• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تماشای گروهی | فیلم سوم : جدایی نادر از سیمین

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

alemzadeh

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد - تبریز
دانشگاه
دانشگاه هنر تبریز
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی
با سلام ؛

خوب بالاخره بعد از مدت ها دوری از میادین :D دوباره در خدمتتون هستیم با تماشای گروهی سمپادیا ٬ فیلمی که انتخاب شد برای این سری به انتخاب بچه ها فیلم جدایی نادر از سیمین بود . خوب حتما همه تون درباره این فیلم این ور و اون ور شنیدین ٬ درباره ی جایزه هایی که کسب کرده . آخرین جایزه ای هم که کسب کرده بهترین فیلم خارجی در گلدن گلاب هست. توی IMDB هم نمره ی خوب ۸.۶ از ۱۰ رو گرفته و جز TOP 250 تاس.

Sepration_More_Smaller.png

خوب دیگه خیلی حرف نمیزنم ٬ تا ششم بهمن فرصت هست فیلم رو تهیه کنید (لطفا نسخه اصلی رو تهیه کنید) و ببینید . تاپیک تا اون موقع قفل میمونه بعدش هم باز میشه و در خدمتتون هستیم با نقد فیلم .

با تشکر .

لینک IMDB

• شروع کننده موضوع

alemzadeh

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد - تبریز
دانشگاه
دانشگاه هنر تبریز
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی
پاسخ : تماشای گروهی | جدایی نادر از سیمین

تاپیک باز میشه ٬ لطفا بیاین نقد کنین نه این که جوایزی که برده رو تبریک بگین. ممنون .

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

همم...بازی بازیگرهاش خیلی خوب بود. مثلاً اون تیکه که پیش بازپرس رفته بودن و شهاب حسینی عصبانی بود و ... ، واقعاً عــالی بود! اون جور جاها از این اتفاق ها زیاد می افته :D
فیلم برداریش جالب بود، یه جوری بود که بیشتر وارد ماجرا می شدیم انگار...
بازی ِ سارینا فرهادی هم خیلی خوب بود به نسبت سن و سالش!
کلاً به جزئیات حرف ها و زندگی خوب دقت کرده بود و این بود که خیلی ارزشمندترش کرده بود. مسائلی که واسه اکثرمون پیش میاد، ولی بدون دقت از کنارشون رد می شیم، وقتی که تو یه فیلم میان -که اکثر فیلم ها این حالت رو ندارن- جالبش می کنه.

ولی همیشه یه مشکلی که داشتم، این بوده که گلدن گلاب و اسکار و کلاً منتقدان خارجی، به فیلم های که مشکلات جهان سوم رو خیلی زیاد و پررنگ نشون میده، بیشتر بها میدن! مثلاً همون زاغه نشین ِ میلیونر و ... حالا هم جدایی نادر از سیمین.
نه که این مشکلات نباشه، نه، ولی این زندگی ِ یک خانواده ی تیپیک نیست که این همه مشکلات سرشون اومده! این جور خونواده ها هستن، ولی بهشون بهای بیشتری هم داده میشه. کمتر پیش اومده فیلمی تو جهان سوم ساخته بشه و از لحاظ ارزش هنری مطرح بشه (حالا من خیلی وارد نیستم تو این مسائل و نمی تونم نظر چندان درستی بدم)
به قول یه استادی، ما وقتی مهمون میاد خونه مون، به جای این که ببریمش پذیرایی و جاهای قشنگ خونه مون رو نشون بدیم، یه راست می بریم توالت رو نشون میدیم!! اونا هم خیلی استقبال می کنین از این حرکت :د
//البته باز هم تاکید کنم، در عالی بودن ِ فیلم و فیلم نامه و کارگردانی شکی نیست! اینو به صورت کلی گفتم که ممکنه یکی از علل توجه ها هم همین باشه...

