• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سيگار كشيدن

• شروع کننده موضوع ibtkm
  • تاریخ شروع
وضعیت
موضوع بسته شده است.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : سيگار كشيدن

صرفا از اونجایی ک تجربه نکردم برام سواله.سیگار کشیدن جدای از وجهه ی مثبت یا منفی ب خود فرد چ احساسی میده؟مقصودم اینه ک انگیزاننده ی سمت سیگار رفتن جز مسائل اجتماعی چیه؟

sajjad.senator77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1+1
شهر
تهران

به نقل از پوریا عابدی :
صرفا از اونجایی ک تجربه نکردم برام سواله.سیگار کشیدن جدای از وجهه ی مثبت یا منفی ب خود فرد چ احساسی میده؟مقصودم اینه ک انگیزاننده ی سمت سیگار رفتن جز مسائل اجتماعی چیه؟

آرام بخشه و استرست رو خیلی کم میکنه و در کل احساس آروم بودن میکنی

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از sajjad.senator77 :
آرام بخشه و استرست رو خیلی کم میکنه و در کل احساس آروم بودن میکنی
بازم میگم چون اطلاعات ندارم سوال میکنم وگرنه قصد ب چالش کشیدن ندارم
از نظر روانی واقعا تاثیر داره؟یعنی مثلا ورود نیکوتین ب خون از لحاظ پزشکی کاری انجام میده؟یا اینکه صرفا بحث تلقین آرامشه؟

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

در سیستم پاراسمپاتیک بدن دو نوع گیرنده داریم. آگونیست یکیش نیکوتینه(تعریفش سخته کل قضیه چیه، در این حد بدون که میتونه جای استیل کولین کار کنه در سیستم کولینرژیک جاهای دیگه هم البته میتونه اثر داشته باشه ولی دیگه اثر کولینرژیک یعنی روی کل بدن هست دیگه!)

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از بره ناقلا :
در سیستم پاراسمپاتیک بدن دو نوع گیرنده داریم. آگونیست یکیش نیکوتینه(تعریفش سخته کل قضیه چیه، در این حد بدون که میتونه جای استیل کولین کار کنه در سیستم کولینرژیک جاهای دیگه هم البته میتونه اثر داشته باشه ولی دیگه اثر کولینرژیک یعنی روی کل بدن هست دیگه!)
میدونم اینا رو تو فصل عصب فکر کنم از سوم دب تو زیست خوندیم
میخوام بدونم آیا آرامشی میده جایگزین شدن استیل کولین با نیکوتین؟
(ب این خاطر میپرسم ک میخوام برسم ب اینکه چ مقدار از این انتخاب فردی و چ مقدار ناشی از جو اجتماعه.چ مقدارش واقعا برای طرف مزایا داره و چقدر صرفا قراره وجهه ای مثبت یا منفی ب طرف بده)

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از پوریا عابدی :
میدونم اینا رو تو فصل عصب فکر کنم از سوم دب تو زیست خوندیم
میخوام بدونم آیا آرامشی میده جایگزین شدن استیل کولین با نیکوتین؟
(ب این خاطر میپرسم ک میخوام برسم ب اینکه چ مقدار از این انتخاب فردی و چ مقدار ناشی از جو اجتماعه.چ مقدارش واقعا برای طرف مزایا داره و چقدر صرفا قراره وجهه ای مثبت یا منفی ب طرف بده)
عه گیرنده نیکوتینی، موسکارینی اومده تو دبیرستان?
بله ارامش میده ولی نگرانی از اعتیاده، این که چند درصد موثره رو نمیدونم باید سرچ کنی

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از بره ناقلا :
عه گیرنده نیکوتینی، موسکارینی اومده تو دبیرستان?
بله ارامش میده ولی نگرانی از اعتیاده، این که چند درصد موثره رو نمیدونم باید سرچ کنی
فقط در حد اسم ک نیکوتین بسیار بد و سمی و فیلان و میاد جای یسری گیرنده های مغزی مانند استیل کولین و.. :))
ببخش باز انقد اصرار دارم ب بحث پزشکی تو گفت و شنود :)) منتها دقیقا مقصودم همینه ک فردی ک معتاده و باید نیکوتین بش برسه..وقتی ک نیکوتین بش میرسه صرفا ب خاطر اعتیادش آرومتره از شخص سالم یا اینکه داره چیز دیگه ای رو هم تجربه میکنه؟
یعنی ب قول خودت علت این آرامش صرفا ترس از اعتیاده؟در این صورت بسیار مضحک ب نظر میاد

