• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

هنر در کنار رشته دانشگاه؟

• شروع کننده موضوع

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک
نمیدونم به این آدما برخوردین یا نه و شاید خودتونم این عقیده رو داشته باشین، خیلیا میگن هنر رو میشه در کنار رشته خوند، مثلا میگن شما برید مهندسی یا هر رشته ی دیگه بخونید در کنارش مهارت های هنری‌تونم تقویت کنید و پیشرفت کنید. در واقع هنرو یه رشته نمی‌بینن بیشتر یه حرفه یا همچین چیزی میبینن.
نظر شما چیه؟
هنر رو یک رشته میبینید یا از نظر شما با کلاس رفتن و گذروندن این دوره ها هم میشه تا حد جدی ای هنر رو ادامه داد؟
کدومش رو بهتر میدونید؟

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
پاسخ : هنر در کنار رشته دانشگاه؟

به نظر من ميشه؛ يعنى بستگى به خود فرد داره كه آينده شغليش رو توى رشته هاى هنرى ميبينه يا نه. به نظر من اين حتى درباره درساى علوم انسانى هم صدق ميكنه.

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

خواهر ِ من خودش قرار بود کنار ِ رشته ِ خودش ، گرافیک هم بخونه . کلاسهای ِ بیرون و اینا . ولی واقعن ادم که میره دانشگاه ، فرصت ِِ هیچ چیزی نمی مونه . اول کارشناسی ، بعدش ارشد ، بعدش احیانن دکترا ،‌ بعدش هم باید بری دنبال ِِ کار .
خلاصه که من هرکسی ُ دیده‌م که میخواسته در کنار ِ رشته ِ خودش ،‌هنر رو هم ادامه بده نرسیده جدن . بگذریم از اینکه کلاسهای ِ یه دانشگاه ِ‌هنر ِ خوب [دولتی اینا منظورمه!] واقعن بهتر از کلاسهای ِ‌بیرونن . تو کلاسهای ِ‌بیرون اون استاد ِ مطرحی که فقط تو دانشگاه درس میده رو نمیارن ؛ کسی رو میارن که نیم پله ازش پایین تره مثلن .
در کل نمی ارزه که هنر رو توی کلاسهای بیرون ادامه داد !
شخصن ترجیح میدم درسش رو بخونم به عنوان ِ‌ رشته . هم اینکه مدرک ِ‌رسمیشو دارم و اگه بخوام جایی با هنر ـم کار بکنم ، مدرک دارم . هم اینکه تو دانشگاه هنر تمام تمرکز ِ آدم رو هنرشه و بس ؛ اما اگه بری دانشگاه و در کنارش کلاس هنر ،‌ میشه گفت از دوتاش موندی .

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

اتفاقا من می گم نمیشه ، آدمای زیادی دیدم توی رشته های هنری و علوم انسانی علاقه و استعداد زیادی داشتن ، بعد با ورود به رشته های دیگه توی دانشگاه کاملا فاصله گرفتن . البته باز هم به علاقه ی آدم به هنرش داره و هدفش از ادامه . اما کلا فکر کنم تا حد زیادیش می تونه شعار باشه که بتونیم هنر رو تمامو کمال ادامه بدیم توی دانشگاه . کلا هنر توی دانشگاه خوندن رو ترجیح میدم

• شروع کننده موضوع

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک

منم باهاتون موافقم؛ کلا عقیده دارم اگه کسی هنرو به عنوان رشته میبینه و واقعا دوست داره دلیلی نداره به چشم یه مهارت نگاه کنه بهش نمیگم کلاس هایی که به طور جانبی هست همشون ضعیفن اتفاقا مثلا دوره های دیجیتال پینتینگ سی جی آرت عالی‌ان و چیزایی‌ان که تو دانشگاه واحدی براش نیست، ولی اینا میشه مکمل دانشگاه رفتن.
با افرادی رو به رو شدم که با شنیدن این حرف ها قانع نشدن! فک کنم یکی از دلایلش دیدن این آموزشگاهاییه که این روزا زرت زرت مدرک میدن که بینشون تعداد انگشت شماریشون معتبرن.
خواستم اینجا هم با عقاید آشنا شیم واینا :د

