• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سرماخوردگی

• شروع کننده موضوع

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : سرماخوردگی

به نقل از ریــحــانــه :
یه مسئله ایم وجود داره .
اکثر مردم تهران حساسیت دارن . حداقل به قارچای هواییُ آلودگی هوا . ( اینُ یه متخصص آلرژی گفت ! :-" )
و چون علائم حساسیت خیلی شبیه به سرماخوردگیه ، بعضیا فک میکنن که چون خیلی وقتا مثلا آبریزش بینی دارن ینی سرما زیاد میخورن !
بعد دیگه سرخود قرص سرماخوردگی میخورنُ اینا ! :-"

گفتم محض اطلاع بگم ! :-"

دقیقن به خاطر چیزایی مث همین تشخیصای اشتباهه که میگن واسه خودتون دارو تجویز نکنین :D
مسلمه که حساسیت با سرماخوردگی فرق داره...مهم ترین تفاوت هم دوره بیماریه ینی سرماخوردگی بعد از اینکه اون دوره یکی دو هفته تموم شه خود به خود خوب میشه ولی آلرژی تا وقتی که شما مثلن با آلودگی هوا ارتباط مداوم دارین ادامه پیدا میکنه :D
و اینکه سرماخوردگی معمولن تب خفیف داره که آلرژی نداره :D

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از MissMarvelous :
میخواسم بدونم آیا تعریف علمی واسه این بیماری هس یا نه؟ اگه هس چیه؟

به عفونت ویروسی دستگاه تنفس فوقانی (همون دماغو اینا :-" ) میگن سرماخوردگی

عوامل ایجاد و تشدیدش چیان؟

ویروس عامل ایجادشه. عوامل تشدیدش زیاده، مثلاً هوای سرد، استراحت و خواب کم، غذاهای سرخ کردنی زیاد و... میتونن باعث تشدید بیماری بشن.
معمولاً چون با عفونت ویروسی بدن ضعیف میشه، یه عفونت باکتریایی(همون چرک سفیدای ته گلوتون :-" ) هم ایجاد میشه واسه همینه که وقتی سرما میخورید میرید دکتر بهتون آنتی بیوتیک میده. آنتی بیوتیک روی ویروس تاثیری نداره، برای درمان یا جلوگیری از عفونت باکتریایی میدن.

به نظرتون چرا میگن سرما باعث سرماخوردگی میشه؟

دلایل مختلفی میگن براش.
اولاً توی هوای سرد و خشک ویروس ها بیشتر زنده میمونن و احتمال مبتلا شدن ما بیشتره. بعد چون وقتی هوا سرد میشه (فصل پاییز و زمستون) ما بیشتر توی فضای بسته و کنار بقیه آدماییم (مثلاً تو کلاس) سرما خوردگی هم بیشتر میشه.
دوم اینکه وقتی میریم یه جای سرد، خون باید قسمت های مهم بدن رو گرم نگهداره (اگه سرما خیلی زیاد باشه خطر مرگ وجود داره حتّی :-") و جریان خون توی اندام هایی مثل بینی و گلو و به تبع اون گلبول های سفید کم میشن، به خاطر همین احتمال مریض شدن زیادتر میشه.
دلیل بعدی هم اینکه میگن ویتامین دی روی سیستم دفاعی اثر میذاره. وقتی آفتاب باشه، اشعه UV به تولید ویتامین دی توی پوست کمک میکنه. آفتاب که نباشه ویتامین دی کم میشه و روی سیستم ایمنی ما اثر میذاره.

