• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اشتباه نکنید ولی ببخشید!

• شروع کننده موضوع

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
اطرافیان شما و حتی خود شما بارها اشتباهات جبران پذیر یا ناپذیری مرتکب می شید. بارها حق دیگران رو می خورید ، کسی رو می رنجونید یا حتی قوانین رو زیرپا میگذارید.
آدمها در قبال اشتباهاتشون عکس العمل های متفاوتی دارن : ممکنه اون رو بپذیرن و بعد برن دنبال جبرانش و یا اینکه حتی قبول نکنن اشتباه کردن.
خیلی وقت ها اولین راهی که به ذهنمون میرسه برای رفع اشتباه " عذر خواهی " ـه.
از معاون ها برای حمل غیر مجاز گوشی ( :D ) ، از راننده ی ماشین پشت سریمون به خاطر اینکه بدون اشاره زدن پیچیدیم ، از یک غریبه به خاطر تنه ای که اشتباها بهش زدیم ، از نزدیک ترین دوستامون به خاطر حرفامون و صدها صحنه ی دیگه.
چند تا سوال پیش میاد تو این تاپیک.
1. اگر مطمئن باشید شخصی اشتباه کرده ولی اشتباهش رو قبول نمی کنه چه کار می کنید ؟
2. چه مواقعی باید عذر خواهی کنیم ؟ مثلا موقعی که اتفاقی ناخودآگاه افتاده که دست ما نبوده بازم باید عذرخواهی کنیم ؟
3. و امّا چه مواقعی باید ببخشیم ؟ مثلا وقتی کسی اشتباه جبران نا پذیری میکنه آیا واقعا لیاقت بخشش داره ؟

+ بگذریم که عده ای فکر میکنن عذر خواهی نکردن شاخ بازیه :D

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : اشتباه و بخشش

1- خب باید بهش ثابت کرد که کارش (یا حرفش یا ...) اشتباه بوده.
2- به نظر من بعد از هر اشتباهی که مرتکب میشیم (چه خودآگاه و چه ناخودآگاه) باید عذرخواهی کنیم و اشتباهایی که قابل جبرانه رو تا جایی که میشه جبران کنیم.
3- به نظر من وقتی کسی میاد خیلی صادقانه اشتباهشو (هرچند جبران ناپذیر) اعتراف میکنه و عذر خواهی میکنه لیاقت بخشش داره اما همینکه یکی بخواد کارشو خوب جلوه بده یا بعد از کلی اذیت کردن عذز خواهی کنه نباید بخشیده بشه !

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/'̿'̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : اشتباه نکنید ولی ببخشید!

من معتقدم اگه میخواین شخصیت یکی رو بهتر کنین( توجه : بهتر - نه تغییر ) نباید به دفعات خیلی زیاد اشتباهاتش رو به روش بیارین! در وهله اول با آدمای خنگ سرُ کله نزنین چون حوصله آدمُ سر میارن! ترجیحاً با آدمایی معاشرت کنین که یه چیزی حالیشون میشه و بلدن فکر کنن! اونموقع دیگه لازم نیس بهشون بگین من به این دلیل به این دلیل از تو ناراحتم و اصلاح کن خودتو! میتونین خیلی غیر مستقیم بهش بفهمونین، البته میتونه بفهمه یا نفهمه. اصولاً اگه نفهمه من میگم به درکُ اینا :-" چرا آدم باید وقتشو واس یه آدم نفهم تلف کنه ؟! :-"

