• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ارنواز - 6455

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
کتاب هایی که خوندم :

رمان و داستان کوتاه:

«دور دنیا در 80 روز» ، ژول ورن ، ترجمه : بهرام نظام آبادی
«شازده کوچولو» ، آنتوانت دوسنت اگزوپری ، ترجمه : احمد شاملو
«قصه ی عشق» ، اریک سگال ، ترجمه : پروین قائمی
«در جست و جوی نان» ، ماکسیم گورکی ، ترجمه : احمد صادق
«دیوید کاپرفیلد»، چارلز دیکنز ، ترجمه : محسن سلیمانی
«دختر پرتقال» ، یاستین گوردر ، ترجمه : مهرداد بازیاری
مجموعه ی «در جست و جوی دلتورا» ، امیلی رودا ، ترجمه : محبوبه نجف خانی (8 جلد)
«انجمن شاعران مرده» ، ن. ه. کلاین بام ، ترجمه : حمید خادمی
«چهار داستان» ، ویکتور هوگو ، ترجمه : یوسف اعتصام الملک و دیگران
«قلندر و قلعه» ، دکتر یحیی یثربی
«من گنجشک نیستم» ، مصطفی مستور
«سمفونی مردگان» ، عباس معروفی
«دریاروندگانِ جزیره ی آبی تر» ، عباس معروفی
«جنگ و صلح» ، لئون تولستوی ، ترجمه : مصباح خسروی
«سونات کرویتسر و چند داستان دیگر» ، لئو تولستوی ، ترجمه : سروش حبیبی
«سرگذشت یک غریق» ، گابریل گارسیا مارکز ، ترجمه : رضا قیصریه
«صد سال تنهایی» ، گابریل گارسیا مارکز ، ترجمه : محمد سبط الشیخ
«دوازده داستان سرگردان» ، گابریل گارسیا مارکز ، ترجمه : بهمن فرزانه
«داستانی مرموز» ، گابریل گارسیا مارکز ، ترجمه : بهمن فرزانه
«ورونیکا تصمیم می گیرد بمیرد» ، پائولو کوئیلو ، ترجمه : سوسن اردکانی
«شیطان و دوشیزه پریم» ، پائولو کوئیلو ، ترجمه : آرش حجازی
«کیمیاگر» ، پائولو کوئیلو ، ترجمه : آرش حجازی
«بریدا» ، پائولو کوئیلو ، ترجمه : آرش حجازی
«یازده دقیقه» ، پائولو کوئیلو ، ترجمه : کیومرث پارسای
«کنار رودخانه پیدرا نشستم و گریه کردم» ، پائولو کوئیلو ، ترجمه : آرش حجازی
«عطر سنبل، عطر کاج» ، فیروزه جزایری دوما ، ترجمه :
«گهواره ی گربه» ، کورت وونگات جونیور ، ترجمه : مهتاب کلانتری و منصوره وفایی
«بادبادک باز» ، خالد حسینی ، ترجمه : پریسا سلیمان زاده و زیبا گنجی
«هزار خورشید تابان» ، خالد حسینی ، ترجمه : پریسا سلیمان زاده و زیبا گنجی
«آدولف» ، بنژامن کنستان ، ترجمه : مینو مشیری

شعر و ادبیات :
«رباعیات خیام» ، خیام
«شناخت اساطیر ایران» ، جان راسل هینلز ، ترجمه و تالیف : محمدحسین باجلان فرخی
«ادوار شعر فارسی» ، دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی
«اقلیت» ، فاضل نظری
«دیوان اشعار» ، محمد حسن رهی معیری
«نگاهی به سپهری» ، دکتر سیروس شمیسا
«اودیسه» ، هومر ، ترجمه : -
«داستان های شکسپیر» ، لیون گارفیلد ، ترجمه : -
مجموعه ی رباعیات جلیل صفربیگی ، 9جلد
«مثنوی دانشجویی» ، عباس احمدی

