• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آهنگسازی

ویژگی یک آهنگسازی خوب چیه؟

• احساس رو منتقل کنه

رای‌ها: 68 89.5%
  • توسط یک موسیقی دان حرفه ای ساخته شده باشه

رای‌ها: 8 10.5%
  • بشه باهاش هد زد یا رقصید!

رای‌ها: 0 0.0%
  • آهنگسازی اصلا مهم نیست

رای‌ها: 0 0.0%

• رای‌دهندگان
    76

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
پاسخ : آهنگسازی

به نقل از amtinati :
اینو من قبول دارم تازه من نگفتم یک نفر که از موسیقی چیزی حالیش نیس می تونه یه آهنگ شاخ بسازه من می گم حرف اولو تو یه آهنگ خوب خلاقیت می زنه
و من دقیقا دارم میگم (فکر میکنم تارا هم با من موافقه) که حرف اولو تو یه آهنگ خوب دانش موسیقی میزنه ٬ چون بدون دانش موسیقی ٬ اصلا خلاقیت رو نمیتونی به کار ببری!‌
این خواننده های عامه پسند که این همه طرفدار دارن ٬ صرفا به خاطر هیکل و قیافه و ناز و ادا تو کلیپ هاشون ٬ یا در نهایت صداشون معروفن . هیچ کدومشون آن چنان دانش موسیقی ندارن اصلا .
حتی یه بار از یکی از طرفدارای اینا ٬ شنیدم که میگفت : « آهنگای فلان خواننده از نظر موسیقی خیلی ضعیفن ٬ چون توی کلیپ هاش خوب نمیرقصه ٬ یکی از مهم ترین آیتم (!) ها در موسیقی ٬ رنگ و لعاب ِ کلیپشه . » من میخواستم سرم رو بکوبم تو دیوار حقیقتا ~X(

• لایک
امتیازات: Dizzy

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نظر من این دو تا به یه اندازه مهمه
دانش موسیقی داشتن برای شروع کار لازمه ولی اگه خلاقیت نداشته باشی هم خوب پیشرفت نمیکنی
البته به نظر من خلاقیت نقشش کمتره چون شما گروه های بزرگ رو هم که بررسی کنی میبینی خیلی تنوع خاصی ندارن همون ریتم های قدیمیشونو میزنن
همیشه هم طرفداراشون رو حفظ کردن
:D

amtinati

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
نقره ی فیزیک 92
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق

به نقل از ستـاره‌ :
این خواننده های عامه پسند که این همه طرفدار دارن ٬ صرفا به خاطر هیکل و قیافه و ناز و ادا تو کلیپ هاشون ٬ یا در نهایت صداشون معروفن . هیچ کدومشون آن چنان دانش موسیقی ندارن اصلا .
حتی یه بار از یکی از طرفدارای اینا ٬ شنیدم که میگفت : « آهنگای فلان خواننده از نظر موسیقی خیلی ضعیفن ٬ چون توی کلیپ هاش خوب نمیرقصه ٬ یکی از مهم ترین آیتم (!) ها در موسیقی ٬ رنگ و لعاب ِ کلیپشه . » من میخواستم سرم رو بکوبم تو دیوار حقیقتا ~X(
خداییش من باهات موافقم الان هر کی از ننش قهر می کنه میره خواننده میشه گند زدن به موزیک فارسی ~X(

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نقل از amtinati :
خداییش من باهات موافقم الان هر کی از ننش قهر می کنه میره خواننده میشه گند زدن به موزیک فارسی ~X(
فارسی چیه ٬‌ چند تا از این خواننده های معروف خارجی سواد موسیقی دارن؟

amtinati

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
نقره ی فیزیک 92
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق

حداقل اونا یه کم کارشون بهتره

Pedram.fe

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نیو نیشابور سیتی
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

از ديد من اين يه چيز بديهيه كه اهنگسازي خوب نيازمند دانش موسيقايي قوي هست و البته اين هم مسلمه كه يه اهنگساز خلاق موفق تره
در واقع بايد بگم يه اهنگساز خوب بايد باهوش باشه و خلاقيت داشته باشه، اما نميشه گفت هر كي باهوشه و خلاق، ميتونه يه اهنگساز خوب هم باشه.