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

بستگی داره که چقد بخوای جدی دنبالش کنی. اگه انقدر آدم استعداد و علاقه داشته باشه که بخواد همه ی زندگی و آینده کاریش وابسته به هنر باشه مسلما بهتره تحصیلات دانشگاهی هم تو این زمینه داشته باشه و رشته ای که میخواد دنبال کنه بخونه. ولی کسی که میخواد در کنار هنر، کار و مدرک دیگه ای هم داشته باشه و نمی خواد بعدا تو زمینه هنر کار کنه میتونه در کنار دانشگاه و کارای دیگه هنر هم ادامه بده و ممکنه خیلی هم موفق بشه.
من خودم به شخصه عکاسی و نقاشی رو خیلی دوس دارم ولی انقدر علاقه ندارم که بخوام تو دانشگاه هنر بخونم و در آینده هم هنر رو به عنوان کار اصلیم ادامه بدم ولی مطمئنم به عنوان یه حرفه در کنار رشته ای که تو دانشگاه میخونم ادامه اش میدم و مدرک و این چیزا هم برام مهم نیست چون لذتی که از این کار میبرم برام ارزش داره.
ولی خیلیارو میشناسم که هیچ چیز اندازه ی هنر براشون مهم نیست و واقعا هم استعدادشو دارن که برن تو هنر آدمای موفقی بشن و همیشه تشویقشون میکنم که هنر رو اولویت قرار بدن.

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

من کلن از هنر جدا نمیتونم بشم
ینی اصن تو خونم ه.
از بچگی با خطاطی و طراحی بزرگ شدم الانم دارم کم کم موسیقی رو یاد میگیرم.
کلن به هنر غلاقه مندم و میتونم توش پیشرفت زیادی کنم

شیـوا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
یه سری خاطرات سبز شیمیایی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من کسی که هنرو به عنوان رشته ی دانشگاهی و هدف اصلیش انتخاب می کنه وقت و امکانات بیشتری در اختیارشه و البته هنرو به صورت اصولی و صحیحش با طی کردن تمام مراحلش یاد می گیره و تمام فکرش روی هنر متمرکزه و نسبت به کسی که هنرو در کنار رشته ی دانشگاهیش ادامه میده دیدگاه درست تری نسبت به هنر می تونه داشته باشه.البته به خود فرد هم خیلی بستگی داره من یه بار این سوالو از یکی از دانشجوهای گرافیک پرسیدم اینجوری بهم جواب داد:بستگی به خودت داره،هدف بعضیا از یادگیری هنر تفریح و سرگرمی و آرامشه ولی بعضیا هنرو به قصد بالا بردن دانش و درکشون از هنر و اختصاص بخش بزرگی از زندگیشون به اون یاد می گیرن اگه واقعا به هنر علاقه داری دانشگاه خیلی بیشتر می تونه کمکت کنه.

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

در صورتی که آدم وقت آزاد داشته باشه یادگرفتن و پرداختن به یه هنر می تونه از بهترین گزینه ها برای استفاده از وقت اضافه اش باشه البته بستگی به علایق شخص هم داره. هنر علاوه بر این که یک مهارته خیلی وقتا که آدم از نظر روحی حالش خوب نیس میتونه کمکش کنه تا خودشو تخلیه کنه در اصل هنر یه راه برای ابراز احساساته که بعضی وقتا واقعا میتونه به آدم کمک کنه تا آروم شه.یکی از خوبی های اکثر رشته های هنری اینه که محدوده زمانی و تاریخ انقضا ندارن مثلا نقاشی که شما امروز بکشید و از نظر هنری برجسته باشه با گذشت زمان به هیچ وجه از ارزشش کم نمی شه بلکه بیشتر هم میشه اما یه مهندس که میاد یه ماشین طراحی میکنه مثلا اونی که اولین بار پیکان رو طراحی کرد،اون زمان کار شاخی انجام داده اما الان دیگه کارش ارزشی نداره.