در کل چون حتمن همتون با این بیماری آشنایی دارین هر چی میدونین یا تجربه کردین بگین... :D

دیروز داشتم میمردم :-"

HTC

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
رشت
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ROzhiN :
دیروز داشتم میمردم :-"
سرماخوردگی جزو معدود بیماری هایی هستش که نسبتا بی ضرره اما وقتی بهش مبتلا میشیم دقیقا تا حس مرگ میریم :D

به نظرتون چرا میگن سرما باعث سرماخوردگی میشه؟
چرت میگن :D
سرما باعث ایجاد سرماخوردگی نمی‌شه ،‌ ویروس سرماخوردگی را ایجاد می‌کنه . دلیل اینکه سرماخوردگی‌ در پاییز و زمستان بیشتر و شایع تره اینه که هوا سردتره ویروس‌ها راحتتر میتونن ازیه فرد به فرد دیگر منتقل بشن .

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از نگین . :
سرما باعث ایجاد سرماخوردگی نمی‌شه ،‌ ویروس سرماخوردگی را ایجاد می‌کنه . دلیل اینکه سرماخوردگی‌ در پاییز و زمستان بیشتر و شایع تره اینه که هوا سردتره ویروس‌ها راحتتر میتونن ازیه فرد به فرد دیگر منتقل بشن .
جالبه ولی من شنیده بودم که توی هوایی که سردتر باشه ویرووسا و میکروبا امکان رشد ندارن واز بین میرن!

HTC

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
رشت
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از بانــــــــــوشــــــاک :
جالبه ولی من شنیده بودم که توی هوایی که سردتر باشه ویرووسا و میکروبا امکان رشد ندارن واز بین میرن!
پس به نظر تو و با توجه به این حرفت ، دلیل سرماخوردگی چیه؟ یا مثلا چرا توی زمستون بیشتر سرما میخوریم؟
اگه اینجوری که میگی باشه ، یعنی عامل سرماخورگی ویروس نیست؟ وقتی ویروس از بین بره ، چطوری باعث سرماخوردگی میشه دیگه؟

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

به نقل از نگین . :
پس به نظر تو و با توجه به این حرفت ، دلیل سرماخوردگی چیه؟ یا مثلا چرا توی زمستون بیشتر سرما میخوریم؟
اگه اینجوری که میگی باشه ، یعنی عامل سرماخورگی ویروس نیست؟ وقتی ویروس از بین بره ، چطوری باعث سرماخوردگی میشه دیگه؟

همیشه تو زمستون که سرما نمیخورن :-?
من تا حالا زمستون سرما نخوردم
یه با 3 ماه تابستون رو سرماخورده بودم :-??
کلاً طبیعتم سرده
سرما رو دوس دارم x:

HTC

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
رشت
رشته دانشگاه
پزشکی

منم نگفتم همیشه که. من گفتم بیشتر تو زمستون سرما میخوریم چون واقعا خب اینجوریه همه ی ما زمستونا بیشتر سرما میخوریم تا تابستون. تابستون سرما میخوریم ولی کمتر :)
شمارو دیگه نمیدونم چجورید :-" ولی یه چیزه واضحی ه که زمستونا سرماخوردگی بیشتر تا تابستون :D

Nooshin_d

نوشین
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از بانــــــــــوشــــــاک :
نه به خاطر اینکه اکثر افراد تو زمستون در و پنجره هاشونو میبندن ، خونرو گرم نگه میدارن . این خودش باعث پرورش بیشتر ویروسا میشه . به خاطر همین بیشتر تو زمستون سرماخوره داریم .

HTC

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
رشت
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نوشين :
نه به خاطر اینکه اکثر افراد تو زمستون در و پنجره هاشونو میبندن ، خونرو گرم نگه میدارن . این خودش باعث پرورش بیشتر ویروسا میشه . به خاطر همین بیشتر تو زمستون سرماخوره داریم .
آره یه جورایی اینم یکی از دلیل هاش میتونه باشه :D
چون گفتیم هوا که سرد باشه ویروس راحت میتونه از یه فرد به فرد دیگه منتقل بشه ، حالا همین پرورش ویروس که گفتی هست ، بعد سرما هم باعث میشه که این ویروس منتقل شه به همین دلیل بیشتر زمستون سرما میخوریم :D