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

نه دیگه،،ببین سیستم پاراسمپاتیک یه سری نقاطش میتونه کاملا با نیکوتین فعال شه، اثرش روی قسمت های دیگه رو کار ندارم فقط مغز رو در نظر بگیریم.
احساسی که شما در این لحظه داری به دلیل بالانس مولکولهای شیمیایی در سلولهای عصبیته، مثلا اگر سروتونین ، نوراپی نفرین، دوپامین، اندورفین و استیل کولین و ،، وقتی یکی شون بالا پایین شه شما احساست تغییر میکنه مثلا نسبت سروتونین به نوراپی نفرین در پارکینسون و افسردگی رو خیلی بررسی کردن، نسبت دوپامین و سروتونین رو در تحقیقات روی جنون بررسی میکنن، البته انقد استثنا داره و فلان،،،خیلی سیستم پیچیده ایه که همه عضواش به هم مربوطن ، مثلا داروهای ضد جنون اکثرا دوپامین رو کم میکنن، داروهای ضد افسردگی سروتونین رو بالا میبرن، بعد اصلا کامل نشده این اطلاعات دقیق کسی نمیتونه چیزی بگه و تحقیقات ادامه داره.
خود نیکوتین دقیق چی کار میکنه رو الان حفظ نیستم ولی ..یعنی یه چیزایی تو ذهنمه ولی پراکنده ست :D

خوب عامل اجتماعی و لذت طلبی فردی ، فرد رو هل میده به سمت استفاده نا به جا از مواد. خود موادم فرد رو کم کم معتاد میکنن، فرد تا وقتی انگیزه زیاد و مشوق نداشته باشه نمیتونه جلوی لذت خواهی مغزش بایسته

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
سخت افزار

به نقل از SalehM :
اگر فکر کردید سیگارای ایرانی مثلاً خیلی اوضاشون خرابه و ماربرو و کنت و اینا اوضاشون خوبه، شما رو به چالش مقایسه یک سیگار ایرانی ( G1 SOLO ) و یک سیگار خارجی ( وینستون عقابی ) دعوت می‌کنم.

در همین مورد، G1 SOLO مثلاً، یکی از با کیفیت‌ترین سیگارای موجود در جهانه که در ایران تولید می‌شه.

دوستان بحث در مورد سیگار کشیدن و بررسی اون در بستر اجتماعه ، مقایسه و معرفی سیگار ها ، به این انجمن و این تاپی مربوط نمیشه !!

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

آقاجان سیگار نکشید. یه بنده خدایی بر اثر سیگار٬ رگ پاش گرفته دارن قطع میکنن. داروهایی هم گفتن باید مصرف کنه تا شاید اثر کنه ۲۱ تا آمپوله که تو ایران نیست. ما از آمریکا چک کردیم گفتن ۱۰۰ میلیون تومن ۲۱ تاش میشه !

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

Dvt کرده?
Deep vein thrombosis

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

شما فکر کن مثلا اگر خبر خوبی بهت بدن یا خوشحال شی یا ارامش بگیری از یه منطره زیبا، یه سری مواد ایکس، ترشح میشن و سلول عصبی فعال میشه و احساسش میکنی.

حالا یه مدت اتفاقی نمیفته که ایکس بدن شما ترشح شه. شما یه سری مواد ایگرگ رو مصرف میکنی که روی گیرنده های ایکس جواب میدن .همون اثر رو بدون خبر خوش مثلا برنده شدنت تو مسابقه شطرنج یا هرحس خوبی، به سلول عصبی القا میکنه.
یکم میگدره ، هربار گیرنده هایی ک با ایگرگ اشنا میشن نسبت به ایکس که بدنت ترشح میکرد کمتر واکنش نشون میدن وشکلشون تغییرمیکنه. با دوز ایکس طبیعی بدنت حس خوب کمتری بهت دست میده.و گیرنده ها از طرف دیگه ایگرگ بیشتری طلب میکنن. پس میای و ایگرگ وارد میکنی که حالا تازه برسی به اول خط.جمله اول متن!