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

من هنر و رشته نمی بینم
مهارتم نمی بینم
هنر یعنی زندگی
من به خاطر رشته ام دارم می میرم!

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

بعد راستی بچه ها یعنی واقعا واقعا نمیشه من هنر شرکت کنم؟
میدونید من عاشق تئاترم ! ولی انگار نمیشه آدم هم مهندسی بخونه هم تئاتر کار کنه
تو دوراهی عجیبی گیر کردم
ای کاش می شد مهندسیو بیخیال شوم یه کم زندگی کنم!

Spacegirl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ری
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
برنز کشوری نجوم دوره نهم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

به نظرم واقعا میشه هنرو در کنار یه رشته ی دیگه ادامه داد!
با توجه به چیزی که دوس داری اگه یه کلاس خوب بری مطمئنا به جاهای خوبی میشه رسید.
من خودم عاشق انیمیشنم ،فک کنم با کلاس رفتن به جایی که میخوام برسم؛
چون تا جایی که تحقیق کردم واسه انیمیشن موسسه ها از دانشگاه ها به روزترن(بقیه رشته ها رو مطمئن نیستم).

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

یه جورایی با هنر آروم میگیرم و چرا که نه؟ میشه کنار درس ادامش داد. B-)

این مسئله مث اینه که بگی میشه کنار درس خوندن ورزش هم کرد؟؟؟ :-?

آدمی که تو زندگیش وقتی برای هنر نذاره استعدادهاش خیلی رشد نمیکنه(به نظر من ;)))

baran.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

شدن که میشه هنر رو کلاس رفتن گذروند اما خب واسه یکی عین من که واقعا یک رشته از هنر رو دوست داره مثل موسیقی کافی نیست من میخام همه ی زندگیم باشه نه فقط یکجورایی یک مهارت کسب کنم اینجوری راه مستقیم تره که اونی رو که دوست دارم بخونم ولی حیف نمیزارن میگن تو جامعه ما اونقدرا به هنر توجه نمیشه!!!ولی اونایی رشتشون براشون جاده هموارتر از لحاظ موقعیت یادگیری و برخورد با ادمایی که به رشتش مربوطن و مساما میتونه وقت بیشتری اختصاص بده

aramedel

کاربر فوق‌فعال

به نظرمنم میشه درکناردرس ادامه داد.منم خودم خیلی علاقه داشتم و دارم اصلا شایددرآینده اگر نیازی به در آمدو...نبودمی رفتم. ;)) من نقاشیو موسیقی خیلی دوست دارم

tara 76

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
farzanegane kermanshah
شهر
kermanhah

بنظر من اگه کسی بخواد واقعن و برای دل خودش هنرو ادامه بده موفق میشه و کلاسای خصوصی خیلی بیشتر بهش کمک میکنن چون کلی تر و بدرد بخور ترن.این دیگه به خود فرد بستگی داره ک چقدر هنرو دوس داشته باشه....

koko azad

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
گیلان
رشته دانشگاه
معماری

کلاسای بیرون کاملا خلاقیت آدمو نابود می کنن.
من از دو سالگی خودم دارم نقاشی می کنم و هیچوقتم کلاس نرفتم و خیلی هم خوشحالم که این کلاسای مزخرفو نرفتم.الانم خیلی راحت سر کلاس دوستام یا معلمامو میکشم.با این که آموزش طراحی چهره ندیدم.
خلاقیتم هم توی خیلی از درسا کمکم کرده.
....
ولی خب متاسفانه تو ایران با هنر و البته نقاشی به هیچ جایی نمی رسی.

