• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اجبار

اجبار، خوب یا بد؟

• خوب

رای‌ها: 17 20.5%
  • بد

رای‌ها: 66 79.5%

• رای‌دهندگان
    83
  • شروع کننده موضوع

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی
سلام

تا حالا شده جای این که اعتراض کنیم بیایم از بالاتر به قضایا نگاه کنیم؟
خیلی وقت ها شده ولی معمولا در مواردی که ذهن افراد زیادی تو جامعه رو مشغول کرده، این تفکر صورت نمی گیره و فقط ما سطحی به مسئله نگاه می کنیم و هم صدا میشیم با بقیه جامعه

از کلمه ی "اجبار" استفاده می کنم که راحت تر بشه فکر کرد به این موضوع و از گنگ بودن دربیاد

آیا "اجبار" خوبه یا بد؟چرا؟

-خواهش می کنم قبل انتخاب گزینه واقعا به این مسئله فکر کنید ...
-گزینه ی هیچ کدام یا هردو رو نذاشتم که از زیر فکر کردن در نرید! :D طبیعتا هیچ چیز مطلق خوب یا بد نیست.

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
پاسخ : اجبار

من خودم با اجبار تا حدی موافقم :D
منظورم در سطح کلی اجتماعه! اگه ایده آل نگاه کنی اجبار لازم نیست اما متاسفانه جامعه ایده آل نیست و بحثی هست تحت عنوان عوام و خواص که به نظرمن نمیشه منکرش شد!
ولی خب دیگه این که اجبار در چه حد باشه و چجوری اعمال شه که کسایی که روشون اون اجبار انجام میشه اعتراض نکنن.چون در هر صورت مردم عوام هستن که باید روشون اجبار اعمال شه و نمیشه انتظار داشت بیان بگن:اکی چون ما جزء عوامیم و اجبار لازمه پس اعتراض نکنیم :D

جام طلا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اهواز
شهر
اهواز
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

همه باید آزاد باشن حتی اگه فکر کنیم بعضی وقت ها اجبار خوبه ولی نه .اجبار نه.

jam

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
kordestan
شهر
sanandaj

من نوشتم بده اما مثلا بچه ای دارو نمیخوره ما به اجبار میریزیم تو حلقش! یا مشقشا نمی نویسه میزینم پی گردنش. مجبور میکنیم بنویسه یا قدیم به سربازی میگفتن اجباری!!
هیشکی دوست نداشت به دوست داشتن خیلی مربوطه یا اجباری طرف رو عروس میکردن بستگی به مورد استفادش داره

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

همیشه یه پله قبل از اجبار مرحله ای به نام ((قانع کردن عوام)) یا کلا ((قانع کردن)) وجود داره که بتونن با مسئله ای که قراره اجباری بشه کنار بیان (تا اجباری نشه!)

اجبار فک کنم در جایی بوجود میاد که از حل مسئله به روش های معمول ناتوان شدیم

با اجبار تا وقتی 30 درصد احتمال موفقیت با گزینه ی ((قانع کردن)) رو داریم مخالفم :-?

نمی دونم منظورمو واضح گفتم؟!

Nooshin_d

نوشین
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

باید تو گزینه ها " گاهی خوب گاهی بد" هم باشه .
چون اجبار مثلا واسه یه بچه ی زیر 7 سال مثل سم هست . اونو باید کاملا آزاد بذاری تا شخصیتش شکل بگیره و لی بعدش دیگه نباید مثل سابق آزاد باشه و اجبار هایی بالای سرش
لازمه.

mohamadreza16

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی(راهنمایی)
شهر
گنبد

به نظرم اجبار زیادم خبوب نیست L-:چون که فرد کرشو خودش انتخاب نکرده

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از Captain. Pisko :
همیشه یه پله قبل از اجبار مرحله ای به نام ((قانع کردن عوام)) یا کلا ((قانع کردن)) وجود داره که بتونن با مسئله ای که قراره اجباری بشه کنار بیان (تا اجباری نشه!)

اجبار فک کنم در جایی بوجود میاد که از حل مسئله به روش های معمول ناتوان شدیم

با اجبار تا وقتی 30 درصد احتمال موفقیت با گزینه ی ((قانع کردن)) رو داریم مخالفم :-?

نمی دونم منظورمو واضح گفتم؟!
عمومن عوام فهم لازم برای قانع شدن رو ندارن!
یعنی نمیشه همه چیز رو واسشون توضیح بدی.اما خب مسلمن قانع کردن لازمه ی راضی نگه داشتن مردمه :D
اما اصولن واسه ی قانع کردن نیاز نیز حقیقت گفته بشه!

fatameh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
مدال المپیاد
یکم واسه زیست
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
پزشکی یا دکترای ژنتیک

خوب معلومه که اجبار خوب نیست همه نیار به ازادی دارن!

خییییلی جاها با اجبار نمیشه کسی رو وادار کرد که چیزی رو قبول کنه یا انجام بده

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

فکنم بحث باید جهتش مشخص تر شه :D
اجبار از نظر تربیتی مورد نظره یا اجبار های اجتماعی!؟

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

مخالفم که اجبار بده در بعضی جاها خوبه گزینه ها ناقصه باید یکی دیگه هم باشه که در بعضی مواقع خوبه در خیلی مواردم نه مثلا اجبار به مدرسه خوبه اگه اجبار نباشه یه بچه۶ ساله سال اولو یا شوق بره سال دومو عمرا دوس نداره بره چون نمیدونه به نفعشه مثلا اینجا اجبار خوبه.

• لایک
امتیازات: Dizzy

الناز س

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
96

خوب معلومه که بده
مثلا توی درس خوندن اگه کسی رو مجبور کنیم حتما اون از درس زده میشه وتا دیپلم بیشتر نمی خونه
مثلا اگر کسی بخواد به اجبار نقاشی یاد بگیره صد در صد هر وقت یاد بوم و قلم میو فته خاطره ی بدی یادش میاد
حتی خدا هم توی دینش ما رو اجبار نکرده چه برسه به آدما لا اِکراهَ فِدّین

• شروع کننده موضوع

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی

به نقل از Dorna :
من خودم با اجبار تا حدی موافقم :D
منظورم در سطح کلی اجتماعه! اگه ایده آل نگاه کنی اجبار لازم نیست اما متاسفانه جامعه ایده آل نیست و بحثی هست تحت عنوان عوام و خواص که به نظرمن نمیشه منکرش شد!
ولی خب دیگه این که اجبار در چه حد باشه و چجوری اعمال شه که کسایی که روشون اون اجبار انجام میشه اعتراض نکنن.چون در هر صورت مردم عوام هستن که باید روشون اجبار اعمال شه و نمیشه انتظار داشت بیان بگن:اکی چون ما جزء عوامیم و اجبار لازمه پس اعتراض نکنیم :D
اون بحثی که تو میگی "فرهنگ سازی" یا "قانون"ه.کدام یک برای اصلاح جامعه هست؟ که بحث هر روز من و دوستم بود در راه رسیدن به خونه :D
می خوام این مسئله رو تو جامعه ی کوچک بررسی کنم چون ثابت شده بهم که مردم ما در مسائل ابتدایی تفکر مشکل دارند و معمولا کسی به مسائل روزمره فکر نمی کنه و این درحالیه که همین مسائل ساده پایه و اساس فکر ما هستند.
منظورم خود توئه مثلا.اجبار واسه خودت رو لازم می دونی؟
مثلا سربازی یک اجباره،اما واقعا بده؟خوندن تاریخ یک اجباره اما واقعا بده؟ و ...

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به خدا هر اجباری بد نیس...
به قول تارا سربازی یا خوندن یه سری درسا....
واقعا اجبار خیلی جاها عالی تر از عالیه و بهتره تصمیم شخصی یجورایی وتو بشه..