بنظر بیهوده میاد چرخه اش.
بقراط سلامت بدن رو در نزدیک بودن هرچه بیشتر بدن به سیستم طبیعی خودش تعریف میکنه.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از کهکشـــــان :
شما فکر کن مثلا اگر خبر خوبی بهت بدن یا خوشحال شی یا ارامش بگیری از یه منطره زیبا، یه سری مواد ایکس، ترشح میشن و سلول عصبی فعال میشه و احساسش میکنی.

حالا یه مدت اتفاقی نمیفته که ایکس بدن شما ترشح شه. شما یه سری مواد ایگرگ رو مصرف میکنی که روی گیرنده های ایکس جواب میدن .همون اثر رو بدون خبر خوش مثلا برنده شدنت تو مسابقه شطرنج یا هرحس خوبی، به سلول عصبی القا میکنه.
یکم میگدره ، هربار گیرنده هایی ک با ایگرگ اشنا میشن نسبت به ایکس که بدنت ترشح میکرد کمتر واکنش نشون میدن وشکلشون تغییرمیکنه. با دوز ایکس طبیعی بدنت حس خوب کمتری بهت دست میده.و گیرنده ها از طرف دیگه ایگرگ بیشتری طلب میکنن. پس میای و ایگرگ وارد میکنی که حالا تازه برسی به اول خط.جمله اول متن!

بنظر بیهوده میاد چرخه اش.
بقراط سلامت بدن رو در نزدیک بودن هرچه بیشتر بدن به سیستم طبیعی خودش تعریف میکنه.

مساله اینه که اینجا سلامتی خیلی مطرح نیست!

خوب معلومه سیگار سلامتی بدن رو به خطر میندازه! خیلی از مواد غذایی هم همینطور! اب تهران هم همینطور! بنزین داغونمون هم همینطور!

ولی مساله اینجاست ایا این خطری که برای سلامتی داره اونقد هست که به خوشی ی اون لحظه بچربه ؟

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

این سیستم فکری اگه.سیگار بده بنزینم داغونه هوا هم سربه پس مجازه همه اش.
اگه کلاه گذاشتن سر مشتری بده اقتصادم پرازکلاه برداری جنسی ک من مصرف دارم هم سرتودم کلاه میذارن پس مجازه همه اش.
اگه فلسطین مهمه پس فرانسه هم ده نفری که مردن مهم ند پس قربانیان اون زلزله هم مهم ند پس همه می میرند پس مجازه
کلا منو داغون کرده این سیستم ک درست و غلطو معکوس میذاره جلوت :)))

بیخیال. الان بحث اینه که بالا پرسیدن اثرش روی سلامتی چیه. چرخه ای که شرح دادم عملا میگفت شما حس خوبی داری. یه مدت نیس باسیگار پیداش میکنی.. پس حس خوب عادیت توزندگی ازدست میره و برای حس خوب ت نیازمندسیگارمیشی. یعنی منی که عادی خوشحال.میشم از اونی ک به سیگار عادت داره لذت بیشتری میبرم !
الان این واضح نیس که دردسر ساختنه؟

بعلاوه.سوال شما باید اینجوری باشه. ایا یک لحظه خوشی اون به عواقب سلامتی و مشکلاتش می ارزه بافرض اینکه مجبور باشیم با اون اسیب 40سال با اون جسم زندگی کنیم؟

