• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سانســور کتاب

• شروع کننده موضوع N.M
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
سلام .
بحث زیاد شده درباره ی ممیزی کتابا توی ایران و اینا ... نویسنده های زیادین که میگن اثرشون به مدت طولانیه که گیر مجوز چاپه ؛ و تهشم مجبور به حذف یه قسمتایی از کتاب میشن .

من برام یه سوالی پیش اومد . علتِ سانسور بعضی بخشای یه کتاب چیه ؟ یعنی اون قسمت حذف شده از چه نظر اشکال داشته ؟
اگه از نظرِ کلمات رکیک باشه ، یا محتوای مخالف فرهنگ ما و اینا ، پس کتابایی مثِ خداحافظ گاری کوپر یا زندگی در پیش رو چطور مجوز گرفتن ؟ و اگه از اون نظر نیست ، چرا توی هری پاتر 6(یا 7) یه قسمت که هری خانم ویزلی رو بغل میکرد حذف شده ؟ :-?
کلاً نظرتون چیه ؟

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : سانســور کتاب

دوست عزیز الان بحث ما قرار نیست روی اون کتابا بچرخه که .تو اونا یا کلاً داستان از نظرِ سطح ادب و اینا اوته {مثلاً درباره ی زندگیِ یه زنِ ج. X_X} ، یا توی هر صفحه دو بار کلمه های چیز دار استفاده شده X_X

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

به نظر من الکی به خیلی از کتابا مجوز نمیدن... :|
بعضی از کتابا رو انقد سانسور میکنن هیچی ازش نمیمونه ولی بعضی کتابا یه چیزایی رو که باید سانسور میشده به وضوح میشه دید...
واسه ترجمه کتاب نباید سانسور کنن
واسه ایرانی ها هم اگه به جا باشه خوبه واسه حرفم دلیل دارم :-":
چون فرهنگ ما شرقی هست و مثلا کشور اسلامی هستیم باید یکم (البته به جاش) سخت گیری کنن !مثلا رمان های عاشقانه که توی کشورمون بچه های 12 تا 15 ساله بیشتر طرفدار داره تا گروه سنی خودش باید یکم سانسور شن... یه سری فرهنگ بد رو همین کتابا توی جامعه رواج میدن خو... :D

با تشکر!

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

وقتی میگمن هر چی مشروب و الکله قهوه و چایی و آب پرتقال کنین تو کتاب یا وقتی میگن شاهنامه و مثنوی و اینا باید با سانسور چاپ شه (فک کن تو شاهنامه دست ببرن :| ) چه انتظاریه دیه؟

اون گاری کوپر و ناطور دشت و اینا فک کنم چاپ های قدیمیش مجوز داشتن و اینا. الان بخوان مجوز بدن حتما میگن که یک تغییراتی توش بدن!

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

موافقم!
ولی باید کلا رعایت کرد...
اصن کتابای عاشقانه ایرانی در سطح یه آدم تحصیل کرده و یا سن بیش از 20 سال نیس :|

از اساس مشکل داره (:|

mona*

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
پایتخت تاریخ و تمدن!(Hamedan DC!:D)
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

فرهنگش بوده!زدن خرابش کردن
این مسائلو کردن یه چیز جیزی که اگه بری طرفش و از این چیزا بشنوی میری جهنم
به نظر من اصن اگه سانسور شه بدتر طرف حساس میشه به اینکه چی بوده!
البته باید اینم رعایت کنن که واسه چه سنیه!ولی نباید مثلا یه کتابی که برای بزرگ ساله چون احتمال میدن یه بچه ای مثلا بره کتابو بخونه سانسورش کنن!هر چیزی باید اعتدال داشته باشه و جای خودش!

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

منظور من صرفا مسائل ج ن س ی نیست...
خیلی چیزای دیگه رو هم سانسور میکنن که نباید سانسور شه یا سانسور نمیشه ولی باید سانسور شه...

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از sahere :
منظور من صرفا مسائل ج ن س ی نیست...
خیلی چیزای دیگه رو هم سانسور میکنن که نباید سانسور شه یا سانسور نمیشه ولی باید سانسور شه...

لایک شدید

چرا چسیدین به این مسائل؟ اینا بخش کوچیکی از سانسورای کتابن

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نظرم نویسنده ی مورد نظر هم مهمه ! با بعضیا لج ـن انگار به کوچیک ترین چیزشون گیر میدن ! مثلا علیرضا روشـن :-?? X_X
بعد فکر کنم حساسیت برای ِ کتابای ِ نوجوانا بیشتر هم هسـت ! میگن یاد میگیرن و اینا :-??

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از sahere :
واسه ایرانی ها هم اگه به جا باشه خوبه واسه حرفم دلیل دارم :-":
چون فرهنگ ما شرقی هست و مثلا کشور اسلامی هستیم باید یکم (البته به جاش) سخت گیری کنن !مثلا رمان های عاشقانه که توی کشورمون بچه های 12 تا 15 ساله بیشتر طرفدار داره تا گروه سنی خودش باید یکم سانسور شن... یه سری فرهنگ بد رو همین کتابا توی جامعه رواج میدن خو... :D

با تشکر!
ببین همه ی دنیا بچه های این سنیم وجود دارن :D دلیل نمیشه چون برای بچه های دو ساله ژانر وحشت بده ، کلاً کتابی توی این ژانر چاپ نشه توی کشور که ! همونطور که یکی گف باید فرهنگ سازی شه ، هرکیم کتاب مناسبشُ با راهنمایی بقیه انتخاب کنه .
به نقل از The Bug :
وقتی میگمن هر چی مشروب و الکله قهوه و چایی و آب پرتقال کنین تو کتاب یا وقتی میگن شاهنامه و مثنوی و اینا باید با سانسور چاپ شه (فک کن تو شاهنامه دست ببرن :| ) چه انتظاریه دیه؟

اون گاری کوپر و ناطور دشت و اینا فک کنم چاپ های قدیمیش مجوز داشتن و اینا. الان بخوان مجوز بدن حتما میگن که یک تغییراتی توش بدن!
نه ، گازی کوپر من چاپ 89 ـه و همینطوره .

خب سوالِ منُ کسی جواب نداد ولی . ( جز ساینا :-") : حد و مرز سانسور کجاس ؟ از کدوم نقطه به بعد میگن که باید سانسور شه ؟

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

اما تو همون گروه سنی بزرگسالم خیلی تفاوت میبینیم . نویسنده هایی که اعتراض دارن که رمانشون درگیر ممیزیه ، خیلیاشون نویسنده ی بزرگسالن .

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

ببین بستگی به هم مخاطب داره هم نویسنده!
مخاطب کتابای عاشقانه ی ایرانی معمولا نوجونا هستن...
از نظر مسائل ج ن س ی یه بچه 12ساله هم بخواد خودش میتونه اطلاعات کاملی داشته باشه
ولی یه جاهایی توی کتابا فرهنگ غلطی آموزش داده میشه خب طبیعتا روی ذهن خواننده تاثیر میذاره
یا حتی فرهنگ غرب رواج داده میشه
به نظر من باید انقدر ارشاد به اینا گیر بده تا دیگه از این موارد توی کتابامون دیده نشه
ولی الان علاوه بر لج و لجبازی که گفتین فقط رو همون جنبه ج ن س ی و حرفای رکیک میمونن تا موضوعات مهم تر

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

من برام یه سوالی پیش اومد . علتِ سانسور بعضی بخشای یه کتاب چیه ؟ یعنی اون قسمت حذف شده از چه نظر اشکال داشته ؟
اگه از نظرِ کلمات رکیک باشه ، یا محتوای مخالف فرهنگ ما و اینا ، پس کتابایی مثِ خداحافظ گاری کوپر یا زندگی در پیش رو چطور مجوز گرفتن ؟ و اگه از اون نظر نیست ، چرا توی هری پاتر 6(یا 7) یه قسمت که هری خانم ویزلی رو بغل میکرد حذف شده ؟ :-?
کلاً نظرتون چیه ؟

خب منطقیش اینه که با ارزشای جامعه در تضاد باشه و سانسور میشه...

کجای کتاب هری پاتر دقیقن؟ کدوم ترجمه؟ والا تو ترجمه های اسلامیه که همه چیو نوشته بود... :-"

شاید فرهنگ سازی و آموزش بهتر از سانسور باشه...
همیشه اینجوری بوئه که وقتی آدمو از دونستن یه سری چیزا محروم میکنن بیشتر به سمتش میره ولی اگه در موردش اطلاعات درست داشته باشه خوبو بدو خودش تشخیص میده...

توی کتابایی برای رده سنی پایینترم همون طور که اشاره کردن نظارت باید یه ذره بیشتر باشه...

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی

خب الان من خیلی نخوندم که اینجا چیا گفتین و اینا...

ولی نظر خودم اینه که تا یه حدی مخالفم و تا یه حدی خیلی موافقم! :D

اینکه الان چرا مجوز نمیدن که خب کارشون اشتباهه و این مشخصه، بحث کردنم نداره :D

ولی در کل یه چیزایی به نظرم باید گفته بشه... خوبه که آدم یه چیزی رو تو کتاب بفهمه تا اینکه مثلا تو اینترنت به بدترین شکل بفهمه X_X

واقعیت ها باید گفته بشن. پنهان کردنش فایده ای نداره

یا مثلا چیزایی که واقعا بودن از قبل و با فرهنگ اون زمان مطابقت داشتن، باید باشه (مثلا همین شاهنامه یا حافظُ اینا)

ولی یه چیزایی هم واقعا نویسنده هدف خاصی ازش نداره، فقط میخواد بگه منم بلدم و اینکه اونا صرفا میشه ترویج بی بند و باری تو جامعه

ینی وقتی مزخرف میگن، خب باید سانسورش کنن

این الان نظرات من بود :D

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

یه چیزدیگه هم درباره سانسور وجود داره. این که ممکنه بعضی از مطالب کتاب توهین به یه دین باشه. مثلا همون کمدی الهی دانته که اون جا گفتم و ... . دقیقا به خاطر همینه که به نظرم اون سانسور به جا بوده.
با مهشید هم موافقم. یه وقتایی واقعا لازم نیست نویسنده یه چیزایی رو بگه. اما میاد میگه فقط برای این که داستانشو گرم کنه یه جورایی. خب این کار مبتذل نویسیه.
اما وقتی مطلبی فقط بیان یه عقیده بدون توهین باشه دلیلی نداره که سانسور بشه.

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

در هیچ شرایطی نباید سانسور بشه کتاب حتی به این دلایلی که شما میگید!

دقیقا مث آزادی بیان(مث چیه خودشه) باو طرف عقایدشو داره میگه یکی میگه چرته یکی میگه نه درسته! دیگهخ تصمیم گیری با خوانندست تو حق نداری سانسورش کنی مث این میمونه همون رو داره طرف توی حرف زدنش میگه تو دهنشو چسب بزنی تااون یه قسمتو نگه خوب این خیلی بده و زشته! آزادی بیان باید باشه! (;

• لایک
امتیازات: dorna

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از مهشیـــــ :دی :
خب الان من خیلی نخوندم که اینجا چیا گفتین و اینا...

ولی نظر خودم اینه که تا یه حدی مخالفم و تا یه حدی خیلی موافقم! :D

اینکه الان چرا مجوز نمیدن که خب کارشون اشتباهه و این مشخصه، بحث کردنم نداره :D

ولی در کل یه چیزایی به نظرم باید گفته بشه... خوبه که آدم یه چیزی رو تو کتاب بفهمه تا اینکه مثلا تو اینترنت به بدترین شکل بفهمه X_X

واقعیت ها باید گفته بشن. پنهان کردنش فایده ای نداره

یا مثلا چیزایی که واقعا بودن از قبل و با فرهنگ اون زمان مطابقت داشتن، باید باشه (مثلا همین شاهنامه یا حافظُ اینا)

ولی یه چیزایی هم واقعا نویسنده هدف خاصی ازش نداره، فقط میخواد بگه منم بلدم و اینکه اونا صرفا میشه ترویج بی بند و باری تو جامعه

ینی وقتی مزخرف میگن، خب باید سانسورش کنن

این الان نظرات من بود :D
من مخالفم!
به جز کتاب هایی که از نظر قانونی مشکل داره.یعنی مثلن کپی رایت رو رعایت نکرده و این حرف به نظر من اصلن ندادن مجوز یا سانسور نباید وجود داشته باشه.
یه جامعه فیلتر های کافی رو داره که یه کتاب بی محتوای مستهجن(؟ :D) بی هدف روش تاثیر نذاره.
به نظرم نباید آزادی رو به این سادگی صلب کرد
ضمن اینکه اینجوری بخث سلیقه هم پیش میاد.
یه کتاب به نظر تو بی هدفه و ترویج بی بند و باری میکنه به نظر من نه.دیدگاه ها متفاوته....

• لایک
امتیازات: N.M

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از LEGEND :
در هیچ شرایطی نباید سانسور بشه کتاب حتی به این دلایلی که شما میگید!

دقیقا مث آزادی بیان(مث چیه خودشه) باو طرف عقایدشو داره میگه یکی میگه چرته یکی میگه نه درسته! دیگهخ تصمیم گیری با خوانندست تو حق نداری سانسورش کنی مث این میمونه همون رو داره طرف توی حرف زدنش میگه تو دهنشو چسب بزنی تااون یه قسمتو نگه خوب این خیلی بده و زشته! آزادی بیان باید باشه! (;

آزادی تا جایی مجازه که به بقیه آسیبی نرسونه...

دیه توهین به ادیان یا نژاد ها رو نمیشه به حساب آزادی بیان از کنارش گذشت!

عقاید هر کسی محترمه و میتونه بیانشون کنه بدون توهین به بقیه

این هم در مورد کتاب هست هم همه چیز

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

بگه مگه چیه؟ مثلا من به عقاید تو بگم چرند عقاید تو آسیب می بینه؟

اون دلایلشه که اگه محکم باشه عقاید تو آسیب می بینه! نه اینکه با 4 تا فحش مثلا اسلام از بین بره! (;

به این چیزا نیست حاجی! (;

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از LEGEND :
بگه مگه چیه؟ مثلا من به عقاید تو بگم چرند عقاید تو آسیب می بینه؟

اون دلایلشه که اگه محکم باشه عقاید تو آسیب می بینه! نه اینکه با 4 تا فحش مثلا اسلام از بین بره! (;

به این چیزا نیست حاجی! (;
قضیه آسیب رسوندن به عقاید نیس!

توهینه

شما بهت توهین میکنن ازت کم میشه؟ فحش میدن به خانوادت کم میشه؟ نه اما بر میخوره بهت

اینم همونه

بالا