• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کپی رایت

• شروع کننده موضوع N.M
  • تاریخ شروع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
پاسخ : کپی رایت

به نقل از Amir - Eblis :
راستش خیلی دقیق یادم نیس ، اما یکیش که این مدیر انتشارات هرمس خیلی روش تأکید داشت و مدیر طهران اونیو هم چندبار اشاره کرد بش ، این بود که یک هنرمند 50%پولی که به دست میاره (از کنسرت مثلا") باید بده به کمپانی ، 30% یه فک کنم تبلیغات و نمیدونم چی ، 10% به عوامل و ...، چند درصد دیگه هم به یه سری دیگه و خلاصه پولی که واسه خودش میمونه کمتر از 10% ئه و خیلی وقتا در حد 5% !!! که خب این رو همه جوره محکوم می کردن و هر جوری حساب می کردن و می گفتن این به ضرر صاحب اثر بود و به سود کمپانی ها و بقیه ...
من دقیق نفهمیدم این قانون کپی لفت چطور بتعث میشه درصد بیشتری به خود هنر مند یا نویسنده برسه؟

• لایک
امتیازات: N.M

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از Dorna :
من دقیق نفهمیدم این قانون کپی لفت چطور بتعث میشه درصد بیشتری به خود هنر مند یا نویسنده برسه؟

کلا" شیوه اش فرق میکنه ،تقسیم بندی ها و معیارها و ایناش فرق داره ، چیزی ِ که فک کنم خود هنرمندا نوشتن یا تأییدش کردن یه جورایی یا از زیر دست ِ هنرمندا هم رد شده ...
میگم یادم نیس ، اما اونجا این مدیر نشر هرمس دقیق سطر به سطر ِ کپی رایت رو میگفت و ایراد می گرفت بعد مقایسه می کرد با کپی لفت (معادل همون قانون) نشون میداد که بهتره

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

ویکیپدیا : کپی لفت
اونطور که من فهمیدم فرقشون اینه که تویِ کپی لفت بر خلافِ کپی رایت میشه به کسایی که اثرشُ میخرن حقِ ویرایش و اقتباس و ... بده . نفعی داره ؟ :-?

البته ، این دو تا لینکُ پیدا کردم اما نرسیدم بخونم . چرا کپی لفت ؟ | کپی لفت چیست ؟

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

آها یه نکته دیگه که یادم اومد "ضمانت کردن" بود ، یعنی می گفتن کپی رایت "ضامن حقوق صاحب اثر نیست" ، اینو فک کنم اون پسره گفت که چند وقت پیش با علی عظیمی و آرش سبحانی (کیوسک) و اینا کنسرت داشت ، یه بارم پارازیت اومده بود، پسره عینکی ِ همیشه هم خارجی میخوند این سری برا اولین بار فارسی خونده بود (دیگه این همه نشونه دادم!) ، الان اسمش یادم نمیاد به هیچ وجه !! :D

این لینک (نظراتش رو هم بخونید جالبه)

این یکی هم هست که یکم بد نوشته من نخوندمش
باز هم ...

یه سایت دیگه ام بود که خوب بود ، اما نت ترکیده فعلا" هیچجارو باز نمیکنه :|

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

هممم.....کپی لفت چجوری این مسئله ی ضمانت حقوق صاحب اثر رو حل کرده؟
چون با توجه به تعریفی که من متوجه شدم کپی رایت بیشتر به حقوق صاحب اثر توجه میکنه در حالی که کپی لفت بیشتر رو استفاده ی جمعی برای بازده هر چه بیشتر تاکید داره.اشتباه فهمیدم؟ :D

• لایک
  • شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

همین که درنا پرسید !

اون لینکِ وب شهر که درباره ی فناوری بود .. حرفاشُ قبول داشتم اما تو حوزه ی فناوری ، نه کتاب ! نتونستم هیچ مشابهی برایِ مثالاش ( سامسونگ و اپل و ... ) پیدا کنم .

چیزی که من از لینکِ دو فهمیدم این بود که تویِ کپی لفت ، سورس و اصلِ کتاب/نرم افزار و ... دستِ هر خریداری قرار میگیره و میتونه توش تغییراتی اعمال کنه ، اما به شرطِ اینکه نگه این ایده انحصاراً مال من بود ... دوباره سوالی که درنا پرسید پیش میاد ! :D

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

من به طور کلی میخواستم و داشتم راجع به کپی رایت و کپی لفت بحث می کردم
حالا یه چنتا چیز هست که دارم میخونم ، تموم شه میام میگم

نه (یعنی تا جایی که من فهمیدم و میدونم) ، کپی رایت بیشتر به نفع ِ کسی ِ که سرمایه گذاری می کنه و پول ِ بیشتری داره ! نه کسی که بیشتر زحمت میکشه یا حقشه ، اما کپی لفت اینجوری نیست ، هم به نفع ِ کسی ِ که استفاده می کنه هم به نفع ِ کسی ِ که زحمت ِ بیشتری میکشه و حقشه (البته این خیلی کوچه بازاری بود ، تعریف دقیق تر و علمی ترشو میام میگم چند روز دیگه :D)

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

در مورد این کپی رایت و کپی لفت من هنوز با مفهومشون مشکل دارم...

این اجازه ویرایش که توی کپی لفت میگن چیه؟ خوبه آیا؟ :-"

یه نفر که فهمیده این دوتارو بیاد یه مقایسه بکنه بی زحمت :D

+ زهرا: بالاخره یکی حرف ِ دلِ منو زد... :-"

ببخشید بابت ویرایش ، گیر کرده بود! :D

+ مبینا: عادت کردیم دیگه...نبخشیم چیکار کنیم؟ :-""""" :D

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

میگم اون چیز هایی که گفتی داری میخونی رو توضیح میدی؟ :D
یا لینکی چیزی که ما سر در بیاریم از این قانون.چون من هنوز متوجه نمیشم که کپی لفت چطور میتونه از حقوق صاحب اثر دفاع کنه!

• لایک

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

woow! کلا" یادم رفته بود اینجارو :D :-" (نرگس بنده خدا یه سری پی ام داد قبلنا منتها...ببخشید خلاصه)

پایه اید از اول بحث رو شروع کنیم و به طور کلی راجع به قوانین بحث کنیم نه انحصارا" در مورد کتب و مجلات؟
چون اینجوری که من فهمیدم، بچه ها تو خود قوانین مشکل دارن هنوز و منم بیشتر تو حوضه ی موسیقی میدونم چیجوریه و تو قوانین کپی رایت درباره ی کتب و مجلات اطلاعت زیادی ندارم

کسی اگه میتونه و وقتش رو داره، لطف کنه لینک اصلی قوانین (حدود چند صفحه اس فک کنم) رو اینجا با ترجمه بزاره، یا اگه عکس یا پی دی اف اش هست هم بزاره خوب میشه، بعدا" بحث رو ادامه بدیم (یا شروع کنیم!)

لینکای فارسی به شدت ناقص و دست و پا شکسته توضیح دادن، خیلی هم گسسته از هم هست، اما لینکای اینگیلیسی خیلی خوب و کامل تر توضیح داده، منتها مشکل ترجمه و وقت و و حوصله هست :D

کپی‌رایت این اجازه را به پدیدآورندگان اثر می‌دهد تا حقوق کاربران و مصرف کنندگان را محدود کنند، کپی‌لفت روشی برای اعطای آزادی به کاربران و مصرف کنندگان و تضمین حفظ این آزادی برای کلیهٔ افراد است.

• لایک

Delaram95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد

اگه کپی رایت رعایت بشه خیلی بهتره چون حقوق خیلیا ضایع نمی شه.
ای کااااااااااااااااااااااااااااش ما یه ذره پیش رفت کنیم از نظر فرهنگی..

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

JB

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی‌نژاد ۲ مشهد
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
ریاضی و علوم کامپیوتر

کپی‌ رایت یه چیزه و قیمت چیز دیگه. خیلی‌ چیزها هستن که کپی‌ رایت ندارن، ولی قیمتشون زیاده (مثل لینوکس ردهت)، خیلی‌چیزها هم هستن که کپی‌ رایت دارن، ولی مجّانی هستن (مثل آی‌تونز اپل). وقتی شما کلمه‌ی کپی‌ رایت رو به کار می‌بری داری از دلّالی حرف می‌زنی، نه از قیمت. قدر مسلّم قبول داریم که دلّالی در قرن بیست و یکم امری سرزنش شده و نکوهیده‌است و به همین دلیل هم کپی‌ رایت یکی از غیرانسانی‌ترین قوانین وضع شده‌است، چون برای دلّال‌هاحاشیه ای امن ایجاد می‌کنه تا بیشتر مردم بی‌گناه رو بچاپند.

بالا