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از تـــــــــــــــارا :
اون بحثی که تو میگی "فرهنگ سازی" یا "قانون"ه.کدام یک برای اصلاح جامعه هست؟ که بحث هر روز من و دوستم بود در راه رسیدن به خونه :D
می خوام این مسئله رو تو جامعه ی کوچک بررسی کنم چون ثابت شده بهم که مردم ما در مسائل ابتدایی تفکر مشکل دارند و معمولا کسی به مسائل روزمره فکر نمی کنه و این درحالیه که همین مسائل ساده پایه و اساس فکر ما هستند.
منظورم خود توئه مثلا.اجبار واسه خودت رو لازم می دونی؟
مثلا سربازی یک اجباره،اما واقعا بده؟خوندن تاریخ یک اجباره اما واقعا بده؟ و ...
اگه ما بخوایم بگیم هر جور قانون و ضابطه ای رو اجبار بذاریم اسمش رو آره من یک سری قوانین رو که خودم فکر میکنم بهشون نیاز هست برای خودم و بقیه لازم میدونم.اما خب طبیعتن خودم این قوانین رو رعایت میکنم و مشکلی ندارم!
اما خارج از چیز هایی که خودم به نیازش پی نبردم نه حقیقتش تو این موارد اجبار رو لازم نمیدونم.
در کل میشه گفت کارایی که خودم به نیازش پی بردم رو انجام میدم و بلعکسش رو اجبارش رو برا خودم لازم نمیدونم :D

اما مسئله این نیست!مسئله اینه که تو هر جمعی یک سری قانون هست که عمرن توسط همه ی اون جمع پذیرفته بشه همش!بالاخره هر کس با یکیش مشکل داره!
اینجا با توجه به سیستم حاکم اجبار برای یه سری اعمال میشه.مثلن اگه دموکراسی باشه اجبار به اقلیت لازمه!حالا هر چند اون اقلیت اون کار رو نیاز ندونن

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

با اجبار موافقم. به نطر من بعضی وقت ها تا اجبار صورت نگیره کار مفید هم انجام نمیشه. یعنی تا وقتی که شخص ضرورت رو احساس نکنه کار نمیکنه. درسته که بگیم " کار دیقه نودی" هم از اجبار سرچشمه میگیره؟

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

این اجبار های بی موضوع بابام دیگه داره کفرمو بالا میباره،
مث این که تا درستو نخونی نمی تونی پای کامپیوتر بری.
بیشتر از ساعت 1 شب نمیتونی بیدار بمونی.
تکالیف کلاس زبانو نباید توی ماشین بنویسی.
و ...

دیگه دارم از این جور اجبارا دیوونه می شم.
( البته من نمی گم این کارا خوبه ولی ، خوب من بهش عادت کردم. (; )

میلاد14

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
ساوه

با توجه ب طرف مقابل گاهی اوقات اجبار میتونه خیییییییییییلی خوب عمل کنه و گاهی خیییییییییییییلی بد.
اجبار اگه سنجیده نباشه میتونی پیامدش مثل این جوون هایی باشه که زمان بچگی به اجبار پدرشون میرفتن مسجد.

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران

به نظر من بچه ها تا حدود 5 سالگی اجبار واسشون لازمه؛ چون اگه اونموقع بچه چیزی رو یاد بگیره دیگه هیچ وقت فراموش نمیکنه؛ تازه یه نکته مثبت هم داره اینه که بچه ها کینه به دل نمیگیرن و زود میشه از دلشون درآورد
ولی اگه یه ادم مثلا برسه به 20 سالگی؛ حالا کمتر یا بیشتر؛ اجبار واقعا یه توهینه، چون دیگه سال ها از زندگی تجربه به دست آورده و دیگه وقتشه که خودش انتخاب کنه
حتی اگه میدونید این اجبار به نفع طرف مقابله ؛ باید قانعش کنی، اگه قانع نشه هیچ وقت اهمیتی به شما نمیده که بهش لطف کردیدو کمکش کردید؛ کسی که قانع نمیشه مطمئنن این قضیه روهم درک نمیکنه که اجبار به نفعش بوده
ولی همین اجبار یه سری استثنا هم داره
مثلا گاهی اجبار برای همه است برای رعایت کردن قانون
خوب این دیگه مشکلی نداره
البته اینا نظر منن

بالا