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

خب من ترجیح میدم از تیتراژ ِ نخستین فیلم شروع کنم .دستگاه کپی که داشت شناسنامه های پرسوناژ های داستان رو کپی می کرد . فضا هم تاریک بود و تنها نوری که میومد نور دستگاه کپی بود . همچنین آهنگی هم نداشت و صدای ِ سرو صدای دادسرا میومد .شاید یه جورایی واقع گرایانه بودن فیلم رو نشون میده . نظرتون راجع بش چیه ؟

خب من خیلی نقد فیلم بلد نیستم ،اما یک چیزی ، عناصر به کار رفته توی این فیلم - اختلافات زناشویی ، مذهب ، اختلاف طبقاتی ، فقر - هر کدوم یک جوری توی جامعه ایران هستن و خیلی خوب توی فیلم بشون پرداخته شده. حتی چهره ای که آموزش پرورش همنشون میده به نظر من واقعی هست. این که معلم مدرسه هم خودش نمی دونه چه کاری توی ِ دادگاه درسته و نسل بعدی کشور دست ِ همچین کسایی هست .

کلا نمیدونم چی بگم ، ویرایش میشه احتمالا !

+ بچه ها یک نکته‌ای که به نظر من لازم ِ برای این که اگر خدا بخواد یک نقد خوب داشته باشیم ، این ِ که بتونیم واقع بینانه نگاه کنیم . کافی ِ قبول کنیم جدای ِ از غرور و افتخاری که نسبت به این فیلم داریم با توجه یه موفقیت های جهانی اون ، این فیلم هم یک فیلم ِ . نقاط مثبت داره و نقاط منفی . یعنی واقعا نقد کنیم ، نه صرفا تخلیه‌ی شادی و غروری که نسبت بهش داریم .

minasamiei

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين يك
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نظر من به جای نقد از این فیلم که توی این تاپیک این همه ازش گفتیم و همه جا هست بیایم از جنبه های دیگه بررسی کنیم !

کاندید شدن برای بهترین فیلم نامه ی اسکار حقش بوده آیا ؟ چرا آره/چرا نه ؟
یا حتی به حق بود که فیلم در تاریکی مال لهستان رو توی کاندید های بهترین فیلم خارجی نداشته باشیم ؟!
مثلا تا چه حد موافقید که این فیلم ایران رو با سیاه نمایی نشون داده و چهره ی ایران رو اونطور که هست به نمایش نکشیده ؟(حرف یکی از گنده های مملکت در جواب یکی از خبرنگاران)
یا این که آیا موافقید که حضور و برنده شدن در این همه جشنواره ی بزرگ یکی پس از دیگری ، جنبه ی سیاسی داره ؟(چیزی که الان بحثش خیلی هست) یعنی در اینکه این فیلم فیلم بزرگیه شکی نیست . اما در این حد ... شما با این که این انتخاب ها کمی تمِ سیاسی داره موافقید ؟

من وقتی رفتم سینما و برای اولین بار این فیلم رو دیدم اولاش به پیشرفت فرهادی احسنت گفتم ! و وقتی بلند شدیم از سینما اومدیم بیرون رو به مامانم گفتم : مامان این رو تو صحنه های بزرگ جهانی موفقیتشو میبینیم !
با در نظر گرفتن محدودیت هایی که در ایران هست البته، این فیلم یکی از بهترین ملودرام هایی بود که من دیدم ! ( بی اغراق)
یک درام نفس گیر اجتماعی اخلاقی !
به شخصه از این سبک فرهادی که توی همه ی کارهاش از اون استفاده میکنه خوشَم میاد ! لحظه به لحظه به جزئیات بیشتری می پردازه !
فیلم نامه بی شک شاهکار بود ! هر لحظه منتظر یک ضربه ی جدید بودی که فیلم بهت بزنه !
در جواب یکی از سوالات بالای خودم باید بگم من این فیلم رو نه تنها سیاه نمایی نمیبینم بلکه نقدی مبتدی و سطحی از شخصی میبینم که هیچ استعداده در سینما نداره !
فیلم ، فیلمِ درام هست و این رو می طلبه ! این فیلم گوشه ای از معضلات جامعه ی انسانی امروز رو به تصویر میکشه نه صرفا تصویری از ایران یا جامعه ای اسلامی ! این ظاهر قضیه هست ...
با بحث سیاسی شدن این فیلم به شدت مخالفَم ! ارزش جوایزی که برده رو زیر سوال نبرید ! این فیلم نه تنها مهاجرت رو تبلیغ نمیکرد بلکه به نوعی آخر فیلم تصمیم سیمین مبنی بر مهاجرت رو محکوم کرد .

