• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوسیالیسم (میزگرد)

• شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
پاسخ : میزگرد(سوسیالیسم)

سوسیالیسم واقع گرا یا سوسیالیسم رئالیستی یه سبک هنریه که تو اون به ارزش کارگر اشاره میشه.
چیز جالبیه.چون سیستم به نظر من نباید لیبرالیسم محض باشه.
realism02.jpg

سوسیالیسم رقابتی هم یه تفکر میانه رو هست که یه چیزی بین سوسیالیسم و رقابت آزاده.اما باز هم بر مالکیت دولت و حذف مالکیت خصوصی تاکید داره.
یه اصل جالب تو این نظریه بحث صرفه جوییه که توی نظام های لیبرال کمتر دیده میشه.
نظر من اینه که سرمایه داری باعث میشه که صرفه جویی کمتر بشه.
با مبحث صرفه جویی که سوسیالیسم مطرح میکنه موافقین؟فک میکنین میشه صرفه جویی رو بدون سوسیالیسم تو جامعه داشت؟

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

من با سوسیالیسم موافقم تا حدودی به شرطی که کامل اجرا شه!
با سرمایه داری هم تا حدودی مخالفم چون به نظرم عدالت اجتماعیو میاره پایین...
زندگی اجتماعی اونطوری که توی سوسیالیسم تعرف شده به نظرم خوبه چون فردگراییو کم میکنه و به منافع همه توجه داره...
در مورد نکات منفیشم به نظرم میشه گف چون اختیارات و فعالیتو محدود میکنه تا حدودی از موفقیتش توی کنترل جامعه کم میشه....
و نکته مهم اینه که اون گروهی که برای حکومت میان خودشون چجور تفکری دارن و بر چه اساس انتخاب میشن؟
الان به نظرم سوسیالیسم با اون تعریف اولیه ای که ازش ارائه شده خوب پیش نرفته...یا به دلیل ناآگاهی مردم یا اجرای نادرستش و گاهی اشتباه های افراد...

در مورد اکو سوسیالیسم اگه میشه بیشتر توضیح بدین...من خوندم ولی یه ذره گیج شدم تو مفهومش...

• لایک
امتیازات: dorna
  • شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از MissMarvelous :
من با سوسیالیسم موافقم تا حدودی به شرطی که کامل اجرا شه!
با سرمایه داری هم تا حدودی مخالفم چون به نظرم عدالت اجتماعیو میاره پایین...
زندگی اجتماعی اونطوری که توی سوسیالیسم تعرف شده به نظرم خوبه چون فردگراییو کم میکنه و به منافع همه توجه داره...
در مورد نکات منفیشم به نظرم میشه گف چون اختیارات و فعالیتو محدود میکنه تا حدودی از موفقیتش توی کنترل جامعه کم میشه....
و نکته مهم اینه که اون گروهی که برای حکومت میان خودشون چجور تفکری دارن و بر چه اساس انتخاب میشن؟
الان به نظرم سوسیالیسم با اون تعریف اولیه ای که ازش ارائه شده خوب پیش نرفته...یا به دلیل ناآگاهی مردم یا اجرای نادرستش و گاهی اشتباه های افراد...

در مورد اکو سوسیالیسم اگه میشه بیشتر توضیح بدین...من خوندم ولی یه ذره گیج شدم تو مفهومش...
گفتی که اگه به شکل کامل اجرا شه خوبه فک میکنی امکان داره به شکل کامل اجرا شه و آیا برابری مطلق ممکنه؟
درباره ی عدم انگیزه در جوامع سوسیال چی فک میکنی؟
اکوسوسیالیسم میگه که نظام سرمایه داری به طبیعت ضرر میزنه؛مثالش رو تو آمریکا میبینیم؛اصراف واقعن در نظام های لیبرالی مثل آمریکا زیاده به شکلی که میگن اگه همه ی جمعیت جهان مثل میانگین شهروندان آمریکایی مصرف کنن زمین در عرض 1سال نابود میشه‏!‏ ضرری که نظام های لیبرال به محیط زیست وارد میکنن خیلی زیاده و اکوسوسیالیسم با این مخالفه

miss.M

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
پاسخ : سوسیالیم(میزگرد)

موفق بودن يا نبودن سوسياليسم توي يه جامعه به منابع جامعه و سطح طبقات جامعه اي كه توش مي خواد اجرا بشه بستگي زيادي داره.براي اين اينو مي گم چون به هر حال همه انسان ها بهترين وسايل رو مي خوان.تفكر سوسياليسم روي جو مي تونه موفق باشه مثلا واسه يه نسل دو نسل ولي نسل سوم ديگه تاثيري نداره.تازه دست بالا گرفتم.خوبي هاي زيادي داره ولي مشكلاتشم به همون اندازه زياده.اگه يه سطح ماليه يه جامع با اختلاف طبقاتي كم بخواد بره بالا به مراتب كار بيشتر و بازده ي صددرصدي لازم داره بدون اتلاف يه ذره از سرمايه كه چنين كار سرسام آوري نيازمند انگيزه هاي اجتماعي قويه كه حالا بايد فكر كنيم غير از قضيه ي مالي چه چيزي مي تونه چنين انگيزه ي قوي اي كه گفتم رو واسه يه جامعه ي با يه نظام سوسياليسم ايجاد كنه؟

• لایک
امتیازات: dorna
  • شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

من فک میکنم در هر صورت یه نظام سوسیال محکوم به نابودیه
هم به خاطر دیکتاتوری که خواه نا خواه به وجود میاد
هم به خاطر محو شدن انگیزه طی نسل های مختلف