دوس دارم بگم داستان اهنگ هاي پاپ و رپ و راك و... با اهنگاي كلاسيك و تكنوازي ها، فرق ميكنه!
وقتي تو يه اهنگ، خواننده ميخونه، نقش خود اهنگ(منظورم اهنگسازيه) كمرنگ تر ميشه. دقت كنيد نميگم بي رنگ ميشه.
در واقع اين خاصيت موسيقي پاپ و ... هستش.

اون اهنگ اقاي خوان مارتين رو گوش دادم.
تعدادي از اهنگاي ايشونو خودم داشتم و قبلا گوش دادم!
اما درست نيست كه با توجه به اين اهنگ و امثال اين اهنگ بگيم اهنگسازي پاپ و سبكهاي ديگه بايد اين قدر پر مغز باشه!(اميدوارم سوء تفاهم نشه!)
يا اينكه اين خوبه و اين بده!

من قبول دارم اوضاع موسيقي پاپ كشورمون خرابه، اما نبايد حكم كلي صادر كرد و گفت كسايي كه پاپ ميخونن اصول اوليه ي موسيقي رو نميدونن و ماژورو مينورو نميدوننو و ...

بايد تفاوت سبك هارو پذيرفت!

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از RuiN :
درسته
ولی تو رپ اگه خواننده نخونه آهنگسازی ارزشی داره؟؟ :-?
حالا اینو با سبکای دیگه مقایسه کن
تو سبکای دیگه این همه آهنگ بیکلام هست ولی تو رپ و پاپ آهنگ بی کلام داریم؟؟
نمیخوام طرفداری کنم و خودم میدونم رپ مث کلاسیک و... نیست!

ولی اتفاقا 10 تا آهنگ بدون کلام برات میارم! از گروه های مختلف! (;

بعد تازه اصل رپ به اون شعر های با معناشه نه اینکه کلا آهنگ باشه! من گفتم بیت و آهنگ رپ مهمه! کلا هم 3 تا میزان نداره قابل توجه بعضی ها!

Pedram.fe

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نیو نیشابور سیتی
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از RuiN :
درسته
ولی تو رپ اگه خواننده نخونه آهنگسازی ارزشی داره؟؟
حالا اینو با سبکای دیگه مقایسه کن
تو سبکای دیگه این همه آهنگ بیکلام هست ولی تو رپ و پاپ آهنگ بی کلام داریم؟؟
يعني چي؟
اصلا به نظر خودت اهنگ بيكلام تو سبك پاپ يا رپ معنا داره
اصلا بايد تو پاپ و رپ صداي خواننده باشه
بي كلام رپ و پاپ ديگه چه صيغه ايه؟

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از پدرام فــ . :
يعني چي؟
اصلا به نظر خودت اهنگ بيكلام تو سبك پاپ يا رپ معنا داره
اصلا بايد تو پاپ و رپ صداي خواننده باشه
بي كلام رپ و پاپ ديگه چه صيغه ايه؟
دوست عزیز همینجوری یه چیزی میگی ها
اول پست قبلی من و لجند رو میخوندی بعد نظر میدادی
من کی گفتم تو رپ و پاپ بیکلام هست؟؟
میگم در کل نقش آهنگسازی تو رپ و پاپ کمتر از سایر سبک هاس
تو آهنگای متال اگه خواننده نخونه بازم آهنگسازی ارزش داره ولی تو رپ و پاپ چی؟؟
حالا باز یه سری برداشت غلط نکنن بگن داری متال رو تبلیغ میکنی نه این فقط یه مثال بود

به نقل از LEGEND :
بعد تازه اصل رپ به اون شعر های با معناشه نه اینکه کلا آهنگ باشه! من گفتم بیت و آهنگ رپ مهمه

خوب این حرف درسته من که نگفتم غلطه
پس قبول داری که اصل رپ همون خوانندس ولی در کنارش آهنگسازی هم نقش داره

به نقل از LEGEND :
ولی اتفاقا 10 تا آهنگ بدون کلام برات میارم! از گروه های مختلف! (;

ببین راستشو بخوای من آهنگ I wanna love you , Akon رو بدون کلامشو گوش کردم ولی زیاد جالب نبود به نظرم
قیه رو میدونم
ولی خوب من رپ رو همراه با خواننده دوس دارم نه بیکلام

loverman

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
helli 2
شهر
tehran

از نظر من وظیفه اصلی آهنگسازی بوجود آوردن حس و حالیه که آهنگساز میخواد و اصلا خوب و بد به طور کلی معنا نداره .
شاید یکی دوس داره با آهنگهایی که گوش میده قر بده . خب اگه واسه این بنده خدا مثلا nothing else matters بذارید فک نکنم برگرده بگه : " عجب آهنگسازی توپی داشت "
و اما خلاقینه که کمک میکنه تا آهنگساز اون احساسی که میخواد رو توسط ساز به شنونده منتقل منتقل کنه اما مطمئنن دانش موسیقی هم بی تاثیر نیس