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر- نرم افزار
اینستاگرام

من اول دیالوگ ها و سکانس هایی را که دوست داشتمو میگم.
1- سکانس اول تو دادگاه : اونجایی که نادر میگه من که میدنم اون بابامه!
خوب این حرفه خودش خیلی چیزا زا میرسونه جامعه ای که دیگه به والدین و پدر و مادر های پیر اهمیت داده میشه و خانه ی سالمندان و .....
2- اونجایی که سیمین داره وسایلشو جمع میکنه داره میره میگه من این شجریان را بردم . یه اشاره ای داره به اینکه شجریان از کشور خارج شده و ...
3- سکانسی که سمیه به مامانش میگه به بابا نمیگم واقعا زیباست . :)
4 - توی دادگاه ام دیالوگ شهاب حسینی : "برو از خدا بترس " خیلی خوب بود.
5- سکانسی توی مدرسه حجت میگه : چرا فک میکنید ما از زصبح تا شب ......... "
6- داشت یادم میرفتا ! سکانسی که نادر مترادف میپرسه :
نهضت = جنبش گارانتی = ضمانت و ......
_________________________________________________________________________________________
اما فیلم :
فیلمیه دغدغه و مشکلات خیلی از مردمو میگه. توش هم مذهب هست هم ملی گرایی.
از خود فرهادی پرسیده بودن فیلم شما مذهبی هست یا نه ؟ تو جواب گفته بود ترجیح میدهم فیلمم انسانی باشه واقعا همین هم هست.
در کل از موضوع خوشم اومد در باره ی بقیه بخشا ام نمیدونم که نظر بدم ولی آقا این تیتراژ پایانی خیلی خیلی عالیه :)
اصلا با موضوعش خیلی میخونه و تاثیر سکانس آخرو که خودت باید تصمیم بگیری ( من از این سبک خوشم اومد ) خیلی زیاد میکنه.

minasamiei

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين يك
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از SaϔnA.M :
خب من ترجیح میدم از تیتراژ ِ نخستین فیلم شروع کنم .دستگاه کپی که داشت شناسنامه های پرسوناژ های داستان رو کپی می کرد . فضا هم تاریک بود و تنها نوری که میومد نور دستگاه کپی بود . همچنین آهنگی هم نداشت و صدای ِ سرو صدای دادسرا میومد .شاید یه جورایی واقع گرایانه بودن فیلم رو نشون میده . نظرتون راجع بش چیه ؟
جزو سبک فرهادیـ ـه ! توی درباره ی الی هم ما موسیقی نمیدیدیم در تیتراژ .
یکی دیگه از ویژگی های سبک فرهادی اینه که شخصیت منفی توی هیچکدوم از فیلم ها نمیبینیم و هیچکس مقصر نیست ! درباره ی الی درباره ی قضاوت بود،این درباره ی حقیقت
چقدر پیشرفت دیدین از درباره ی الی تا جدایی ؟ و چه چیزی این فیلم رو بالاتر از درباره ی الی قرار میده ؟

به نظرتون محور اصلی فیلم چیه ؟

+

-تو که گفتی جدی نبود !
-جدی شد !

فوق العاده بود این دیالوگ

+
55 عدد لایک = انتظار نظر 55نفر رو داشتن ...
همین مَنی که با این فیلم توی تماشای گروهی مخالف بودَم دارم نظر میدم :-|
البته میدونم دیر وقته فردا میان همه !

