• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آیا واقعا کشتن لذت بخش است؟

• شروع کننده موضوع ibtkm
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
سلام.
چندین روز پیش با یک نفری یک بحثی داشتیم درباره‌ی act یا همون عمل کشتن. همون به قتل رسوندن.

به نظر شما چرا ما فیلم‌های اکشن و توش کشت و کشتار داره رو دوست داریم؟ اولین جوابی که به ذهنم آدم می رسه : چون اون فیلم‌ها جذابن!
خب دوستان سوال همینه. چرا اون فیلم‌ها جذابن؟ و این چیزیه که می خوام نظر شما رو دربارش بدونم.

یک نظریه‌ای که دربارش وجود داره و خیلی ها قبولش دارن اینه که انسان به طور ذاتی از عمل کشتن لذت می بره! یعنی آدم حتی اگه جرات نداشته باشه یکیو بکشه ولی از عمل کشتن لذت می بره و این چیزی نیست که جلو چشم آدم باشه و در کارهای دیگش معلوم می شه! مثل همین فیلم‌ها.
یا مثلا دقت کردید اینقدر از بازی های این تیپی خوشمون میاد؟‌

نظر شما چیه؟ آیا این حرف درسته؟ اگه نیست پس چرا از فیلم‌های اکشن و این تیپی خیلی از ما ها خوشمون میاد؟ اگه هم درسته چرا انسان واقعا از کشتن لذت می بره؟

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار
پاسخ : آیا واقعا کشتن لذت بخش است؟

فیلمای اکشن و اینا رو آدم برا هیجانش دوس داره بیشتر به نظرم. ینی اون یکنواختیی که زندگی عادی داره رو دیگه ندارن اون فیلما

البته من موافقم که انسان از کشتن خوشش میاد ولی اینو فقط منحصر به کشتن نمیدونم. کلا آدما تو زندگی توسط قوانین محدود میشن. یک کارایی نمیتونن بکنن.

ولی تو فیلما میتونن خودشونو بزارن جای افرادی که میکنن این کار رو.

یک مثال دیگش اینه که تو بازی های کامپیوتری که آدم میتونه دو راه خوب یا بد بودن رو انتخاب کنه اکثریت راه بد رو میرن. چون یک تجربه متفاوته که تو زندگی واقعی عملا تجربش غیر ممکنه

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

آدم سالم هیچ وقت از کشتن لذت نمی بره ؛ روح آدم سالم از خوبی ها و حقیقت و کمال حظ میکنه و این در فلسفه اثبات میشه.

و در روان شناسی یکی از خصوصیات انسان های مبتلا به سادیسم اینه که از رنج دادن و کشتن دیگران لذت میبرن ؛ اما آدم های سالم مثلا اگر خودشونم مهربون نباشن دوس دارن بقیه

مهربون باشن.

این به خاطر ویژگی فطری روحشونه ؛ که کمال طلبه ! اما اینکه چرا از فیلم های اکشن خوشمون میاد فکر میکنم به خاطر هیجان ـشه. ( البته همه ی آدم ها هم خوششون نمیاد )

و باز هم آدمهای سالم دوست ندارن شخصیت های خوب کشته بشن :D من اینطور فکر می کنم .
به نقل از حـشـــره :
فیلمای اکشن و اینا رو آدم برا هیجانش دوس داره بیشتر به نظرم. ینی اون یکنواختیی که زندگی عادی داره رو دیگه ندارن اون فیلما

البته من موافقم که انسان از کشتن خوشش میاد ولی اینو فقط منحصر به کشتن نمیدونم. کلا آدما تو زندگی توسط قوانین محدود میشن. یک کارایی نمیتونن بکنن.

یک مثال دیگش اینه که تو بازی های کامپیوتری که آدم میتونه دو راه خوب یا بد بودن رو انتخاب کنه اکثریت راه بد رو میرن. چون یک تجربه متفاوته که تو زندگی واقعی عملا تجربش غیر ممکنه

بد بودن تو زندگی عادی ممکنه ؛ آدمها می تونن بد بودن ُ انتخاب کنن ؛ خوب بودن قانون نیست .

چون می بینید که خیلی آدمها بدن.

( به خاطر پست متوالی ببخشید )

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از حـشـــره :

این به خاطر ویژگی فطری روحشونه ؛ که کمال طلبه ! اما اینکه چرا از فیلم های اکشن خوشمون میاد فکر میکنم به خاطر هیجان ـشه. ( البته همه ی آدم ها هم خوششون نمیاد )

خب چرا به آدم احساس هیجان می ده؟ وقتی یه کاری به آدم هیجان می ده یعنی واقعا انسان اون رو دوست داره. این یعنی اینکه انسان کشتن رو دوست داره که وقتی یه صحنه‌ی کشتن می بینه به هیجان میاد.
و اما درباره‌ی یکنواختی. خیلی بیشتر از ده ساله که داریم اینطوری فیلم‌ها رو نیگاه می کنیم و به نظرم برامون یکنواخت شده! مثلا شما الان یکی تو فیلم یکیو می کشه یهو نمی پری هوا :D
یه چیز دیگس که این وسط داره باعث هیجان می شه که شاید همون احساس علاقه‌ی ذاتی انسان نسبت به کشتن باشه!