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از نگین . :
منم نگفتم همیشه که. من گفتم بیشتر تو زمستون سرما میخوریم چون واقعا خب اینجوریه همه ی ما زمستونا بیشتر سرما میخوریم تا تابستون. تابستون سرما میخوریم ولی کمتر :)
شمارو دیگه نمیدونم چجورید :-" ولی یه چیزه واضحی ه که زمستونا سرماخوردگی بیشتر تا تابستون :D
آره اینم مشخصه،ولی خوب ما ادمایی هستیم که سرمای آنچنان زیادی ندیدیم،
مث سرمای روسیه و سیبریُ اینا،
یکی از دلایلی که مردم اونجا زیاد سرما نمیحورن،میتونه این باشه که دیگه به اون طبیعت عادت کردن،
ویه دلیل دیگه،همین میشه که ویروس ها تو هوای سرد اونجا از بین میرن،نه کاملا،ولی اونا دیگه این سرماخوردگی ساده ای رو که تو کشور ما همیشه میگیریمُ ندارن.

HTC

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
رشت
رشته دانشگاه
پزشکی

من یه چیزیو نمیفهمم :D

ما میگیم عامل سرما خوردگی ویروسه , خب؟ اگه تو هوای سرد ویروسا نابود میشن , پس چرا زمستونا سرما میخوریم؟ اینجوری خب تو زمستون باید اصلا ویروسی نباشه که! :D گیج شدم :-"

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

به نقل از نگین . :
من یه چیزیو نمیفهمم :D

ما میگیم عامل سرما خوردگی ویروسه , خب؟ اگه تو هوای سرد ویروسا نابود میشن , پس چرا زمستونا سرما میخوریم؟ اینجوری خب تو زمستون باید اصلا ویروسی نباشه که! :D گیج شدم :-"

من صفحه ی قبلم راجع به این مطلب نوشتم
برو بخون
این باور غلط که ما زمستونا سرما میخوریم :-"

مهسا 1376

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمانشاه

چرا غلطه ؟ :-"
درست ِ که پاییز و اینام سرما میخوریم ولی خو زمستونا بیشتره
هوا تا یه زره نسبت به قبلش سرد شه ، سرما خوردگی زیاد میشه و تقریبا هر کسی رو ببینی سرما خورده :D
ویروس سرماخوردگی تو زمستونا بیشتره تا تابستون و پاییز و بهار و اینا ! یعنی نمیگم اون موقع ها نیست ولی نسبت به زمستون کمتره ، بعد انتقالش هم اسون نیست !
مثلا اگه تو بهار تو یه خونه یکی از اعضای خونه سرما بخوره ، احتمال انتقالش نسبت به زمستون کمتره ! زمستونا خیلی زود و راحت ویروس ِ سرماخوردگی از یه فردی به فرد ِ دیگه منتقل میشه (یعنی حرف نوشین و نگین :-" )
تو صفحه قبل گفتم:-" وقتی هوای ِ سرد وارد ِ بدنت میشه بعد دیگه بستگی به بدنت داره ، بعضی وقتا میتونه با اون هواعه و ویروس ِ همراهش:-" مقابله کنه و سرما نمیخوری ، بعضی وقتا سرماعه و ویروس ِ برنده میشن و تو سرما میخوری :-" بعد هر بار سرماخوردن و دارو های مختلف خوردن باعث ِ ضعیف شدن ِ بدن و دستگاه های مربوطه:-" میشه و دفعه ی بعدی که با شرایط ِ نامساعد ِ جوی:-" یا ویروس ِ سرماخوردگی روبه رو میشی راحت تر سرما میخوری بعد دیگه به همین دلیل ِ که بعضیا تو زمستونا همش هی در حال ِ خوردن ِ سرماـن ;;)

اینارو قبلا بقیه نگفته بودن ؟ :- " احساس میکنم زر زدم :- "

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

به نقل از مهسا² :
چرا غلطه ؟ :-"
درست ِ که پاییز و اینام سرما میخوریم ولی خو زمستونا بیشتره
هوا تا یه زره نسبت به قبلش سرد شه ، سرما خوردگی زیاد میشه و تقریبا هر کسی رو ببینی سرما خورده :D
ویروس سرماخوردگی تو زمستونا بیشتره تا تابستون و پاییز و بهار و اینا ! یعنی نمیگم اون موقع ها نیست ولی نسبت به زمستون کمتره ، بعد انتقالش هم اسون نیست !
مثلا اگه تو بهار تو یه خونه یکی از اعضای خونه سرما بخوره ، احتمال انتقالش نسبت به زمستون کمتره ! زمستونا خیلی زود و راحت ویروس ِ سرماخوردگی از یه فردی به فرد ِ دیگه منتقل میشه (یعنی حرف نوشین و نگین :-" )
تو صفحه قبل گفتم:-" وقتی هوای ِ سرد وارد ِ بدنت میشه بعد دیگه بستگی به بدنت داره ، بعضی وقتا میتونه با اون هواعه و ویروس ِ همراهش:-" مقابله کنه و سرما نمیخوری ، بعضی وقتا سرماعه و ویروس ِ برنده میشن و تو سرما میخوری :-" بعد هر بار سرماخوردن و دارو های مختلف خوردن باعث ِ ضعیف شدن ِ بدن و دستگاه های مربوطه:-" میشه و دفعه ی بعدی که با شرایط ِ نامساعد ِ جوی:-" یا ویروس ِ سرماخوردگی روبه رو میشی راحت تر سرما میخوری بعد دیگه به همین دلیل ِ که بعضیا تو زمستونا همش هی در حال ِ خوردن ِ سرماـن ;;)

اینارو قبلا بقیه نگفته بودن ؟ :- " احساس میکنم زر زدم :- "

من خودم دو سال پیش 3 ماه تابستون رو سرما خورده بودم
که برا خودم تعجب بود
ولی من تو زمستون خیلی کم سرما میخورم خیلی به ندرت

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

یه سری اینجا به هم بزنید :

http://g0nag0n.blogspot.com/2011/04/blog-post.html

اول یه توضیحی راجعبه به سرماخوردگی داده بعد هم 7تا درمان برای سرماخوردگی معرفی کرده که خلاصه اش :

[list type=decimal]
[*]اولیش استراحته، استراحتِ واقعی!

[*]بعد یه سری قرص معرفی کرده به عنوان تب بر و مسکّن و راجعبه و هر کدوم توضیح کوتاهی داده که چجوریه و کی باید بخوره.

[*]سومیش شربت سرفه است، برای کسایی که سرفه های شدید دارند و کاری که می‌کنه اینه که تحریک پذیری گلو رو کم می‌کنه.

[*]مورد بعدی نوشیدن مایعات گرمه که معروف‌ترینش همون عسل و آبلیموئه.

[*]
پنجمی غذای بیماره که باید ساده و مقوی باشه. به جز سوپ و آش، فیله گوشت و مرغ، جوجه کباب و جگر + سبزیجات و آبمیوه از غذاهای پیشنهادی هستند و از ترشی، غذاهای پر ادویه، طالبی، خربزه و انگور هم باید پرهیز بشه.

[*]
استفاده از مکمل های غذایی که مهترینش برای فرد سرماخورده ویتامین سی هستش. (ویتامین سی برخلاف تصور عموم در پیشگیری از سرماخوردگی آنچنان نقشی نداره ولی طول مدت بیماری رو کوتاه می‌کنه.)

[*]
مورد آخر هم این قرص های مکیدنیه که عصاره اُکالیپتوس و ویتامین سی و بی حس کننده داره درنتیجه درد گلو رو کمتر می‌کنه و نفس کشیدن هم راحتتر می‌شه.

[/list]

پ.ن : اینجا سرماخوردگی رو در دو دسته ویروسی و باکتریایی معرفی کرده، ولی تا جایی که من می‌دونم فقط به ویروسیش می‌گیم سرماخوردگی.

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

با توجه به پست امير محمد كه گفته ويتامينc تاثيري نداره....

اشاره شده‌است که این ویتامین برخلاف تفکر همگان کمکی در پیشگیری از بروز سرماخوردگی نمی‏کند و فقط طول دوره بیماری را کوتاه و به تخفیف عوارض آن کمک می‏کند.

همچنین این ویتامین به افزایش قدرت ایمنی بدن, استحکام لثه ‏ها و دندان‏ها کمک می‏کند.

اونقدرا هم بي تاثير نيست...

شخصا تجربه دارم!

+ منبع : ويكي پديا

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

یکی که در معرض ویروس سرماخوردگی قرار میگیره و فرداش یه سری علائم سرماخوردگی میبینه باید چیکار کنه که پیشگیری کنه از مریض شدنش ؟؟ :-< (کُلد استاپ خوردم اما تاثیر نداشت )

sajed

کاربر فوق‌فعال

من به این نتیجه رسیدم سرماخوردگی یه مریضی تحفه ایه. هرموقع بخواد میاد هرموقعم نخواد نمیاد.
و به نظر من بهترین راه مقابلش لااقل برای من اینه که محلش نذارم.
چه بسا سرماخوردگیای زیادی که با بی محلی من خوب شدن..........

kavir

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

تعداد زیادی از ویروس ها می تونن سرما خوردگی رو ایجاد کنن...یه ویروس نیست...
چرا میگن سرما خوردگی؟؟ چون سرما عوامل ایجاد کنندشو فعال تر می کنه...نه این که سرما باعث بیماری بشه...
جالبه بدونین تو قطب احتمال سرماخوردگی تقریبا نیست...چون عوامل ایجادکنندش وجود ندارن و اونجا تمیزه...

به نقل از sadlove :
یکی که در معرض ویروس سرماخوردگی قرار میگیره و فرداش یه سری علائم سرماخوردگی میبینه باید چیکار کنه که پیشگیری کنه از مریض شدنش ؟؟ :-< (کُلد استاپ خوردم اما تاثیر نداشت )
واسه بیماری هایی مثه سرماخوردگی دارو تاثیری تو روند بیماری نداره...چون بیماری ویروسیه...دارو فقط بهت کمک می کنه بیماری رو تحمل کنی...ینی تحمل شرایط رو راحت می کنه...

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

علایم هشدار دهنده:
1- تب شدید
2-ترشحات غلیظ بینی به رنگ زرد سبز یا خاکستری
3-سرفه ای که بیش از 4 روز طول بکشد
4-سرفه یا خلط زرد.سبز یا خاکستری
5-درد قفسه سینه
6-تنفس سخت یا سریع این علامت ممکن است در کودکان نشانه ذات الریه باشد
7-تغییر رنگ لب ها پوست یا ناخن ها به رنگ ابی
8-منگی و بیحالی
9-اگه سرماخوردگی بیش از 10 روز در بزرگسالان و14 روز در کودکان طول بکشه بهتر نشه یا بدتر بشه ممکنه سینوزیت حاد باکتریال رخ داده و نیاز به اتحاد تدابیر درمانی جدید توسط پزشک باشه
اقداماتی که در کاهش خطر انتشار سرماخوردگی موثرند:
1- رفت وامد و تماس خود رو با شخص بیمار به ویژه در سه روز اول بیماری کاهش دهید
2- دست ها را پس از تماس با فرد بیمار با وسایل وسطوح الوده بشویید
3- دست ها را با بینی وچشم های خود تماس ندهید
4- در مسیر عطسه وسرفه اشخاص بیمار قرار نگیرید

بالا