اگر کسی اشتباهش قبول نکنه و شما مطمئن باشید از اشتباهش چه کار می کنید ؟

من فک نمیکنم حمله کردنُ زدن تو سر یکی، یا بمباران کردنش با کلمات کار درستی باشه! بعدشم اینکه دلیل نمیشه همیشه اون چیزی که ما بهش مطمئنیم درست باشه صد در صد! اصن شاید ما داریم اشتباه میکنیم! باید خیلی منطقی یه بحثُ پیش بگیریم و تعصبُ حمله کردنُ بزاریم کنار! بعدشم اینکه لازمه واقعاً اگه یکی به راه نمیاد از همه خوابُ خوراکت بزنی که نه حتماً باید هر کاری که من میگم بکنی؟! :-?? من کلاً معتقدم باید به آدما آزادی عمل دادُ فقط راه رو بهشون نشون داد، هر کی واقعاً مغزش کار کنه به راه میاد هر کی کار نکنه ... :-"

چه مواقعی باید عذر خواهی کنیم ؟ مثلا موقعی که اتفاقی ناخودآگاه افتاده که دست ما نبوده بازم باید عذرخواهی کنیم؟
اولاً همیشه باید واسه هر کاری میکنین دلیل داشته باشین که در آخر نیازی به عذر خواهی نباشه! حتی اگه اون کارتون به مذاق خیلیا خوش نیاد! بعدشم اگه فهمیدین واقعاً اشتباه کردین بنظر من صد تا معذرت خواهی به اندازه یه بار تلاش کردن واسه اصلاح رفتار ارزش نداره! پس بیخودی انرژی رو نزاریم رو کلمات! :-"

و امّا چه مواقعی باید ببخشیم ؟ مثلا وقتی کسی اشتباه جبران نا پذیری میکنه آیا واقعا لیاقت بخشش داره ؟
کلاً سعی کنیم زیاد حساس نباشیم! :-" یکم تیریپ ناراحتی بردارین که طرف بفهمه کارش اشتباه بوده اما زجر ندین خودتونو! راحت ببخشین ، یعنی لوس بازی الکی در نیارین اما سعی کنین بخششتون تاثیر گذار باشه، اگه یکی واستون انقد اهمیت داره که با اشتباه جبران ناپذیرش ناراحت میشین پس خودخواهی رو بزارین کنارُ هدفتونو اصلاح اون آدم بزارین، اما دیگه خداییش بعضیا رو باید ول کرد فی سبیل الله. در اینجور مواقع یه جمله معروف هست نقل قول از خودم:

من از بخشیدن خسته نمیشم، ولی ، تو از اشتباه کردن خسته نشدی؟!

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

1.
اگر مطمئن باشید شخصی اشتباه کرده ولی اشتباهش رو قبول نمی کنه چه کار می کنید ؟
2. چه مواقعی باید عذر خواهی کنیم ؟ مثلا موقعی که اتفاقی ناخودآگاه افتاده که دست ما نبوده بازم باید عذرخواهی کنیم ؟
3. و امّا چه مواقعی باید ببخشیم ؟ مثلا وقتی کسی اشتباه جبران نا پذیری میکنه آیا واقعا لیاقت بخشش داره ؟
1.سعی میکنم تا جایی که میتونم با آرامش بهش بفهمونم.اگه فهمید که هیچ اگه نفهمید ولوم میره بالا :D :-"
2.من خودم سعی میکنم اشتباه نکنم ولی اگه واقعا اشتباه از من باشه عذر خواهی میکنمم :)اگه دست من نبوده باشه عذر خواهی نمیکنم.بجاش سعی میکنم به طرف بفهمونم.
3.اکثرا باید ببخشیم...من خودم زود میببخشم.اگه جبران ناپذیر باشه ...اونم سعی کنیم ببخشیم.تا خودمونم بخشیده شیم (;

lovely_mahsa

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان مشهد
شهر
مشهد

به نظر من اون شخص نیست که لیاقت بخشش مارو داره
این ماییم که لیاقت آرامش و خشنودی بخشیدنو داریم
من اصلا آدم کینه ای نیستم و همیشه اطرافیانمو میبخشم و
همین باعث میشه اگه اشتباهی بکنم با یه عذر خواهی ساده اونا هم منو ببخشن
و اونا هم زود خطاشونو بپذیرن

