• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

المپیاد؟

• زیست

رای‌ها: 30 56.6%
  • ریاضی

رای‌ها: 30 56.6%

• رای‌دهندگان
    53

tigon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شعر هایم
مدال المپیاد
نقره یک زیست دوره 18
دانشگاه
شهید‌بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : مشاوره انتخاب رشته المپیاد

به نقل از .Sogand :
یه چیز بگم منم 8->

شیمی ارتباط مستقیم با خرخونی داره. ینی اگه، خیلی نخونی= کَََشْک! 8->

حال ُ حوصله ام میخواد تاعزه 8->

سوالای شیمی اصن هوشی و چه میدونم عجیب غریب نیستن. فقد بیشتر دونستن میخواد.

خلاصه چیزه بدی نیس در مجموع 8->

سوالات شیمی کلیم خلاقیت میخواااااااد.....شایعه پراکنی نکن خواهر!!!! :D
انقد بعضی از سوالاش پیچیدگی داره که میشهشونصد مدل حل کرد
حالا از استثنا هایی که داره بگذریم کلی استثنا باید حفظ باشی اخه.....
:D :)

علی فرشباف

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی تبریز
شهر
تبریز
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی

تو المپیاد زیست با همه فن حریف باشی!!!

tigon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شعر هایم
مدال المپیاد
نقره یک زیست دوره 18
دانشگاه
شهید‌بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

تجربه ثابت کرده شهرستانیا تو المپیاد زیست بهتر از سایر المپیادا درخشیدن چرا؟ شاید یکی از دلیلاش اینه که امکانات نسبت به سایر المپیادا نقش کمتری توش داره.....مدالا رو در نظر بگیرید....زیست شهرای گسترده ای توش هست اما مثلا شیمی ...تفاوت تهران با بقیه شهرستانا توش کاملا محسوسه...طوری که 6 تا از 8 تای طلاش تهرانی بوده پس اگه علاقتون به زیستو شیمی یکیه و در امکانات خوبی نیستید برید زیست چون شانس قبولیتنون بیشتره......و اگه ب شیمی بیشتر علاقه دارید حرفای منو فراموش کنید چون زیست درسی نیست ک بی علاقه بشه فهمیدش....چون جنبه حفظیاتیم داره...!

mehrad :|

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۲ / سلام ایران‌زمین / انرژی
شهر
تِران

به نقل از mya1376 :
تجربه ثابت کرده شهرستانیا تو المپیاد زیست بهتر از سایر المپیادا درخشیدن چرا؟ شاید یکی از دلیلاش اینه که امکانات نسبت به سایر المپیادا نقش کمتری توش داره.....مدالا رو در نظر بگیرید....زیست شهرای گسترده ای توش هست اما مثلا شیمی ...تفاوت تهران با بقیه شهرستانا توش کاملا محسوسه...طوری که 6 تا از 8 تای طلاش تهرانی بوده پس اگه علاقتون به زیستو شیمی یکیه و در امکانات خوبی نیستید برید زیست چون شانس قبولیتنون بیشتره......و اگه ب شیمی بیشتر علاقه دارید حرفای منو فراموش کنید چون زیست درسی نیست ک بی علاقه بشه فهمیدش....چون جنبه حفظیاتیم داره...!
برات چند تا مثال نقض میارم !
تو کامپیوتر ، آقای سهیل احسانی ، طلا کشوری داره و نقره جهانی (از مازندران)
توی همین سایت هم یکی هست (هیربد) که شیمی خونده و با یه مصیبتی المپیاد خونده بیچاره :D ، ولی سال دومه که طلا شده و الانم داره برا جهانی کار میکنه. (از همدان)
دوباره کامپیوتر ، دانیال مهرجردی ، طلا کشوری شده و الانم تیمه که بره برای جهانی (از مشهد)
و کلی آدم دیگه :)

Shery

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجـنورد
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از clever child:x :
راحتی که هیچکدوم راحت نیس
بستگی به علاقه و پشتکار طرف داره
من به زيست علاقه دارم اما ميخوام شيمي بخونم
چون با زيست آدم به جايي نميرسه
آخه زيست هيچ استانداردي نداره و به خوندن چندان بستگي نداره که بري پنج تا کتاب بخوني و بگي حله
اما شيمي نميگم با چند تا کتاب حله اما با خرخوني حله :D

sh.n1996

شراره
نام مرکز سمپاد
دبیرستـ۱ن‌ فرزانـگان‌ امین
شهر
اصفهـــان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
خاطره شد دیگه:دی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

