• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اینترانت یا همون اینترنت ملی

hermes

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهیداژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتى اصفهان
رشته دانشگاه
مكانيك
پاسخ : اینترانت یا همون اینترنت ملی

به نقل از مــــهران :
دوستاني كه ميگن اينترنت ملي در كنار اينترنت فعلي كار خواهد كرد، من متوجه نمي شم! اگه اينجوري باشه كه همين الانم ايران اين اينترنت و با سرعت بالا ارائه مي ده.

مدرسه خودمون يك مدتي از اينترنتا داشت كه فقط سرور هاي داخلي و باز مي كرد ( كار ندارم كه من به خونه چيز پي ان ميزدم و اينترنت داشتم :D ). ميخوام بگم اگه منظور از اينترنت ملي اين باشه همين الانم هست.
نه نگا،یه چیز خفن تر از اون چیزی که تو مدرسه داشتی :D :D
سرعت بالا تر ، و فراگیر تر :D

مثل ماهواره میشه و اینگیرنده های دیچیتال در نهایتش :D =))

Masih-j

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 2
شهر
اصفهان

به نقل از hermes :
نمیدونم تا چه حد فکرام درسته ، اما به نظر غیر منطقی میاد، شاید بگین کدوم کارشون منطقیه مگه؟ :D

اما خیلی سریع نمیشه دسترسی و وابستگی هارو کامل قطع کرد!این همه سایت آخه.....تازه بارگزاری تمام سایتای مورد تایید روی سرور داخلی،فک نکنم کار 1روزو ، 2روزو اینا باشه!

الان همین سایت ، متشکل یه عالمه کد هست،که خط خطش ، یه جایی تو آمریکا ذخیره شده!برای اینکه دسترسی پیدا کنیم به یک صفحه حتما باید کد ها و اینا از امریکا بارگذاری شن،
که خب اصلا خوب نیست!مثلا بریم تا آمریکا که یه شیر بخریم،بیاریم اینجا بخوریم،شی آمریکایی سر حا خودش،ما هم خودمون شیر تولید میکنیم :D
این مثال شما قیاس مع الفارق است :D بارگزاری شدن اطلاعات از یک سرور در آمریکا چقدر زمان و هزینه می بره ؟ زمانی که طول می کشه تا اطلاعات از سرور توی آمریکا بارگزاری بشه با وجود همین سرعت کم هم خیلی نیست در مقابل اگر بخواد یک شبکه داخلی راه اندازی شه چی ؟ چقدر هزینه داره ؟ هزینه خود شبکه + خرید کلی سرور + نوشتن کلی برنامه + وبسایت های جدید ( موتور جستجو ، شبکه های اجتماعی و ... ) خوب این هزینش واقعا زیاد هست و در ضمن خیلی از نرم افزار هایی که واسه این شبکه بکار می ره خارجی هست و برای ساپورت و آپدیت و اینا به اینترنت نیاز داره ... حالا اگه این شبکه جدا بوجود بیاد و دسترسی اینترنت به کلی قطع بشه که کلی از منابع خوب در اینترنت و وبسایت ها را نداریم که واقعا ضربه بزرگیه ... اگه هم قراره که اینترنت و اینترانت هر دو جدا باشه که خب با توجه به همون هزینه ها کار جالبی نیست و زیاد هم ازش استقبال نمی شه ...
خیلی راحت می تونن سرعت اینترنت و کیفیت اون را افزایش بدن ( الان هزینه که برای سرویس ها دریافت می شه چند برابر هزینه ای هست که خودشون برای اینترنت می کنن ؟ ) نه این که شبکه داخلی پرسرعت ایجاد کنن .
مشکل اینجاست که توی سرعت بالا سیستم فیل--ترینگ درست کار نمی ده

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

چه دلیلی داره اینترنت قطع بشه اصلا؟

من کاری با حرف‌های وزیر ندارم که کلماتی مثل اینترنت پاک رو به کار میبره و کلا انگار تو فضا سیر میکنه ! اما خب به نظرم دلیل چندان قوی‌ای برای بستن اینترنت و متحمل‌شدن اون همه هزینه اجتماعی برای بستنش وجود نداره. شما به این دولت نگاه نکنید ! اینها کارشون ۱۸ ماه دیگه تمومه. امیدوار باشید :D