آدم سالم هیچ وقت از کشتن لذت نمی بره ؛ روح آدم سالم از خوبی ها و حقیقت و کمال حظ میکنه و این در فلسفه اثبات میشه
یعنی الان من مثلا داخل بازی یکیو می کشم لذت می برم سالم نیستم؟! :D

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

تاپیک بیشتر روانشناسی نیست ؟

LOLLIPOP

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان یک
شهر
تبـریـز
دانشگاه
پلی‌تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی پلیمر/رنگ

خب اصن این حرفی که میگی کلی نیس که, همه که اینجوزی نیستن :-?

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از SaϔnA.M :
تاپیک بیشتر روانشناسی نیست ؟
اون مرحله‌ی بعده فکر می کنم. اصن می خوام ببینم کیا و چرا با این موافق یا مخالفن. البته اگه از نظر شما بهتره روانشناسی باشه، منتقلش کنید. مشکلی نیست.
به هر حال مرسی

خب اصن این حرفی که میگی کلی نیس که, همه که اینجوزی نیستن :-?
این صرفا ممکن یکی از نمود‌های این موضوع باشه. شاید این موضوع(لذت بردن یا نبردن از کشتن) رو چیزهای دیگه خودشو نشون بده.

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

بد بودن تو زندگی عادی ممکنه ؛ آدمها می تونن بد بودن ُ انتخاب کنن ؛ خوب بودن قانون نیست .

چون می بینید که خیلی آدمها بدن.

( به خاطر پست متوالی ببخشید )

آره میتونن اما مجازات میشن

خیلیا از ترس مجازات بد نمیشن.

قضیه همونی که میگن اگه جهنم نبود خیلیا گناه میکردن

ینی ترس اثرش بیشتر از جایزه بهشته

بعدشم من گفتم برای تجربه یک چیز متفاوته

مسلما منطقیش اینه آدم زندگی واقعیش خوب باشه اونجاها بدی رو تجربه کنه :D

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

نه ها ! هیجان دلیل بر علاقه نیست ها ! :-"

یه چیزی هیجان داره یعنی چیزایی که هر روز دور و برت نیست رو ببینی ؛ مثلا یه فیلم درام هیجان نداره ( ولی می تونی بهش علاقه داشته باشی )! اما فیلم اکشن هیجان داره ؛ مثلا

شما هر روز صبح یه صحنه ی اکشن تو خیابون نمی بینید ! ( می تونید بهش علاقه نداشته باشید اما شما رو به هیجان میاره )

نه ببینید بازی فرق داره ؛ تو یه محیطی هستید که باید بکشید تا ببرید ؛ هدف کشتنه و شما از رسیدن به هدف لذت می برید

اما اگه تو زندگی واقعی کسی که به شما کاری نداشته رو بکشید و لذت ببرید متاسفانه نه ؛ سالم نیستید ;;)

LOLLIPOP

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان یک
شهر
تبـریـز
دانشگاه
پلی‌تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی پلیمر/رنگ

به نقل از پویا م :
اون مرحله‌ی بعده فکر می کنم. اصن می خوام ببینم کیا و چرا با این موافق یا مخالفن. البته اگه از نظر شما بهتره روانشناسی باشه، منتقلش کنید. مشکلی نیست.
به هر حال مرسی
این صرفا ممکن یکی از نمود‌های این موضوع باشه. شاید این موضوع(لذت بردن یا نبردن از کشتن) رو چیزهای دیگه خودشو نشون بده.
جالبه, مثلا چجوری? :-? :-"

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از ' Shek8fe ' :
نه ها ! هیجان دلیل بر علاقه نیست ها ! :-"

یه چیزی هیجان داره یعنی چیزایی که هر روز دور و برت نیست رو ببینی ؛ مثلا یه فیلم درام هیجان نداره ( ولی می تونی بهش علاقه داشته باشی )! اما فیلم اکشن هیجان داره ؛ مثلا

شما هر روز صبح یه صحنه ی اکشن تو خیابون نمی بینید ! ( می تونید بهش علاقه نداشته باشید اما شما رو به هیجان میاره )

نه ببینید بازی فرق داره ؛ تو یه محیطی هستید که باید بکشید تا ببرید ؛ هدف کشتنه و شما از رسیدن به هدف لذت می برید

اما اگه تو زندگی واقعی کسی که به شما کاری نداشته رو بکشید و لذت ببرید متاسفانه نه ؛ سالم نیستید ;;)
مثل p انگاه q ، q انگاه p شد :D
مثالی که شما زدید درباره‌ی درام مثلا برعکس حرف منه. مثال شما می گه که ممکنه هیجان نداشته باشه ولی علاقه داشته باشید. ولی من می گم اگه هیجان انگیز باشه، حتما علاقه پشتشه! حتما حتما.
اصن علاقه از کجا میاد؟ شما میری ترن هوایی سوار شی، یهو می بردتون بالا و شما به هیجان میاین! از اینجاست که علاقه‌ی شما به ترن هوایی بیشتر می شه.