تاریخ-فلسفه-جامعه شناسی :
«تاریخ ایران از آغاز تا اسلام» ، رومن گیرشمن ، ترجمه : دکتر محمد معین
«امپراتوری هیتلر» ، گیل بی استوارت ، ترجمه : مهدی حقیقت خواه
«کویر» ، دکتر علی شریعتی
«فاطمه فاطمه است» ، دکتر علی شریعتی
«تشیع علوی و تشیع صفوی» ، دکتر علی شریعتی

کتاب هایی که دارم میخونم
تاریخ تمدن- جلد اول ، ویل دورانت

کتاب هایی که میخوام بخونم :
مثنوی معنوی - مولوی
ناتور دشت - سلینجر
شاهنامه – فردوسی
خلاصه ی الغدیر - علامه امینی
کوه پنجم - پائولو کوئیلو
جهان اسطوره ها - مجموعه ی نویسندگان

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (شناخت اساطیر ایران)

«شناخت اساطیر ایران» :

این کتاب از مجموعه ی کتاب های «انتشارات اساطیر» ـه که «جان راسل هینلز» اونو نوشته و «باجلان فرخی» علاوه بر ترجمه، به اون یه سری چیزهایی رو اضافه کرده و در واقع کتابو کامل کرده.
این کتاب شامل بخش های اساطیر ایران باستان، کیش خدایان، شناخت اساطیر زرتشتی، اساطیر آفرینش و پایان جهان، اساطیر میترائیسم، مانوی و مزدکی، حیوانات اسطوره ای و ... است.
نکته ی مثبت این کتاب اینه که تقریبا همه ی اساطیر ایران رو از اول تا الان یکجا بررسی کرده و گاهی از اساطیر فرهنگ های دیگه مثل هند، یونان، چین و مصر برای برقراری ارتباط استفاده کرده. همچنین اگه در مورد یه اسطوره مطلب بیشتری نیاز باشه کتابایی رو در مورد اون معرفی می کنه.

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (دیوید کاپرفیلد)

دیودید کاپرفیلد
«چارلز دیکنز» نویسنده ی واقع گرای انگلیسیه که زندگی خیلی سختی رو گذرونده. اون تصمیم گرفته بود که ششمین اثرش، داستان زندگیش باشه اما به این نتیجه رسیده بود این کار غلطه؛ چون اون یک رمان نویسه نه شرح حال نویس، پس تصمیم میگیره که داستان زندگیش رو با تخیل خودش به صورت داستانی بنویسه که شخصیتهاش در واقع شخصیت های زندگی اونه: دیوید کاپرفیلد با تغییراتی خودشه، آقا و خانم میکابر پدر و مادرش، دورا عشقش ماریا و اگنس هم خواهر زن دیکنزه.

رمان به صورت اول شخص و ماضی نوشته شده و از روز تولد «دیوید» شروع میشه، مادرش «کلارا» زنی از طبقه ی پایین و پدرش «دیوید کاپرفیلد» از خانواده ی نسبتاً ثروتمندیه که پیش از تولد اون مرده ... مادر دیوید چند سال بعد با فردی خشن و بی رحم ازدواج میکنه و این شروع بدبختی ها و آوارگی های دیویده ...

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (دختر پرتقال)

دختر پرتقال
«جورج» (یا به قول مترجم گئورگ) یازده سال پیش وقتی که هنوز 3.5 سال بیشتر نداشت پدرش رو از دست می ده. پدر اون «یان اولاف» پیش از مرگش (به علت بیماری) تصمیم می گیره نامه ای طولانی برای تنها فرزندش بنویسه. اون نامه رو توی یه ماشین قرمزرنگ جاسازی می کنه و جورج بعد از یازده سال اون نامه رو پیدا می کنه ... نامه سرگذشتی از یک عشقه که یان اولاف گرفتارش شده و این عشق به دختر پرتقال (دختری که پالتوی پرتقالی می پوشه!) اتفاق های جالبی رو رقم می زنه ...
در کل پیشنهاد می کنم بخونینش، جالبه ...