اينقد تو فاز حل بودنش نباشيد , اين كه با خرخوني حله و اينا مال اولشه , قراره دبيرستانتون رو با اون درس بﮕذرونيد و اينكه تضمين فقط بستﮕي به خودتون داره .سعي كنيد انتخابي كنيد كه وسطش خسته نشيد حتي اكه زيست تضمين نداشته باشه ميتوني ازش لذت ببري .

m.h.amini

مهندس
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1!
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
مدال المپیاد
.
دانشگاه
.
رشته دانشگاه
.

سلام بچه ها من امسال سال اولم گرچه سال دیگه داره تموم میشه ولی بین کامیوتر و ریاضی موندم
1 کامپیوتر آسون تره
2 من برنامه نویسی که مرحله سوم میخواد رو تا حدودی بلدم
این بالایی ها دلایل رفتن به کامپیوترمه
1-مامانم معلم ریاضی دبیرستان فرزانگان هست و میتونه خیلی کمکم کنه (البته اگه برم پیشش واسه درس خوندن)
2-در نتایج المپاد کامپیوتر تهرانی ها رتبه های بالا رو کسب میکردن و از شهرستان ها کمتر بودن کسایی که قبوال شده بودن

بچه ها با توجه به شرایطم به نظرتون کدوم رشته برم بهتره ریاضی یا کامپیوتر
یا علی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تِران

به نقل از m.h.amini :
سلام بچه ها من امسال سال اولم گرچه سال دیگه داره تموم میشه ولی بین کامیوتر و ریاضی موندم
1 کامپیوتر آسون تره
1-مامانم معلم ریاضی دبیرستان فرزانگان هست و میتونه خیلی کمکم کنه (البته اگه برم پیشش واسه درس خوندن)
2-در نتایج المپاد کامپیوتر تهرانی ها رتبه های بالا رو کسب میکردن و از شهرستان ها کمتر بودن کسایی که قبوال شده بودن

یا علی
ببین کامپیوتر معروفه به خوف ترین المپیاد :D
نگو آسونه پس :| :D
کلا تا جایی که میدونم کرمان معلم خفنی نداره :) ، پس ریاضی برات بهتره :)
مگه اینکه امسال بچه هاتون یه کارایی بکنن
محمد معین زراعت‌کار میاد کرمان ؟ :D

کاربر حذف شده 8031

مهمان

به نقل از m.h.amini :
1 کامپیوتر آسون تره

یا علی
کامپیوتر معروف به خوف ترین نیست . ولی یه المپیادی هست که مباحث ـش کم هست نسبت به بقیه . شاید از این لحاظ بشه گفت آسون تر .
حالا نمیدونم اوضاع معلّم هاتون چطوره ولی کامپیوتر رو بدون معلّم راحت تر میشه خوند نسبت به ریاضی .
ولی همه ی این حرفا چرت هستن . علاقه مهمترین چیز هست . ببین اگه از هندسه و جبر خو شت میاد برو ریاضی بخون . چون ترکیبیات و اعداد به طور مستقیم و غیر مستقیم تو کامپیوتر هستن .

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

یک سوال!
راهنمایی المپیاد نداره؟-سوم منظورمه-
یه المپیاد معمولی چیزی بریم آشنا شیم؟ هوم؟
:-"

• لایک
امتیازات: s123

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تِران

به نقل از پـــــــت |صبـ ŚåBã ـا| :
یک سوال!
از این المپیاد آبکیا داره مثل جغرافیا و حرفه و علوم :D
ولی به نظرم اگه میخوای واقعا المپیادی شی ، از الان تمرکز کن رو رشته ای که میخوای و باهاش آشنا شو.

• لایک
امتیازات: Shery

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی
رشته دانشگاه
آمار. :دی

به نقل از پـــــــت :
یک سوال!
تو سوم راهنمایی .معمولا کارسوق ها نقش کلاس های آموزشی رو دارن.
تو مدرسه ی ما ،اواسط سال بود یه کارسوق گذاشتن برای کسایی که ریاضی شون خوب بود یا به ریاضی علاقه داشتن.

