• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آهنگسازی

ویژگی یک آهنگسازی خوب چیه؟

• احساس رو منتقل کنه

رای‌ها: 68 89.5%
  • توسط یک موسیقی دان حرفه ای ساخته شده باشه

رای‌ها: 8 10.5%
  • بشه باهاش هد زد یا رقصید!

رای‌ها: 0 0.0%
  • آهنگسازی اصلا مهم نیست

رای‌ها: 0 0.0%

• رای‌دهندگان
    76
  • شروع کننده موضوع

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی
پاسخ : آهنگسازی

به نقل از پدرام فــ . :
اونايي كه با كامپيوتر ميسازن كه ول معطلن!
حالا ايا با اين حرف موافقي كه استفاده نكردن از تكنيك زياد دليل بر ضعف اهنگساز و نوازنده ني؟!

اره افت كرديم به نظرم
دَمبِ شماعي زاده گرم! :D
خب من بحثم دقیقا کامپوتری هاست.الان به زور یه آهنگ با سازو نوازنده پیدا میشه (پاپ-رپ).همین رامین زمانی هم جزوشونه.

بستگی داره آخه.من حاضرم شرط ببندم توی این کلیپایی که از ایران می فرستن اگه یکی ازینایی که داره گیتار می زنه جز زدن آکورد در عمرش کار دیگه ای کرده باشه با گیتارش اسممو می ذارم سکینه :D چون دارم می بینم اطرافمو دیگه.این که میگن گیتار پاپ هم بی معنیه.چون چیزهایی که مثلا تو گیتار پاپ می گن دقیقا پایه های سبکای کلاسیک و فلامنکوئه.یعنی در همون مراحل آغازین شروع سبک های فلامنکو و کلاسیک باید آکورد و فرم آکورد و ... درس داده شه
من این حرفو طی یک تجربه ای که از گیتار زن های اطرافم دارم به دست آوردم ولی این که صور عمومی بدم که تکنیک استفاده نشه بی سواده خب قبول دارم یکم می لنگه

Flosi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
تهران

به نظر من ، هر كسي نميتونه آهنگسازي كنه . توي كشور ما و خيلي كشور هاي ديگه مفهوم آهنگسازي درست جا نيفتاده . هر كسي هر آهنگ خيلي ساده معمولي رو در حد يه خط بسازه ، اسم خودشو ميذاره آهنگساز :))
آخه هم آدمهايي مثل باخ و بتهون به خودشون بگن آهنگساز هم اين آدمه ؟ :))

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

آهنگسازی کاری ــه که از روی ِ ذوقُ قریحه یک نفر انجام میشه؛ پس خلاقیّت توی ِ آهنگسازی نقش ِ مهمّی داره. امّا یه موسیقیدان اگه سواد ِ موسیقی رو نداشته باشه که به تفکّراتش فرم و قالب بده، نمیتونه هنرش رو روی ِ ساز پیاده کنه؛ در نتیجه اصن چیزی از ذهن ــِـش خارج نمیشه . پس برای ِ آهنگ ِ «خوب» ساختن؛ هم خلاقیّت لازم ــه و هم سواد؛ این دوتا مکمّل ِ همدیگه ــن .[nb]البته فک میکنم خلاقیّت مهمتر باشه, هر نوازنده ِ خوبی صرفا آهنگساز نیست؛ حتّی ممکنه آهنگ هم بسازه امّا آهنگساز ِ «خوب» ــی نباشه . [/nb]

Decadence

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران

ب نظر من دانش موسیقیایی نقش اونقدر مهمی نداره!!
ی لحظه ب کرت یا نورت فک کنین!!
مهم فضاسازی و انتقال حسه...

