• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نقش دین در جامعه ی آرمانی

• شروع کننده موضوع

farbod.rahimi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
فکر میکنید برای رسیدن به یک جامعه ی آرمانی دین چه نقشی دارد؟ اصلا فکر میکنید نقشی دارد؟

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
پاسخ : نقش دین در جامعه ی آرمانی

به نظر من این تاپیک مرتبطه 8->

• لایک
امتیازات: dorna
  • شروع کننده موضوع

farbod.rahimi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران

بله مرتبطه مگه تالار جامعه شناسی نیست؟

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

تاپیک نُ پرابلم :D اون مرتبطه ینی میتونین از اون هم کمک بگیرین!
میشه اول جامعه ی آرمانی رو تعریف کنی؟

• لایک
امتیازات: sayna

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

البته اول، دقیقا باید جامعه آرمانی تعریف بشه. اما به نظر من، جامعه آرمانی جامعه ای نیست که تنها راه کنترل افراد مجازات باشه. پس باید جامعه بتونه ارزش ها رو برای افرادش درونی کنه. پس باید یه عاملی به غیر از این وجود داشته باشه که آدم ها رو مقید کنه. دین، میتونه نقش مهمی داشته باشه. البته راه برداشت غلط از دین بازه و این خودش میتونه مشکل ساز بشه. اما در حالت کلی، هم دین خیلی مهمه و هم احترام به ادیان.

• شروع کننده موضوع

farbod.rahimi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران

جامعه ی آرمانی عبارت است از جامعه ای که در آن عدل اجتماعی ،رفاه عمومی و تعالی بشر لحاظ شده باشد تا همه ی مردم در همه ی سطوح ضمن داشتن ایمان و آگاهی امکان استفاده از تمام منابع موجود راجهت ارتقا علم و دانش داشته باشند و هر کس به قدر بضاعت فکری و تلاش و خود باوری اش مراحل رشد و ترقی را طی نماید. ???

اینم از تعریف حالا دوستان پاسخون شون رو بذارن

×دو پست متوالی ترکیب شدن.

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

کلن که جامعه اس که توش عدالت و رفاه 100 درصد باشه وجود خارجی نداره.
اگه هم بخوای همچین جامعه ای بسازی یه چیز شبیه تئوری های سوسیالیسم و کمونیسم و اینا میشه که خب جواب نمیده اصلن
من درباره ی سیستم دینی هم همچین نظری دارم.
دین شعارش عدالت محضه.که همچین چیزی ایده آله و به دست نمیاد.
تو همچین جوامعی به نظرم خیلی سریع به سوء استفاده از باور های مردم روی میارن.

• شروع کننده موضوع

farbod.rahimi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران

به نقل از Dorna :
کلن که جامعه اس که توش عدالت و رفاه 100 درصد باشه وجود خارجی نداره.
اگه هم بخوای همچین جامعه ای بسازی یه چیز شبیه تئوری های سوسیالیسم و کمونیسم و اینا میشه که خب جواب نمیده اصلن
من درباره ی سیستم دینی هم همچین نظری دارم.
دین شعارش عدالت محضه.که همچین چیزی ایده آله و به دست نمیاد.
تو همچین جوامعی به نظرم خیلی سریع به سوء استفاده از باور های مردم روی میارن.

دوست عزیز فرض کن تو توی درس مثلا فیزیک ضعیف هستی (البته همینجوری گفتم) و با خودت قرار می ذاری که باید 20 بگیری هدف تو و به عبارت دیگه ارمان تو رسیدن به نمره ی 20 هستش و تلاش خودت رو میکنی و درس می خونی. اگر که هدفت رو 20 گرفتن قرار بدی نمره ی بالا مثلا 19 میگیری البته ممکنه که 20 بگیری.ضمن اینکه همه ی ما اینو میدونیم هیچ چیزی تو دنیا مطلق نیست.
در اینجا ما هم هدف رو عدالت و قسط کامل قرار میدیم تا به عدالت و قسط نسبی برسیم.

