• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره روان‌شناسی

moOn:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ارومیه
پاسخ : مشاوره روان‌شناسی

البته بیشتر افسردگی ها خودشون خوب می شن . چون روان یه ارگانیسمه که نمی تونه همش خراب بمونه !
می شه اینو بیشتر توضیح بدید؟

• لایک
امتیازات: M.H.R

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه تهران و دانشگاه ع.پ. ایران
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

پژوهش های زیادی هست ، به این شکل که مثلا 100 نفر مراجعه می کنن یه مرکز روان درمانی ، بعد ازشون تست بک می گیریم می بینیم 60 تاشون مثلا افسردگی نوع یک دارن ، بعد اینا رو از روی فاکتورهای سن و میزان افسردگی و ... به دو تا دسته همتا تقسیم می کنن ، به یه عده شون خدمات روان درمانی می دن (چه مشاوره ، چه قرص و ... ) به یه عده شون می گن شما برین تو لیست انتظار. بعد از مثلا نه ماه میان می بینن از گروه آزمایشی 80درصد درمان شدن از گروه گواه 60 درصد خوب شدن . (کلا برای بررسی میزان موفقیت هر طرح پژوهشی تو زمینه درمان این شکلی عمل می کنن)
(شرح اینا تو کتاب های آسیب شناسی روانی مثل سلیگمن و کرینگ هست)

بعد افسردگی جزو اون دسته معدودیه که درصد بالایی بدون مداخله خوب می شن . مغز هی می بینه یه سری نوروترنسمیتر ها تنظیم نیستن خودش دست به کار می شه تعادل الکتروشیمیایی برقرار می کنه تو بیشتر موارد. چجوری این کار رو می کنه نمی دونم. :(

moOn:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ارومیه

افسردگی نوع یک نوع خفیف تره؟ : -"
گروه شاهد خودشون هیچ کاری نکرده بودن؟ ورزش و تغذیه ی خوب و امثال این ها.
تنها علتش تعادلیه که مغز برقرار می کنه؟ خیلی جاها راجع به عملکرد ناخودآگاه برای برقرار تعادل روانی خوندم. تا چه حد به هم وابسته ن؟

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

یه سوالی دارم.تو روانشناسی گفته میشه اضطراب و افسردگی دو روی یه سکه هستن و فرد افسرده ای نمیتوان یافت که مضطرب نباشه و بالعکس .و افراد دچار وسواس فکری در صورت عدم درمان حتما افسرده میشن ..میخواستم ببینم رابطه این سه تا'وسواس و اضطراب و افسردگی 'چیه؟ کدومو درمان کنی بقیه هم درمان میشه؟ یا درمان مستقل میخوان هرکدوم؟

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

نه. نوع یک همون شدیده است . افسردگی ماژور یا مهاد
چرا خوب . خیلی کارها شاید کردن . ولی فرد افسرده اگه حال داشته باشه به تغذیه اش برسه یا بره ورزش کنه ، این خودش یعنی یه کم حالش خوب شده که به جای یه جا نشستن و مردن ! رفته دنبال این کارها
کلا بستگی داره چه رویکردی داری تو تحلیل . یکی که داره با رویکرد زیست شناسی می بینه اون نوروترنسمیترها رو می بینه ، یه روان کاو می گه مبارزه ناخودآگاه بوده ، رفتار درمانگر می گه ورزشه! واقعیت نهایی اینه که بالاخره یارو خودش خوب شد بدون مداخله ما

برای آقا فرشاد :
یه اصطلاحی داریم به اسم همبودی ، هر دو تا مشکل روان شناختی یه درصد همبودی دارن . مقلا دیدند 70 درصد افسرده ها مشکلات سوء مصرف الکل هم دارن . پس همبودی این دو تا هفتاد درصده. این که شما پرسیدین هم همینه . راستش من درصد همبودی همه چی رو با هم حفظ نیستم . ولی در کل مشکلات روانی خیلی هاشون با هم ارتباط دارن .
خیلی از منتقدین نظام های رایج دسته بندی بیماری های روان شناختی ، میگن این همبودی ها یعنی خوب نشانه ها رو دسته بندی نکردین .

این که اول بری کدوم اختلال یه آدم رو درمان کنیم هم کیس به کیس فرق می کنه . روان شناس های با تجربه تو جلسات تشخیص اول همه مشکلات رو شناسایی می کنن . میزان عمقشون رو بررسی می کنن . بعد به یارو می گن فلانی ، برای چی اومدی پیش من . اون مشکلی که بیشتر از همه اینا داره آزارت می ده کدومه . بعد با توجه به دریافت های خودشون و حرف های کیس تصمیم می گیرن اول روی چی کار کنن . یکی رو می بینی وسواسش که خوب می شه افسردگیش هم همراهش خوب می شه . ولی یکی دیگه افسردگی شو که درمان می کنی تازه فلان اختلال شخصیتش تازه میاد روووو !!!

