• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تفسیر این جمله ی فلسفی چیه ؟

CC.CO-ED

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان نیشابور
شهر
نیشابور
پاسخ : تفسیر این جمله ی فلسفی چیه ؟

پست های قبلی اساسش خیلی قوی بود <D= ولی ب تعبیر من در یک کلام ساده میتونم بگم گ :-[اهی نیستی سر شار از هستیه.
مث ی نگاه یا سکوت ک ممکنه به ظاهر خالی از حرف باشه ولی اساسش ی معنی عمیق یا ی احساسه.

kimia moghadam

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان١
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از mahsa ஐ :
یه سوال جمله فلسفی یعنی چی؟ :-/
من تا حالا فک میکردم چیزی که نمیفهمی یعنی چی
ولی خب به نظرم اشتباهه :-??

اینطوری نیس که هر جمله ای که نشه درکش کرد فلسفی باشه ، خیلی از جملات علمی این ویژگیُ دارن اما به هیچ وجه ارزش فلسفی ندارن و کافیه دانش مربوط به اونو داشته باشی.
متاسفانه الان یه جوری شده ک با اسم جمله ی فلسفی وبلاگ ها یا پیج های مختلف چیزاییُ میگن که حتی کوچکترین ربطی به فلسفه نداره ، صرفاً میشه ب چشم یک جمله زیبا نگاه کرد بهشون.

جمله بعدیُ بذارین ، خیلی وقته از آخری میگذره :D

Frmesk

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی/ نوروساینس

.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

خب از این اون تاپیک هاییه ک خیلی ب نظرم پتانسیل توجه داره 8->

جمله ی جدید:یک بار در خواب پروانه ای بسیار واقعی دیدم.از آن پس نمیدانم خوابم یا بیدار..

ShiNinG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد

به نقل از پوریا عابدی :
جمله ی جدید:یک بار در خواب پروانه ای بسیار واقعی دیدم.از آن پس نمیدانم خوابم یا بیدار..
خوب این تاپیک که خیلیم دوست داشتنی ه حیفه بخوابه واقن.
به نظرم این جمله شک اون شخص رو در حقیقت هستی نشون میده. اینکه امکانش هست که تمام این جهان خواب باشه یا حتی حقیقت جهان رویاهای ماست و چیزی که ما از جهان میبینم رویاست و پوچه. حتی جایی شنیدم که بعد قسمت اول میگه که نمیدانم او مرا خواب دیده یا من اورا! ینی ممکنه که اون شخص توی رویای یک پروانه زندگی میکنه. درکل یکی از شبهه های فلاسفه در حقیقت هستی همین عالم رویاس. که دقیق نمیشه گفت چیزهایی که ما درعالم رویا میبینم چین؟! کجان؟ و شاید اصن عالم رویا یک عالم جداست که اونجا هم حیات جریان داره...

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از پوریا عابدی :
خب از این اون تاپیک هاییه ک خیلی ب نظرم پتانسیل توجه داره 8->

یه بحث دیگه هم که من شنیدم و به بالایی اضافه میکنم بحثیه که میگه ممکنه مغز همه ی مارو تحت شرایطی زنده نگه داشتن و همه ی این چیزایی که میبینیم مثل یه خواب باشه و جهان واقعی دیگه ای وجود داشته باشه !

در کل خیلی نمیشه به اینکه اینی که الان داریم میبینیم واقعیه یا رویا اتکا کرد .

ShiNinG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد

آنچه والا بودن یک فرد را ثابت می کند کرده های او نیست چون بیخ و بن آنها معلوم نیست و معانی مختلف دارند بلکه ایمان اوست.
فریدریش نیچه

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از ShiNinG :
آنچه والا بودن یک فرد را ثابت می کند کرده های او نیست چون بیخ و بن آنها معلوم نیست و معانی مختلف دارند بلکه ایمان اوست.
فریدریش نیچه

یه جمله ای هست که میگه "اگر خواستی منو قضاوت کنی اول کفش های منو بپوش و تو همون مسیری که بودم برو ... "یا یه چیز تو همین مایه ها .منظور هردوتا جمله اینه که نمیشه از روی رفتار های یه فرد در موردش قضاوت کرد،چون هیچ وقت ما تو شرایط طرف مقابل نبودیم تا درک کنیم چرا اون شخص تو اون شرایط همچین کاری رو کرده !
اما در مورد ایمان ها و باور های شخص قضیه فرق میکنه .خیلی وقتا پیش میاد بعد از انجام کاری همش میگید که "من نمیخواستم همچین کاری کنم"یا "من نمیخواستم اینجوری شه".در حقیقت ایمان شما برخلاف کاری بوده که انجام دادید/شده !
منتها قانون خیلی به این مسئله اهمیت نمیده ولی به شخصیه خیلی قبول دارم این مسئله رو .