Intellectuel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
l

به نظرم بخشش به خودمون احساس آرامش میده نه کس دیگه ای اگر نبخشیم یک وابستگی ایجاد میشه و هر روز کینمون بیشتر میشه ولی وقتی می بخشیم بعد یک مدت اون شخصو کاراشو فراموش میکنیم و اگر باز هم کاری کرد دیگه برامون مهم نیست جون کاملا از ذهنمون پاک شده

hinah

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرمون
شهر
دیارمون
دانشگاه
هر جا قسمتم باشه
رشته دانشگاه
ژنتیک یا زنان

به نقل از Shek8fe :
اطرافیان شما و حتی خود شما بارها اشتباهات جبران پذیر یا ناپذیری مرتکب می شید. بارها حق دیگران رو می خورید ، کسی رو می رنجونید یا حتی قوانین رو زیرپا میگذارید.
آدمها در قبال اشتباهاتشون عکس العمل های متفاوتی دارن : ممکنه اون رو بپذیرن و بعد برن دنبال جبرانش و یا اینکه حتی قبول نکنن اشتباه کردن.
از معاون ها برای حمل غیر مجاز گوشی ( :D ) ، از راننده ی ماشین پشت سریمون به خاطر اینکه بدون اشاره زدن پیچیدیم ، از یک غریبه به خاطر تنه ای که اشتباها بهش زدیم ، از نزدیک ترین دوستامون به خاطر حرفامون و صدها صحنه ی دیگه.
1. اگر مطمئن باشید شخصی اشتباه کرده ولی اشتباهش رو قبول نمی کنه چه کار می کنید ؟
حتما حتما تلاش میکنم خودش بفهمه اشتباه کرده...این جور آدما اصولا خیلی کله شق ان پس باس باهاشون مدارا کرد و اگه خودش به این نتیجه برسه یه نظرم دفعه بعدی دیگه کله شقی نمیکنه!
من کم معذرت خواهی میکنم...فک کنم زمانی باس معذرت خواهی کرد که کسی رو برنجونیم وعذاب بدیم.و معذرت خواهی باید از صمیم قلب باشه...پس واسه هر کاره کوچیکی معذرت خواهی نکنیم
همیشه ببخشیم...با گذشت همه چی درست میشه حتی جبران ناپذیر جبران پذیر میشه(شعار نیست من به این باور رسیدم)

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Shek8fe :
1.انقد باهاش بحث میکنم تا اشتباهشُ بفهمه.
2.به نظرم اتفاقایی که خودمون مقصرشون هستیم، نه هر اشتباه کوچیکی که هرجا میفته.
3.من خودم ادم کینه ای نیستم، وا3 همینم نمیتونم راجع به این منطقی نظر بدم، من خودم همچین ادمی رو بعد یکی دو روز میبخشم.

James Hetfield

کاربر حرفه‌ای
پاسخ

1.خب از یه در دیگه وارد میشم. همیشه با صحبت کردن نمیشه قضیه رو حل کرد.
2.اگه اتفاق تقصیر من نباشه، عمرا عذرخواهی کنم. به نظرم وقتی که عواقب عذر خواهی نکردن خیلی ناجور باشه باید عذر خواهی کرد. اصلا من از لفظ ببخشید بدم میاد، چه خودم به کسی بگم و چه کسی به من بگه. مگر اینکه آدم کاری کرده باشه که واقعا ازش پشیمون باشه.
3.هر کی بیشتر ببخشه هم نشون میده شخصیت محکمتری داره هم خدا بیشتر میبخشدش ولی دیگه هر چیزی رو نمیشه بخشید. مثلا اگه صمیمی ترین دوستم هم به خانواده م کوچکترین بی احترامی ای بکنه، احتمالا هم کتک میخوره، و هم قطع کامل رابطه و هم اینکه تا بدبختش نکنم دست بردار نمیشم.