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نظر من آهنگسازی خوب وقتی به وجود میاد که طرف خودش رو از قید اینکه این نت چنگه ٬ این نت سفیده و ار اینجور بحثها رها کنه و خودش رو مجبور به ساختن آهنگ نکنه. علم موسیقی خیلی زیاد میتونه تو ساختن یک موسیقی خوب موثر باشه اما مولفه ی اول خلاقیت و ذوق موسیقیه.موسیقی صنعت یا ماشین مکانیکی نیست و آهنگسازی قوی اون نیست که اکثر مردم خوششون بیاد (یا برعکس : فقط عده ی خاصی خوششون بیاد) . این میشه سلیقه ای کار کردن. باید محدودیت ها رو گذاشت کنار و از طرفی به موسیقی احترام گذاشت. هنرمندی که توی یک سال 2 تا آلبوم میده و هر کدوم 15 تا ترک دارن٬ یعنی داره واسه ی پول در آوردن آهنگ میسازه.
+آهنگسازی قوی کاملاً جدا از سلیقه ست. من شخصاً به جز یه تعداد از آهنگ های کلاسیک ٬ از بقیه شون خوشم نمیاد. اصلاً کلاً صدای ویولن رو به اون صورت دوست ندارم و حوصله م سر میره. اما نمیتونم بگم موسیقی کلاسیک ضعیفه چون من دوست ندارم چون بحث سلیقه و علم موسیقی کاملاً متمایزن.

• شروع کننده موضوع

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی

به نقل از The Last Horseman :
به نظر من آهنگسازی خوب وقتی به وجود میاد که طرف خودش رو از قید اینکه این نت چنگه ٬ این نت سفیده و ار اینجور بحثها رها کنه و خودش رو مجبور به ساختن آهنگ نکنه. علم موسیقی خیلی زیاد میتونه تو ساختن یک موسیقی خوب موثر باشه اما مولفه ی اول خلاقیت و ذوق موسیقیه.موسیقی صنعت یا ماشین مکانیکی نیست و آهنگسازی قوی اون نیست که اکثر مردم خوششون بیاد (یا برعکس : فقط عده ی خاصی خوششون بیاد) . این میشه سلیقه ای کار کردن. باید محدودیت ها رو گذاشت کنار و از طرفی به موسیقی احترام گذاشت. هنرمندی که توی یک سال 2 تا آلبوم میده و هر کدوم 15 تا ترک دارن٬ یعنی داره واسه ی پول در آوردن آهنگ میسازه.
+آهنگسازی قوی کاملاً جدا از سلیقه ست. من شخصاً به جز یه تعداد از آهنگ های کلاسیک ٬ از بقیه شون خوشم نمیاد. اصلاً کلاً صدای ویولن رو به اون صورت دوست ندارم و حوصله م سر میره. اما نمیتونم بگم موسیقی کلاسیک ضعیفه چون من دوست ندارم چون بحث سلیقه و علم موسیقی کاملاً متمایزن.

کسی که آهنگ می سازه به این فک نمی کنه الان اینی که می خواد بزنه سفیده یا چنگه یا ...
نوشتن نت صرفا برای انتقال پیامه.

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از تـارا :
کسی که آهنگ می سازه به این فک نمی کنه الان اینی که می خواد بزنه سفیده یا چنگه یا ...
نوشتن نت صرفا برای انتقال پیامه.
موزیسین های تازه کار فک میکنن بهش. دیدم کسایی رو که بعد از ساختن قطعه یا ریف اون رو مینویسن و تنظیمش میکنن که کلاً خراب میکنه کار رو.

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

کسی برنامه ای میشناسه که نت صداها رو بنویسه؟
مثلا میشینی پای پیانو یه بداهه ای می نوازی، بعد بتونی بیای ببینی اینی که نواختی چی بوده.
یا حتی یه آواز میخونی، بیای ببینی چی خوندی.

kia.celever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی ۳
شهر
تهران

به نقل از ParNiaN.D :
کسی برنامه ای میشناسه که نت صداها رو بنویسه؟
مثلا میشینی پای پیانو یه بداهه ای می نوازی، بعد بتونی بیای ببینی اینی که نواختی چی بوده.
یا حتی یه آواز میخونی، بیای ببینی چی خوندی.
پیانو (یا هر ساز دیگه)‌ی شما اگه خروجی MIDI داشته باشه، کارت صدای کامپیوتر هم ورودی‌ش رو، می‌شه وصلش کرد به کامپیوتر و با نرم‌افزارهایی مثل Guitar Pro ضبطش کرد و راحت تبدیلش کرد به نت.
ولی اگه منظورت اینه که یه فایل mp3 رو به نت تبدیل کنی، من فقط این نرم‌افزارو می‌شناسم که همچین کاری انجام می‌ده. کلاً این کار از لحاظ پردازش صدا، کار آسونی نیست و خروجی این نرم‌افزار هم خطا داره. ولی تا جایی که من امتحان کردم در سطح قابل قبولی بود. :D

peihaghi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
مکانیک (ساخت تولید)

