• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کارگاه اسطوره شناسی

به نظر شما اساطیر تا چه حد در زندگی ما نقش دارن؟

• زیاد

رای‌ها: 6 28.6%
  • کم

رای‌ها: 5 23.8%
  • نمیدونم

رای‌ها: 6 28.6%
  • تاثیری ندارن

رای‌ها: 4 19.0%

• رای‌دهندگان
    21

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
ده ده قورقود برگرفته از یک تعزیه ی ایرانی قبل از اسلامه که به ترکی ترجمه شده، اسم اماکن و اسامی اشخاص به تورکی تغییر کرده و یک حماسه ی مثلا تورکی رو تشکیل داده، ضمن اینکه در نزد هیچکدوم از ادیبان نامدار جهان و کارشناسان فرهنگی به عنوان یک اثر مدون و یک شاهکار ازش یاد نمیشه، به علاوه از قدمت چندانی هم برخوردار نیست و با استناد بر اینکه از اسم استانبول با همین نام یاد کرده، نهایتا ۶۰۰ سال قدمت داشته باشه و حتی قدیمی‌ترین نمونه ی یافت شده از اون فقط ۱۲۰ سال قدمت داره!
همینطور داستان های اون ساده و کودکانه هستن و در واقع شما می‌تونید اونها رو با کلیله و دمنه مقایسه کنید تا با ۶۰۰۰۰ بیت نظم دارای ردیف و قافیه متناسب و وزن یکسان!
مسلما شاهنامه که حدود ۱۰۰۰ سال پیش چندین حماسه ی ایرانی رو در ۶۰۰۰۰ بیت به نظم کشیده خیلی قوی تر از یک کتاب صد و بیست ساله به زبان ترکیه، همون‌طور که کمال زرد شاعر عثمانی در ۸۹۵ هجری در مقدمه سلاطین نامه گفته: زبان ترکی به غایت خشن بوده و اهل سخن از آن شرمسارند
و در ادامه گفته: مردم مشتری زبان فارسی هستند و از ترکی دوری می‌جویند...
ماجرای کمال زرد هم اکثر منابع ذکر کردن، شما می‌تونید تو سایت آذر گشنسپ در صفحات 633 و 634 فصل 37 کتاب آقای فیروز منصوری با فرمت PDF مطالعه کنید.
شاهنامه فردوسی بین کارشناسان ادبی جهان به عنوان چهارمین اثر ادبی جهان شناخته شده
رتبه ی یک به آثار هومر اختصاص داده شده، رتبه ی دوم رو به یاد ندارم، رتبه ی سوم هم به آثار شکسپیر، گرچه کارشناسان همه اروپایی بودن و مشخصا جانبدارانه انتخاب کردن چون شاهنامه با ۶۰۰۰۰ بیت منظم مشخصا خیلی قوی تر از آثار هومره که حدس زده میشه آثارش برای خودش نیست و جمع آوری از سخن قدیمی هاست!
ده‌ده قورقود نه تنها بین ده اثر ادبی جهان قرار نمی‌گیره بلکه اصلا بین کارشناسان ادبی جهان مطرح نیست!
خیلی کامل و جامع جواب میدی واقعا هزارتا لایک داره

آخرین ویرایش:

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
زمان ساسانیان ترک ها تو آسیای میانه بودن و ایران اصلا ترک نداشته. :-"
میدونم ولی منظور اون اقا از ترک من نمیدونم چیه که انقدر اصرار بر این داره ترک هست و اذری و باستانش خیلی فرق دارن با ترک

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
به حد کافی در این مورد حرف زدم در این فروم :-" واقعن نمیدونم این حرفای شما چه ربطی به جوابی که من به شما دادم داشته.

به موضوعات(تحریفات) تاریخی که عرض کردید کاری ندارم.