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

. اگر مطمئن باشید شخصی اشتباه کرده ولی اشتباهش رو قبول نمی کنه چه کار می کنید ؟
1- کوتاه میام.خیلی وقتا نباید آدم زیادی متعتقد باشه که حرفشو به کرسی بشونه.
2- به نظر من عذر خواهی چیزی از شخصیت آدم کم نمیکنه(وا3 من اینطوره)برای همین سعی نمیکنم زیاد رد مورد ریز دقیق شم اشکال به هرحال از طرف من بوده و من عذرمیخام.
3- نـه/من نمیتونم چنین فردی رو ببخشم! اصلا نمیتونم...

Intelligenz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
مشهد

اگه کسی اشتباهشو قبول نکنه باهاش حرف میزنم و سعی میکنم براش توضیح بدم تا قانع بشه (ترجیحا با آرامش)
در بعضی مواقع معذرت خواهی لازمه چون به نظرم نشون میده اشتباهمون رو پذیرفتیم ولی نه اینکه هرکاری خواستیم بکنیم بعد آخرش بگیم معذرت
من کلا همیشه سعی میکنم ببخشم ولی بعضی مواقع ممکنه به ظاهر این طور باشه ولی چیزایی هستن که آدم هیچوقت یادش نمیره

smartgirl

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ری
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
کامپیوتر (البته ب جایی نرسیدم متاسفانه ... )
دانشگاه
خوارزمی، امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

ي وقتايي هم هس ک طرف متوجه اشتباهش ميشه ولي چون کاري ازش بر نمياد يا عذر خواهي نميکنه يا خيلي زود ازش ميگذره ک دليل بر بيخيال بودن اون فرد نسبت ب اشتباهش نيس. تازه برعکس خيلي هم ناراحته و تو خودش ميريزه!

elnaz.A

النــاز
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Shek8fe :

1)به نظرم اگه واقعا یه فردی اشتباه کرده باشه قبولش میکنه ولی اگه قبول نکرد شاید این ماییم که اشتباه میکنیم ؛ اصرار رو اینکه به یه نفر اشتباهش رو بفهمونیم جز اینکه باعث بدتر شدن ماجرا و شایدم مرتکب شدن اشتباهایی از طرف خودمون بشه سود دیگه ای نداره! یه نفر اگه نخواد قبول کنه نمیکنه کاری هم از دست ما ساخته نیست!
2) خب بستگی به طرف مقابلم داره ؛ مثلا من از دوستم برای این اتفاقا مسلما عذرخواهی میکنم ولی اما اگه اون فرد نسبتا آدم دوری باشه به نظرم به جای عذرخواهی و پاک کردن صورت مسئله براش توضیح بدیم اتفاق رو بهتره! حتی برای دوستامونم اول از این در وارد شیم شاید بهتر نتیجه بده تا عذرخواهی کردن! :-?
3) بخشیدن هرکسی به نظر من ایرادی نداره اگه اون فرد پشیمون باشه و بخواد از این به بعد رفتارشو تکرار نکنه! هرکسی اونقدری واسه خودش هست که لیاقت بخشش رو داشته باشه به نظرم! شاید با نبخشیدن فقط خودمونو بیشتر اذیت کنیم ...
+ یه نکته دیگه هم هست ؛ یه رفتار مطمئنا توسط افراد مختلف به صورت متفاوت برداشت بشه اما به نظرم بهتره توی مسائلی که پیش میاد و ناراحتی ها و اشتباهاتی که به وجود آمد در نظر بگیریم که بقیه مثل ما فکر نمیکنن ؛ ممکنه از نظر خودمون اشتباهی نکرده باشیم ولی رفتارمون بقیه رو اذیت کرده باشه! بهتره اشتباهاتمون رو بپذیریم!