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

برخلاف اون چیزی که یکی از دوستان گفت توی رپ هم آهنگ سازی مسئله‌ی بسیار مهمیه.==> برای مثال آلبوم سکوت بهرام رو در نظر بگیر! بیتی که پشت همون اینتروی آلبومش داره اولین چیزیه که تشویقت میکنه کل آلبوم رو گوش کنی. چون خود رپ شامل کلمات قوی و اعتراض آمیزی میشه باید بیت یا آهنگ پشت زمینه‌ی قوی هم داشته باشه
به جز این مهم ترین چیزی که یک آهنگ ایجاد میکنه حسیه که موقع گوش دادن به آهنگ پیدا میکنی. چه متوجه این قضیه بشیم چه نشیم تاثیر آهنگ بیشتر از صدای خوانندس

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از Death Angel :
برخلاف اون چیزی که یکی از دوستان گفت توی رپ هم آهنگ سازی مسئله‌ی بسیار مهمیه
ببین من این حرفتو تایید میکنم
منم اصلا نمیگم تو رپ آهنگسازی مهم نیست
به نظرت آهنگسازی رپ به اندازه ی آهنگسازی سبک های دیگه نقش داره ؟؟؟
اگه جوابت آره باشه پس فک کنم آهنگسازی رپ رو یا به اندازه ی آهنگسازی سبک های دیگه قبول داری یا بیشتر از اونا قبول داری
بستگی به سلیقه ات داره
من رپ بیکلام رو اصلا دوس ندارم
منم با اون پست اولم بیشتر نظر خودمو گفتم حالا هر کس سلیقه ی خودشو داره

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نقل از Death Angel :
برخلاف اون چیزی که یکی از دوستان گفت توی رپ هم آهنگ سازی مسئله‌ی بسیار مهمیه.==> برای مثال آلبوم سکوت بهرام رو در نظر بگیر! بیتی که پشت همون اینتروی آلبومش داره اولین چیزیه که تشویقت میکنه کل آلبوم رو گوش کنی. چون خود رپ شامل کلمات قوی و اعتراض آمیزی میشه باید بیت یا آهنگ پشت زمینه‌ی قوی هم داشته باشه
به جز این مهم ترین چیزی که یک آهنگ ایجاد میکنه حسیه که موقع گوش دادن به آهنگ پیدا میکنی. چه متوجه این قضیه بشیم چه نشیم تاثیر آهنگ بیشتر از صدای خوانندس

آیا رپ ٬ بدون اون مفهوم شعر و کلمات اعتراض آمیز و به طور کلی "خواننده" ٬ چیزی برای گفتن ٬ یا ارزشی داره اصلا؟ از خواننده فاکتور بگیری چی میمونه؟ چه صدایی میمونه که حالا بشه سر آهنگسازیش بحث کرد؟

:rolleyes:

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از ستـاره :
آیا رپ ٬ بدون اون مفهوم شعر و کلمات اعتراض آمیز و به طور کلی "خواننده" ٬ چیزی برای گفتن ٬ یا ارزشی داره اصلا؟ از خواننده فاکتور بگیری چی میمونه؟ چه صدایی میمونه که حالا بشه سر آهنگسازیش بحث کرد؟

:rolleyes:
این دوتا مکمل هم هستن و نمیشه یکیشون رو حذف کرد. برای همینه که فری استایل هایی که تو اینترت هست هرچند هم متن قوی‌ای داشته باشن بازهم خیلی پر طرفدار نیستن

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از Death Angel :
این دوتا مکمل هم هستن و نمیشه یکیشون رو حذف کرد.
باو منم میخواستم به همین نکته برسم P:>
تو رپ این دوتا مکمل هم هستن حالا تو سبک های دیگه مثل کلاسیک و متال چی؟؟؟ :-?
تو سبک متال آهنگسازی انقدر قویه که حتی یه سری بیشتر آهنگسازی رو ترجیح میدن تا صدای خواننده مثل خود من /m\
ینی اگه صدای خواننده حذف بشه اصلا از ارزش اون آهنگ یا اون گروه کم نمیشه :)
باز هم هیچ اجباری نیست ها
ممکنه یه سری به نظرشون این حرف من و شما که میگیم تو رپ صدای خواننده و آهنگسازی مکمل هم هستن غلط باشه
باز هم میگم هرکسی سلیقه ی خودش رو داره