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

چرا المپیاد داره سوم راهنمایی
چن روز دیگه در سطح ناحیشو دارن میگیرن از ما
ادبی
زیست
فیزیک
شیمی
ریاضی
کامپیوتر
نجوم
این المپیاد تا مرحله کشوری داره

iran1372

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
...........
شهر
ساری
رشته دانشگاه
حقوق

منم به زیست و ریاضی علاقه ی زیادی دارم ولی میخوام برم تجربی و المپیاد ریاضی نمیتونم شرکت کنم.المپیاد زیستم یک هفته که خوندم خسته شدم خیلی شیرین بود ولی با المپیاد خوندن آدم تابستونشو از دست میده.بچه های دیگه هر روز از پارسال 2-5 ساعت میخونن.وقتی فهمیدم نا امید شدم.به نظر شما برم ریاضی؟به امتحانش می ارزه؟ چه کار کنم اگه زیستو الان شروع کنم میرسم؟(الان میخوام برم دوم)

مهسا.ق

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر ۱۳۹۳
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
نرم افزار

من المپیاد ریاضی نیستم ولی دیدم بچه ها رو
فک نکنید المپیاد ریاضی گل و بلبله کلا هم قرار نیس درس بخونید و خوش می گذرونید
من بچه هایی رو دیدم که واسه المپیاد ریاضی هفته ای 30 ساعت بیشتر حداقل درس می خوندن و آخرشم حتی دوره نرفتن!
زیاد ساعت درس خوندن مهم نیس! مهم استفاده از همون ساعت درس خوندن و علاقه و استعداد و این حرفاست! :-"
البته می گم مهم نیس ولی نه این که هیچی نخونید مثلا روزی 2 یا 3 ساعت یه چیز متداول و معمولیه واسه المپیاد!
موفق باشید! :D

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
رشته دانشگاه

خوب اینجا من یاد یه چیزی افتادم گفتم شاید بد نباشه شما هم بدونید

اول ، به زبان ساده اگه بخوام المپیاد رو ترسیم کنم، این شکلیه : یه سری مسابقات جهانی به اسم المپیاد برگزار می شه. خب ما ایرانیا هم باید تیم بفرستیم به این مسابقات دیگه. خب الان می خوایم یه تیم انتخاب کنیم که برن واسه مسابقات. سبک مسابقات ببینیم چه شکلیه. خب به هوش و خلاقیت و بلد بودن یه مباحثی نیاز داره. پس بیایم یه امتحان برگزار کنیم و از بین دانش آموزا یه سری رو انتخاب کنیم برای تیم. اونا که این مطالبو بلد نیستن ، پس یه امتحان می ذاریم که کسایی که یه چیزایی بلدن و خلاقیت هم دارن انتخاب شن بیان براشون کلاس بذاریم و بعد بفرستیم جهانی. یه امتحان خیلی درصد خطاش زیاده و ممکنه افراد شایسته تری باشن و انتخاب نشن. واسه این همه داوطلب هم که نمی شه یه عالمه امتحان گذاشت. پس بیایم یه تعداد بیشتری (30 الی 40 تا ) انتخاب کنیم و کلاس بذاریم و تعداد زیادی امتحان بگیریم تا بهترین ترکیب واسه تیم مشخص شه .(بالاخره دوست داریم تیممون که میره جهانی بهترین نتیجه ممکن رو بگیره دیگه) برای انتخاب این 30~40 نفر هم ، چون داوطلبا خیلی زیادن ، نمی شه امتحان تشریحی گرفت ، امتحان تستی هم خیلی مناسب نیست ، پس اول یه امتحان تستی می ذاریم و بعد از منتخب ها یه امتحان تشریحی می گیریم.

خب الان فرض کنید با یه سری امتحان از این 30~40 نفر تیم مشخص شد. این بچه ها باید کلاس داشته باشن تا قوی بشن واسه مسابقات. بعد هم باید اعزام بشن و برن جهانی. خب پس کی اینا کنکور بخونن؟! درسته که بچه های خیلی با استعدادی هستن ، ولی خب وقتی کنکور نخونن ، چیزی نمی شن تو کنکور دیگه !(و تنها مجرای رفتن به دانشگاه کنکوره) پس بیاین معافشون کنیم از کنکور. یعنی می گیم آقا جون ، تو بیا وقتت رو بذار واسه تیم ، کنکورت با ما! (واسه اینکه باز هم درصد خطای انتخاب تیم کمتر شه ، دو برابر تعدادی که واسه تیم می خوایم رو انتخاب می کنیم و اسمشون رو می ذاریم طلا و از کنکور معافشون می کنیم و به بقیه هم چون تابستونشون رو گذاشتن واسه این کار و از کنکوریا عقب افتادن یه سهمیه می دیم که جبران بشه)

به همین سادگی! این بود نحوه ی به وجود اومدن المپیاد از نظر من.

اما ببینیم از بیرون چه شکلیه! :

اول کار بچه ها بیشتر واسه ی علاقه وارد المپیاد می شدن. مثلا یادمه راهنمایی که بودیم ، یه سری کلاسهایی توی تابستون می ذاشتن به اسم کارسوق ریاضی. حدود سه شبانه روز یه سری از بچه های اصفهان و یزد و قزوین و کرج و … که با آزمون ورودی انتخاب شده بودیم ، دور هم جمع می شدیم و یه سری کلاس و کارگاه داشتیم. توی کلاسا مباحثی مطرح می شد که عموما مربوط به المپیاد ریاضی و کامپیوتر بود ، بدون اینکه اسمی از المپیاد برده بشه. خب من و خیلیای دیگه از این چیزا خیلی خوشمون میومد و دنبال می کردیم ( حتی در حد همون 3 روز ) بدون اینکه هدفی برای شرکت تو المپیاد داشته باشیم. اصلا اون موقع فکر می کردیم این المپیادی های مدال آور که تو تلویزیون نشون می ده ، یه سری آدم عجیب و خفن و خارق العاده و خرخون که هیچ چیز غیر درس خوندن بلد نیستن و … هستن! ( ولی الان فهمیدم یه سری آدم معمولی هستن مثه خودم‼ )

البته منظورم این نیست که الان بچه ها بی علاقه یا زوری وارد المپیاد می شن. (البته چنین مواردی هم وجود داره)

اما این رو می بینیم که برای خیلی ها مهم ترین هدف شده طلا شدن و معافی از کنکور. نتیجه اش می شه چی؟ اینکه کسایی که به این هدفشون نمی رسن ، احساس شکست می کنن و ناراحت و شاید حتی افسرده می شن.

به نظر شما آیا این هدف برگزاری المپیاد بوده؟! هدف ایجاد نشاط علمی بوده یا ناراحتی طولانی مدت یه عده ی زیادی از دانش آموزا؟

بله ، این رو قبول دارم که بالاخره ذات انسان کمال طلبه و دوست داره همه جا موفق باشه. و طبیعتا اگه کسی توی هر یک از مراحل موفق نشه ، ناراحت می شه. اما این ناراحتی باید زود گذر باشه ، باید همراه با عزمی بیشتر برای کسب موفقیت توی زمینه دیگه باشه. به نظر شما فرق این دو نفر ، بعد از این که مرحله 2 قبول نشدن چیه ، قضاوت با خودتون! :

نفر اول از وقتی فهمیده اگه طلا بشه کنکور معاف می شه ، شروع کرده المپیاد می خونه ، سر بعضی کلاسها هم نمی ره ، چون می خواد حتما طلا بشه. همه فکر و ذکرش شده المپیاد و خیلی هم زحمت می کشه. شبا خواب طلا می بینه! اما توی مرحله 2 به هر دلیلی موفق نمی شه …

نفر دوم ، المپیاد کامپیوتر رو دوست داره. کنار درسای مدرسه اش المپیاد می خونه . بعد از مدتی می بینه استعدادش رو هم داره و کم کم اگه درسی هست که خیلی نیاز به کلاس نداشته باشه ، نمیره سر کلاسش و عزمش رو برای شرکت توی مرحله 1 و 2 جزم می کنه! سر همه امتحانا هم با خودش می گه ، من که تلاش خودم رو کردم ، ایشالله هر چی صلاحمه اتفاق بیفته. چون دوست نداره اتفاقی براش بیفته که حتی اگه در ظاهر خوبه ، در آینده به ضررش باشه. این هم توی مرحله 2 به هر دلیلی قبول نمی شه …

این همه حرف زدم که بگم ، عزیزان من! این مباحث المپیادی رو اگه دوست دارین ، واسه خودش بخونین. هدف اصلیتون المپیاد و معافی و … نباشه! شما حتی اگه مدال هم نگیرین ، هیچ ضرری نکردین. المپیاد کامپیوتر و کلا سوال حل کردن ذهنتون رو باز می کنه. دید خوبی بهتون می ده که بعدها خیلی بهتون کمک می کنه. (حتی مباحث شمارشی که یاد می گیرین توی درس جبر سوم و گسسته ی پیش کمکتون می کنه)

این رو هم بدونین ، که چون معمولا کسایی که طلا می شن ، درس مدرسه رو بی خیال می شن (به خاطر دوره تیم) خیلی توی ریاضی و فیزیک ضعیفن (مخصوصا کامپیوتری ها) و توی دانشگاه از کنکوری ها کم میارن! مسلما موفقیت توی دانشگاه مهم تر از دبیرستان یا پیچوندن یه کنکوره! اینم که می گن برای طلاها دعوتنامه میاد و رو هوا می زننشون! و … همش کشکه! از طلا جهانیا هم که پرسیدم ، گفتن واسشون دعوتنامه نیومده و توی پذیرش گرفتن از دانشگاههای خارجی هم عملکردشون توی دانشگاه خیلی مهم تر از مدال جهانیشون بوده. ( در واقع مدال جهانی هم حتی خیلی تاثیری در پذیرش گرفتن از دانشگاههای خارجی نداره ) این رو گفتم که بدونید طلا گرفتن ، صرفا می تونه توی دور زدن کنکور کمک کنه و ممکنه مشکلاتی هم ایجاد کنه!

در پایان! اگه هدف اصلیتون پیچوندن کنکوره ، اشتباه اومدین! بهتره برگردین از اول شروع کنید.
اول ، به زبان ساده اگه بخوام المپیاد رو ترسیم کنم، این شکلیه : یه سری مسابقات جهانی به اسم المپیاد برگزار می شه. خب ما ایرانیا هم باید تیم بفرستیم به این مسابقات دیگه. خب الان می خوایم یه تیم انتخاب کنیم که برن واسه مسابقات. سبک مسابقات ببینیم چه شکلیه. خب به هوش و خلاقیت و بلد بودن یه مباحثی نیاز داره. پس بیایم یه امتحان برگزار کنیم و از بین دانش آموزا یه سری رو انتخاب کنیم برای تیم. اونا که این مطالبو بلد نیستن ، پس یه امتحان می ذاریم که کسایی که یه چیزایی بلدن و خلاقیت هم دارن انتخاب شن بیان براشون کلاس بذاریم و بعد بفرستیم جهانی. یه امتحان خیلی درصد خطاش زیاده و ممکنه افراد شایسته تری باشن و انتخاب نشن. واسه این همه داوطلب هم که نمی شه یه عالمه امتحان گذاشت. پس بیایم یه تعداد بیشتری (30 الی 40 تا ) انتخاب کنیم و کلاس بذاریم و تعداد زیادی امتحان بگیریم تا بهترین ترکیب واسه تیم مشخص شه .(بالاخره دوست داریم تیممون که میره جهانی بهترین نتیجه ممکن رو بگیره دیگه) برای انتخاب این 30~40 نفر هم ، چون داوطلبا خیلی زیادن ، نمی شه امتحان تشریحی گرفت ، امتحان تستی هم خیلی مناسب نیست ، پس اول یه امتحان تستی می ذاریم و بعد از منتخب ها یه امتحان تشریحی می گیریم.

خب الان فرض کنید با یه سری امتحان از این 30~40 نفر تیم مشخص شد. این بچه ها باید کلاس داشته باشن تا قوی بشن واسه مسابقات. بعد هم باید اعزام بشن و برن جهانی. خب پس کی اینا کنکور بخونن؟! درسته که بچه های خیلی با استعدادی هستن ، ولی خب وقتی کنکور نخونن ، چیزی نمی شن تو کنکور دیگه !(و تنها مجرای رفتن به دانشگاه کنکوره) پس بیاین معافشون کنیم از کنکور. یعنی می گیم آقا جون ، تو بیا وقتت رو بذار واسه تیم ، کنکورت با ما! (واسه اینکه باز هم درصد خطای انتخاب تیم کمتر شه ، دو برابر تعدادی که واسه تیم می خوایم رو انتخاب می کنیم و اسمشون رو می ذاریم طلا و از کنکور معافشون می کنیم و به بقیه هم چون تابستونشون رو گذاشتن واسه این کار و از کنکوریا عقب افتادن یه سهمیه می دیم که جبران بشه)

به همین سادگی! این بود نحوه ی به وجود اومدن المپیاد از نظر من.

اما ببینیم از بیرون چه شکلیه! :

اول کار بچه ها بیشتر واسه ی علاقه وارد المپیاد می شدن. مثلا یادمه راهنمایی که بودیم ، یه سری کلاسهایی توی تابستون می ذاشتن به اسم کارسوق ریاضی. حدود سه شبانه روز یه سری از بچه های اصفهان و یزد و قزوین و کرج و … که با آزمون ورودی انتخاب شده بودیم ، دور هم جمع می شدیم و یه سری کلاس و کارگاه داشتیم. توی کلاسا مباحثی مطرح می شد که عموما مربوط به المپیاد ریاضی و کامپیوتر بود ، بدون اینکه اسمی از المپیاد برده بشه. خب من و خیلیای دیگه از این چیزا خیلی خوشمون میومد و دنبال می کردیم ( حتی در حد همون 3 روز ) بدون اینکه هدفی برای شرکت تو المپیاد داشته باشیم. اصلا اون موقع فکر می کردیم این المپیادی های مدال آور که تو تلویزیون نشون می ده ، یه سری آدم عجیب و خفن و خارق العاده و خرخون که هیچ چیز غیر درس خوندن بلد نیستن و … هستن! ( ولی الان فهمیدم یه سری آدم معمولی هستن مثه خودم‼ )

البته منظورم این نیست که الان بچه ها بی علاقه یا زوری وارد المپیاد می شن. (البته چنین مواردی هم وجود داره)

اما این رو می بینیم که برای خیلی ها مهم ترین هدف شده طلا شدن و معافی از کنکور. نتیجه اش می شه چی؟ اینکه کسایی که به این هدفشون نمی رسن ، احساس شکست می کنن و ناراحت و شاید حتی افسرده می شن.

به نظر شما آیا این هدف برگزاری المپیاد بوده؟! هدف ایجاد نشاط علمی بوده یا ناراحتی طولانی مدت یه عده ی زیادی از دانش آموزا؟

بله ، این رو قبول دارم که بالاخره ذات انسان کمال طلبه و دوست داره همه جا موفق باشه. و طبیعتا اگه کسی توی هر یک از مراحل موفق نشه ، ناراحت می شه. اما این ناراحتی باید زود گذر باشه ، باید همراه با عزمی بیشتر برای کسب موفقیت توی زمینه دیگه باشه. به نظر شما فرق این دو نفر ، بعد از این که مرحله 2 قبول نشدن چیه ، قضاوت با خودتون! :

نفر اول از وقتی فهمیده اگه طلا بشه کنکور معاف می شه ، شروع کرده المپیاد می خونه ، سر بعضی کلاسها هم نمی ره ، چون می خواد حتما طلا بشه. همه فکر و ذکرش شده المپیاد و خیلی هم زحمت می کشه. شبا خواب طلا می بینه! اما توی مرحله 2 به هر دلیلی موفق نمی شه …

نفر دوم ، المپیاد کامپیوتر رو دوست داره. کنار درسای مدرسه اش المپیاد می خونه . بعد از مدتی می بینه استعدادش رو هم داره و کم کم اگه درسی هست که خیلی نیاز به کلاس نداشته باشه ، نمیره سر کلاسش و عزمش رو برای شرکت توی مرحله 1 و 2 جزم می کنه! سر همه امتحانا هم با خودش می گه ، من که تلاش خودم رو کردم ، ایشالله هر چی صلاحمه اتفاق بیفته. چون دوست نداره اتفاقی براش بیفته که حتی اگه در ظاهر خوبه ، در آینده به ضررش باشه. این هم توی مرحله 2 به هر دلیلی قبول نمی شه …