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (سرگذشت یک غریق)

سرگذشت یک غریق
گابریل گاریا مارکز نویسنده ی رئالیسم کلمبیاییه که سال 1928 به دنیا اومده. مشهورترین آثارش «صد سال تنهایی»، «گزارش یک مرگ»، «پاییز پدر سالار»، «ژنرال در هزار توی خود» و «سرگذشت یک غریق» (یا زیباترین غریق جهان) ـــه !
«سرگذشت یک غریق» به گفته ی نویسنده داستانی واقعی از مقاومت 10 روزه ی یک ملوان نیروی دریایی کلمبیا به نام «لوئیس آلخاندرو ولاسکو» روی آبه. داستان از این قراره که کشتی کلمبیایی در مسیر موبیل (آمریکا) به کارتاخنا (کلمبیا) تو دریای کارائیب غرق میشه و تنها کسی که زنده می مونه همون قهرمان اصلی داستانه که بعد 10 روز که روی یک کلک بدون هیچ آب و غذایی زندگی می کنه، به ساحل می رسه و ... (حجم زیادی از کتاب شرح وقایع این 10 روزه)

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (تاریخ ایران از آغاز تا اسلام)

تاریخ ایران از آغاز تا اسلام
نویسنده ی این کتاب «پروفسور رومن گیرشمن» از معروف ترین باستان شناسای دنیاست که مدت زیادی در ایران بودن و از مهمترین کارهای ایشون کشف تپه ی باستانی سِیَلک کاشان و شوش ــه .
ایشون در چند فصل اول این کتاب در مورد تمدن های پیش از آریایی ها مثل گوتی ها، ماناها، اورارتوها، عیلامی ها و ... سخن میگه و اونا رو بررسی میکنه. در فصول بعدی امپراتوری هخامنشیان ، سلوکیان ، اشکانیان و ساسانیان به طور کامل مورد بحث قرار میگرین و از همه نظر بررسی میشن.
ویژگی های مثبت این کتاب رو میشه اینطور خلاصه کرد : مولف با دانش ، حجم معقول و ارائه ی توضیحات کاربردی به شکل مختصر !
البته یه نکته ای که هست انه که این کتاب توسط «دکتر محمد معین» ترجمه شده و ایشون هم که از استادان بلامنازع زبان و ادبیات فارسی هستن تا تونستن تو ترجمه از کلمات و تعبیرات عربی استفاده کردن که گاهی آدمو کلافه میکنه ولی این چیزی از ارزش این کتاب کم نمیکنه!

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (جنگ و صلح)

جنگ و صلح
رمان «جنگ و صلح» اثر «لئو تولستوی»، معروف ترین نویسنده ی روسی ــه . داستان کتاب موقع جنگ های روسیه و فرانسه (در زمان ناپلئون بناپارت) است و شخصیت های اصلی کتاب افراد خانواده های مهم روسیه است.
توصیف های داستان بسیار هنرمندانه است به طوری که وقتی داری کتابو میخونی حس می کنی الان کنار شخصیت اصلی ایستادی و داری صحنه رو می بینی. همچنین شخصیت پردازی بسیار قوی باعث میشه با افراد احساس همدردی کنی.
این رمان مثل هر کتاب روسی دیگه ای پر از افراد با شخصیت های کاملا متفاوته که اسماشونم خیلی سخت و شبیه همه ! (من تا یکی دو فصل اول فکر میکردم «راستوف» همون «دنیسوفه» ولی بعدا آگاه شدم اینا باهم فرق دارن!)
یک نکته ی دیگه ای هم که هست اینه که تا تقریبا 200 صفحه ی اول، کتاب خیلی پیچیده و گنگه و حس می کنیم با یه رمان خشک و سرد مواجهیم در حالیکه یکم جلوتر اوج هیجان رو حس می کنیم.

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (کویر)

کویر
دکتر شریعتی در مورد کتاباش هیچ حرفی برای گفتن نمیذاره ، به خصوص اگه اون کتاب «کویر» باشه که عالی ترین اثرش ـه .
فکر کنم بهترین توضیح در مورد کویر رو خود شریعتی تو مقدمه داده :
وجودم تنها یک حرف است و زیستنم تنها گفتن همان یک حرف اما بر گونه : سخن گفتن و معلمی کردن و نوشتن. آنچه تنها مردم می پسندند: سخن گفتن و آنچه هم من و هم مردم : معلمی کردن و آنچه خودم را راضی می کند و احساس می کنم که با آن نه کار که زندگی می کنم : نوشتن !
و نوشتن هایم نیز بر سه گونه : اجتماعیات ، اسلامیات و کویریات . آنچه تنها مردم می پسندند: اجتماعیات و آنچه هم من و هم مردم : اسلامیات و آنچه خودم را راضی می کند و احساس می کنم که با آن نه کار – و چه می گویم؟ - نه نویسندگی که زندگی می کنم : کویریات !
... آنچه در این جا آمده است، گزیده ایست از هزاران صفحه «بث الشکوی»ها و «غزل» های غیز منظوم من در حالات ماورایی و مرموزی در گذار عمر
... این کتاب، به تعبیر سارتر، شعر ها و به معنی فارسی کلمه غزل ها و نقثه المصدور های یک سینه ی مجروح و بث الشکوی های یک روح کویری است. و این کویر هم «جهان من» است و هم «تاریخ من» و هم «میهن من»، «خویشتن غریب من»، «زیستن بایر و آتشناک من» و بالاخره «داستان من» است. و این کویر تشنه و مرموز و گدازان و منتظر و غمگین ِ «بودن» !

البته اینم بگم که شخصا همه ی کویر و همه ی احساسات شریعتی رو درک نمی کنم (درکش روح بزرگی میخواد) ولی اون چیزایی که درک می کنم رو خیلی دوست دارم.

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (رباعیات خیام)

رباعیات خیام
حکیم عمر خیام، فیلسوف قرن پنجم و ششم ـه که تفکرات فلسفی خودش رو تو قالب رباعی و به صورت خیلی زیبا بیان کرده. شعر خیام بسیار ساده و قابل فهمه و در عین حال تاثیرگذار؛ با اینکه تو بیشتر شعرهاش داره افراد رو نصیحت می کنه اما نصیحتاش به دل می شینه.
درصد زیادی از شعرهاش به موضوع مرگ و دنیای دیگه اشاره داره، تو بیشترش میگه این دنیا رو خوش باشیم که معلوم نیست دنیای دیگه ای هست یا نه (!)مثلا :
گویند بهشت و حور و کوثر باشد جوی مِی و شیر و شکّر باشد
پر کن قدح باده و بر دستم نه نقدی ز هزار نسیه خوش تر باشد
یا تو یه سری دیگه ـشون به اینکه همه ی آدما آخرش می میرن و اینا می پردازه، مثل این :
دی کوزه گری بدیدم اندر بازار بر پاره گلی لگد همی زد بسیار
وان گل به زبان حال می گفت : من همچو تو بوده ام، مرا نیکو دار
رباعیات خیام شهرت جهانی داره و به چندین زبان دنیا ترجمه شده؛ ولی خیام شهرت جهانیش رو مدیون «ادوار فیتز جرالد» انگلیسی هست که ترجمه های موزونش باعث شناختن بیشتر خیام شد.

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (ورونیکا تصمیم میگیرد بمیرد)

ورونیکا تصمیم می گیرد بمیرد
این کتاب رو یکی از دوستام بهم هدیه داد، اولش اصلا دوست نداشتم بخونمش اما یادداشت ابتدای کتاب که دوستم برام نوشته بود منو به شدت علاقه مند به خوندنش کرد و البته آشنایی با قلم پائولو کوئیلو، نویسنده ی معاصر برزیلی.
داستان با اقدام به خودکشی «ورونیکا» شخصیت اصلی کتاب و ناکام موندنش شروع میشه و سپس انتقال اون به «ویلت»، بیمارستان روانی شهر و در ادامه یک هفته زندگی ورونیکا در ویلت، زندگی سایر بیماران اونجا که بعضیاشون با وجود سلامت روانی هم چنان تو بیمارستان بستری ـن –به خواست خودشون!- و دگرگون شدن حال اونا از دیدن ورونیکا بیان میشه.
نکته ی جالب توجه اینه که زندگی ورونیکا در واقع تجسمی از زندگی خود نویسنده ـست؛ کوئیلو هم مدتی رو با وجود سلامتی تو بیماستان روانی بوده –به خواست پدر و مادرش!- و خیلی خوب با فضای اونجا و حرکات و رفتارهای بیماران آشناست و تونسته خیلی خوب از پس نوشتن این رمان بربیاد... قلم کوئیلو بسیار ساده و در عین حال جذاب ـه ... این رمان، یه رمان روانشناسی-فلسفی ـه که نکات مثبت زیادی رو میشه ازش یاد گرفت ... روی من که تاثیر زیادی گذاشت : دیوونه بودن خیلی خوبه!