mohaddes

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بـنـاب
سال فارغ التحصیلی
94
اینستاگرام

من خودم عاشق طراحی و نقاشی (رنگ روغن) ـم.
خیلی وقتا وسوسه شدم برم هنرستان ولی بعد تصمیم گرفتم کنار درسم هنر کار کنم.
درسته آدم نمیتونه تا حد کسی روش وقت بذاره که رشته ش هنره، ولی برای کسی که استعداد و اراده داره میشه به نظرم .
خودم نشونتون میدم :> :D

• لایک
امتیازات: Donyw

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از Lily Delicated :
یکی از خوبی های اکثر رشته های هنری اینه که محدوده زمانی و تاریخ انقضا ندارن مثلا نقاشی که شما امروز بکشید و از نظر هنری برجسته باشه با گذشت زمان به هیچ وجه از ارزشش کم نمی شه بلکه بیشتر هم میشه اما یه مهندس که میاد یه ماشین طراحی میکنه مثلا اونی که اولین بار پیکان رو طراحی کرد،اون زمان کار شاخی انجام داده اما الان دیگه کارش ارزشی نداره.
کسی که می آد و پیکان طراحی می کنه، یه طراح ِ صنعتی ه و همون طور که می دونین، طراحی صنعتی جز ِ رشته های هنره در کل ِ دنیا.

+ در رابطه با اینکه هنر ها محدوده ی زمانی و تاریخ انقضا ندارن هم باید بگم که اگه الآن یکی بیاد و مثل ِ رامبراند یا روبنس با تیه پولو نقاشی بکشه، هنرمند نیست! هنر باید در زمانه ی خودش مطرح بشه. این آدما در دوره ی خودشون خیلی آدمای شاخی بودن. می خوام بگم هر هنرمندی نسبت به زمان ِ خودش سنجیده می شه! در نتیججه پیکان در زمان ِ خودش خیلی شاخ بوده.
به نقل از koko azad :
کلاسای بیرون کاملا خلاقیت آدمو نابود می کنن.
من از دو سالگی خودم دارم نقاشی می کنم و هیچوقتم کلاس نرفتم و خیلی هم خوشحالم که این کلاسای مزخرفو نرفتم.الانم خیلی راحت سر کلاس دوستام یا معلمامو میکشم.با این که آموزش طراحی چهره ندیدم.
کلاسای بیرون فقط؟ دانشگاه که بد تره! یه سری استاد ِ دگم ِ از کار افتاده رو گذاشتن هنر درس بدن ( البته همه ی استاد ها بد نیستنا! ولی یه سریاشون واقعا" پرتن از ماجرا!)

N¡na

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
گذاشتم كنار
دانشگاه
هنرهاي زيبا دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
طراحي صنعتي

شخصا با اينكه كسى به رشته هاى دانشگاهي هنر علاقه وافرى داشته باشه ، و در واقع علاقه ى اصليش باشه ، بعذ بهش بگي بيا برو مثلا مهندسي ايكس يا ايگرگ بخون بعد هنر رو در كنارش ياد بگير ، شديدا مخالفم !
درسته كه انواع و اقسام دوره هاى عكاسى و طراحى لباس و بازيگري و غيره و غيره در سايز ها و طرح هاى مختلف در اقسا(؟) نقاط كشور برگزار ميشه ، ولى به عنوان مشت نمونه خروار ، بچه هايى كه عكاسي خوندن تا اينايي كه در اصطلاح عكاس تجربي هستن ، كارشون زمين تا اسمون فرق ميكنه !

بعد كلا يه روحيه هايى رو هرجا به جز دانشگاه هنر و پرديس هنر ببري خل ميشن ! از هنر خوندن ميشه خيلي لذت برد ، اگ كسي علاقه داره به نظرم ظلمه به خودشه كه بخواد در كنار يه چيزي كه علاقه نداره بهش بخونتش !

بالا