ سکرت سیا رو هک کردن :))

خب همین دیگه .. آها فک کنم ۱۹۸۴ جورج اورل (نویسنده مزرعه حیوانات که فک کنم کل سایت میشناسنش.. البته نمیدونم چرا میشناسینش :D) هم علمی تخیلی عه :D

فک کنم کاملا تشریح شد چیه .. مثن ۳ پایه های کریستوفر جان هم هست که چیز باحاله خوبیه .

عه :D ژول ورن حتی.

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : Sci-Fi (علمی تخیلی :د)

فقد سه پايه‌هاي جان كريستوفر... :-پرواز به دوران كودكي :-اسپم

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

به نقل از •Silmarillion• :
خب همین دیگه .. آها فک کنم ۱۹۸۴ جورج اورل (نویسنده مزرعه حیوانات که فک کنم کل سایت میشناسنش.. البته نمیدونم چرا میشناسینش :D) هم علمی تخیلی عه :D

فک کنم کاملا تشریح شد چیه .. مثن ۳ پایه های کریستوفر جان هم هست که چیز باحاله خوبیه .

من دقیقا نمی دونم این ژانر بندی کتابا چجوریاس، ولی احیانا هم 3 پایه های کریستوفر و هم 1984 پادآرمانی (Dystopia) نیستن؟ البته شاید اون خودش هم یه زیر شاخه ای از علمی-تخیلی باشه...

اگه اون جور کتابا رو علمی-تخیلی در نظر بگیریم، آره به نظرم 1984 کتاب خوبیه.
یه سری هم هستن که توشون آخر الزمان اینا می شه! مثلا کتاب جاده کورمک مک کارتی هم بد نیست، یه کم خیلی یکنواخت و شاید برای بعضیا خسته کننده است، ولی در کل بد نیست.

• شروع کننده موضوع

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

نشنیده بودم اسمشو . اینجوری مثن دموناتا صد در صد پاد آرمانی حساب میشه.

فک کنم نوع تقسیم بندیش فرق داره ، چون هم یه فانتزی جادویی یا دارک میتونه پادآرمانی باشه و هم یه علمی تخیلی.

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

مطمئن نیستم بحث در مورد ژانر ها رو اینجا ادامه بدم یا توی تاپیک خودش، ولی به نظرم میاد از اونجایی که تاپیک کلا در مورد علی-تخلیه، مفید باشه که اول تعریف نسبتا دقیق علی تخیلی رو مشخص کنیم، بعد در موردشون بحث کنیم.

من فکر می کردم فانتزی جادویی یا دارک خودش زیر مجموعه ای از علمی-تخیلی محسوب می شه. نمی شه؟ :-/
مثلا اینجوری:

ژانر های اصلی:

1) کلاسیک
2) فانتزی
2.آ. علمی-تخیلی
2.آ.i. جادویی
2.آ.ii. غیرجادویی!

فقط نمی دونم فانتزی ای که علمی-تخیلی نباشه چجوری می شه؟!
آره، پاد آرمانی هم احتمالا دسته بندی ش جداس. یه جورایی مثه یه صفته واسه هر کدوم از ژانرا!

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر- علوم تصمیم و مهندسی دانش
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

تا جایی که من می دونم فانتزی و علمی تخیلی تو ژانر جداگانه ان. اصلا به ژانر های فانتزی،‌علمی تخیلی و وحشت می گن ژانر های گمانه زن :-?

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

به نظر من در زمینه کتاب های علمی تخیلی هیچ کی به ایزاک آسیموف نمی رسه حتی آرتور سی کلارک چون جنبه علمی کتاب هاش و مسائلی که مطرح کرده واقعا جالب و منطقیه. ایزاک آسیموف، کتاب هاش و قوانین سه گانه اش تو تاریخچه علم رباتیک موثر بودن و باعث شدن که ربات ها از تخیل و افسانه دور بشن و با دید علمی تری بهشون نگاه بشه(مخصوصیا برای عامه مردم). من به شخصه عاشق کتاباش هستم

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان

من خودم عاشق كتاباي ژول ورنم ، نميشه زمينشون گذاشتx

Turbo

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1372
دوستان
علمی تخیلی کرانه های و سر حداد علم روز است همانطور که میدانید با پیشرفت علم فیزیک علوم دیگر هم وییشرفت میکند مثلاً پزشکی با دقیق تر شدن مهندسی و تجهیزات پزشکی درمان بهتر انجام میپذیرد پس در ژانر علمی تخیلی آینده علم امروز است
کسانی که تخصص بالایی دارند می توانند در شاخه های دیگر علم با کمک از ریاضیات و فیزیک آن علوم را پیشرفت دهند

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
علمی تخلی از فانتزی جداست. فانتزی ژانریه که جادو یا موجودات غیر انسان(خون‌آشام، گرگینه، جادوگر، پری) ازش جدا نمیشه و بنظرم جای علمی تخیلی توی انجمن فانتزی نیست

Turbo

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1372
دوستان
در ژانر علمی تخیلی مثالی که میتوان زد فیلم تنت است tenet
مباحث سطح بالای فیزیکی معمولا نظری و غیر تجربی است که تقریبا میشود گفت در حد علمی تخیلی است تا وقتیکه بتوان در آزمایشگاه آنرا اثبات کرد فیلمهای از این دست با آنکه برای مردم عادی درکش سخت است ولی برای به تحقق بخشی فیزیک کمک زیادی می‌کند

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
توی علمی تخیلی هیچ فیلمی به پای آواتار نمیرسه، ولی هنوزم جاش توی این انجمن نیستش:)

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
عه فکر کردم فیلم هم هستش:)

Turbo

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1372
دوستان
مبحث علمی تخیلی ترکیبی از علم جدید و خلاقیت برای بهبود تکنولوژی است معمولا برایupdate بروزرسانی دستگاه های مهندسی. و مفاهیمی بکار میرود که فراتر از زمانه خودش است پس کسانی که در تخصص خود در بالاترین سطح هستند می‌توانند برای بهبود زندگی روزمره دیگران از علم و تخیل خود استفاده کنند . مثلاً با کمک فیزیک توانستیم میکروسکوپ های دقیق تر بسازیم تا در سلامت همگانی کمک کنیم . در دهه‌های قبل میکروب ها را به ماورا طبیعت مربوط می دانستند ولی امروز دانشمندان با تکنولوژی جدید به مبارزه با میکروب و ... می پردازند .

بالا