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (ادوار شعر فارسی)

ادوار شعر فارسی
ادوار شعر فارسی یه کتاب کم حجمه در رابطه با تحلیل و بررسی شعر فارسی در قرن اخیر؛ در واقع از دوره ی پیش از مشروطه شروع میشه تا حال حاضر. یه بررسی اجمالی و مفید داره از تاریخ ادبیات این دوران و در کل دید نسبتا خوبی رو به آدم میده واسه بررسی تاریخ ادبیات معاصر ایران ... این که کتاب در واقع حاصل سخنرانی ها و کلاس های دکتر شفیعی کدکنی با دانشجوهاست به نظر من حسن کتابه چون باعث شده موضوعات به زبان ساده و با توضیحات کامل و جامع و مثال های همه فهم ارائه بشه.
این کتاب معمولا هر سال جزو منابع المپیاد ادبی هم هست و خوندنش واقعا اطلاعات خوبی میده.

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (در جست و جوی نان)

در جست و جوی نان
الکسی ماکسیمویچ پشکوف بنیان گذار و بزرگترین نویسنده ی سبک رئالیسم انتقادی ـه و معروف به ماکسیم گورکی .
گورکی تو سه کتاب معروفش «دوران کودکی»،«در جست و جوی نان» و «دانشکده های من» زندگینامه ی خودش رو نوشته. درجست و جوی نان شرح زندگی گورکی در دوران نوجوانی و جوانی ـشه و شغل هایی که داشته و کارهایی که کرده.
این رمان هم مثل خیلی دیگه از رمان ها اولش خیلی سرد و خشکه (نمیدونم چرا هر کتابی برمیدارم همینجوریه!) و شخصا 100 -120 صفحه ی اول رو به زور میخوندم! ولی بعد از اون که الکسی به هر دری میزنه تا کتاب بخونه داستان جذاب میشه نسبتا اما در کل کتاب تلخی ـه ! و در واقع رئالیست انتقادی تلخه و گزنده ... انتقادایی گاه خیلی خشن به تک تک رفتارای بد آدما؛ از دروغ غیبت گرفته تا دزدی و ریا! این کتاب هم سرتاسرش انتقاده.
و اما در مورد شخصیت های کتاب خب من خود الکسی رو دوست داشتم ولی بقیه ـشون خیلی دوست داشتنی نیستن و اینم خب به خاطر همون قضیه ی انتقاد هاست !

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (اودیسه)

اودیسه
اودیسه دومین اثر حماسه سرای بزرگ یونان باستان «هومر» هستش که توش سرگذشت «اولیس» پسر زئوس و از بزرگترین پهلوانان یونان ذکر میشه؛ اولیس از مردم آخایی ـه و بعد از جنگ با تروا در مسیر بازگشت مورد غضب یکی از خدایان (پوزئیدون) قرار میگیره و بازگشت براش دشوار میشه تا اینکه سرانجام با کمک آتنه یکی از الهه ها برمیگرده ...
نکته ای که بیش از هر چیز توجه من رو جلب کرد خدایان یونان بود؛ اینکه متعدد بودند، هر خدا یکی از پدیده های طبیعت بود، به انسان ها خشم می گرفتند و بسیاری نکات دیگه که درکش برای من سخت بود و تناقض های زیادی داشت حتی با اساطیر ایران پیش از اسلام!!