شاید فیلترینگ قوی تر بشه اما واقعا کسی نمیاد اینترنت رو ببنده. اتفاقا یک خوبی که داره اینه که اجازه میدن سرعت اینترنت عادی هم بالاتر بره. الان چون مخابرات توانایی پالایش ترافیک با حجم بالا رو نداره سرعت رو بیشتر نمیکنن. ولی خب وقتی قسمتی از ترافیک داخلی باشه دیگه نیازی به پالایش اونها نیست و ترافیک ورودی از اینترنت بین الملل رو چک میکنند فقط. تازه اینترنت ملی هم ترافیک میده در حد تیم ملی. چون خرجی نداره واسشون عملا.

در ضمن فیلترشکن‌ها و VPN ها هم از کار نمیافتن. نگران نباشید. کمی کار سخت‌تر میشه اما خب خاصیت تکنولوژی و فناوری اینه که حرف آخر وجود نداره. دست بالای دست زیاده توش.

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

به نقل از یـاشــــــــار :
چیز پی ان کلا دیگه کار نمیکنه که بخوای ازش استفاده کنی :|
اینجوری که تمام درخواست هایی که از سیستم شما به سرور های خارج از ایران بخواد فرستاده بشه بسته میشه! ، حالا چه چیز پی ان باشه ، چه ایمیل گوشی ، چه بازی آنلاین و ...

این طرح به طور قطع شکست میخوره ، اصولا هر محدودیتی که برای ملتی مثه ایران قائل بشن در 90% مواقع کارساز نیست ، انقدر راه های فرعی پشتش ساخته میشه که دیگه قیدشو میزنن !
اون از فـیلت‍‌‍رینگ اینم از این ! ، کسی تا حالا فکر کرده فرضا با این شرایط آژانس های مسافرتی و یا خیلی مراکز دیگه چکار میکنن ؟!
فک کنم چیز پی ان نمیشه قطع شه قطعآ (بانکا ) وولی سرعتش واسه کاربرای عادی مثه اون موقع میشه که تقریبآ صفر میشه باز
مهران میدونه حالا .

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

به نقل از Masih-j :
این مثال شما قیاس مع الفارق است :D بارگزاری شدن اطلاعات از یک سرور در آمریکا چقدر زمان و هزینه می بره ؟ زمانی که طول می کشه تا اطلاعات از سرور توی آمریکا بارگزاری بشه با وجود همین سرعت کم هم خیلی نیست در مقابل اگر بخواد یک شبکه داخلی راه اندازی شه چی ؟ چقدر هزینه داره ؟ هزینه خود شبکه + خرید کلی سرور + نوشتن کلی برنامه + وبسایت های جدید ( موتور جستجو ، شبکه های اجتماعی و ... ) خوب این هزینش واقعا زیاد هست و در ضمن خیلی از نرم افزار هایی که واسه این شبکه بکار می ره خارجی هست و برای ساپورت و آپدیت و اینا به اینترنت نیاز داره ... حالا اگه این شبکه جدا بوجود بیاد و دسترسی اینترنت به کلی قطع بشه که کلی از منابع خوب در اینترنت و وبسایت ها را نداریم که واقعا ضربه بزرگیه ... اگه هم قراره که اینترنت و اینترانت هر دو جدا باشه که خب با توجه به همون هزینه ها کار جالبی نیست و زیاد هم ازش استقبال نمی شه ...
خیلی راحت می تونن سرعت اینترنت و کیفیت اون را افزایش بدن ( الان هزینه که برای سرویس ها دریافت می شه چند برابر هزینه ای هست که خودشون برای اینترنت می کنن ؟ ) نه این که شبکه داخلی پرسرعت ایجاد کنن .
مشکل اینجاست که توی سرعت بالا سیستم فیل--ترینگ درست کار نمی ده
آقاجان این یک سرمایه گذاریه. خرج که نیست. یعنی یک پولی اولش خرج میکنی بعدا حتی سود هم می‌کنی. به هرحال مملکت ما دیتاسنتر نیاز داره. نمیشه که اطلاعات بانک‌ها و دولت و کلا کشور رو روی سرورهای آمریکایی نگه داشت. کار فنی‌ش هم اونقدرا پیچیده نیست که شما میگی. تجهیزاتش گرونن اما خب یک بار میخری برای همیشه. در واقع اینها اینترنت ملی رو خیلی بد معرفی کردن. اتفاقا این اگر راه بیافته خیلی چیز باحالتریه.

Shadow!

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد

اينترانت اينجوري كه شما ها ميگين نيست !‌ تو تمام جهان هر كشوري واسه خودش كلاد يا به اصطلاح يه ابر اينترنتي داره كه شامل شبكه هاي داخلي ميشه . سرعت انتقال اطلاعات تو اين ابر بين شبكه هاي داخلي خيلي زياده ! اما ايران اين ابر رو نداره و مجبوره اطلاعات رو به يه جا ديگه ترنسفر كنه و دوباره از اونجا دريافت كنه كه اين كار هم سرعت رو كاهش ميشه و هم هزينه زيادي داره . درواقع دارن اين ابر رو ايجاد ميكنن ! البته نميشه گفت اينترانت دقيقا همونه ولي يه كاري مشابه همين رو دارن ميدن كه در اينصورت سرعت انتقال اطلاعات تو فضاي داخلي خيلي بيشتر ميشه و هزينه اون هم كمتر ميشه . اما اين به اون معني نيس كه دسترسي به تمام سايت هاي غير ايراني قطع بشه . در واقع اين دو تا كنار هم كار ميكنن
البته با شروع اينترانت ، طرح فيلترينگ پيشرفته و پاك سازي سايت هاي غير اخلاقي و ضد انقلاب ( :D ) هم شروع ميشه و همين الانش هم دارن كم كم چند تا از سايت هاي بزرگ موزيك و تفريحي رو مي بندن . اين VPN ها هم كه با PPTP و L2TP و SSTP كار ميكنن كه بستن اين پورت ها هم كار خيلي آسونيه پس احتمالا دسترسي به VPN ها هم قطع ميشه اما نگران نباشيد ايراني جماعت راهشو پيدا ميكنه :D دركل اينكه اين طرح با بستن كل سايت هاي خارجي همراهه يه چيز تقريبا غير ممكنه چون خيلي از مردم و قشر هاي مختلف جامعه با سايت هاي خارجي سر و كار دارن درضمن اگه همچين كاري بكنن اونوقت هجوم مردم به سمت اينترنت ماهواره اي زياد ميشه كه در اينصورت دردسر خود مسئولين چند برابر ميشه :-?

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

فحشتون بدم؟ :| چیکار کنم؟
کسی نگرفت متاسفانه. من موندم چطور اسم رو گذاشتن تیزهوش و سمپاد و ...
منتظر سیل منفی های شما هستیم :D

Reza1376

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 2
شهر
تهران
مدال المپیاد
نه بابا دارم می خونم
دانشگاه
تا حالا بهش فکر نکردم
رشته دانشگاه
تا حالا بهش فکر نکردم

اگه اینترنت قطع شه خیلی جالب میشه :D

سایت هایی مثله دانلود ها ، میهن دانلود و ... همشون تخته میشن :)

وبلاگم خراب میشه :((

پربازدید ترین سایت سال سایت دفتر ریاست جمهوری خواهد شد.

پس از 1 هفته بعد از اجرای این کار اینترنت ماهواره ای فوران می کنه

جوانان هکر به فکر اینترانت شکن می افتند

.

.

.

و هزاران بد بختی دیگر که با این طرح مسخره برای ما پیش میاد :-&

یعنی میشه مسئولانمون یبار یه تصمیم درست و حسابی بگیرند و سرعت اینترنت رو افزایش بدن [-o<

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

الان تو اخبارم گفت نميخوان كلا دسترسي به خارجيا رو قطع كنن ميخوان بيارنشون رو نمىدونم چى ايران واسه همين اين طرح طول ميكشه!
ينى فك كنم همين كه shadow! گفت!