این همه حرف زدم که بگم ، عزیزان من! این مباحث المپیادی رو اگه دوست دارین ، واسه خودش بخونین. هدف اصلیتون المپیاد و معافی و … نباشه! شما حتی اگه مدال هم نگیرین ، هیچ ضرری نکردین. المپیاد کامپیوتر و کلا سوال حل کردن ذهنتون رو باز می کنه. دید خوبی بهتون می ده که بعدها خیلی بهتون کمک می کنه. (حتی مباحث شمارشی که یاد می گیرین توی درس جبر سوم و گسسته ی پیش کمکتون می کنه)

این رو هم بدونین ، که چون معمولا کسایی که طلا می شن ، درس مدرسه رو بی خیال می شن (به خاطر دوره تیم) خیلی توی ریاضی و فیزیک ضعیفن (مخصوصا کامپیوتری ها) و توی دانشگاه از کنکوری ها کم میارن! مسلما موفقیت توی دانشگاه مهم تر از دبیرستان یا پیچوندن یه کنکوره! اینم که می گن برای طلاها دعوتنامه میاد و رو هوا می زننشون! و … همش کشکه! از طلا جهانیا هم که پرسیدم ، گفتن واسشون دعوتنامه نیومده و توی پذیرش گرفتن از دانشگاههای خارجی هم عملکردشون توی دانشگاه خیلی مهم تر از مدال جهانیشون بوده. ( در واقع مدال جهانی هم حتی خیلی تاثیری در پذیرش گرفتن از دانشگاههای خارجی نداره ) این رو گفتم که بدونید طلا گرفتن ، صرفا می تونه توی دور زدن کنکور کمک کنه و ممکنه مشکلاتی هم ایجاد کنه!

در پایان! اگه هدف اصلیتون پیچوندن کنکوره ، اشتباه اومدین! بهتره برگردین از اول شروع کنید.
منبع:شااززز

این رو برای کسایی که میخوان بیان المپ کامپ گذاشتم
یکی دیگه هم هست که بعدا پیداش کردم میذارم :D

• لایک
امتیازات: Seti

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
کرمان (1 ر) - تهران (بقیه)
مدال المپیاد
یه سری مرحله 1 :-" 1 مرحله 2 :-"

به نقل از fateme12 :
منم به زیست و ریاضی علاقه ی زیادی دارم ولی میخوام برم تجربی و المپیاد ریاضی نمیتونم شرکت کنم.المپیاد زیستم یک هفته که خوندم خسته شدم خیلی شیرین بود ولی با المپیاد خوندن آدم تابستونشو از دست میده.بچه های دیگه هر روز از پارسال 2-5 ساعت میخونن.وقتی فهمیدم نا امید شدم.به نظر شما برم ریاضی؟به امتحانش می ارزه؟ چه کار کنم اگه زیستو الان شروع کنم میرسم؟(الان میخوام برم دوم)
درسته ک زیست خیلی مدت زمان بیشتری برای خوندن لازم داشته باشه اما اینجوری نیست ک شما بری ریاضی ام بگی اوکی هفته ای 2 ساعت میخونم حله کلا المپ یه چیزیه ک اراده محکمی میخواد هر المپی حالا
مثلا الک بدر یا ک طلای جهانی رو دو سال گرفت هفته ای 40 ساعت درس میخوند :-" +استعداد خوبیم داشت
خیلیا بودن ک استعداد بالایی هم داشتن اما ب خاطر همین کار نکردن قبول نشدن در عوض خیلی باهوش متوسط تر قبولیدن
اینارو نگفتم ک ما ا المپ دست بکشی ن توی المپیاد علاقه خیلی مهمه اگه باعلاقه بشینی درس بخونی خسته نمیشی و ب جریت میتونم بگم این راه برای المپ ریاضی خیلی شیرینه اگه ب مسیله حل کردن علاقه داشته باشی واسه زیستم همینطور کلا میزان علاقه و استعداد و در نظر بگیر و انتخاب کن
موفق باسی (;