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (قلندر و قلعه)

قلندر و قلعه
این یه رمان ـه که میشه گفت واقعی-تخیلی ـه! نویسنده آغاز کتاب میگه که برای نوشتنش هم از متون فارسی و عربی استفاده کرده هم از تخیلاتش...
کتاب درباره ی زندگی «شیخ شهاب الدین یحیی سهروردی» معروف به «شیخ اشراق» هستش که پایه گذار مکتب «اشراق» در فلسفه ی ایرانی-اسلامی ـه. کتاب قلم ساده ای داره که به دل میشینه و خواننده وقت خوندنش گذر زمانو حس نمیکنه... توصیفات و تشبیهات به اندازه و جذاب هستن و خود داستان هم کشش و گیرایی خوبی داره.
البته مثل هر اثر دیگه ای نکات منفی هم داره که شاید مهمترینش اینه که نویسنده هر جا خواسته یه اتفاقی بیفته سریع یکی از شخصیتای داستان خواب می بینه! این تو چند بار اول خوبه ولی بعدش دیگه باعث میشه از جذابیت داستان کم بشه.. شاید بهتر بود بعضی جاها طرح دیگه میداشت!
ولی خب به طور کلی کتاب به یک بار خوندن می ارزه.

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (صدسال تنهایی)

صدسال تنهایی
شاهکار گابریل گارسیا مارکز، نویسنده ی کلمبیایی.
داستان زندگی خاندان «بوئندیا» ست از همون ابتدا که اورسولا و خوزه آرکادیو باهم ازدواج میکنن تا آخرین نفر این خاندان... داستانش بعضی جاها خیلی ترسناک میشه! (ترسناک نه به این معنا که هیولا و اژدها داشته باشه؛ یعنی از نظر اتفاقاتی که میفته برای یک آدم یا یک خانواده) بزرگنمایی ها و اغراق هایی که اغلب تو داستان دیده میشه مثلا چهار سال و خرده ای پیاپی باران باریدن هرکدوم نماد یه چیزه که خب بعضیاشو ساده میشه فهمید و بعضیاشو نمیشه؛ یعنی هرکسی نمیتونه...
کتاب نقاط مثبت زیادی داره؛ از جمله توصیفات بسیارقوی و جذاب، ارتباط خوب بین اتفاقات و صحنه ها، پرداخت بالای شخصیتی به طوری که هیچ حفره و سوالی رو درباره ی افراد داستان به جا نمیگذاره و ...
این کتاب، جزو کتاب هایی ـه که هر خواننده ی حرفه ای باید حداقل یک بار بخونه ـش!

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (شیطان و دوشیزه پریم)

شیطان و دوشیزه پریم
این کتاب، اونطور که نویسنده تو مقدمه ذکر کرده، سومین کتاب از سه گانه ی کوئیلو هست راجع به یک هفته از زندگی یک فرد و درگیری های اون با یک موضوع خاص! دو کتاب دیگه «ورونیکا تصمیم میگیرد بمیرد» و «کنار رودخانه پیدرا نشستم و گریه کردم» ـه .
این کتاب درباره ی زندگی دختری هست که تو یک دهکده ی کوچیک زندگی می کنه و تو هتل کار میکنه. یک روز یک مسافر خیلی پولدار وارد دهکده میشه و همین فرد باعث تحول زندگی این دختر میشه... موضوع کتاب این کوئیلو نبرد همیشگی نیکی و بدی هست که همه جای جهان وجود داره و نویسنده میخواد نشون بده که آیا ذات همه ی انسان نیک ـه یا نه، و یا اینکه همه بد هستن و ادای خوب بودن درمیارن!
کتاب درگیری های ذهنی خیلی خوبی رو برای خواننده ایجاد میکنه به طوری که حس زدن ادامه ی داستان تقریبا غیر ممکنه!
«شیطان و دوشیزه پریم» هم مثل سایر کتاب های پائولو کوئیلو قلم بسیار ساده ای داره جز در موارد ضروری، هیچ توصیف و توضیحی دیده نمیشه. به همین خاطره که موضوعات سنگین به راحتی تو نوشته هاش بیان میشن.