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

به نقل از ShiNinG :
فریدریش نیچه
این همون جمله معروف "مهم نیت هس" هست ! :D یعنی مثلا از رفتار یک نفر نمیشه گفت این آدم فلان عقیده رو داره یا مثلا بخاطر چه چیزی فلان رفتار و کار رو انجام داده ! :-"

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

دقیقا همون مهم نیته هست منتها خب استدلالش جالبه واقعا
تا حالا ب این فکر کردین ک ما چقدر خودمونیم؟!چقدر تصمیم هایی ک میگیریم تحت کنترل خودمونه و چقدرش تحت تاثیر محیط و نحوه ی بزرگ شدن و ناخودآگاه فعلیمونه؟
نیچه دقیقا داره روی این دست میذاره ک ما انسان ها هرگز اراده ی مطلق نداریم.
و من واقعا تحسینش میکنم چون اغلب فلاسفه با این مفهوم مقدماتی روانشناسی مشکل دارن(چون فکر میکنن اصالت فکر انسان رو خراب میکنه)

Amir_ma82

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
سلام ؛ بچه ها من ایده رو یه جای دیگه دیده بودم ؛ بد نیست اینجا هم اجرا بشه.
به این صورت که من یک جمله ی فلسفی تامل برانگیز ( :D ) مینویسم و بعدشما برداشت ها و تفسیر هاتون رو میگین ؛ و بعد اشخاص دیگه می تونن جمله های دیگه ای بگن ! ( میشه برای هر تفسیر هر جمله زمان تعیین کرد )
فقط حواستون باشه جمله ها باید فلسفی باشن ؛ نه هر جمله ی قشنگ معنا داری !

مثلا با این جمله شروع کنیم و یه ذره بعدتر جمله ها رو پیچیده تر می کنیم :
یک زندگی را وقتی می شود با خوشبختی قرین دانست که شروعش با عشق باشد و ختمش با جاه طلبی !
"بوسکالیا"
زندگی بدون عشق شروع نمیشه یعنی کم یا زیاد داره در نتیجه همه خوشبختی نسبی رو دارن اما بخش دوم مهمه کسی که این عشق رو تا پایان حفظ کنه و هنگام اتمام زندگیش با جاه و غرور نسبت به این زندگی سرشار از عشق که ساخته زندگیش رو تموم کنه اونوقت شخص خوشبخت میشه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر خشن
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
زیستی ناکام
رشته دانشگاه
پزشکی

فریدریش نیچه
به نظرم تفسیر این جمله یه جورایی برمی گرده به همون جمله ی قبلی که پروانه اینا بودش.
در واقع ما انسان ها « فکر » میکنیم اختیار داریم. شاید همه ی کار هایی که انجام میدیم طبق یک برنامه ن. شاید ما دقیقا عین عروسک هایی هستیم که داریم فقط یه برنامه اجرا میکنیم. مغز ما فقط یه سری مداره و اساسا داره تلاش میکنه کارایی رو انجام بده که به نفعشه. پس این مغز ما هستش که داره کارا رو انجام میده نه خود ما. در واقع خودی وجود نداره. یه جورایی هم میتونه ربط داشته باشه به گیم تئوری.
در اصل به نظرم عقاید هم مال خودمون نیستن. صرفا چیزی هستن که مغز ما پذیرفته. نه بیشتر نه کمتر.
یه جورایی این حرف نیچه میتونه به جبرگرایی هم ربط داشته باشه ها.

Parsa.e

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1402
جمله ی جدید :
برای موفقیت در زندگی، به دو چیز نیاز دارید: جهل و اعتماد به نفس
مارک تواین

SHAMIM.J

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
ع پ گلستان
رشته دانشگاه
نرسینگ
جمله ی جدید :
برای موفقیت در زندگی، به دو چیز نیاز دارید: جهل و اعتماد به نفس
مارک تواین
جهلشو نمیدونم ولی اعتماد بنفسو اگه نداشته باشیم پا در یک موقعیت جدید و ریسکی نمیذاریم پس با قضیه درگیر نمیشیم پس شانس موفقیت هم وجود نداره. جهل هم در حین نوشتن یچی یادم اومد ولی الان ک خواستم بنویسم یادم رف باز:-" (ماهی بیشتر از جلبک دوس دارم : )) )

بالا