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

در فرهنگ ایران تعارف وجود داره این عذر خواهی ها هم ریشه در اصل و پایه تعارفاتن که بسیار نکات عالی و درست و به جایی هستند مرز ها رو در عین راضی نگه داشتن و خشنودی نگه میدارن کلا چیزایه خوبین البته خیلی نباید عذر خواهی کرد مثلا همش اشتباه کنیم بگیم غلط کردیم و... چون ثبات شخصیتی رو دچار ضعف میکنه تا حدودی خوبه حد وسط

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

بخشیدن با فراموش کردن فرق داره!
فرض کنیم دوست شما یه خصلت بد داره یا یه کار بدی کرده.شما میبخشیدش.یعنی چی؟یعنی مثلاً رابطه تون رو باهاش قطع نمیکنید و بابت اون اشتباهش براش تنبیه یا یه چیزی شبیهش در نظر نمیگیرید و مهم تر از همه ذهنتون رو درگیر اون اشتباه یا خصلت بدش نمیکنید.
این بستگی به میزان اون خصلت بد و اشتباه شخص داره.فکر میکنید که آیا ارزش اون شخص به اندازه ای هست که بابت اون اشتباه یا خصلت بد ببخشیدش؟اگه نیست که ترجیح میدید رابطه رو قطع کنید باهاش .اما اگه هست چی؟ شما میبخشیدش اما فراموش نمیکنید.مثلاً اگه دوست شما آدم راز داری نیست و شما بابت این خصلت و اشتباهاتش تو این زمینه میبخشیدش نباید فراموش هم بکنید که دوستتون راز دار نیست!یا مثلا نباید فراموش کرد که فلان موقع از این خصلت بد اون شخص ضربه دیدید.
خصلت های آدم ها به سختی تغییر میکنه.مثلاً به جای اینکه از دوست راز نگه ندارتون بعد از بخشیدنش توقع داشته باشید راز دار شه بهتره خودتون یادتون باشه که آقاجون این شخص راز دار نیست ! اگه هم که بعد مدت ها فهمیدین اون شخص راز دار شده که مبارکه.خیلی هم خوب :D
کلاَ میگم بخشیدن با اینکه آدم اشتباهات و خصلت های بد اطرافیانش رو به خاطر بسپاره فرق داره.اینکه خصایل بد اطرافیانت رو بدونی کمک میکنه رابطتت رو باهاشون به درستی تنظیم کنی و اصلاً برای خود رابطه هم مفیده و باعث موندگاری و مفید بودنش میشه!

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

فکر میکنم ملاک عذرخواهی کردن خود ما نیستیم.
وقتی کاری (عمدی یا غیر عمدی) رو انجام میدی، یه سوال مهم وجود داره که باید از خودت بپرسی: اگه من بودم چی؟
این که من فکر کنم کارم عمدی نبوده، پس ناراحت شدن نداره، غلطه. شاید اگه خود ما بودیم انتظار عذرخواهی داشتیم.

گاهی وقت ها کسی اشتباه جبران ناپذیری میکنه، میاد معذرت میخواد و تو حس میکنی که اون پشیمون شده. نمیتونی نبخشی، اما نمیتونی هم فراموش کنی.
خود من دقیقا این طوری هستم. خیلی وقت ها اصلا به روی طرف هم شاید نیارم که چقدر از کارش رنجیدم، اما هرگز هم کارش رو فراموش نمیکنم.

بعضی از آدما هستن که اشتباه جبران ناپذیر میکنن. و مرتب هم تکرار میکنن. بخشش، فراموش کردن و هر گونه رفتار مثبتی اشتباهه! فقط رابطه خودتون رو باهاش محدود کنید. همین!

cinderella

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اروميه

1- اگه يه نفر اشتباهي كرده باشهكه قبولش نداره نشون دهنده اينه مه چقد آدم مغرور و خودبيني هست مه حتي ارزش بخشش رو نداره و بايد نبت به اين جور آدما بي اهميت بود0 [-(
2-بستگي داره كه طرف مقابل چطور آدمي باش!!!!اگه آدم با جنبه اي باش ازش عذرخواهي ميكنم0
3-بازم بستگي به طرف مقابل داره كه لياقت بخشش رو داشته باش يانه ؟ :)

artemis ej

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٢
شهر
مشهد
مدال المپیاد
داشتيم يه زماني...