mute

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان تهران

منم میخوام تجربه ی خودمو از المپیاد بگم:
اگه تازه اول کار هستید (مهم نیست سال چندمید)اینکه هیچ اطلاعاتی در مورد المپیاد و رشته هاو اینا ندارید به ترتیب به این سوالا جواب بدید از اطرافیانتون از دوستاتون از اینترنت از کتابا کمک بگیرید تا جواب این سوالا براتون کاملا حل بشه یعنی به مرحله یقین! توی این زمینه برسید
1)چرا المپیاد؟کنکور خوارزمی المپیاد کدومش؟
2)چرا فیزیک زیست نجوم ریاضی و... کدومش؟
3)رشته ی انتخابیم مثلا فیزیک صرفا برای ورود به دانشگاهه یا تفریح یا علاقه یا جذابیت رشته یا استعداد خودم یا...؟
4)تا چه مرحله ای از المپیاد برم (با توجه از شناختی که از خودم دارم)راضی میشم؟
5)چه جوری حرکت کنم که به اون چیزی که میخوام برسم؟مثلا با معلم مدرسه یا بصورت خودکار یا اموزشگاه هاو...با سرعت یا اروم...با 1 کتاب یا 100 تا کتاب...با چه انگیزه ای...با تکیه بر استعدادتون یا کلاس و اینا...(اینو فقط خودتون با توجه به شناختی که از خودتون و شرایطتون دارید میتونید جواب بدید نه معلم نه مدال دارا هیچ کی نمیتونه توی این سوال کمکتون کنه)
به نظر سوالای ساده ای میان ولی جواب دادن به این سوالا مسیرو براتون راحت میکنه چون در طول مسیر مدام برنمیگردید عقب تا جواب این سوالا رو پیدا کنید تکلیفتون با خودتون مشخص میشه یه تایمی رو بزارید و واقعا تحقیق کنید جو گیر نشید سردرگم نشید با اطمینان قدم بر دارید

Yasaman.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شعبه2
شهر
کـرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

من تمام پستای این تایپیکو خوندم و خیلیا هم نظر خودم بودم اینکه من عاشق زیست هستم و ریاضی رو هم دوست دارم البته ریاضی که من دوس دارم حل کردنه نه فک کردن :D من تصمیم گرفتم امسال که اول دبیرستانم و وقت زیاد دارم بشینم برای المپیاد ریاضی بخونم ولی چون ازمایشی هس اگه قبول شدم که کلا ادامه میدم سال دوم هم رشته ریاضی انتخاب میکنم و کلا ریاضی رو ادامه میدم ولی اگه قبول نشدم چی؟ المپیاد زیست برم و رشته تجربی انتخاب کنم؟ یا رشته ریاضی رو انتخاب کنم و کلا قید المپیاد رو بزنم؟

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
رشته دانشگاه

ببینید این کاری که می‌کنید اشتباهه تا حدودی .
زیست شناسی اطلاعات زیاد میخواد طوری که باید 60 فصل سولومون رو بخونی
هر فصل هم دور و بر 10-15 صفحه .هر چی جلوتر هم بری سخت تر میشه.
ریاضی هم باید زیاد فکر کنی،کمی خلاقیت و حل مساله به تعداد خیلی زیاد :D
به خاطر المپیاد رشته انتخاب کردن زیاد کار خوبی نیست احتمال خطا هم بده. تو مدرسه خیلیا بودن دوم ریاضی بودن سوم رفتن تجربی
و یا برعکس ،این‌که به علاقه واقعیشون رسیدن خیلی هم خوبه اما یه سال رو تقریبا از دست دادن.

زیست و ریاضی هر دو ساعت مطالعه بالا می‌طلبه
+زیست خیلی بیشتر
+فکر زیاد ریاضی

کدومش رو دوست داری؟ سعی کن به یکیشون علاقه مند باشی
ببین کدومشون برای اینده ت مفید تره؟ کدوم به شغل اینده ت کمک بیشتری می‌کنه؟
ولی بازم اول از همه علاقه مهمه.به کدوم بیشتر علاقه داری؟

بالا