البته قسمت جنوبی آذربایجان جز ایران هست و شکی در آن نیست :-" کور باد واقعن :-"

لازم هست که نوشته استاد ملکیان (فیلسوف پانترک ) رو دوباره بخونید :

شما كه اينقدر مي گوئيد ايران تاريخ فلان داشته، از كجا به بعد را مي گوئيد ايران و از كجا به بعد را مي گوئيد ايران نيست؟ از لحاظ جغرافيايي عرض مي كنم؟ آيا افغانستان جزء ايران به حساب مي آيد؟ ماوراء النهر جزء ايران است؟ در زمان هخامنشيان ايران يك وسعتي داشته زمان ساسانيان يك وسعت ديگر داشته است؟ زمانها مادها و يا اشكانيان يك وسعت ديگر داشته ، زمان آل بويه يك وسعت ديگر داشته… روي هر كدام انگشت بگذاريد و بگوئيد اين وسعتي كه در آن زمان بوده، ما مي گوئيم اين ترجيح بلامرجع است و منطق ندارد، مثلاً فرض كنيد، الان ابن سينا را ما ايراني به حساب مي آوريم ولي جالب اين كه در شوروي سابق نيز براي ابن سينا بزرگداشت مي گرفتند چون معتقد بودند مال آنهاست، چرا؟ مي گفتند كه ابن سينا درست است كه در همدان به دنيا آمده ولي تمام عالم و آدم مي دانند كه تمام تحصيلاتش را در بخارا انجام داده است و بخارا نيز متعلق به ماست (متعلق به اتحاد جماهير شوروي) ، خوب حالا ابن سينا بخارايي است يا ايراني، بخارا كه اكنون جزء ايراني نيست واصلاً اين نزاع را با چه متدولوژي اي مي توان فيصله داد؟ و يا مثلا ابوريحان بيروني، بيرون كجاست؟ متعلق به خوارزم است و خوارزم كجاست؟ خوارزم الان در تركمنستان قرار دارد و حالا سؤال اين است كه ابوريحان بيروني ايراني است يا غير ايراني؟ بله ممكن است شما بگوئيد كه آن زمان جزء ايران بوده است ولي اگر آن زمان پادشاه زور داشته و توانسته آنجا را نگه دارد آيا اين ايران مي شود و بعد كه پادشاهي ضعيف آنها را از دست داد آنها نا ايراني شدند؟ يعني وقتي ما قفقاز را در زمان قاجار از دست داديم قفقازي ها تا آن زمان ايراني بودند ولي بعد از آن ناايراني شدند و از ايراني بودن افتادند؟ … ببينيد متدولوژي تحقيق آكادميك اين نيست ، شما نمي توانيد چيزي كه مرز جغرافيايي، تاريخي، روانشناسي و جامعه شناسي اش مشخص نيست را اين چنين مورد تحقيق قرار دهيد.

نمیخواستم با این لحن حرف بزنم ولی این موضوع واقعن به شما هیچ ربطی نداره.در حیطه فرهنگ ، ادبیات و تاریخ جامعه شما نیست.دده قورقود جزیی از ادبیات شفاهی آذربایجان بوده و هست و این نظر من نیست.نظر متخصصان حوزه زبان و ادبیات تُرکی آذربایجانی هست.

حالا نمیدونم از لحاظ منطقی این دوتا جمله‌ای که با "و" به همدیگه ربط دادید چه ربطی به همدیگه دارند :-" کدوم منطق آخه :))چه ربطی داره.چرا باید افتخار کنه مثلن :))

همین جمله شما برای من بسیار ارزشمنده :))

بیاید همگی به هویت اصیل خود بازگردیم و ایرانی باشکوه درخور گذشته بزرگ باستان خود برپا کنیم.باشد که رستگار شویم.

اینکه دارین میگین قسمت جنوبی اذربایجان جزو ایران هستش واقعا خنده داره و کدواژه تجزیه طلب هاست و باید بهتون بگم که جمهوری جعلی اذربایجانی که الان وجود داره در واقعه جمهوری اران بوده که با هدف از سوی بیگانگان به این اسم نامگذاری شده تا در اینده بگن اوخه تیکه جنوبیش در داخل ایران هست....و در اخرم باید بگم که همون جمهوری اران هم جزو ایرانی تباران هستن...اوردن متن یه پانترک در اینجا هم افتخار نداره

آخرین ویرایش:

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
اینکه دارین میگین قسمت جنوبی اذربایجان جزو ایران هستش واقعا خنده داره و کدواژه تجزیه طلب هاست و باید بهتون بگم که جمهوری جعلی اذربایجانی که الان وجود داره در واقعه جمهوری اران بوده که با هدف از سوی بیگانگان به این اسم نامگذاری شده تا در اینده بگن اوخه تیکه جنوبیش در داخل ایران هست....و در اخرم باید بگم که همون جمهوری اران هم جزو ایرانی تباران هستن...اوردن متن یه پانترک در اینجا هم افتخار نداره
دوست عزیز کسی که میگه آذربایجان جنوبی و شمالی، مثل همون کسیه که میگه خلیج عربی، صد ها مدرک هم بیاری همونو میگه
متاسفانه این دوست عزیز ما فکر میکنه با طعنه های ریز و رگه های ظریف تمسخر میتونه خودش رو برنده جلوه بده
البته من حس تعصب و وطن پرستی ایشون رو تحسین میکنم اما حس تعصبی که پایه هاش دروغ باشه صد در صد ارزشی نداره، ایشون فکر میکنن من قصد دارم قومیت ایشون‌ رو زیر سوال ببرم یا تاریخشون رو کتمان کنم اما واقعا اینطور نیست تنها هدف من نشون دادن تاریخ واقعی بوده، هست و خواهد بود...

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
دوست عزیز کسی که میگه آذربایجان جنوبی و شمالی، مثل همون کسیه که میگه خلیج عربی، صد ها مدرک هم بیاری همونو میگه
متاسفانه این دوست عزیز ما فکر میکنه با طعنه های ریز و رگه های ظریف تمسخر میتونه خودش رو برنده جلوه بده
البته من حس تعصب و وطن پرستی ایشون رو تحسین میکنم اما حس تعصبی که پایه هاش دروغ باشه صد در صد ارزشی نداره، ایشون فکر میکنن من قصد دارم قومیت ایشون‌ رو زیر سوال ببرم یا تاریخشون رو کتمان کنم اما واقعا اینطور نیست تنها هدف من نشون دادن تاریخ واقعی بوده، هست و خواهد بود...
وطن پرستی یا قومیت پرستی؟

heliya-ody

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
اسطوره شناسی هر ملت بخش بزرگی از فرهنگ اون ملت رو تشکیل میده اما متاسفانه به دلیل باور دوری از خرافه ی ما ایرانیان خیلی کم بهش می پردازیم.لطفا اگه کسی حرفی برای گفتن در این زمینه داره حتما پست بزاره.اگه کسی سوالی هم داره خیلی خوشحال میشم یتونم کمکی کنم.اول لطفا بگین آیا اصلا به اسطوره علاقه ای دارین یا نه اگه آره چرا و در چه حدی اطلاعات دارین و لطفا زمینه ی تخصص خودتونم بگین
زمینه ی تخصصی من یونان و روم و اسکاندیناوی هستش و همین طور ارتباط اسطوره با فلسفه و علم که راجع بهش مقاله نوشتم
تا دیداری دیگر بدرودh-:

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
خب من زیاد راجع به اساطیر ایرانی و بخش اوستاییش خوندم و خیلی دوست دارم این تاپیک ادامه پیدا کنه
اگه موافق باشین از افسانه و اساطیر ایران شروع کنیم من دلم میخواد اول خودمونو بشناسیم بعد حالا بقیه
خب چطوره بخش ایران رو انتخاب کنیم؟؟؟

اولین پیشنهادم شناخت پرنده های اساطیری هستش
ققنوس،سیمرغ،چمروش و...و دلیل پیدایششون

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
0000
خب الان که چی؟؟ تو این تاپیک باید چیکار کرد ؟؟