اگر یه نفر اشتباهی کرده باشه باید دوستانه باهاش صحبت کرد،من فکر نمی کنم خشونت به کار بردن کاری از پیش ببره جزاینکه اعصاب خودمون و طرفمون رو خورد کنیم!پس دوستانه تذکر بدیم،یادمون باشه صحبتی که جنبه ی صمیمانه نداشته باشه یا با تملق باشه هیچ تاثیری نداره!
از نظر من اتفاق حالا چه خودمون خواسته باشیم یا اتفاقی بوده باشه ،اگر در اون مقصر باشیم یا باعث شده باشیم کسی از دستمون ناراحت شده باشه،چون ما مقصر بودیم باید عذر خواهی کرد!فکر می کنم گاهی اوقات بد نیس یکم غرورمونو بزاریم کنار و با هم دوست باشیم!و اینکه اگر خودمون اشتباهمون رو بپذیریم ،بهتر از اینه که دیگران اون رو به ما متذکر بشن!پس اگع اشتباهی کردیم که خودمون هم می دونیم مقصریم بی هیج چون و چرا معذرت خواهی کنیم!چون ممکن دیگه اون موقعیت پیش نیاد و دوستمون یا کسه دیگه ای رو از دست بدیم و پیشمون بشیم و اون شخص برنگرده!
به نظر من بخشش شاید سخت باشه اما یادمون باشه این دنیا ارزشی جز خوب بودن نداره!پس اگه کسی اشتباهی کرد سعی کنیم ببخشیمش! x:

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

1. اولش سعی می کنم با دلیل و منطق قضیه رو براش شرح بدم بدون اینکه اهنتی بهش بشه یا دلخور بشه. اگه به اشتباهش پی برد که برد اگه نبرد هم فدای سرم بذار در اشتباه بمونه:Dمن حوصله ندارم با آدما خیلی سر و کله بزنم. کلا بیخیال میشم و از صحنه دور میشم
2.من مواقعی که بفهمم که عودی چه غیر عمدی اشتباه کردم عذرخواهی میکنم. گاهی هم ممکنه اشتباه نکرده باشم اما چون حوصله بحث و درگیری ندارم عذرخواهی میکنم که قضیه تموم شه و ادامه چیدا نکنه.
3. بعضیا هستن که کلا به خاطر اخلاق و شخصیتی که دارن آدم میدونه که عمدا یه اشتباهی رو انجام داشتن و نیت شومی داشتن این جور آدما رو نباید بخشید. بعضیا هستن که از رو سادگی یا غفلت یه اشتباهی میکنن که اونا رو هم باید بخشید. بعضی وقتا هم اشتباه انقدر کوچیکه که تو بخشیدنش حتی لحظه ای نباید درنگ کرد و باید زود بخشید تا هم خیال خودمون راحت شه هم خیال طرف مقابل

migrating swallows

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان6
شهر
تهران

1.خب به نظر من اگر ما انتظار عذر خواهی از کسی را نداشته باشیم برامون زیاد نباید اهمیت داشته باشه که اون قبول می کنه یا نه مهم اینکه ما به اون بفهمونیم که ما متوجه اشتباهش شدیم
2.موقعی باید عذر خواهی کنیم که بدون اجازه وارد حریم کسی شده باشیم حالا این حریم می تونه اتاق باشه میتونه مرز اخلاق باشه یا هر چیز دیگه و در زمانی که اتفاقی می افته که تقصیر ما نبوده اگر با عذر خواهی موجب نشیم که طرف مقابل واقعا باور کنه که ما اشتیاه کردیم می تونیم عذر خواهی کنیم.
3.بستگی به میزان اشتباه و آسیب اش داره

بالا