• لایک
امتیازات: Mo

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Dorna :
من فک میکنم در هر صورت یه نظام سوسیال محکوم به نابودیه
هم به خاطر دیکتاتوری که خواه نا خواه به وجود میاد
هم به خاطر محو شدن انگیزه طی نسل های مختلف
جنبه ی دیکتاتوریش رو کامل میپذیرم...اما از نظر اقتصادی جای بحث داره

• شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

منظورت چیه که از نظر اقتصادی جای بحث داره؟بیشتر توضیح بده

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Dorna :
منظورت چیه که از نظر اقتصادی جای بحث داره؟بیشتر توضیح بده
هیچی...ببین من میگم سرمایه داری خیلی بیشتر از به بن بست میر3...تا سوسیال...دلیل هم دارم...ما میتونیم با سوسیالیسم البته سوسیالیسم اصلاحی به خیلی جاها برسیم...مخصوصا از نظر افتصادی...سوال من از تو:ایا سوسیال بدون دیکتاتوری ضرری میبینیم؟...جامعه ای رو در نظر بگیر که توش از نظر اقتصادی عدل برقرار باشه...جامعه ی بدیه؟

• شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از prabd.chess :
هیچی...ببین من میگم سرمایه داری خیلی بیشتر از به بن بست میر3...تا سوسیال...دلیل هم دارم...ما میتونیم با سوسیالیسم البته سوسیالیسم اصلاحی به خیلی جاها برسیم...مخصوصا از نظر افتصادی...سوال من از تو:ایا سوسیال بدون دیکتاتوری ضرری میبینیم؟...جامعه ای رو در نظر بگیر که توش از نظر اقتصادی عدل برقرار باشه...جامعه ی بدیه؟
آره جامعه ی بدیه!
آخه اصلن عدل اقتصادی معنی نداره
تو یه رابطه ی ساده ی اقتصادی هم یکی سود میبره و یکی ضرر
اگه هخ منظور از عدل تو اقتصاد نبود سرمایه گذاری شخصی و سود هنگفت سرمایه دار ها باشه باز هم جامعه ی خوبی نخواهد بود.چون هم انگیزه کمتره و هم پیشرفت.
راز پیشرفت غرب تو نظام سرمایه داریه

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Dorna :
آره جامعه ی بدیه!
آخه اصلن عدل اقتصادی معنی نداره
تو یه رابطه ی ساده ی اقتصادی هم یکی سود میبره و یکی ضرر
اگه هخ منظور از عدل تو اقتصاد نبود سرمایه گذاری شخصی و سود هنگفت سرمایه دار ها باشه باز هم جامعه ی خوبی نخواهد بود.چون هم انگیزه کمتره و هم پیشرفت.
راز پیشرفت غرب تو نظام سرمایه داریه
ببین درنا اعصاب منو خورد نکن [-(...میدونی من اصلا نظام اقتصادی اسلامی رو قبول ندارم(بانک و سود بانکی رسما رکود)سوسیال(عدل واقعی معنا ندارد)رو هم نه...ولی بیش از همه ی اینا از نظام سرمایه داری بدم میاد(ما با این نظام تنها صورت مسئله رو پاک میکنیم...به جای اینکه هر چی بیشتر به این بپردازیم که نابرابری خواست طبیعت است...نه اینکه نابرابری خواست انسان است(میدونم یه ذره سنگین بود :-[ببخش))

علی کوچولو!

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 2
شهر
شيراز
سال فارغ التحصیلی
94

به نظر من حکومت سوسیالیسمی چیز جالبی هست
اینطوری دیگه فقر رو تو جامعه نمیبینیم و خیلی سریع رشد میکنیم مثل چین (البته چین الان رو به اختصاصی کردن اموال کرده!)
البته شاید بعضی ها نپزیرن که کل ملت برا دولت کار کنن
البته در حال اتفاق افتادنه ما رو دارن از هر طرف تحریم میکنن نتیجتا یواش یواش همه کارمند دولت میشن ووو
:-/

• شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از علی کوچولو! :
به نظر من حکومت سوسیالیسمی چیز جالبی هست
اینطوری دیگه فقر رو تو جامعه نمیبینیم و خیلی سریع رشد میکنیم مثل چین (البته چین الان رو به اختصاصی کردن اموال کرده!)
البته شاید بعضی ها نپزیرن که کل ملت برا دولت کار کنن
البته در حال اتفاق افتادنه ما رو دارن از هر طرف تحریم میکنن نتیجتا یواش یواش همه کارمند دولت میشن ووو
:-/
چین اسمن کشور کونیستیه.در واقع خیلی هم اینجوری نیست.
اتفاقن راز پیشرفت غرب تو نظام سرمایه داریشه که دقیقن عکسه سوسیالیسمه
یه کشور با نظام سوسیالیستی واقعی میشه کره ی شمالی :D

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
وای این تاپیک مال 9 سال پیشه چه جالب.:-" چه جالب اگر به جای اسپم در جاهای دیگه اینجا پست میذاشتن مردم.:-" (مخصوصا خودم:)))

(متخصص مارکتینگ)

+ نه ولی جدی نظرتون راجع به سوسیالیسم (و انواع مختلفش و کمونیسم و سوالات پست ابتدای تاپیک) چیه؟ مدت‌هاست تاپیک مستقیما مربوط به این بحثی توش نبوده اینم که مال 9 سال پیشه.

آخرین ویرایش:
بالا