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398

Jina

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام :)
من نیز به اسطوره ها علاقه بدارم :) یونان, روم, اسکاندیناوی و ایرانی.
اساطیر ایران قدمت زیادی دارن و شاید بشه گفت چندان شناخته شده نیستن, اما واقعن جذابن. میشه گفت که بیش ترین اطلاعات در این زمینه از متون مذهبی زردشتیان (بخش یشت ها یا سرودها از کتاب اوستا که شامل بسیاری از اساطیر ماقبل زردشتیه.) و هم چنین شاهنامه فردوسی به دست اومده.
نحوه پیدایش جهان از آغاز برای انسان جالب و شگفت انگیز بوده. ایرانیان باستان عقیده داشتن که ابتدا آسمان آفریده شده (گفته شده که مثل یک پوسته تهی گرد بوده) و بعد آب و در نهایت زمین آفریده شده. سپس نوبت رسیده به گیاهان و جانوران. انسان و آتش به ترتیب ششمین و هفتمین مخلوق بودن.
عقیده داشتن که زمین اول کاملا مسطح بوده.. یک صفحه صاف که از شرق تا غرب عالم رو در بر میگرفته.
در این جا به عقیده ای می رسیم که بین مردم ما و هندی ها مشترک بوده. زمانی که تیشتر (تیر, ایزد باران) بارانی رو به وجود آورد که دریاها از اون پدید اومدن, زمین نم گرفت و به هفت پاره یا کشور (کرشور ) تقسیم شد. پاره ای در میانه و شش پاره دیگر در اطراف...
. میگفتن که البرز سرچشمه روشنایی و آب بوده. دریای وروکشه (فراخکرت) هم به عنوان کانون گرد آمدن آب توصیف شده.این دریا یک سوم زمین رو در بر میگرفته و مادر همه درختان (درخت همه تخمه که دارای خواص درمانی بوده.) هم در این دریا روییده. آشیانه سیمرغ بر این درخت قرار داشته. سیمرغ با به هم زدن بال هاش بذرهای درخت رو پخش میکنه و این بذرها هم با با باد و باران به همه جای جهان برده میشن و انواع گیاهان رو به وجود میارن.
بذارید اشاره ای هم بکنیم به نحوه پیدایش کوه ها. البرز رو نخستین کوه جهان میدونستن که بیرون اومدنش از زمین حدود 800 سال طول کشیده! در حالی که این مدت برای بقیه کوه ها در مجموع در حدود 18 سال بوده.( البرز, کوهی با ریشه در زمین و سری در میان ابرها :) )
اولین حیوان کل دنیا هم گاوی بوده به نام گاو ایوداد. در روایات گفتن که اهریمن این گاو رو میکشه و بعد از مغز و اندام هاش گونه های متعددی از حیوانات به وجود میان.
نخستین انسان هم کیومرث بوده. (در زبان پهلوی: گیومرد) روشن چون خورشید... داستان کیومرث گویا در شاهنامه متفاوته با بندهش. من مورد دوم رو مینویسم.
کیومرث هم به دست اهریمن کشته میشه اما چهل سال بعد ازش گیاه ریواسی پدید میاد که مشی و مشیانه (نخستین زن و مرد میرا) رو پدید میاره. اهریمن مشی و مشیانه رو اغوا میکنه و دنیای این دو نفر به جای صلح و خوشی و هماهنگی , پر میشه از فساد و تباهی. اما بالاخره بعد از 50 سال صاحب فرزند میشن.. (طبق کتاب جهان اسطوره ها , دو فرزند اول خودشون رو میخورن!!:eek:) و نژاد بشر از اونا به وجود اومد.

آخرین ویرایش:

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
سلام :)
من نیز به اسطوره ها علاقه بدارم :) یونان, روم, اسکاندیناوی و ایرانی.
اساطیر ایران قدمت زیادی دارن و شاید بشه گفت چندان شناخته شده نیستن, اما واقعن جذابن. میشه گفت که بیش ترین اطلاعات در این زمینه از متون مذهبی زردشتیان (بخش یشت ها یا سرودها از کتاب اوستا که شامل بسیاری از اساطیر ماقبل زردشتیه.) و هم چنین شاهنامه فردوسی به دست اومده.
نحوه پیدایش جهان از آغاز برای انسان جالب و شگفت انگیز بوده. ایرانیان باستان عقیده داشتن که ابتدا آسمان آفریده شده (گفته شده که مثل یک پوسته تهی گرد بوده) و بعد آب و در نهایت زمین آفریده شده. سپس نوبت رسیده به گیاهان و جانوران. انسان و آتش به ترتیب ششمین و هفتمین مخلوق بودن.
عقیده داشتن که زمین اول کاملا مسطح بوده.. یک صفحه صاف که از شرق تا غرب عالم رو در بر میگرفته و بعد کوه ها پدید اومدن. البرز رو نخستین کوه جهان میدونستن که بیرون اومدنش از زمین حدود 800 سال طول کشیده! در حالی که این مدت برای بقیه کوه ها در حدود 18 سال بوده.( البرز, کوهی با ریشه در زمین و سری در میان ابرها :) )
در این جا به عقیده ای می رسیم که بین مردم ما و هندی ها مشترک بوده. زمانی که تیشتر (تیر, ایزد باران) بارانی رو به وجود آورد که دریاها از اون پدید اومدن, زمین نم گرفت و به هفت پاره یا کشور (کرشور ) تقسیم شد. پاره ای در میانه و شش پاره دیگر در اطراف...
بازگردیم به البرز. میگفتن که البرز سرچشمه روشنایی و آب بوده. دریای وروکشه (فراخکرت) هم به عنوان کانون گرد آمدن آب توصیف شده.این دریا یک سوم زمین رو در بر میگرفته و مادر همه درختان (درخت همه تخمه که دارای خواص درمانی بوده.) هم در این دریا روییده. آشیانه سیمرغ بر این درخت قرار داشته. سیمرغ با به هم زدن بال هاش بذرهای درخت رو پخش میکنه و این بذرها هم با با باد و باران به همه جای جهان برده میشن و انواع گیاهان رو به وجود میارن.
اولین حیوان کل دنیا هم گاوی بوده به نام گاو ایوداد. در روایات گفتن که اهریمن این گاو رو میکشه و بعد از مغز و اندام هاش گونه های متعددی از حیوانات به وجود میان.
نخستین انسان هم کیومرث بوده. (در زبان پهلوی: گیومرد) روشن چون خورشید... داستان کیومرث گویا در شاهنامه متفاوته با بندهش. من مورد دوم رو مینویسم.
کیومرث هم به دست اهریمن کشته میشه اما چهل سال بعد ازش گیاه ریواسی پدید میاد که مشی و مشیانه (نخستین زن و مرد میرا) رو پدید میاره. اهریمن مشی و مشیانه رو اغوا میکنه و دنیای این دو نفر به جای صلح و خوشی و هماهنگی , پر میشه از فساد و تباهی. اما بالاخره بعد از 50 سال صاحب فرزند میشن.. (طبق کتاب جهان اسطوره ها , دو فرزند اول خودشون رو میخورن!!:eek:) و نژاد بشر از اونا به وجود اومد.
احسنت به شما
ولی توی متنتون چند تا ارور و اشتباه وجود داشت که من ترجیح میدم ازشون حرفی نزنم
اگه علاقمندید یه ذره رو منابع گسترده تر و معتبر تر تمرکز کنید تا اطلاعاتتون تا حد امکان پاکسازی شه
فقط به این جهت عرض کردم که حیفه یه سری اشتباهات درشت وسط اطلاعاتتون، امیدوارم ناراحت نشید
موفق باشید!

someon

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
sa
شهر
tu
سال فارغ التحصیلی
0000
من فک میکنم تاریخ ایران اینقدر غنی و اسطوره ای هست ک نخوایم ب خرافات بپردازیم

Parsa.e

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1402
اینا خرافات نیستن . قسمتی از اینها از اوستا اومدن . البته متن یه سری اشتباه داره ولی در کل منبع دارن .

• لایک
امتیازات: Jina

Philomel

وگانارشیست
نام مرکز سمپاد
فرزانگان |:
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
پیشنهاد من اینه که به اساطیر یونان و رم هم پرداخته بشه فضاشون خیلی بهتر از اساطیر ایرانیه
من به شخصه اون ها رو به اساطیر ایرانی ترجیح میدم
از همین الانم بگم فقط جناب پان رو عشقه :D:))/m\

Cyspho

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
داروسازی
اینستاگرام
من هم قبلاً چند پاره متن درمورد اساطیر یونانی نوشتم :-" یکمم جهنم دانته و اینا که شاید اسطوره محسوب نشن. به هر حال خواستید اینجا هم میذارم.

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
فرهنگ آنگلوساکسون هم چیزای جالبی داره به نظرم.
شاه آرتور و round table و مرلین و اژدها و اینا.
کلا دنیای اساطیری شوالیه هارو خیلی دوس دارم به شخصه.

کتابی میشناسید در موردش معرفی کنید؟

آخرین ویرایش:

Philomel

وگانارشیست
نام مرکز سمپاد
فرزانگان |:
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
من هم قبلاً چند پاره متن درمورد اساطیر یونانی نوشتم :-" یکمم جهنم دانته و اینا که شاید اسطوره محسوب نشن. به هر حال خواستید اینجا هم میذارم.
جالب است . بر ما افتخار ده و متنت را با ما به اشتراک بگذار

بالا