• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ارنواز - 6455

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (اقلیت)

اقلیت
مجموعه چند غزل از شاعر معاصر «فاضل نظری».
خب باید بگم جالب توجه ترین چیز کتاب طراحی جالب جلد و صفحات ـش ـه!
فاضل نظری هم مثل هر شاعری توو شعرهاش فراز و فرود داره و توو این کتابم همینجوریه؛ یعنی بعضی از شعرهاش خیلی خیلی جذاب و زیبائن و بعضیاش نه... به طور کلی اگه قرار به انتخاب باشه، به نظر من از کل 38 شعر این کتاب 10 تا شعرِ عالی و بیشتر از 15 تا شعر متوسط و خوب داره!
درباره سبک شاعری فاضل نظری هم میشه گفت ایشون بیشتر به مسائل مذهبی تمایل دارن و اکثر تلمیحات شعر هاشون برگرفته از قرآن و روایات ـه. البته نوع قرارگرفتن واژه های کهن در کنار واژه های امروزی هم شعرشون رو جالب کرده!
اینم یکی از غرل های این کتاب :
از شوکت فرمانروایـی ها سرم خالی ست مـــن پادشاه کشتگانم! کشــــورم خالی ست
چابک سواری نامه ای خونین به دستم داد با او چه باید گفت وقتی لشکــــرم خالی ست!
خون گـــــــریه های امپراتـــــوری پشیمانم در آستیـــــــنِ صبر جای خنجـــــرم خالی ست
مکر ولیعهــــــدان و نیرنگ وزیران کــــــــــو؟ تا چند از زهـــــر ندیمان ساغـــــرم خالی ست؟
ای کاش سنگی در کنار سنگ هــــــا بودم آوَخ که من کوهـــــم ولی دور و برم خالی ست
فـــــرمانروایی خانه بر دوشم، محبت کــــن ای مرگ! تابوتی که با خود می برم خالی ست​

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (دریاروندگانِ جزیره ی آبی تر)

دریاروندگان جزیره ی آبی تر
مجموعه ی داستان های کوتاه «عباس معروفی»، نویسنده ی مشهور ایرانی. این کتاب خودش شامل سه کتابِ مجموعه داستان به نام های «عطر یاس»، «آخرین نسل برتر»، «برش های کوچک» به اضافه چند داستان دیگه ست. تقریبا میشه گفت همه ی داستان ها جذابیت و کشش بالایی داشتن و خیلیاشو آدم میتونست توو جامعه ببینه!
چند تا از داستان ها هم بودن که در ادامه ی داستان دیگه ای بودن ولی خب میشد جداگانه هم خوندشون (مثل داستان آرامش قشنگ و اکسیژن). یه سری از داستان ها هم به طرز عجیبی غیر منتظره بود و شخصا به هیچ وجه توقع همچی اتفاقایی رو نداشتم!! (مثل داستان عدل پدر و پسر)
من این کتابو توو مسافرت میخوندم؛ داستان کوتاه برای همچی مواقعی خیلی خوبه چون آدم نمیتونه مثل رُمان صبح تا شب کتابو دستش بگیره و تمومش کنه! ولی اینجوری هروقت میشه یکی دوتا داستان میخونه.
به نظر من این کتاب به عنوان داستان کوتاه ایرانی، خیلی جذاب و جالبه.

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (دزیره)

دزیره

«برناردین اوژنی دزیره کلاری» دختر یه حریرفروش معروف توو شهر مارسی هست که بعد از فوت پدرش به طور خیلی اتفاقی با «ژوزف بناپارت» برادر «ناپلئون بناپارت» آشنا میشه. این آشنایی مقدمه ای میشه برای ازدواج خواهرش با ژوزف و عشق دوطرفه ی خودش و ناپلئون! ولی بعد مدتی ناپلئون با «ژوزفین دو بو آرنه» که خیلی توو حکومت نفوذ داره ازدواج میکنه و زمینه ی ژنرالی کل و مقامای دیگه رو براش فراهم میکنه.. داستان از دید اول شخص نوشته شده و دزیره توو دفتری که پدرش بهش هدیه داده، اتفاقات مهم زندگی خودشو می نویسه. نویسنده توو مقدمه گفته تمام نوشته هاش بر اساس واقعیته. و اگه اینطور باشه این رمان مرجع خوبی هم برای فهمیدن ریز اتفاقات بین سالهای 1794 تا 1814 فرانسه ست.
نویسنده خیلی خوب به ویژگیای شخصیتی افراد پرداخته و خواننده میتونه اونا کاملا تصور کنه، این خودش هنره! و همینطور یه شناخت کلی هم از روحیات و آرمانهای مردم فرانسه و بقیه ی کشورهای اروپایی میده و ازین نظرم مفیده.
از قسمت های جالب رمان برخورد های دزیره با ناپلئون ه که چیزی بین عشق و نفرته و خیلی خوب نشون داده شده...
شخصیت دزیره برای من خیلی دوس داشتنی بود و به طور کلی یکی از به یاد موندنی ترین رمان هایی بود که خوندم.

بالا