• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جایگاه ادبیات ایران در جهان

• شروع کننده موضوع N.M
  • تاریخ شروع

Elcid Parsa

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : جایگاه ادبیات ایران در جهان

به نقل از نرگس² :
دليلش چيه ؟ اينكه حقوق نويسنده اينجا رعايت نميشه و نويسندگي كم درآمده و شغل نيست آيا ؟ :-?
آره دیگه! ما تا شغل نویسندگی نداشته باشیم نمیتونیم توقع تولید آثار ادبی فاخر داشته باشیم. هنرمندان قدیمی ایران -مثل فردوسی و غیره- تحت حمایت شاه و غیره بوده ند. الان هنرمندان نه تحت حمایت اشخاص اول مملکتند و نه در زمینه ادبیات مانند کشورهایی از قبیل فرانسه از آنها حمایت مردمی میشود.

Ali Monsefi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
وات؟
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال نقره‌ی المپیاد ریاضی کشوری ۹۲

به نقل از سنگین دل :
مطرح هستش ملت!
منتها ادبیات ایران داریم تا ادبیات ایران...
چرا جناب گوته بعد از خوندن غزلیات سعدی حبس میکردند خودشون رو؟
یا مولوی عزیز که حالا باید از اینور و اونور جشن سالمرگش رو در ترکیه ببینیم..
و صادق هدایت و گلشیری و براهنی و امثالهم که بهشون مجال بودن داده نشد، درحال حاضر هم در ایران توسط قشر روشنفکران به همون گوهرهای ادبیات معاصرمون مجال جلوه گری داده نمیشه.
و این جناب امیرخانی و پیرزاد و مرادی کرمانی و م.مودب پور و امثالهم هم که به درد ایران و ایرانی جماعت کتابنخون میخورن...
این حرف درسته که نویسندگان جای کار کمتری نسبت به کرگردان های ایرانی و امثالهم دارند.
کل حرفتون درست.
فقط یک استثنا وجود داره (با اغماز از آقای براهنی) و اون هم هوشنگ مرادی کرمانیست. آثار ایشون برای کودکانه و هیچ گاه هم سعی نکردن در ادبیات بزرگسال جایی باز کنن. فکر نمی کنم شما معتقد باشید که ایشون آسیبی به ادبیات کودک زده با کتاب هاش. اتفاقاً به عنوان ادبیات کودکان، آثار ایشون در بیرون از ایران هم مورد توجه قرار گرفته.

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

به نقل از M. Honari :
کل حرفتون درست.
فقط یک استثنا وجود داره (با اغماز از آقای براهنی) و اون هم هوشنگ مرادی کرمانیست. آثار ایشون برای کودکانه و هیچ گاه هم سعی نکردن در ادبیات بزرگسال جایی باز کنن. فکر نمی کنم شما معتقد باشید که ایشون آسیبی به ادبیات کودک زده با کتاب هاش. اتفاقاً به عنوان ادبیات کودکان، آثار ایشون در بیرون از ایران هم مورد توجه قرار گرفته.
مَمّد!شما بیجا میکنی که اغماز کنی آقای براهنی رو....
فکر کنم منظورت اغماض بوده چون جراتش رو نداری که اغماز کنی...

سنگین دل

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

به نقل از M. Honari :
کل حرفتون درست.
درسته.
بنده جناب مرادی کرمانی رو برای افرادی نام بردم که به تازگی(در 16سالگی) کتاب لبخند انار(به اصطلاحشون کتاب شاخ)، سر کلاس دینی دستشون میگیرند.

Ali Monsefi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
وات؟
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال نقره‌ی المپیاد ریاضی کشوری ۹۲

بی سوادی بنده رو بر من ببخشایید. :-[ X_X البته اغماض هم کمی بار منفی داره. چون جدا از معنی ای که برای فارسی زبانان تداعی می کنه، معنی خوار شمردن و این ها هم می ده.
فرمایشتون متین.

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

چرا ادبيات ايران جهاني نمي‌شود؟ / حسين سناپور
نظرتون چيه؟ :-?
من باهاش تو اين مورد موافقم كه ما بيشتر داستان كوتاه خوب داريم، و نه رمان خوب. و معمولاً رمان‌نويساي خوب توي دنيا معروف مي‌شن. درباره‌ي چيزي كه توي پست اوّل گفتم، يعني مقايسه‌ي ادبيات و سينماـَم چيز خوبي گفته. :-?

sahel.skualer

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
R@!-!N@MaY! f@rzan3gan
شهر
t3!-!r@N
رشته دانشگاه
اگه خدا بخواد تبهکار!