کتاب های آسیب شناسی روانی خیلیییییی جذابه . حتی توش پر قصه کیس و مورد هم هستش که جالب ترش کرده

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC

دوست خیالی چجوریه؟

توضیح میدین؟

:-|

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
frz1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

سلام...من یک مشکلی برام پیش اومده...حدودا ۶ماه پیش یا بیشتر ی فیلمی دیدم(ترسناک)که خیلی تاثیرات بدی روم گذاشته و منم همش ناخوداگاد دارم موجودات توی اون فیلمو تصور میکنم و یا حس میکنم کسی پشت سرمه و حالا نسبت به تاریکی واکنش نشون میدم و ازش فراری ام ...
درحالیکه قبلا هم فیلم ترسناک زیاد میدیدم ولی سریع فراموش میکردم...
حس میکنم از طریق ذهن خودم دارم شکنجه میشم

نازلی :)

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

سلام.
من جدیدا جوری شدم که حوصله و انگیزه هیج کاری رو ندارم.
همش میشینم ی جا و حتی حوصله ندارم از جام تکون بخورم و به زور بقیه اطرافیان حاضر میشم...
شدیدا بهونه گیر شدم
و یه لحظه خوبم یه لحظه بد...
دو سال پیش هم سرتالین 50 خوردم 2 ماه
عادیه ایا این علائم ها؟
:-<

paml

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتی
شهر
اهواز
دانشگاه
شهیدبهشتی

سلام
من دچار عدم تمرکزم...فکر کنم باید قرص بخورم
سوالم اینه آیا این قرصا عوارض جانبی دارن؟؟؟یعنی میتونم همینجوری برم بخرم و بخورم یا حتما باید برم پیش روانپزشک و روانشناس؟؟؟
شایدم مشکلم عادیه بدون قرص بشه حلش کرد...

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از :| :
سلام...من یک مشکلی برام پیش اومده...حدودا ۶ماه پیش یا بیشتر ی فیلمی دیدم(ترسناک)که خیلی تاثیرات بدی روم گذاشته و منم همش ناخوداگاد دارم موجودات توی اون فیلمو تصور میکنم و یا حس میکنم کسی پشت سرمه و حالا نسبت به تاریکی واکنش نشون میدم و ازش فراری ام ...
درحالیکه قبلا هم فیلم ترسناک زیاد میدیدم ولی سریع فراموش میکردم...
حس میکنم از طریق ذهن خودم دارم شکنجه میشم
بهتره بری پیش یه روانشناس تا اون کمکت کنه ولی بنظرم هر بار که داری غرق تصوراتت میشی با صدای بلند به خودت یادآوری کنی اون فقط یه فیلم بوده و تمام.همینکه واقعیت و توهم ساختگی رو متمایز کنی و دائم با خودت تکرار کنی کمک خوبیه.

• لایک
امتیازات: riant
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از WSS :
سلام
من دچار عدم تمرکزم...فکر کنم باید قرص بخورم
سوالم اینه آیا این قرصا عوارض جانبی دارن؟؟؟یعنی میتونم همینجوری برم بخرم و بخورم یا حتما باید برم پیش روانپزشک و روانشناس؟؟؟
شایدم مشکلم عادیه بدون قرص بشه حلش کرد...
سلام .
دوتا چیزو دقت کن
اول اینکه همیشه همیشه بعنوان اخرین راهکار ب قرص پناه بیار چون گزینه های خیلی بهتری وجود دارن .
دوم اینکه محاله قرصیو پیدا کنی بی عارضه باشه. چه کم و چه زیاد . لذا بهتره درین مواقع بدون مشورت پزشک چیزی نخوری.

iran1372

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
...........
شهر
ساری
رشته دانشگاه
حقوق

نمیدونم باید تو این تاپیک بذارم یا نه
من از رتبه کنکورم راضی نبودم :-w
خانوادم نذاشتن شهری که میخوام برم :-wاز رشته ایمکه انتخاب کردم داره بدم میاد(پزشکی)
دارم دچار افسردگی میشم (:|چکار کنم؟
ازیم مشکل هم که اصلا نمیتونم زمانمو کنترل کنم در عذابم

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

به نقل از ستاره12 :
نمیدونم باید تو این تاپیک بذارم یا نه
من از رتبه کنکورم راضی نبودم :-w
خانوادم نذاشتن شهری که میخوام برم :-wاز رشته ایمکه انتخاب کردم داره بدم میاد(پزشکی)
دارم دچار افسردگی میشم (:|چکار کنم؟
ازیم مشکل هم که اصلا نمیتونم زمانمو کنترل کنم در عذابم
شما باید همون موقع که جیک جیک مستونت بود, شهری که میخواستی میزدی! تنها راهش الان این هست که سعی کنی دچار افسردگی نشی!
برای کنترل زمان هم باید از برنامه زمانی روز بعدیتو مشخص کنی و اینکه یادداشت کردن زمان هم به فهمیدن زمان های مرده کمک میکنه. سعی کن کارهایی که درروز میکنی رو روی کاغذ بنویسی و ببینی چرا اون کارهارو انجام میدی و آیا واقعا باید برای فلان مسعله فلان قدر, وقت صرف کنم ؟

paml

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتی
شهر
اهواز
دانشگاه
شهیدبهشتی

