• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

رياضت اقتصادى

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
خب احتمالا توى اخيار هم زياد شنيدين؛ برنامه هاى رياضت اقتصادى اروپا، يونان، اسپانيا و ... ( بازم هست؟ :D) اصولا رياضت اقتصادى به برنامه هايى گفته ميشه كه يك دولت اجرا ميكنه براى كاهش هزينه ها و درنتيجه رفع كسرى بودجه. روش هاى اجراى مختلفى داره از جمله افزايش ماليات ها، بالابردن سن بازنشستگى، وام گرفتن از كشور هاى ديگه و ...

خب حالا نظرتون درباره رياضت اقتصادى چيه؟

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام
پاسخ : رياضت اقتصادى

به نظر بنده گرفتن وام از صندوق بین المللی پول در صورتی که بهره آن بالا باشد کار درستی نیست،اقتصاد کشور بدتر می شود.
افزایش مالیات ها،در صورتی جواب گو است که درآمد مردم و سطح رفاه شهروندان را بالا ببریم،اما اگر وضع همان وضع گذشته باشد مالیات پاسخ گو نمی باشد زیرا هیچ شهروندی حاضر به پرداخت نیست و ممکن است توان پرداخت هم نداشته باشد.
بالا بردن سن بازنشستگی، به نظر شما هرچه سن بالا تر برود بازده بیشتر می شود؟خیر،بلکه بازده کمتر می شود و از سوی دیگر امکان شغل یابی برای نیرو های جوان از بین می رود.

من فکر می کنم یک کشور باید از کسری بودجه و رکود اقتصادی جلوگیری کند و به دانش اقتصاد بیشتر توجه کند زیرا یک کشور مدرن و کم هزینه مردان اقتصادی خوبی دارد.
اما نظر من در مورد ریاضت اقتصادی این است که دردی را دوا نکرده و بر آن میافزاید.

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
پاسخ : رياضت اقتصادى

ریاضت اقتصادی یک وقتایی لازمه، و اگه برنامه ای که ریاضت اقتصادی برای اون اجرا میشه خوب و مهندسی شده باشه مشکلی نداره

مثال خرد میزنم تا راحت تر مفهوم شه: توی یک شرکت با 10 نفر کارمند که ماهی 100 دلار حقوق میگیرن و 1000 دلار خرج های اضافه مثل کاغذ و خطاهای محاسباتی و... هست، خرج کل 2000 دلاره (سود = 0 دلار اصطلاحا break-even point)
شرکت به کارمندا میگه 6 ماه بهشون حقوق 70 دلاری میده (سود = 300 دلار در ماه، در پایان دوره 1800) تا بتونه در پایان 6 ماه سیستم اتوماسیون اداری راه بندازه و خرج های اضافه رو به 400 دلار کاهش بده. و بعد از این دوران حقوقشون رو می کنه 120 دلار
کارمندا قبول می کنن، خرجای شرکت بعد از 6 ماه میشه 1200 + 400 = 1600 دلار و سود شرکت میشه 400 دلار
کارمند راضی، سهامدار راضی، هپی اندینگ

حالا همچین چیزی در سطح کشور هم میتونه یکم پیچیده تر انجام بشه

اما فرض کنید شرکت بگه 6 ماه حقوقتون رو می کنم 70 دلار، تا 30 دلار اضافه رو بدم به موسسه خیریه، یا بدم به آبدارچی که بی بضاعته و...
آخر 6 ماه چه اتفاقی می افته؟ 10 تا کارمند داریم که مجموعا 1800 دلار از درآمدشون عملا دور ریخته شده، شرکتی که سودش اگه کمتر نشده باشه (تورم و اینا) زیادتر هم نشده و خلاصه هیچ اتفاق مثبتی نیافتاده

یا این که دستمزد یک ماه کارگرا عقب افتاده، شرکت میگه 6 ماه حقوقتون رو می کنم 80 دلار عوضش آخر دوره بهتون حقوقای عقب افتاده رو میدم، خب که چی؟ آخرش نتیجه ای نداره

این مورد مهمیه که باید درباره ریاضت اقتصادی در نظر بگیریم

بالا