به نقل از کیارش :
پیانو (یا هر ساز دیگه)‌ی شما اگه خروجی MIDI داشته باشه، کارت صدای کامپیوتر هم ورودی‌ش رو، می‌شه وصلش کرد به کامپیوتر و با نرم‌افزارهایی مثل Guitar Pro ضبطش کرد و راحت تبدیلش کرد به نت.
ولی اگه منظورت اینه که یه فایل mp3 رو به نت تبدیل کنی، من فقط این نرم‌افزارو می‌شناسم که همچین کاری انجام می‌ده. کلاً این کار از لحاظ پردازش صدا، کار آسونی نیست و خروجی این نرم‌افزار هم خطا داره. ولی تا جایی که من امتحان کردم در سطح قابل قبولی بود. :D
تبدیل میدی گیتار پرو مزخرفه ! فایل میدی رو کلاً نت اشو عوض کرد اکومپانیمنت گیتار رو درک نکرد درام رو هم کلاً بیخیال شد !

Bk_201

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دیگه سمپاد نیستم
شهر
به شما ربطی نداره
سال فارغ التحصیلی
1404
دوستان یه سوال
برای آهنگسازی دونستن پیانو الزامیه

A.Ah

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
مرحله سوم المپیاد فیزیک
متاسفانه بعضیامون خیلی اوقات بی لطفی می کنیم نسبت به گوش خودمون.
یک آهنگ رو 1000 بار می شنویم و با شعرش می خونیم.بدون این که یک بار گوشامونو تیز کنیم و از شعر و صدای خواننده فراتر بریم و ببینیم توی آهنگ چه اتفاقی داره می افته...
آهنگسازی رو اصلا جدی نمی گیریم در حالی که خیلی مهمه ...

جواب دادن این سوال ها کمکی برای شروع بحث خواهد بود :

- ویژگی آهنگسازی خوب چیه؟
- ساختن آهنگ خوب نیازمند خلاقیته یا دانش موسیقیایی؟
- اصلا آهنگسازی نیازمند دانش موسیقیایی هست؟اگر آره، تا چه حد؟
کلا مبحث هنر یه چیز سلیقه ای هست
ممکنه نظر من درباره المان های یه آهنگسازی ایده آل با شما فرق داشته باشه
نظر شخصیم اینه که آهنگساز باید با سواد باشه هم به علم روز هم بررسی تاریخچه موسیقی سرزمینش یا حتی وسیع تر!
و سواد موسیقایی اگر چه خیلی گستردست ولی تعاریف مشخصه و یکسانه (تعریف نت وآکورد همه جای جهان یکیه مثلا) خب پس باید یه عنصر باشه که همه چیز تکراری نشه و اون چیزی نیست جز عنصر خلاقیت!
و اصولا هنر با خلاقیت شکل معنا میشه.

A.Ah

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
مرحله سوم المپیاد فیزیک
دوستان یه سوال
برای آهنگسازی دونستن پیانو الزامیه
اگر واقعا دوست دارید خود علم موسیقی رو داشته باشید خیر الزامی نیست ولی خب اگه باشه بهتره
مهم اون علم است و نحوه استفاده از اون

Bk_201

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دیگه سمپاد نیستم
شهر
به شما ربطی نداره
سال فارغ التحصیلی
1404
اگر واقعا دوست دارید خود علم موسیقی رو داشته باشید خیر الزامی نیست ولی خب اگه باشه بهتره
مهم اون علم است و نحوه استفاده از اون
ممنون بابت جواب

بالا