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

اگه توی رپ ٬ آهنگسازی وابسته به صدای خواننده ست ٬ در واقع معنیش اینه که این سبک اصلا آهنگسازی نداره .
آهنگسازی یعنی آرایش و چینش نت های موسیقی (با رعایت قوائد و اصول آهنگسازی) و تنظیم توسط خود شخص آهنگساز برای یک یا چند ساز یا ارکستر . این کجاش وابسته و مکمل ِ خواننده است؟
وقتی آهنگ ساخته شده باشه ٬ شخص آهنگ ساز یه انتخاب کاملا اختیاری داره که به سلیقه خودش (و نه برای تکمیل آهنگ! نه به این معنی که آهنگش الان ناقصه و مکمل میخواد!) شعری رو روی آهنگ تنظیم میکنه ٬ برای یک یا چند خواننده یا گروه کر. یا این که به سفارش کسی یا به دلخواه خودش ٬ برای شعری که از قبل ساخته شده آهنگ مینویسه ٬ ولی باید اون رو طوری بنویسه و قوائدش رو رعایت کنه که بدون خوندن ِ شعر / خواننده هم آهنگ معنی دار و قابل درک و به تنهایی کامل باشه . ولی هیچ وقت هیچ اجباری در کار نیست که حتما خواننده ای هم در کار باشه . همون طور که اجباری نیست که یه قطعه دوئت حتما و باید پیانو داشته باشه.
یه چیز هایی مثل آهنگسازی هستن که سلیقه ای نیست ٬ کسی که یه آهنگ ِ از قبل نوشته شده رو برمیداره و برای ساز دیگه ای تنظیم میکنه یا روش شعر میذاره و میخونه ٬ اسمش آهنگساز نیست بلکه ترانه سرا یا نغمه سازه (یا هر لفظ دیگه ای) ـه . نمیتونه بگه من دلم میخواد اسمم باشه آهنگساز ٬ یکی هم نیس بش بگه تو چه هنری کردی که طلبکارم هستی :-"

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

اینجا فک نکنم کسی گفته باشه که آهنگسازی رپ وابسته به صدای خوانندس
جمله ی بالا کاملا غلطه به نظرم
ولی اینکه آهنگسازی رپ با صدای خواننده مکمل هم هستن به نظرم کاملا درسته ینی فک کنم منظور ما رو از این جمله رو یه جور دیگه برداشت کردی
ببین منظور از این جمله اینه:(از نظر من البته،شاید بقیه نظرشون متفاوت باشه)
آهنگسازی رپ بدون خواننده زیاد جالب و جذاب نیس
صدای خواننده هم بدون آهنگ زیاد جذاب نیس
حالا این دو تا با هم دیگه یه آهنگ رپ رو میسازن حالا خوبی و بدی این آهنگ بستگی به خلاقیت آهنگساز و نحوه ی خوندن خواننده داره(دانش موسیقی هم که کلا پایه و اساس شروع کارشونه)
حالا اگه با این مشکلی داری بگو که بررسی کنیم
راستی راجع به سلیقه ای بودن آهنگسازی
خوب طبیعیه که هر کس یه نوع آهنگسازی رو دوس داره همه یه جور آهنگسازی رو دوس ندارن
مثلا من برک داون تو آهنگ واسم خیلی مهمه ولی loverman زیاد از برک داون خوشش نمیاد

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

من نگفتم همه یه نوع آهنگسازی خاص رو دوست داشته باشن ٬ گفتم اسم هرچیزی رو نمیشه گذاشت آهنگسازی.

پس این ضعف بزرگیه در رپ ٬ بالا تر هم گفتم :

در آهنگسازی ٬ باید قطعه طوری نوشته بشه قوائدش رعایت بشه که بدون خوندن ِ شعر / خواننده هم آهنگ معنی دار و قابل درک و به تنهایی کامل باشه . ولی هیچ وقت هیچ اجباری در کار نیست که حتما خواننده ای هم در کار باشه .

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

درست که ما خیلی وقتا به چگونگی ساخت آهنگ توجه نمیکنیم... .
و کاری به آهنگ سازیش ندارم... .