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

ما که مدرسمون اینترانته و فقط سایت صدا و سیما تونستم برم
البته VPN کمکم کرد
در ضمن مطمئنم این کارو نمیکنن چون هم هزینه برداره هم صدای مردم در میاد

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

به نقل از amir abbasi :
ما که درسمون اینترانته و فقط سایت صدا و سیما تونستم برم
البته VPN کمکم کرد
در ضمن مطمئنم این کارو نمیکنن چون هم هزینه برداره هم صدای مردم در میاد
اینترانت در بقل اینترنت ارائه میشه
اینترانت طرحش مال سال 85 ـه :D

ملیک

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی
دانشگاه
هر جا شرایط بهتر باشه..
رشته دانشگاه
داروسازی

ای خدا خیلی بد می شه یعنی چی؟؟؟؟
تازه می گن تا مرداد هم عملیش می کنن...
نه نمی خوام :(( :((

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

به نقل از ملیک :
ای خدا خیلی بد می شه یعنی چی؟؟؟؟
تازه می گن تا مرداد هم عملیش می کنن...
نه نمی خوام :(( :((
اینترنت ملی یا اینترانت رو کنار اینترنت معمولی ارائه میکنن !
من اینو تو رادیو شنیدم .
اینترنت ملی الان هم هست ولی توی مدارس (کمتر مدرسه ای استفاده میکنه)

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

خیلی بده وقتی نت ما اون قدر قوی نیس که مباحث علمی رو هم کامل پوشش بده این دیگه به نظرم آخر کوته فکریه...
تو روزنامه نوشته بود دلیل قطع شدن یاهو تو دو سه روز پیش این بوده که میخوان ملیش کنن و از این به بعد آخر میلتون این میشه:
iran.ir​

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

دوستان از سابقه کاراشون به نظر میرسه که حالا حالا قصد این کارو ندارن /m\

Poorya.L

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
مدال المپیاد
-
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
مکانیک

من یه چیز دیگه شنیدم از راستو دروغش خبری ندارم یکی میگف اطلاعات فضای مجازی ایران الان تو کلود (ابرهای اطلاعاتی) های خارج از کشور ذخیره میشه حالا ایران میخواد پایگاه های اطلاعاتیش رو داخل ایران بیاره که فکر کنم راسته اخه تا دیروز من میخواستم برم تو میلفا (www.mailfa.com) میگفت به دلیل کمی سرعت اینترنت ما درحال جابه جایی پایگاه های اطلاعاتیمان به داخل کشوریم و این کار باعث بهبود امکانات میلفا میشود :|

Neg@r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
دارو ســازی

کلا به نظرم خــیـــــــلی ایده ی مزخرفیه :-& :-& :-& :-& :-&

aragsi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی2
شهر
تهران

یه چند وقت پیش شنیدم کلا شایعه است ولی راستو دروغشو نمیدونم!!!
ولی چه شایعه چه حقیقت کلا خیلی چیز بد و مزخرفیه!!! X-(
فکرم کنم از مثل کره شمالی باشه!!! :))

arminsl

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی

اگه اینترنت ملی وصل بشه تو خیلی از زمینه ها میتونه به مراکز علمی و آموزشی کمک کنه.
به شرطی که در کنار اینترنت جهانی باشه.
به طور مثال برای اینکه بشه یه کلاس مجازی مثل کشور ژاپن برگزار کرد(شاید دور از ذهن برسه ولی کم کم راه میفته!)،اینترنت جهانی سرعت زیادی برای این امر تو کشور ما نداره و اینترانت میتونه زمینه ی این فعالیت ها رو ایجاد کنه.
همچنین ارتباط مراکز دانشگاهی بیشتر میشه و در کل خیلی میتونه مفید باشه.
به شرط اینکه هم ملی و هم جهانی در کنار هم وصل باشن.
این اخباری هم میگن میخواد قطع بشه هنوز موثق نیست و نمیشه به این جور چیزا اعتماد کرد!

hojjatele

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ندارم !
رشته دانشگاه
نرم
پاسخ : اینترانت یا همون اینترنت ملی...

به نقل از پویا م :
دوستان توجه کنید که مانند همون قورباغه‌ هستیم که داره داخل آب آبپز می‌شه و متوجه نمی شه! هر روز که می گذره بیشتر وارد اینترنت ملی می شیم و خودمون هم متوجه نمی شیم.

من با دوستم روی github پروژه داریم و یک ساله داریم رو این پروژه کار می‌کنیم. github با پروتکل ssh کار می‌کنه و ما وقتی خواستیم تغییراتمون در داخل کدهامون رو داخل github ثبت کنیم، نشد که نشد. به عبارتی فعلا کارمون لنگه.

افرادی که هزینه‌ی زندگیشون رو از راه هاست فروختن روی سرورشون در میارن، این منبع درآمد کلا قطع شد. چرا که عملا مدیریت سرور بدون داشتن خط فرمان که با ssh صورت میگیره غیر ممکنه.