من می گم پشت هر هیجانی، یک علاقه‌ای هست.

جالبه, مثلا چجوری? :-? :-"
چی چه جوری؟ :D

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

همتون به نظرِ من دارید یه چیزی رُ میگید به طرز های مختلف :D

خب چون فیلمه مادوس داریم ببینیم یا چون بازیِ ملدوس داریم بازی کنیم.ما میدونیم که واقعی نیستن.برای همین ازش لذت میبریم.

اما اگه واقعی بود مثلا به جای اون فیلمه یه صحنه ی واقعی بود جلوی چشمامون ما بازم با این هیجان میدیدیمش؟ ما میدونیم اون که تو فیلم میمیره در واقع هیچوقت نمیمیره :D اما مثلا اگه من یه فیلم ببینم که از روی واقعیت ساخته شده باشه و جنایی وکشتُ کشتارداشته باشه دیگه برام جذاب نیست خب... به نظرِ من هم آدمِ سالم از کشتن لذت نمیبره...

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

اما من میگم اون هیجانی که فیلم میده ؛ باعث علاقه میشه ! آدمها چون هیجان زده میشن خوششون میاد از فیلم !

حالا ممکنه هیجان زده بشن ؛ اما خوششون نیاد از فیلم ( نظر شخصی ) ! مثلا من از فیلمای اکشن بدم میاد اما بشینم پاشون هیجان زده میشم. بی تفاوت نیستم.

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از ' Shek8fe ' :
اما من میگم اون هیجانی که فیلم میده ؛ باعث علاقه میشه ! آدمها چون هیجان زده میشن خوششون میاد از فیلم !

حالا ممکنه هیجان زده بشن ؛ اما خوششون نیاد از فیلم ( نظر شخصی ) ! مثلا من از فیلمای اکشن بدم میاد اما بشینم پاشون هیجان زده میشم. بی تفاوت نیستم.
خب همین یعنی بدتون نمیاد! فکر می کنید که بدتون میاد ولی واقعا بدتون نمیاد . ناخودآگاهه :D

اما اگه واقعی بود مثلا به جای اون فیلمه یه صحنه ی واقعی بود جلوی چشمامون ما بازم با این هیجان میدیدیمش؟ ما میدونیم اون که تو فیلم میمیره در واقع هیچوقت نمیمیره
من به شخصه وقتی مستند‌های سرقت مسلحانه و قتل اینا رو می بینم، هیجان زده می شم جدا. اینا که دیگه واقعین و اتفاق افتادن!

James Hetfield

کاربر حرفه‌ای
پاسخ

صد در صد لذت بخشه. چون توش هیجان هست و انسان هم بطور ذاتی از هیجان خوشش میاد.

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از James Hetfield :
صد در صد لذت بخشه. چون توش هیجان هست و انسان هم بطور ذاتی از هیجان خوشش میاد.
خب چرا هیجان داره؟

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

چرا اینُ میگی ؟
من واقعا بدم میاد ! آقا زوری که نیس خودمُ میشناسم بدم میاد ! :D
مطمئنا هستن آدمایی که بدشون بیاد .
ینی اصن اینُ قبول ندارم که ذاتا آدم خوشش میاد از کشتن !
یه سری جنون آنی هست که باعث میشه آدم یهو دوس داشته باشه یکیُ بکشه مثلا ! ولی ذاتا اینجوری نیست !

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

من خودم روحیه ی لطیفی دارم! ولی بیشتر اوقات خواب میبینم که دارم آدم می کشم.... 8-> :-ss مثلا یه بار یه دختری رو از پشت بوم یه آپارتمان هل دادم پایین. :D البته قربانی هام آشنا نیستن O0

ولی در کل این فیلما به خاطر اینکه با زندگیه ما(که خیلی یک نواخته) تفاوت داره جذبه داره! چرا که کارایی میکنن که ما نمیتونیم توو جامعه انجام بدیم.

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

میشه نظر خودتون هم بدونیم ؛ موافق یا مخالف ؟

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

به نقل از پویا م :
من به شخصه وقتی مستند‌های سرقت مسلحانه و قتل اینا رو می بینم، هیجان زده می شم جدا. اینا که دیگه واقعین و اتفاق افتادن!

ینی وقتی ببینی تو سرقتِ مسلحانه یه نفرکشته میشه تو خوشحال میشی؟ حاضری یکی بمیره که تو به هیجان بیای؟ همچین هیجانی رو وقتی داری از تلویزیون میبینی شاید داشته باشی اما این لحظه ایه :D نمیدونم متوجهه منظورم میشید یانه ولی به هر حال...

بالا