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (سمفونی مردگان)

سمفونی مردگان
این رمان جزو معدود رمان های ایرانی هست که خوندم و ازش خوشم اومده !
کتاب راجع به زندگی پسری به نام «آیدین» ـه که به همراه خانواده ـش تو اردبیل زندگی میکنن (فکر کنم تو سالهای جنگ جهانی اتفاق میفته!). آیدین یه آدم متفاوته و پدرش نمیتونه این متفاوت بودن رو بپذیره و همین باعث بروز مشکلاتی میشه...
رمان به روش « جریان سیال ذهن» بیان میشه؛ یعنی هر فصل کتاب از زبان یکی از شخصیت های کتابه و اون فرد دید خودش خودش رو نسبت به هر ماجرایی کحه اتفاق افتاده بیان میکنه... خوبی این سبک اینه که خواننده با افراد داستان بهتر آشنا میشه و میتونه اتفاقات رو از زوایای مختلف ببینه!

در کل به عنوان اولین رمان های ایرانی به سبک مدرن، کتاب خوبی به شمار میره.

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (انجمن شاعران مرده)

انجمن شاعران مرده
«انجمن شاعران مرده» داستان گروهی از بچه های یک دبیرستان تو آمریکاست که با راهنمایی های معلم ـشون یک گروه سری به همین نام تشکیل میدن و هر چند وقت دور هم جمع میشن و راجع به شعر صحبت میکنن... اعضای این انجمن طرفدار سبک رئالیسم در ادبیات غرب هستن و از ادبیات کلاسیک که ادبیات خشک و بی روح هست انتقاد میکنن.
در ادامه برای هر کدوم از پسرا اتفاقاتی میفته و این انجمن زندگی ـشون رو تغییر میده... معلم ادبیات اون ها آقای کیتینگ هم تاثیر زیادی روشون میذاره..
با الهام از این کتاب، فیلم سینمایی ای با همین اسم ساخته میشه که طرفدارای زیادی داره!

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (بریدا)

بریدا
کتاب درباره ی زندگی دختر جوونی به نام «بریدا» ـست که شیفته ی جادوگری شده و میخواد جادوگری یاد بگیره... این کتاب هم نثر ساده و روانی داره و مثل سایر آثار کوئیلو میخواد مفاهیم سنگین فلسفی (البته برای من!) رو در قالب متون ساده توضیح بده!
خود پائولو کوئیلو، سالهای زیادی از عمرش رو صرف یادگیری جادوگری و اسرار اون کرده و این کتاب در واقع به نوعی بیان تجربیات خود نویسنده هم هست.
یکی از مهمترین نکات، مفهوم «بخش دیگر» هر فرد هست.. کوئیلو معتقده انسان ها همه ی زندگی ـشون رو به دنبال بخش دیگه ی خودشون هستن و تا موقعی که پیداش نکنن آروم نمیشن!
به نظر من، همه ی آثار کوئیلو ارزش حداقل یکبار خوندن رو دارن.

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : ارنواز - 6455 (تشیع علوی و تشیع صفوی)

تشیع علوی و تشیع صفوی
این کتاب شامل چند تا سخنرانی های دکتر شریعتی تو حسینیه ارشاد ـه که بعدا توسط خودشون مکتوب و اصلاح شده. موضوع کتاب، بررسی تاریخ نهضت تشیع و چگونگی بدست آوردن حکومت توسط شیعیان صفوی و بعد از اون تغییرات تدریجی و عمدی این نهضت توسط افراد مختلف در طول قرون ـه !
کتاب سیر خوبی داره و مطالب رو کم کم به طور مناسبی بیان میکنه تا فهم ـش سخت نباشه.
بخش عمده ای از کتاب راجع به «نهضت تقریب مذاهب اسلامی» ـه؛ اینکه اگه یک فرد شیعه واقعا «شیعه ی علوی» باشه و یک فرد سنی هم واقعا «پیرو سنت پیامبر» باشه در واقع مذهب این فرد یکی ـه ! ایدئولوژی جالب و کاربردی ای هست که برای اتحاد شیعه و سنی خیلی مناسبه.
در کل کتاب دیدگاه جالبی رو بیان میکنه که ارزش فکر کردن درباره ش رو داره.

بالا