بنده الان سایت‌هایی که ssl رو پشتییانی می کنن رو نمی تونم باز کنم! مانند گوگل ریدر. مانند اکثر سایت‌هایی که به شما امکان خرید آنلاین می‌دن(برای جلب اعتماد مشتری از ssl استفاده می کنن که بگن امنیتشون بالاست)

الان ینی امثال من باید چیکار کنن؟ من کارم به یه سایتی میفته یا اون ایران رو بن کرده یا ایران فـیلت‍‌‍رش کرده یا هیچ کدوم از اینا. گیریم حالت سوم باشه. یا دستخوش ملی کردن اینترنت شده یا نشده( مثلا اگه ssl پشتیبانی کنه) . خلاصه هیچ سنگی نیست که جلو پامون نباشه. گند زدند رفته.

الان که ssl و ssh اینطوریه. تا هفته ها دیگه هم فقط یه سری whitelist رو می شه رفت! مثلا اینا میان یه whitelist تغریف می کنن می گن فقط این سایت ها رو می شه رفت. اولیش هم سایت لیدر دات آی آر و مراجع قم هست!

تبریک می گم.
اینجا اینترنت ملی. تهران. ایران.

قربون اون شکلت برم! مگه می شه ssl رو ببندن!!؟؟؟؟!! ما که می ریم و بازه! یه نگاه به مرورگرت بنداز شاید آپدیتش نکردی و شاید هنوز تو اون ورژن ssl نیومده!
دوستان تمامی درگاه های بانکی ssl هست. اگه کار نمی کنه پس ملت این پرداخت ها رو همه با وی پی ان و ساکس انجام می دن؟! :D
در ضمن من خودم چند ساله دارم هاست می فروشم و هاستینگ دارم و سرور هم می دم! مطمئنی ایرانی؟!

یه توضیح هم بدم درباره ی اینترنت ملی:

اینترنت ملی طرحش اجرا شد توی فکر کنم خرداد بود. هرکی هم می گه نه پ خ بده بیام با هم بریم براش بگیرم! اینترنت ملی ربطی به سایت ایران و خارجی نداره! فقط سایت هایی که روی سرور ایران هستن. نه ایرانی و فارسی
حالا از کجا باید بفهمیم که سایتی روی سرور داخل کشور هست یا نه؟
یکی از راه حل هاش گرفتن هویز هست whois. از این سایت به راحتی هویز بگیرید

http://whois.irdomain.com

داخل این سایت آدرس سایتی رو که می خواید استعلام بگیرید بزنید، براتون میاد که سرورش کجاست
مثلا : محل سرور: Germany یا مثلا محل سرور: Iran, Islamic Republic of
اگر داخل این قسمت نوشت کشور ایران اون سایت با اینترانت یا اینترنت ملی بالا میاد.
در حال حاضر سایت های سیاسی و سایتهایی که واسه کسایی هستن که یه کاره ای تو مملکت هستن روی سرور ایران هست. سرور ایران هم کمه و هم خیلی گرون و هم بد کیفیت. هم از لحاظ مشخصات سخت افزاری و هم نرم افزاری. چون تحریم هستیم خیلی از سیستم های مدیریت هاست مثل سی پنل رو نمی شه روی سرور ایران نصب کرد
حالا اگر اینترنت ملی بشه خیلی از سایت ها بسته می شه و بالا نمیاد. گوگل، یاهو، جیمیل، ایمیل یاهو، یاهو مسنجر و حتی همین سمپادیای عزیز (روی سرور امریکاست!) و خیلی سایت های دیگه. بعضی از دانلود سنتر های مذهبی هم که روی سرور ایران هستن فقط سایت اصلیشون روی سرور ایرانه. تمامی فایلهایشون روی سرور های آلمان و یا آمریکا هست. یعنی سایتی مثل راسخون هم اگر بالا بیاد نمی شه فایلی از داخلش دانلود کرد! چون طرف نمی تونه اینقدر هزینه برای سرور دانلود توی ایران بده! خیلی گرونه می شه. 10% همون قیمت رو می ده از آلمان هاست دانلود می گیره!
اینترنت ملی هم که فعلا دلبخواهی هست! تا بعدا ببینیم چی کار می کنن؟!

بالا