خوب چی بگم؟ دلایل زیادی وجود دارن که ادبیات ایران در صدر قرار نگیره ولی مهم ترینش اینه که نویسندگی رو به صورت یه شغل حرفه ای قبول ندارن! به نویسنده ها به عنوان یه جور افتخار و سرمایه ملی اهمیت داده نمیشه! در ضمن نرگس عزیز تو ایران خیلی بیشتر فیلم دیده میشه تا اینکه داستان خونده بشه! بنابراین اون شکستی که یه نویسنده می تونه بخوره فکر نکنم یه کارگردانم بتونه و واسه همینه کلا رو فیلما اهمیت بیشتری داده میشه و مردم بیشتر به سمتش هجوم می برن تا نویسندگی!
در ضمن من معدود کتابهای ایرانیو دیدم که توی سبک عاشقانه نباشه :-? خوب من نمی گم سبک عاشقانه بده(هر چند به شخصه گروه خونیم نمیسازه باش:D) یا اینکه همه کتاب های ایرانی عاشقانه ان! ولی قسمت اعظمی از کتاب های عامه پسند تو این سبک قرار دارن که مایه تاسفه :| حتی یه موقع هایی میری از یه نویسنده ای میپرسی اصن نمی دونه سورئال چیه! که این ینی ایران مزخرف طرین سیستم آموزشیو تو کل دنیا داره که یه بچه فوق لیسانس نباید حتی اسم یکی از معروف ترین سبک ها رو نشنیده باشه! و از اونجایی که هیچ تنوعی تو کتابای ایرانی وجود نداره بنده به شخصه ترجیح میدم سبک مورد علاقه مو با یه کتاب خارجی دنبال کنم تا اینکه بخوام خزعبلات جناب مودب پورو به سختی تحمل کنم و بعد بیام بگم من کتاب ایرانی خوندم! و با این اوضاع که ما حتی خودمونم کتابای خارجیو ترجیح میدیم نباید انتظار داشته باشیم که ادبیات ایران در صدر قرار بگیره :D
گرچه این فقط نظر بنده حقیر بود!
با تشکر
ساحل

poone

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
دانشگاه علامه طباطبائی
شهر
تهران

سلام...من دارم یه کار تحقیقی راجع به جایگاه ادبیات و شعر ایران در جهان انجام میدم اما هرچی دنبال منبع و اینا می گردم چیز خاصی نیست...کسی می تونه در این باره بهم کمک کنه؟البته صحبت هاتونو خوندم...کلی مفید بود

tizechamoosh

Hasty Khoshg Daman
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
اینستاگرام
ادبیات پارسی داره به فنا میره !
ینگاه به حرف زدنمون بکن !
ینگاه به نوشتنمون بکن !
کسایی که انـــقد مطالعشون کمه
میتونن کتاب بنویسن ؟
میتونن شاعر یا نویسنده باشن؟

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
کتاب‌های ایرانی که ترجمه شدند:

بوف کور_صادق هدایت
:
فرانسوی/ انگلیسی/ اسپانیایی/ مکزیکی/ آلمانی/ ترکی/ لهستانی/ رومانیایی/ اُردو / هندی/ ارمنی/ ژاپن/ اندونزیایی/ ایتالیایی

زوال کلنل_محمود دولت آبادی:
به هفت زبان زنده دنیا ترجمه شده و مورد استقبال مخاطبان در سراسر جهان قرار گرفته است و چند جایزه مهم بین المللی هم گرفته!
ولی تو ایران نیست چون وزارت ارشاد نمیذاره :))

از بانو زویا پیرزاد:

°چراغ ها را من خاموش می کنم.

انگلیسی/ فرانسوی/ آلمانی/ ترکی

°یک روز مانده به عید پاک
انگلیسی/ فرانسوی

°عادت میکنیم
انگلیسی/فرانسوی/ اسپانیایی

شازده احتجاب_هوشنگ گلشیری:
انگلیسی/ فرانسوی/ آلمانی/ ترکی/عربی

پرنده من_بانو فریبا وفی:
انگلیسی/ ایتالیایی/ آلمانی

سووشون_بانو سیمین دانشور:
انگلیسی/فرانسوی

احتمالا گم شده‌ام_ حافظ خیاوی:
انگلیسی/ فرانسوی/ ایتالیایی/ آلمانی

Ashi

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه جعفری
شهر
مرند
سال فارغ التحصیلی
1398
خب دلایل زیادی مس تونه داشته باشه . اولا باید این مورد رو مد نظر داشته باشیم ادبیات فارسی از لحاظ شعر و اشعار تعلیمی و عرفانی در بین صاحب نظران بسیار مورد توجه است . نمونه آن مثل کسب رتبه اول پر فروش ترین کتاب در سال ۲۰۱۷ در آمریکا توسط مثنوی معنوی بوده است . درباره این که چرا ادبیات کنونی ما این قدر ضعیف اند یک دلسل آن می تواند عدم توجه خود ایرانی ها به نویسندگان خود میباشد . دوم اینکه بیشتر کتاب ها ترجمه نمی شود و برای همین ادبیات معاصر ایران -که به اندازه ادبیات کهن قویست - نتشناخته باقی مانده است.
باتشکر

بالا