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

من زیاد اهل فیلم و سینما نیستم ٬ نقد فیلم هم بلد نیستم ٬ ولی فیلم هایی که خیلی ازشون تعریف میشنوم رو برای ساکت کردن حس کنجکاویم تماشا میکنم. :د
این فیلم رو ۱ ماه و نیم پیش و کلا قبل از جریانات گلدن گلاب دیدم.
فوق العاده نبود٬ عالی نبود٬ با توجه به چیز هایی که راجع بهش میگفتن. اون قدر راجع بهش شنیده بودم که وقتی فیلم رو دیدم٬ خیلی نا امیدم کرد. خیلی پایین تر از چیزی بود که تعریفش رو میکردن٬ انتظار یه چیز خیلی بهتر داشتم ٬ ولی در کل ٬ خوب بود. خیلی شنیده بودم و خونده بودم که از مشکلات زنان توی جامعه میگه و به زن اهمیت میده و فلان و فلان ٬ ولی نقش سیمین خیلـــی کمتر از نادر بود ٬ توی همه جاها نادر به ترمه میگفت " اگه به نظرت من این جوریم برو فلان کارو بکن..." " اگه به نظرت این طوریه... " و هی این بچه ی بیچاره رو توی دوراهی میذاشت ٬ و با توجه به راهی که ترمه توی دو راهی ها انتخاب میکرد٬ فیلم خیلی از پدر طرفداری کرده بود و تقریبا همه جا حق و منطق رو به نادر میداد . در حالی که همه رو جو گرفته بود میگفتن مشکلات زن و چمیدونم از این جور چیز ها.
البته از خیلی چیزهاش خوشم اومد٬ تضادی که بین زندگی سمیه و ترمه بود ٬ سمیه خانواده خوب داشت و حسرت تجمل (تجمل زندگی سمیه نسبت به ترمه رو میگم!) ِ زندگی ِ ترمه رو داشت ٬ مشکلات خانواده ش همه مالی و مربوط به پول و بدهی بود٬ نه مشکلات عاطفی٬ و ترمه که اصلا این چیز ها براش مهم نبود٬ مشکلی از نظر مالی نداشت٬ و فقط به داشتن " یه خانواده " فکر میکرد. کمبود های این دو تا. واقعیت های خیلی تلخی٬ مثل سمیه که هر روز همراه مادرش کشون کشون تا اون سر شهر میره ٬ عصر هم کشون کشون بر میگرده ٬ زندگی حجت و راضیه و سختی هایی که باید برای بدهی هاشون تحمل کنن ٬ تضاد بین طبقه های اجتماعی مختلف ٬ دروغ پشت دروغ هایی که کل مشکلات فیلم از همین دروغ ها شروع میشه ٬ بدبینی ٬ شک ٬ و خیلی چیزای دیگه.
بازی هاشون که خدایی خوب بود٬ راضیه و حجت ٬ واقعا راضیه و حجت بودن ٬ نه دو تا هنرپیشه که دارن سعی میکنن جای راضیه و حجت حرف بزنن. سیمین و ترمه و نادر و سمیه و آقا جون و بقیه هم همین طور.
همین دیگه.

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

من که فیلمو دیدم به نظرم اصغر فرهادی سعی کرده تو فیلم تمام مشکلات یه خانواده رو تو ایران نشون بده.
و بازیگرانش هم خیلی خوب بودن. فیلمنامه اش هم معرکس /m\

happymoon

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
دانشگاه
هنر اسلامی تبریز

یک نکته ای که نظر منو به خودش جلب کرد این بود که اسم نادر هیچ کجای فیلم برده نشد.و صرفا از روی اسم خود فیلم فهمیدیم این نقش اسمش نادر(البته تا جایی که من متوجه شدم :-")
این فیلم گوشه کوچکی از جامعه مارو نشون داد.و مسئله ای رو بیان کرد که برای هیچکس ناآشنا نیست و همین باعث میشه همزاد پنداری شدیدی در بیننده ایجاد بشه.
دیالوگ هاش واقعا هنرمندانه نوشته شده.گاهی نوشتن از دردی که لمسش میکنیم خیلی سخت تر از نوشتن درباره موضوعیه که هیچ درکی ازش نداریم. و من به ازای تک تک دیالوگ ها به فکر میرفتم که نویسنده اش چه جدالی با کلمات داشته.
موضوعی که برای من جالب بود,تلاش نادر برای اثبات بی گناهیش و جنگیدنش تا آخرین لحظه بود.شاید خیلی از ماها اگر در موقعیت اون قرار میگرفتیم حاضر میشدیم بهایی که مشخص شده بود رو بپردازیم و در ازاش از اون مشکل فرار کنیم.
گرچه تمام شخصیت ها نکته ای داشتند برای توجه کردن امایکی از محوری ترین شخصیت ها برای من شخصیت سمیه بود.دختر بچه ای که شاید هیچ درکی از زندگی نداشته باشه اما ظالمانه در یکایک مشکلات پدر و مادرش جای میگیره.صداقت و پاکی کودکانه اش واقعا دوست داشتنی بود و به اوجش می برد.اما آینده اش مبهم و مخوف به نظر میرسه.
گوش دادن به آهنگ های شجریان,دیش ماهواره ای که توی بالکن بود و سیگار کشیدن سیمین گرچه کوتاه و گذرا بیان میشه اما صریحا حقیقت هایی رو نشون میده که اگر نقطه عطف فیلم نباشه,جزو بهترین ویژگی هاشه.
بهترین سکانس رو آخرین میدونم.جایی که جدایی نادر از سیمین معنی واقعی خودش رو نشون میده.و تصمیم ترمه و یا در واقع,تصمیم ما...

mona*

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
پایتخت تاریخ و تمدن!(Hamedan DC!:D)
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

خب منم بگم :D 8->
واقعا فیلم توپی بود 8->بازیگراش همه خوب بودن به غیر از اون خواهرشوهره زنه :-"یه ذره غیر جدی بود به نظرم بازیش :-?
سارینا فرهادی هم خیلی خوب بازی کرد!فقط اون فرق سرش خیلی رو نرو من بود ;))
فیلم یه طوری بود که آدم باورش میکرد چون طبیعی بود!و فک میکنم یکی از نقاط مثبت فیلم این بود که آخرش به عهده ی بیننده گذاشته شد!
همه چی هم به خوبی و خوشی نبود!
در مورد مسئله ی سیاسی هم دیدگاه خاصی رو تبلیغ نمیکرد به نظرم!هر دو دیدگاه(مهاجرت یا موندن)توی فیلم بود و بر عهده ی بیننده بود که با چه دیدی نگا کنه!
همه چیز واقعی بود!
چیز منفی ای به نظرم نرسید بگم :-?احنمالا ویرایش میشه

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

توی همه جاها نادر به ترمه میگفت " اگه به نظرت من این جوریم برو فلان کارو بکن..." " اگه به نظرت این طوریه... " و هی این بچه ی بیچاره رو توی دوراهی میذاشت ٬ و با توجه به راهی که ترمه توی دو راهی ها انتخاب میکرد٬ فیلم خیلی از پدر طرفداری کرده بود و تقریبا همه جا حق و منطق رو به نادر میداد .

خب اولا هم این حرف ستاره رو تایید میکنم که فکر می کردم چیز خیلی فوق العاده ای باشه ! اما پایین تر از چیزی بود که فکر می کردم . اما راجع به نقل قول ، این انتخاب مخاطبه که تصمیم بگیره نادر حق باشه یا نه . این برداشت ِ توئه که نادر رو حق در نظر گرفتی اتفافا من برداشتم این بود که فیلم نامه میخواد بی منطقی های جامعه رو نشون بده . نشون بده کسی که توی ِ دادسرا دروغ میگه ، توی رفتا با همسرش بی منطقه ، چه قد حق به جانبانه به بچه‌ش درس ِ منطق و خوبی میده . یکی از همین منطق نمایی هاش هم همین بود که به بچه حق انتخاب دارم میدم مثلا !

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

من این فیلمو 4بار دیدم و به این نتایج رسیدم:
به تیتراژششم اتفاقا خیلی دقت کردم!تیتراژ خوبی بود!چون موضوع کلی فیلمو توش گنجونده بود اینکه فیلم اولش از طلاق شروع می شه(فیلم البته درمورد طلاق نیست!)
و اینکه خیلی خوب تونسته بود شخصیت های فیلمشو اون اول نشون بده!

بازی بازیگرا واقعا خوب بود (حتا اون پیرمرده 8->)

موضوع کلی فیلم این بود که دو قشر مختلف از جامعه رو یکی متوسط و یکی پایین رو با هم مقایسه کرده بود!
به نظرم این مقایسه ی خوبی بود چو مثه خیلی از فیلمای کلیشه ای فقط نیومده بود قشر پایین و فوق العاده بالا رو مقایسه کنه!

داستان این فیلم تمام واقعیات یه گوشه ای از جامعه رو نشون داده بود!و فیلمی بود که حقیقتو می گفت!
خیلیا اومدن گفتن که واقعی بودن این فیلم به ضرر ایرانه!ولی خوب فیلمی ارزش داره که واقعی باشه!نباشه می ره تو ژانر تخیلی! :-"

اگه بخوایم دونه دونه شخصیتارو بررسی کنیم من این نتیجه رو گرفتم که:
نادر یه شخصیت قُد و مغروری بود که خیلی ازین ویژگیش ضرر دید و اینکه خیلی ادعا می کرد به تربیت بچش اهمیت می ده ولی رفتاراش تناقض داشت با ادعاش!
چون با رفتاراش مثلا دروغ گفتن به بچه ش نشون داد که می تونه دروغ بگه!
(البته من با دروغ گفتنش برای دفاع از خودش مشکلی ندارم!چون اون موقه می شد یه قهرمان افسانه ای! :rolleyes:)

سیمینم یه شخصیتی داشت که از همه چی فرار می کرد و ترسو بود از شرایط ایران داشت به خارج پناه می برد!
حتا توی اوج مشکلات خانواده ام رفته بود خونه ی پدر مادرش و اقدام زیادی برای حل مشکلشون نکرد!
دست آخرم می خواست که فقط پول رو بده که قضیه تموم شه!

زن حجتم(اسمشو یادم نیس :-") شخصیتش کاملا طابع بود!
اینکه برای اینکه بره پیرمرده رو تمیز کنه با یه تلفن کارشو حل کرد که آره الان دین من بم اجازه داد!
یا با اینکه قضیه سر خودش بود ولی همه چیو به شوهرش واگذار کرده بود

+ فیلمش خیلی حرفا برای گفتن داشت!
آموزش پرورش ایرانو به وضوح نشون می داد!
شخصیت ایرانیارو اینکه برای بردن پیانو یه طبقه ی دیگه می خواستن پول بگیرن!(یه مثال کوچیک بود!)
انسجام خانواده آی ایرانی که خیلیه اصن! :-" :rolleyes:

ببخشید زیاد شد بازم هس ولی بعد میام! :-"

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

این فیلمم مث فیلمای دیگه ی اصغر فرهادی موضوع خاصی نداشت...مث درباره ی الی....فقط همین که بازیگراش خیلی خوب بازی می کنن فضای فیلمو عالی کرده....خوب البته جای تعجبم نداره با وجود بازیگرای بزرگی مث لیلا حاتمی،پیمان معادی،شهاب حسینی و .....بایدم کادر بازیگری خوبی داشته باشه...ولی به نظر من همه نقششون رو تو این فیلم عالی بازی کردن....از اون دختر کوچیکه(سمیه) بگیرین تا خوده پیرمرده همشون تو نقش خودشون بودن و کلا بگم که هیچ ضعفی توی قسمت بازیگری نداشت....
تصویر برداریشم که احتمالا می دونید جایزه ی بهترین تصویر برداریو از جشنواره ی کمرا ایمیج لهستان دریافت کرد...صدابرداری خوبیم داشت که تو جشنواره ی وطنی(فجر) جایزه برده....و خوب البته فیلم نامش خیلی قوی بود بازم میگم موضوع ساده ای داشت اما چون همه چیزش قوی بود فیلمم قوی کرده بود و به عنوان بهترین فیلم نامه تو جشنواره ی دوربان آفریقای جنوبی، جامعه ی منتقدین نیویورک،انجمن ملی منتقدان فیلم،انجمن منتقدان فیلم لس آنجلس،جوایز حلقه ای منتقدان لندن،جوایز فیلم آسیا،منتقدان ایندی وایر هند و البته جشنواره ی فجر و جشن خانه سینما انتخاب شده و در ضمن همین چن روز پیشم خبرش رسید که غیر از بهترین فیلم تو بخش بهترین فیلم نامه هم نامزد اسکار شده...
البته این یه بخش خیلی کوچیکی از جایزه هاش بود که من گفتم، این فیلم تو جشنواره های مختلف آمریکا،استرالیا،کشورای اروپایی،کانادا،انگلیس،کشورای آسیایی و ....جایزه برده و این یه افتخار خیلی بزرگ به حساب میاد،حتی اگه گلدن گلوب رو نمیبرد،حتی اگه اسکارو نبره بازم خوشحالیم که برای اولین بار کشور ما تو جشنواره های بین المللی شرکت کرده و این هم از برکت وجود فرهادی و فیلمش بوده...
و البته انقد حرف زدم از خود فیلم یادم رفت بگم.....
من یکی اون صحنه ی تیتراژ رو دوست داشتم که این فتو های شناسنامه رو نشون میداد و یکی دیگه اون قسمتی رو که پدربزرگ ترمه از تخت افتاده بود پایین و نادر به ترمه گفت آب بیار،ترمه رفت تو آشپزخونه که آب بیاره اما یخچال آب نداشت به نظرم اون صحنه ی کوتاه و ساده یه تشبیه عالی از ناکامی و به نتیجه نرسیدنه راجع به همین صحنه هم نقد های مختلفی تو مطبوعات نوشته بودن وتحسینش کرده بودن....و البته قسمتای قشنگ دیگه ای هم داشت مثلا اون صحنه ای که 4 نفره دارن باهم فوتبال دستی بازی میکنن یا اون صحنه ای که نادر به ترمه میگه بنزین بزن و.....
خیلیا میگن که چقد بزرگش میکنین و خیلی از جایزه هایی که گرفته به حقش نبوده و .... که راجع به اینا ما نمی تونیم اظهار نظر کنیم....ما نه منتقدیم نه کارگردان نه بازیگر ، ما یه تعداد دانش آموز یا دانش جوییم که جم شدیم و داریم راجع به یه فیلم حرف میزنیم،نه داوری میکنیم،نه اظهار نظر و نه به کسی هم جایزه میدیم.
الان باید از روی حس عاطفیم آرزو کنم که اسکار رو هم بگیره،اما من میگم هر فیلمی که حقشه این جایزه رو دریافت کنه ،تا این جای کارهم با همین 65 جایزه خیلی خوب پیش اومده و به جرئت میگم اولین فیلم ایرانیه که به چنین درجاتی رسیده.

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

راستش فک نمیکنم اکثر افرادی که اینجا باشد اونقد از سینما بدونن که بتونن بگن جدایی نادر از سیمین لایق گلدن گلاب اسکار بود یا نه ...
ولی فکر نمیکنم کشورا هایی مثل کرواسی فیلم رو به دلیل سیاسی بهترین فیلم جشنواره پولا رو به اصصغر فرهادی داده باشن یا افریقای جنوبی بهترین فیلم نامه یا ارمنستان به دلایل سیاسی زرد الوی طلایی بهترین فیلمو به اصغر داده باشه یا مردم امستردام ! بعه دلایل سیاسی این بهترین فیلم انتخابیشون بوده باشه یا سیدنی یا سن پترزپورگ یا ونکوور ... یا خیلی جاهای دیگه .
از طرفی درباره ی سیاه نمایی این فیلم حقیقت بود ولی خیلی بدتر از این تو اکثر کشورا علیه ایران تبلیغ میشه از طرفی این نشون داد اسلام یعنی راستگویی ! این یعنی هویت ! چیزی که با اسم تروریست یا چیزای دیگه نابودش کردن

artemis ej

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٢
شهر
مشهد
مدال المپیاد
داشتيم يه زماني...

سلام دوستان این فیلم بسیار زیباست بعضی جاها یه کم سوتی داره ولی کلن عالیه!!!!!!خیلی با احساسه

سنگین دل

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

جا داره یه نکته رو بگم، در رابطه با یکی از بازیگرای این فیلم، علی اصغر شهبازی:

ali%20asghar.jpg

باید بگم ایشون هیچ مشکلی ندارند و تمام اون لرزش ها و نقش ها از بابت بازی معرکه ی ایشون بوده.

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

خب من با تاخیر خیلی زیادی ( دیروز پریروز ) فیلم ُ دیدم

منم مث خعلی از بچه ها نقاد نیستم،خصوصن نقد همچی فیلمی .

اما در ادامه حرف دوستان اضافه می کنم نظراتمو :

برجسته ترین نقطه قوت فیلم ، از نظر من ،واقعی بودنش بود . اصن هیچ چیز ، هیچ چیز ساختگی نبود ،

بجز اون صحنه که سیمین بعد از خدمتکاره از خونه بیرون رفت ُ تونس با ماشین پیداش کنه ، که اونم خیلی نمی زد تو ذوق ،

چون فاصله خروج اینا از خونه با هم خعلی فرق نداش

ولی فیلمبرداری ، اون بخشی که اول فیلم می داد ، از دادگاه بیرون می اومدن فک می کنم ؛ که به صحنه بعد که چن تا کارگر داشتن

وسایل سیمین ُ پایین می بردن وصل می شد ، دوربین یه تکونای الکی ( ِ کمی ) خورد که قشنگ نبود که البته چن ثانیم نبود بیشتر .

در کل جدایی نادر از سیمین ، بنظر من، قصه رو می گفت ُ تماشاگر ُ می ذاش بحال خودش . می ذاش بحال خودش ، که به این برسه ،

که هر آدم تشکیل شده از یک باور ،که برای به اون معتقد موندن یه اراده ای داره ، سخت ( راضیه ) یا ضعیف ( نمی شه کاملن گفت سیمین )

میگه آدمی هست که حاضره همه زندگیش ُ ، زندگی ای که دوسش داره رو ، بگیرن ازش ، اما باورشو نع :|

tanha17

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان

به نظر منم خیلی جالب بود >:D<
اون صحنه که نادر داشت تو حموم باباشو می شست و گریه می کرد خیلی جالب بود .
یا اونجایی که نادر به ترمه گفت برو پولتو پس بگیر خیلی قشنگ معنی دفاع از حق رو نشون میداد
ولی کلن همه زنای این فیلم یه جورایی ترسو بودن ( سیمین ، معلم ترمه ، راضیه )
نسبت به درباره الی خیلی قشنگ تر بود x:

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

در کل که من از این نوع فیلما خوشم نمیاد ولی واقعا از این فیلم خوشم اومد!
من بعضی نکاتی که کسی هنوز به اونا اشاره نکرده اشاره میکنم!
1)نحوه ی تربیت و رفتاری نادر که با بچش داشت خیلی جالب بود! اول از همه تو صحنه ی پمپ بنزین بهش یاد داد که همیشه از حقش دفاع کنه حتی اگه خلاف عرف جامعه باشه بعدش تو خونه همون صحنه ای که مترادف میپرسیده بهش یاد داد که چیزای درست رو یاد بگیره نه چیزای چرت و پرتی که اکثریت میخوان بعدش در مورد شخصیت دهی به دخترش اونجا که میگه "اگه تو فکر میکنی من مقصرم برو به مامانت بگو بیاد بالا بریم پولو بهشون بدیم"(مطمئن نیستم درست دیلوگو نوشتم یا نه) و در آخر که میاد اجازه بده دختره خودش مسیر زندگیشو انتخاب کنه واقعا تحسین برانگیزه و خیلی جاهای دیگه....
2)راضیه (زن حجت یادم رفته اسمش ولی فکر کنم همینه) جالب بود! کسی که بنا به هیچ دلیلی دروغ نگفت چون غلط بود نمیگم گناه میگم غلط و اون اینو نشون داد که هنوز کسایی هستن که وقتی چیزی غلطه در برابرش وایستن
3)معلمه هم خیلی جالب بود بعد که فهمید اشتباهی به پلیس گفته نگفت ول کن نگفت این دختره دانش آموزمو من میرم خونشون ول کن! رفت و توضیح داد
و.... خیلی چیزای دیگه به جرئت میتونم بگه یکی از بهترین فیلمایی ایرانی بود که تا حالا دیدم میتونم حتی بگا از خیلی خارجیا بهتر بود

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا