• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آیا نظریات داروین با وجود خدا منافات دارند؟

• شروع کننده موضوع

depress

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
شهریار - قم
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات
رشته دانشگاه
پزشکی
حتما نظریات داروین رو خوندید
این که انسان اولش این شکلی که الان هست نبوده و مثل همهی جانوران دیگه طی سالها متکامل شده
و اینکه ممکنه منشا انشان و میمون یکی باشه ( نه اینکه انسان از نسل میمونه )
آیا این نظریات با وجود خدا منافات داره؟؟
به نظر من که نه
می شه ساعتها درباره ش بحث کرد
پس شروع کنید ....

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : آیا نظریات داروین با وجود خدا منافات دارند؟

خدا خودش تو قران میگه ما ادم را خلق کردیم.نمیگه قبلش نوعی شبیه به انسان نبوده.به نظر من جفتشون یه حرف میزنن و اون تکامله
نه منافاتی نداره فقط برهان نظم رو کامل رد میکنه

• لایک
امتیازات: JB

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
مشغول به ریاضی به شد!:دی
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه
قطعا یه چیزی مربوط به ریاضی

معلم دینیای ما که اصرار دارن نظریه داروین نقض شده و غلطه!!! =)) =)) =)) =))
من نظر اسلامو دقیقن نمیدونم در این رابطه اما اینکه انسان از خاک به وجود اومده قیقن نظریه داروین رو میرسونه!یعنی خاک و یکسری عناصر ساده بودن که هی تکامل پیدا کردن و شدن در نهایت ما!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از روژین :
معلم دینیای ما که اصرار دارن نظریه داروین نقض شده و غلطه!!! =)) =)) =)) =))
من نظر اسلامو دقیقن نمیدونم در این رابطه اما اینکه انسان از خاک به وجود اومده قیقن نظریه داروین رو میرسونه!یعنی خاک و یکسری عناصر ساده بودن که هی تکامل پیدا کردن و شدن در نهایت ما!
ببین اینکه میگن اسلام میگه انسان از خاک ایجاد شده مال اون عرب احمق اون موقع است.
در اصل منظور اسلام یه تغییر بزرگ با ایجاد ادم است یعنی ایجاد اراده در مخلوق که قبلش نبود

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

نه. معلم زیستمون می گفت توی قرآن هم گفته ما موجودات رو تغییر دادیم یه بحث مفصل سر این موضوع اینجا شده:
http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,65035.100.html
و تا حالا کسی نتونسته نظریه ی تکامل رو رد کنه.

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه

به نقل از stewie_griffin :
نه. معلم زیستمون می گفت توی قرآن هم گفته ما موجودات رو تغییر دادیم یه بحث مفصل سر این موضوع اینجا شده:
http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,65035.100.html
و تا حالا کسی نتونسته نظریه ی تکامل رو رد کنه.
من که نمیگم داروینیسم غلطه که!معلم دینیای زیبامون میگن!جالب اینکه بعضی از بچه هاو دفاع میکنن من :O میمونم!

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از روژین :
من که نمیگم داروینیسم غلطه که!معلم دینیای زیبامون میگن!جالب اینکه بعضی از بچه هاو دفاع میکنن من :O میمونم!

میگم اون تاپیک رو بخون بعد برو ببین معلم دینیت چی داره بگه.

• لایک
  • شروع کننده موضوع

depress

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
شهریار - قم
دانشگاه
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از prabd.chess :
ببین اینکه میگن اسلام میگه انسان از خاک ایجاد شده مال اون عرب احمق اون موقع است.
در اصل منظور اسلام یه تغییر بزرگ با ایجاد ادم است یعنی ایجاد اراده در مخلوق که قبلش نبود

اصلا موافق نیستم
هیچ جای قرآن مختص یه زمان خاص نیس برای همه ی زمان ها همه ی مکانها و همه ی انسانها نه فقط برای «اون عرب احمق اون موقع»
شاید بعضی احادیث برای عرب احمق اون موقع باشن ولی قرآن این جوری نیس
قرآن صراحتا تو جاهای مختلف گفته که «انا خلقنا الانسان من تین»
چرا نگفته آتش یا هر چیز دیگه ای

• لایک

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از depress :
اصلا موافق نیستم
هیچ جای قرآن مختص یه زمان خاص نیس برای همه ی زمان ها همه ی مکانها و همه ی انسانها نه فقط برای «اون عرب احمق اون موقع»
شاید بعضی احادیث برای عرب احمق اون موقع باشن ولی قرآن این جوری نیس
قرآن صراحتا تو جاهای مختلف گفته که «انا خلقنا الانسان من تین»
چرا نگفته آتش یا هر چیز دیگه ای
دلیلش رو دوستمون خیلی قشنگ گفت.خاک تعبیری از مواد معدنی و مواد الی است

• لایک
  • شروع کننده موضوع

depress

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
شهریار - قم
دانشگاه
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از prabd.chess :
دلیلش رو دوستمون خیلی قشنگ گفت.خاک تعبیری از مواد معدنی و مواد الی است

خب من هم همین و میگم دیگه
پس صد در صد انسان از خاک ( گل) آفریده شده

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از depress :
خب من هم همین و میگم دیگه
پس صد در صد انسان از خاک ( گل) آفریده شده
نه دیگه!میگم اون یه استعارس.منظور خود خاک نیست که.منظور مواد الی و معدنیه کلا

• لایک
امتیازات: Sep
  • شروع کننده موضوع

depress

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
شهریار - قم
دانشگاه
رشته دانشگاه
پزشکی

بنده هم کاملا موافقم
جبهه من هم همون جبهه ی کساییه که می گن نظریات داروین با اعتقادات اسلامی منافات نداره
خوبه اینجا همه روشن فکرن
فکر می کردم یکی حداقل پیدا بشه که مخالف باشه
به هر حال فاتحه ی تاپیک خونده شد.

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

هستن با جواب هایی که تو اون تاپیک دادیم ،نه اینکه قانع شده باشن، دیگه جرات اومدن تو همچین تاپیک هایی رو ندارن چون همون جواب قبلی رو میگیرن و در مقابل چیزی برای گفتن ندارن.

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه

به نقل از depress :
بنده هم کاملا موافقم
جبهه من هم همون جبهه ی کساییه که می گن نظریات داروین با اعتقادات اسلامی منافات نداره
خوبه اینجا همه روشن فکرن
فکر می کردم یکی حداقل پیدا بشه که مخالف باشه
به هر حال فاتحه ی تاپیک خونده شد.
الان به طور غیر مستقیم دارید به مخالفین نظرتون توهین میکنین دقت کردین؟؟

Senpai

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

سلام
باطل شدن نظریه داروین ، البته قطعی نیست. توجه دارید که « نظریه » است. یعنی هنوز اثبات و رد نشده.
نظریه داروین به صورت مستقیم ربطی به اثبات خدا نداره ، حداقل با براهینی که در اسلام وجود داره .
آفریده شدن انسان از خاک هم چند وجه داره :
1 - انسان اولیه که حضرت آدم باشه ، مستقیم از خاک آفریده شده ولی بقیه انسان ها از نسل او هستند.
2 - ماده اولیه ( به معنای فلسفی اون) از خاک گرفته شده که یعنی انسان دارای بدنی است که از خاک منشأ می گیره.

برای تفسیر کردن آیه های قرآن هم دوستان زحمت بکشن اول تفسیر ببینن بعد نظر شریفشون رو مطرح کنند.

نظریه داروین ربطی به خدا نداره ، اما اون چیزی که از اون می خوان استفاده بکنن این هست که انسان نیازی به خالق نداره و اصلا خالقش خدا نیست . بلکه به مرور زمان و از تکامل موجودات ایجاد شده است. پس انسان منشأ روحانی ندارد.

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از Senpai :
سلام
باطل شدن نظریه داروین ، البته قطعی نیست. توجه دارید که « نظریه » است. یعنی هنوز اثبات و رد نشده.
نظریه داروین به صورت مستقیم ربطی به اثبات خدا نداره ، حداقل با براهینی که در اسلام وجود داره .
آفریده شدن انسان از خاک هم چند وجه داره :
1 - انسان اولیه که حضرت آدم باشه ، مستقیم از خاک آفریده شده ولی بقیه انسان ها از نسل او هستند.
2 - ماده اولیه ( به معنای فلسفی اون) از خاک گرفته شده که یعنی انسان دارای بدنی است که از خاک منشأ می گیره.

برای تفسیر کردن آیه های قرآن هم دوستان زحمت بکشن اول تفسیر ببینن بعد نظر شریفشون رو مطرح کنند.

نظریه داروین ربطی به خدا نداره ، اما اون چیزی که از اون می خوان استفاده بکنن این هست که انسان نیازی به خالق نداره و اصلا خالقش خدا نیست . بلکه به مرور زمان و از تکامل موجودات ایجاد شده است. پس انسان منشأ روحانی ندارد.

می دونم این استایل شماست که اینجوری حرف می زنید چون پست های دیگتون رو دیدم. (کلاَ می خوایید کسی نفهمه چی گفتید)
بهتره واضح تر حرف بزنید اول میایید میگید باطل شذن نظریه داروین بعد انگار طرفداری می کنید میشه واضح تر توضیح بدید؟

Senpai

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

سلام

به نقل از stewie_griffin :
می دونم این استایل شماست که اینجوری حرف می زنید چون پست های دیگتون رو دیدم. (کلاَ می خوایید کسی نفهمه چی گفتید)
بهتره واضح تر حرف بزنید اول میایید میگید باطل شذن نظریه داروین بعد انگار طرفداری می کنید میشه واضح تر توضیح بدید؟
باور کنید از قصد نیست. من سر کلاس ها هم که سوال می کنم ، تقریبا بیشتر مواقع دوستم باید دوباره سوال رو برای استاد توضیح بده وگرنه متوجه نمی شه. نمی تونم منظورم رو درست منتقل کنم. معذرت می خواهم. [-o<

درباره نظریه داروین :
نظریه تنها برای توجیه یک پدیده ارائه می شه و قطعی نیست. اما در مورد نظریه داروین ، باید بگم که نظریات جدیدتری ارائه شده اند. اما همه نظریه هستند.
حالا بعضی ها ادعا کرده اند که خود شیطان این نظریه رو به داروین یاد داده ، البته این بعضی ها ایرانی نیستند. یک شیطان پرست آمریکایی بود که الان هم فکر کنم مرده باشه ، مال خیلی وقت پیش هست که پیر شده بود و مصاحبه می کرد و می گفت که راهبان بزرگ ما این طور به ما گفته اند ... حالا اصلا مهم هم نیست.

چیزی که مهم هست اینه :
اگر نظریه داروین را بپذیریم ، خداوند از سیر آفرینش انسان کم رنگ یا محو می شه. نتیجه این می شه که انسان یک حیوان مثل بقیه حیوان هاست. و اصلا اشرف مخلوقات و خلیفه خدا و... نیست. حالا این حیوان عادی ، می تونه هر قدرت برتری ، چه خدایی و چه شیطانی رو عبادت کنه و هرجور دلش خواست زندگی کنه ... یعنی خدا رو از مبدء بودن حذف کنید ، تا شیطان جایگزین بشه.

اما نظر قرآن:
قطعا خداوند انسان را جدای از حیوانات دیگر آفرید. چه مستقل از خاک یا بواسطه شرایطی از خاک. به هر حال روح انسان از عالم ماده جداست و از همه حیوانات دیگر بالاتر است و این قدر شرف دارد که بتواند خدای عالم ماده باشد و جانشین خداوند عالم ملکوت در عالم ناسوت شود. :)) به به... ( این آخرش رو همین جوری گفتم افاضه کنم ... )

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

می خواستم جوابتو بدم دیدم بهتره اول یه کار دیگه بکنم.
راجع به نظریه داروین چی میدونی؟ هرچی می دونی رو بگو.
یه چیز دیگه هم این که اشرف مخلوقات بودن رو تعریف کن.

Senpai

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

سلام
چیز زیادی نمی دونم و نمی خواهم که وارد سوال و جواب هم در مورد جزئیاتش بشم... اما به صورت کلی این تنها « نظریه » است. نظریه هم اثبات نشده است و برای توجیه می آید.

خلاصه نظریه داروین ( البته اون قدر که من بلدم)
انواع جانداران زنده به نیاکان مشترک باز می گردند و نسل های متفرق امروزی ، هر کدام به یک جد مشترک بازگشت دارند. با توجه به انتخاب محیطی و انتخاب جنسی ، تغییرات برتر در میان افراد یک نوع مشترک ، به مرور زمان به بقای آن نسل و گسترش خصائص مفید و قوی آن نسل منجر می شود که با گذشت سال ها ، این نسل به یک نوع متمایز از اجداد خود تبدیل می شود.

اما نظریات دیگه ای که مطرح شده ، یکی اش این هست که :
اختلاف یک نوع با دیگری گاها آن قدر زیاد است که نمی توان مدعی این بود که انتخاب جنسی و محیطی به تنهایی از پس این تغییرات بر می آیند. به نظر می رسد تابش اشعه های کیهانی و تغییر در بافت دی ان ای موجودات زنده در گذر قرن ها ، باعث تمایز های آشکار بین افراد یک نوع و سپس تبدیل شدن این افراد به یک نوع جدید می شود.

این نظریات خیلی تأثیری در بحث ما نداره. چیزی که مهم هست این است که منشأ رحمانی را از انسان سلب کنند و آن را به تصادف یا نظم خود طبیعت مربوط سازند.

اشرف مخلوقات یعنی کسی که از همه مخلوقات دیگر ( حتی ملائکه ) می تواند درجه بالاتری داشته باشد و طوری آفریده شده است که بیشترین پیشرفت ممکن را بتواند داشته باشد. اشرف بودن انسان زمانی محقق می شود که به «خلیفه اللهی » برسد. و در تمامی قرن ها ، تنها تعداد محدودی به این درجه رسیده اند.
خلیفه الله کسی است که بتواند کارهای خدایی بکند. یعنی بیافریند ، در ذات موجودات تصرف کند ، عالم را اداره کند و ... ( هیچ کدوم از این ها به دست انسان امروزی میسر نیست)

اما این که چرا نظریه داروین با ظاهر آیات قرآن ناسازگار است :
خداوند در قرآن تأکید دارد که نسل انسان از آدم و حوا پدید آمده است که این دو خلقتی جدا از سایر موجودات داشته اند و این گونه نبوده که طبیعت در چرخه خود به آن ها برسد. چرا که جریان خلقت آدم و حوا و هبوط آن ها و دشمنی شیطان ، به صورت صریح در قرآن ذکر شده و قابل تأویل هم نیست.

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از Senpai :
سلام
چیز زیادی نمی دونم و نمی خواهم که وارد سوال و جواب هم در مورد جزئیاتش بشم... اما به صورت کلی این تنها « نظریه » است. نظریه هم اثبات نشده است و برای توجیه می آید.

خلاصه نظریه داروین ( البته اون قدر که من بلدم)
انواع جانداران زنده به نیاکان مشترک باز می گردند و نسل های متفرق امروزی ، هر کدام به یک جد مشترک بازگشت دارند. با توجه به انتخاب محیطی و انتخاب جـنس‍‌‍ی ، تغییرات برتر در میان افراد یک نوع مشترک ، به مرور زمان به بقای آن نسل و گسترش خصائص مفید و قوی آن نسل منجر می شود که با گذشت سال ها ، این نسل به یک نوع متمایز از اجداد خود تبدیل می شود.

من تو اینجا منافاتی با وجود خدا نمی بینم.

اما نظریات دیگه ای که مطرح شده ، یکی اش این هست که :
اختلاف یک نوع با دیگری گاها آن قدر زیاد است که نمی توان مدعی این بود که انتخاب جـنس‍‌‍ی و محیطی به تنهایی از پس این تغییرات بر می آیند. به نظر می رسد تابش اشعه های کیهانی و تغییر در بافت دی ان ای موجودات زنده در گذر قرن ها ، باعث تمایز های آشکار بین افراد یک نوع و سپس تبدیل شدن این افراد به یک نوع جدید می شود.

ربطی به نظریه داروین نداره و روش بحث نمی کنم.

این نظریات خیلی تأثیری در بحث ما نداره. چیزی که مهم هست این است که منشأ رحمانی را از انسان سلب کنند و آن را به تصادف یا نظم خود طبیعت مربوط سازند.

اشرف مخلوقات یعنی کسی که از همه مخلوقات دیگر ( حتی ملائکه ) می تواند درجه بالاتری داشته باشد و طوری آفریده شده است که بیشترین پیشرفت ممکن را بتواند داشته باشد. اشرف بودن انسان زمانی محقق می شود که به «خلیفه اللهی » برسد. و در تمامی قرن ها ، تنها تعداد محدودی به این درجه رسیده اند.
خلیفه الله کسی است که بتواند کارهای خدایی بکند. یعنی بیافریند ، در ذات موجودات تصرف کند ، عالم را اداره کند و ... ( هیچ کدوم از این ها به دست انسان امروزی میسر نیست)

پس قبول داری انسان اشرف مخلوقات نیست.

اما این که چرا نظریه داروین با ظاهر آیات قرآن ناسازگار است :
خداوند در قرآن تأکید دارد که نسل انسان از آدم و حوا پدید آمده است که این دو خلقتی جدا از سایر موجودات داشته اند و این گونه نبوده که طبیعت در چرخه خود به آن ها برسد. چرا که جریان خلقت آدم و حوا و هبوط آن ها و دشمنی شیطان ، به صورت صریح در قرآن ذکر شده و قابل تأویل هم نیست.

قرآن نمیگه از آدم و حوا پدید آومده میگه که ما آن ها را برگزیدیم. گفتم یه آیه هست که دقیقاَ اثباتیه بر تکامل معنیش هم اینه : مگر ندیدی ما چگونه تو را به بهترین نحو تغییر دادیم از کتاب : اعجاز علمی قرآن در زیست شناسی ناشر: حوزه ی علمیه که اولش هم نوشته که با آیاتی که در قرآن می بینیم می توانیم به این موضوع پی ببریم که نظریه ی تکامل گونه ها درست است.

به نقل از Senpai :
سلام
باور کنید از قصد نیست. من سر کلاس ها هم که سوال می کنم ، تقریبا بیشتر مواقع دوستم باید دوباره سوال رو برای استاد توضیح بده وگرنه متوجه نمی شه. نمی تونم منظورم رو درست منتقل کنم. معذرت می خواهم. [-o<

درباره نظریه داروین :
نظریه تنها برای توجیه یک پدیده ارائه می شه و قطعی نیست. اما در مورد نظریه داروین ، باید بگم که نظریات جدیدتری ارائه شده اند. اما همه نظریه هستند.

نظریاتی که ارائه شدن همه در جهت تکمیل نظریه داروین بودن

حالا بعضی ها ادعا کرده اند که خود شیطان این نظریه رو به داروین یاد داده ، البته این بعضی ها ایرانی نیستند. یک شیطان پرست آمریکایی بود که الان هم فکر کنم مرده باشه ، مال خیلی وقت پیش هست که پیر شده بود و مصاحبه می کرد و می گفت که راهبان بزرگ ما این طور به ما گفته اند ... حالا اصلا مهم هم نیست.

کلاَ چرته اون زمان کلیسا شدیداَ مخالف نظر داروین بود و خوب می دونی که چیکار می کردن با مخالفانشون به خاطر همین تا مدت ها این نظریه رو بیرون نمیده و این می تونه بامبولی باشه برای خراب کردنش پیش چشم مردم و خود داروین گفته بدون وجود یک خالق در مبدا نمی توان این نظریه رو توجیه کرد. یه موضوع دیگه این که حیات در زمین جزئ بسیار کوچکی از منظومه شمسیه و خلقت باید از مبدا بررسی شه یعنی خداوند زمین و زمان رو خلق کرده این نظم رو هم قرار داده که در طول سالیان دراز یه انسانی رو این زمین خلق بشه.

چیزی که مهم هست اینه :
اگر نظریه داروین را بپذیریم ، خداوند از سیر آفرینش انسان کم رنگ یا محو می شه.

خیر

نتیجه این می شه که انسان یک حیوان مثل بقیه حیوان هاست. و اصلا اشرف مخلوقات و خلیفه خدا و... نیست. حالا این حیوان عادی ، می تونه هر قدرت برتری ، چه خدایی و چه شیطانی رو عبادت کنه و هرجور دلش خواست زندگی کنه ... یعنی خدا رو از مبدء بودن حذف کنید ، تا شیطان جایگزین بشه.

نه خالق همچنان خداست.

اما نظر قرآن:
قطعا خداوند انسان را جدای از حیوانات دیگر آفرید

چرا؟ اگه می خوای آدم و حوا رو بگی توضیحت رو دادم.

چه مستقل از خاک یا بواسطه شرایطی از خاک. به هر حال روح انسان از عالم ماده جداست و از همه حیوانات دیگر بالاتر است

یعنی میگی حیوانات روح ندارن؟ روح رو چی تعریف می کنی؟

و این قدر شرف دارد که بتواند خدای عالم ماده باشد و جانشین خداوند عالم ملکوت در عالم ناسوت شود. :)) به به... ( این آخرش رو همین جوری گفتم افاضه کنم ... )

بالا