به نقل از [CrazyBoy] :
شما باید همون موقع که جیک جیک مستونت بود, شهری که میخواستی میزدی! تنها راهش الان این هست که سعی کنی دچار افسردگی نشی!
برای کنترل زمان هم باید از برنامه زمانی روز بعدیتو مشخص کنی و اینکه یادداشت کردن زمان هم به فهمیدن زمان های مرده کمک میکنه. سعی کن کارهایی که درروز میکنی رو روی کاغذ بنویسی و ببینی چرا اون کارهارو انجام میدی و آیا واقعا باید برای فلان مسعله فلان قدر, وقت صرف کنم ؟
داره میگه خانوادم نذاشتن بعدا میگی جیک جیک مستونت بود ؟ :-w

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی

من از حدود هشت نه سالگی تیک عصبی دارم . چندسال پیش فقط محدود به مواقع استرس زا شده بود وهمین روند تا اواخر حالا ادامه داشت . اما باز داره از کنترلم خارج میشه و درباره ی دلیلش حدس میزنم به اضطراب های درونی حل نشدم برگرده ( یعنی ترس هایی که مدام احتمال میدم درطول روز باهاشون روبه رو شم و بیشتر به حوزه ی روابطم با آدم ها و تصور عکس العملاشون مربوطه)
برادرم 14 سالشه و بخاطر تیک عصبی خیییلی شدیدش دارو مصرف میکنه (هالوپریدول) و تا حد نسبتا زیادی تونسته تیکش رو تحت کنترل در بیاره .
می ترسم به روان پزشک مراجعه کنم و داروهای شیمیایی بخورم. یه جوری اعتماد ندارم ...
اما مادرم بخاطر دیدن روند مثبت داداشم خیلی اصرار داره منم به روان پزشک مراجعه کنم.
چه کنم ؟ برم دنبال ریلکس کردن و این چیزا یا روان پزشک؟

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران
حدس میزنم به اضطراب های درونی حل نشدم برگرده ( یعنی ترس هایی که مدام احتمال میدم درطول روز باهاشون روبه رو شم و بیشتر به حوزه ی روابطم با آدم ها و تصور عکس العملاشون مربوطه)
حالا اینقدر فرویدانه فکر نکن به قضیه :-"
چون میگی برادرت هم داره احتمالا ریشه اصلیش ژنتیکی باشه.
تیک خودت و برادرت از یک نوعه ؟

+پیش یک روانپزشک بری فک نکنم بد باشه!

دختر باران

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 اهواز
شهر
اهواز
مدال المپیاد
ادبی-زیست
افسردگی دوقطبی که خیلی شدید نباشه بدون دارودرمانی خوب میشه؟؟؟روانشناس یا روان درمانگر؟
بیش فعالی رو چه متخصصی تشخیص میده؟درمان داره بی دارو؟
اضطرابی که نمیدونم از چه نوعیه و فقط به طرز بدی رو بدنم تاثیر گذاشته چه درمانی میتونه داشته باشه؟ریششو هم نمیدونم

• لایک
امتیازات: z.a97

دختر باران

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 اهواز
شهر
اهواز
مدال المپیاد
ادبی-زیست
کسی نیست کمکم کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني
دو قطبیه کم دو قطبی دیگه چیه ! بالاخره یا معیارهای دوقطبی رو داره که بهش می گن دو قطبی ، یا نداره که دیگه این اسم رو بهش نمی گیم
من هر چی کیس دو قطبی دیدم ، اول دارو دادن بهش

روان شناس با روان درمانگر چه فرقی داره ؟؟؟ احتمالا منظورتون روان شناس یا روان پزشک بوده . دو قطبی واقعی بیشتر سر و کارش با روان پزشکه

بیش فعالی رو ببرین روان شناس ،یا روان شناس کودک ، یه سری بازی برای افزایش تمرکزشون هست.

اینی که می گین شاید جی ای دی باشه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
میشه توضیحی من باب فایده ی دارو تو بیماری هایی که به روان پزشک مربوط میشه (اخلاقی_روانی_ ... )بدی ؟
مثلا کار این دارو ها چیه و چرا قراره باعث بهبود بیمار بشن ؟
خب مثلا شما افسرده یا دچار وسواس فکری عملی باشی دارو باعث افزایش سطح سروتونین توی مغز و تغییر احساس و رفتارت میشه. اگر اختلال اضطرابی داشته باشی روی فعالیت دستگاه سمپاتیکت اثر میذاره و واکنش جنگ یا گریزت رو ضعیف تر میکنه تا اضطراب کمتری رو احساس کنی یا..‌. در کل دارو باعث از بین رفتن نشانه های بیماری میشه . توی روان درمانی / پزشکی هم از بین رفتن نشانه = درمان :-"

آخرین ویرایش:
بالا