اما آیا لازمه که همه به این موارد توجه کنن؟

به نظر من تا فرد حس نکنه که نیاز داره بدونه نمیره دنبالش... .

الان هم . همه نیاز ندارن این مسائل رو بدونن... .

• شروع کننده موضوع

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی

به نقل از پدرام فــ . :
دوس دارم بگم داستان اهنگ هاي پاپ و رپ و راك و... با اهنگاي كلاسيك و تكنوازي ها، فرق ميكنه!
1-وقتي تو يه اهنگ، خواننده ميخونه، نقش خود اهنگ(منظورم اهنگسازيه) كمرنگ تر ميشه. دقت كنيد نميگم بي رنگ ميشه.
در واقع اين خاصيت موسيقي پاپ و ... هستش.

2-من قبول دارم اوضاع موسيقي پاپ كشورمون خرابه،3- اما نبايد حكم كلي صادر كرد و گفت كسايي كه پاپ ميخونن اصول اوليه ي موسيقي رو نميدونن و ماژورو مينورو نميدوننو و ...

بايد تفاوت سبك هارو پذيرفت!
1-مشکل کار دقیقا همین جاست.به نظرم این درست نیست که بگیم چون مردم عام (منظورم افرادیه که اطلاعات کم یا صفر در باب موسیقی دارند) فقط صدای خواننده رو می فهمن دلیل نمی شه که پارت موسیقی ضعیف باشه!این یعنی کم کاری.این یعنی مهندسی که بیاد پایه های ساختمون رو داغون بذاره و به ظاهر ساختمون برسه.طبیعتا یک ناوارد هیچ وقت نخواهد فهمید که اون ساختمون پایش چطوریه ولی آیا این توجیه درستی برای این که بگیم چون نمی فهمه نباید به پایه ها اهمیت داد؟
2- نه فقط کشور ما!همه جا همین افتضاحه.حالا این جا بیش تر.
3-ببین من در مورد خودم این رو مثال می زنم :D من تازه 1 سال و 7،8 ماهه گیتار می زنم و یکسری قطعه ها رو زدم و با یکسری تکنیک های گیتار آشنام.من همون اولی هم که هنوز هیچ چیز از گیتار نمی دونستم واسه خودم یه سری ملودی می زدم به صورت بداهه ولی الان که دانشم بیش تره بداهه هایی که می زنم خب خیییییلی پیش رفت کرده نسبت به اول!
پس وقتی ملودی های گیتار 80 درصد آهنگای پاپ رو می شنوم می فهمم که کسی که این ملودی رو داره می زنه کلا یک سال هم آموزش گیتار ندیده!پس می تونم بگم که مهارت و دانش موسیقیایی نداره :) بعد می بینم من چرا باید وقت واسه آهنگی بذارم که آهنگسازش حتی از منم کم تر می فهمه؟! وقتی موسیقی کار نشده رو می شنوم به شدت عصبانی می شوم، پس وقت کم تر می ذارم روش
به نقل از LEGEND :
بعد تازه اصل رپ به اون شعر های با معناشه نه اینکه کلا آهنگ باشه! من گفتم بیت و آهنگ رپ مهمه! کلا هم 3 تا میزان نداره قابل توجه بعضی ها!
این که بگی شعر مهمه توش خب آره.ولی این که بگی آهنگسازهای حرفه ای داره مسخرس.چون اکثر رپرها از قشرهای پایین جامعه هستن (حداقل از نظر دانش)
شما فعلا واسه ما یک قطعه بیار که 3 میزان متفاوت داره، ما قبولت داریم ...
به نقل از Mr.Mamareza :
درست که ما خیلی وقتا به چگونگی ساخت آهنگ توجه نمیکنیم... .
و کاری به آهنگ سازیش ندارم... .

اما آیا لازمه که همه به این موارد توجه کنن؟

به نظر من تا فرد حس نکنه که نیاز داره بدونه نمیره دنبالش... .

الان هم . همه نیاز ندارن این مسائل رو بدونن... .
فردی که آهنگ رو گوش می ده اصلا مهم نیست بدونه و بره دنبالش ولی کسی که اسم خودش رو با کمال پررویی می ذاره آهنگساز مسئوله!اون باید آهنگشو قوی بسازه!حالا چه می خواد شنوندش بفهمه، چه می خواد نفهمه ...

بالا