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از farbod.rahimi :
دوست عزیز فرض کن تو توی درس مثلا فیزیک ضعیف هستس (البته همینجوری گفتم) و با خودت قرار می ذاری که باید 20 بگیری هرف تو و به عبارت دیگه ارمان تو رسیدن به نمره ی 20 هستش و تلاش خودت رو میکنی و درس می خونی. اگر که هدفت رو 20 گرفتن قرار بدی نمره ی بالا مثلا 19 بگیری البته ممکنه که 20 بگیری.ضمن اینکه همی ما اینو میدونیم هیچ چیزی تو دنیا مطلق نیست.
در اینجا ما هم هدف رو عدالت و قسط کامل قرار میدیم تا به عدالت و قسط نسبی برسیم.
خب اینجوری نمیشه گفت!
مثال میزنم همین جوامع کومونیست رو مثلن.
هدف برابریه و عدالت.اما سیستم ظرفیت همچین چیزی رو نداره و متلاشی میشه.مثال هم براش زیاد هست و در اصل اسلن جامعه ای رو پیدا نمیکنی که سیستم رو بر اساس ایده آل برابری کامل تنظیم کنه و دووم بیاره.
هدف رو هم بله.باید برابری تا حدی که میشه قرار داد ولی نباید ایده آل به قضیه نگاه کرد.با اون 20 فرق داره.....جامعه میترکه به عبارتی!

• شروع کننده موضوع

farbod.rahimi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران

به نقل از Dorna :
خب اینجوری نمیشه گفت!
مثال میزنم همین جوامع کومونیست رو مثلن.
هدف برابریه و عدالت.اما سیستم ظرفیت همچین چیزی رو نداره و متلاشی میشه.مثال هم براش زیاد هست و در اصل اسلن جامعه ای رو پیدا نمیکنی که سیستم رو بر اساس ایده آل برابری کامل تنظیم کنه و دووم بیاره.
هدف رو هم بله.باید برابری تا حدی که میشه قرار داد ولی نباید ایده آل به قضیه نگاه کرد.با اون 20 فرق داره.....جامعه میترکه به عبارتی!
یک نکته رو فراموش نکن دوست عزیز من راجع به دین صحبت می کنم نه ایدئولوژی . میخوایم ببینیم که دین میتونه چه نقشی رو برای رسیدن به این جامعه ایفا کنه. نکته بعدی اینه که من اصرار ندارم که همه در این جامعه آرمانی باهم برابر باشند.

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

دین یه نوع ایدیولوژیه
اون برابری هم مثال بود واسه کومونیسم
قبول داری حکومت ایدولوژیک دووم نمیاره؟اصلن به نظر جامعه ی ایدولوژیک چقدر پایداره؟دین هم ایدولوژیه

• شروع کننده موضوع

farbod.rahimi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران

اولا ما نمیخوایم که دین رو کاملا سرمشق این جامعه آرمانی قرار دهیم ما می خواهیم ببینیم که دین چقدر می تواند برای رسیدن به این جامعه نقش داشته باشد. نه این که مانند کمونیسم رو یک موضوع پافشاری کنیم و بگوییم اینست و جز این نیست. منظورم از ایدئولوژی نبودن دین همین بود . وگرنه حرف شما هم درسته اما فکر میکنم خوب منظور منو نفهمیدی.
ایدئولوژی بوسیلة مبشرین و کسانی که سعی دارند اثراتی بر جریان تاریخی جامعه خود بگذارند، ارائه می شود اما دین بر اساس فطرت خود انسان است و میل به خداشناسی و....
ایدئولوژی یه سری از باید ها و نباید هاست که به انسان در رسیدن به کمال کمک می کند بنابر این تعریف احکام دین ایدولوژیست اما خود دین نه
ما در این جا از خود دین صحیت می کنیم.خدا باوری چه تاثیری بر اون جامعه آرمانی که گفتیم میذاره.

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از farbod.rahimi :
اولا ما نمیخوایم که دین رو کاملا سرمشق این جامعه آرمانی قرار دهیم ما می خواهیم ببینیم که دین چقدر می تواند برای رسیدن به این جامعه نقش داشته باشد. نه این که مانند کمونیسم رو یک موضوع پافشاری کنیم و بگوییم اینست و جز این نیست. منظورم از ایدئولوژی نبودن دین همین بود . وگرنه حرف شما هم درسته اما فکر میکنم خوب منظور منو نفهمیدی.
ایدئولوژی بوسیلة مبشرین و کسانی که سعی دارند اثراتی بر جریان تاریخی جامعه خود بگذارند، ارائه می شود اما دین بر اساس فطرت خود انسان است و میل به خداشناسی و....
ایدئولوژی یه سری از باید ها و نباید هاست که به انسان در رسیدن به کمال کمک می کند بنابر این تعریف احکام دین ایدولوژیست اما خود دین نه
ما در این جا از خود دین صحیت می کنیم.خدا باوری چه تاثیری بر اون جامعه آرمانی که گفتیم میذاره.
خب این "خدا باوری" تو سطح فردیه یا تو سطح اجتماعی و سیاسی؟
اگه تو سطح فردیه بحثش فرق داره ولی اگه تو سطح اجتماعیه خواه نا خواه ایدئولوژیه....

بالا