هرچندمعتقدم باید همه جانبه بررسی کرد.پیامدهای اجتمالی سیگار هم کم نیست. سلامت هم فقط جسمی نیست.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از کهکشـــــان :
این سیستم فکری اگه.سیگار بده بنزینم داغونه هوا هم سربه پس مجازه همه اش.
اگه کلاه گذاشتن سر مشتری بده اقتصادم پرازکلاه برداری جنسی ک من مصرف دارم هم سرتودم کلاه میذارن پس مجازه همه اش.
اگه فلسطین مهمه پس فرانسه هم ده نفری که مردن مهم ند پس قربانیان اون زلزله هم مهم ند پس همه می میرند پس مجازه
کلا منو داغون کرده این سیستم ک درست و غلطو معکوس میذاره جلوت :)))

بیخیال. الان بحث اینه که بالا پرسیدن اثرش روی سلامتی چیه. چرخه ای که شرح دادم عملا میگفت شما حس خوبی داری. یه مدت نیس باسیگار پیداش میکنی.. پس حس خوب عادیت توزندگی ازدست میره و برای حس خوب ت نیازمندسیگارمیشی. یعنی منی که عادی خوشحال.میشم از اونی ک به سیگار عادت داره لذت بیشتری میبرم !
الان این واضح نیس که دردسر ساختنه؟

بعلاوه.سوال شما باید اینجوری باشه. ایا یک لحظه خوشی اون به عواقب سلامتی و مشکلاتش می ارزه بافرض اینکه مجبور باشیم با اون اسیب 40سال با اون جسم زندگی کنیم؟

هرچندمعتقدم باید همه جانبه بررسی کرد.پیامدهای اجتمالی سیگار هم کم نیست. سلامت هم فقط جسمی نیست.

نه منظورم این نیست. منظورم اینه که چیزایی که رو سلامتی اثر میذارن ( به طور خاص من منظورم طول عمر هست! )‌ بیشتر از فقط یک سیگاره!‌ حذف سیگار از این چرخه ایا اونقد به طول زندگی فرد اضافه می کنه که این ترکه سیگار بهش بیارزه ؟ :D

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

به نقل از بره ناقلا :
Dvt کرده?
Deep vein thrombosis
دچار بیماری برگر شده. اینی که نوشتی نمیدونم چیه.

علی دلاور

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد زیست
دانشگاه
علوم پزشکی ایران
رشته دانشگاه
پزشکی

یه چیزیم من بگم بینید این که سیگار مضره و بطه شکی توش نیست همه اینو می دونن
ولی متاسفانه یه اخلاق بدی تو جامعه ما وجود داره و اونم اینه که مردم خیلی زود و بر اساس ظواهر در مورد دیگران قضاوت می کنن و از اون بد تر این که بر مبنای قضاوتشون به خودشون حق دخالت در زندگی دیگران را هم می دهند
سیگار بده مثل غذا های سرخ کردنی مثل چربی مثل نمک و... البته واقعا از اینا ضررش بیشتره و ظاهرا 40 (یا شایدم60 بود الان یادم نیست) افراد سیگاری مرگ بر اساس عوارض سیگار دارن و خیلی از افرادی که سرطان ریه دارن سیگاری اند و... اما این دلیل نمیشه که مرد سیگار کشیدن را یک حرکت بی اخلاقی بدونند من چند بار دیدم که یه فرد سن بالا تر در خیابان یک جوان را به خاطر سیگاری بودنش سرزنش کرده(دقت کنید نمیگم نصیحت بلکه منظورم تذکر دادن با لحن تنده) یا مثلا کشیدن سیگار را در دانشگاه ها ممنوع کردن در صورتی که من خودم دیدم که در یکی از کشور ها توی راه رو ها از این زیر سیگاری های با پایه بلند گذاشته بودند و یا اتاق مخصوص سیگاری ها در بعضی از رستوران ها بود.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از میم ح میم دال :
دچار بیماری برگر شده. اینی که نوشتی نمیدونم چیه.
جفتشون یه لخته خون، یکی از رگ های بدن رو میبنده و باعث مشکل میشه.
عامل لخته هم در دوستتون همین سیگار بوده دیگه.
تو کلاس مام یادمه این ترم یکی از پسرامون دستش dvt کرده بود یعنی یه لخته راه ورید عمقی دستشو بسته بود.

zariii

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

فک کنم اینجور مشکلات بخاطر زیاده روی در مصرف باشه.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا