• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جاهای بکری که قبلاً نمیشناختید !

• شروع کننده موضوع

nahid

violet
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388
توی بعضی از شهرا, یه جاهایی هستن که واقعاً ارزش دیدن دارن و خیلی هم بکر هستن و خیلی ها اونجا هارو نمشیناسن, و زیاد هم معرفی نشدن.
این تاپیکو ایجاد میکنم که اینجور جاهارو از شهر های مختلف معرفی کنیم :D

جایی که میخوام بهتون معرفی کنم "موزه ی میراثِ روستایی گیلان" هستش. اسمش موزه است, ولی احتمالاً با موزه هایی که قبل از این دیدین خیلی فرق داره :D
دلیلِ اینکه معرفیش میکنم اینه که جدیداً تاسیس شده و تعداد نسبتاً کمی از افراد, از وجود این مکان اطلاع دارن.

این موزه در واقع یه فضای خیلی بزرگِ جنگلیه, که توش قسمت های مختلفی وجود داره. جالب ترین موضوع در مورد این موزه, اینه که
یه سری خونه ی روستایی توی این فضا هستن که به شکل عجیبی ساخته شدن ! :D
این خونه ها در واقع توی روستا های مختلف وجود داشتن, بعد اجزای اون ها از هم جدا شده و توی این موزه دوباره به هم متصل شده ! این کار انجام شده تا این خونه های روستایی که قراره مردم ببیننشون, کمترین تفاوت ممکنو با خونه های واقعی داشته باشن, حتی اجزاشون هم دقیقاً همون اجزا باشه ! :D
موزه‌های روستایی با انتقال آثار و بناها با مقیاس واقعی و قرارگیری در بستری مشابه وضعیت اولیه، شکل می‌گیرند.

فضایی که در موردش صحبت کردم مساحتی حدود 263 هکتار داره و زمینش در واقع جزئی از پارک جنگلی سراوان بوده.
موزه‌ی میراث روستایی گیلان در زمینی به مساحت حدود ٢٦٣ هکتار، در پارک جنگلی سراوان، واقع در کیلومتر ١٨ جادۀ رشت- تهران در دست اجراست. فکر تأسیس موزه، پس از زمین لرزه‌ی خرداد ١٣٦٩ گیلان که روند تخریب بناهای سنتی را شدت بخشید، شکل گرفت. اما فاز مطالعات مقدماتی آن، از اوایل سال ١٣٨١ آغاز شد.
اولین فاز این پروژه هم اردیبهشت سال 84 کلنگ خورده, و آخرین اقدامی که انجام شده , در اردیبهشت سال 90 بوده. اما هنوز چند تا قسمت کوچیکِ از این موزه هستن که افتتاح نشدن.

بر پایه‌ی مطالعاتی که با هدف شناسایی ویژگی‌های فرهنگی – معماری روستاهای گیلان انجام شد، ٩ حوزه‌ی فرهنگی - معماری در گیلان شناسایی شده‌اند. هر یک از این حوزه‌ها با بازسازی یک روستا در محل موزه معرفی می‌گردند. که این حوزه ها شامل:

١) روستای جلگه‌ی شرق
٢) روستای جلگه‌ی مرکز
٣) روستای جلگه‌ی‌غرب
٤) روستای کوهپایه‌ی غرب
٥)روستای کوهستان غرب
٦) روستای کوهپایه‌ی شرق
٧) روستای کوهستان شرق
٨) روستای ساحل غرب
٩) روستای ساحل شرق

اتفاق های خیلی جالب و متنوعی توی این موزه میفته, مثل اجرای زنده ی موسیقی محلی, اجرای زنده ی بازی ها و نمایش های سنتی و محلی, یه سری کارگاه صنایع دستی اونجا هست, غرفه ی عکاسی که میرین لباس محلی میپوشین باهاش عکس میگیرین, انواع خوراکی های محلیِ گیلانی اونجا تهیه میشه و میتونید بخرید, یه باغ گیاه شناسی در ضلع شرقی این موزه وجود داره در عین حال که توی خودِ موزه هم دست کمی از مرکز گیاه شناسی نداره, چون همین طور که از کنار درخت ها و گیاه های مختلف رد میشین در موردشون توضیحاتی وجود داره :D

normal_aroosbaran_%281%29.JPG

normal_talambar.JPG

normal_tavile1.JPG

normal_tavile1.JPG

خیلی حرف برای گفتن در مورد این موزه هست که میتونین از سایتش بخونین, ترجیح میدم کپیشون نکنم :D

سایت موزه
گالری عکس های موزه
تاریخچه ی موزه

بو علی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 2
شهر
تهران
دانشگاه
هاروارد ان شاء الله
رشته دانشگاه
فیزیک کوانتوم
پاسخ : جاهای بکری که قبلاً نمیشناختید !

من یه جا میشناسم به نام گلستان کوه که تا چند کیلو متری خوانساره و تا اواخر فروردین برف دراه و بعدشم پره لاله های واژگون میشه انصافا جای خیلی باحالیه

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

روستای جواهر ده تو رامسرم خداییش خیلی قشنگه ! تو تابستون هر شب در میون یا هرشب بارون دارن !!!

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

بابا قرار نیس جاهای قشنگُ بگین که ! جاهای بکر :D
ما زیاد ازین جاها میریم . یکیش که الان یادمه روستای گیلده Gilede ـه ! یه بار رفته بودیم گردنه حیران ، بعد همه نیاز به wcداشتن و اینا .. :-"
یکی از جاده فرعیا رو که زده بود "به سمت گیلده" رفتیم بالا . انقد روستای قشنگی بود که همونجا توی خونه ی یکی از روستاییا ساکن شدیم .
{ چن سال بعد یکی از فامیلامون که توی این سفر باهامون بود دوباره رفته بود گیلده . گفت همه چی خراب شده ، خشک شده :|}

+ ببخشید ! عکساشُ ندارم :(

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

نمیشه عکساشم بذارین؟

shadiiii

کاربر حرفه‌ای
شهر
میان2اب
دانشگاه
ارومیه-نازلو
رشته دانشگاه
دامپزشکی

بيخيال بهد 120 روز من مينويسم
منم يبار رفتم گيلده فوق العادس چندتايي هم عكس دارم ولي خودم توهمه عكسا هستم ولي حيف فقط همون يه دفعه رفتيم :(

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

ما 3- 4روز آخر تابستون امسال رو تصمیم گرفتیم یه مسافرت «درون استانی» :D بریم واسه همین از کلات شروع کردیم و بعد درگز، قوچان و مشهد.
تو ده کیلومتری کلات یه آبشار خیلی زیبا هست به اسم «قره سو» . این آبشار تو کوه های هزار مسجده و مسیر جالبی برای رسیدن به سرچشمه ی آبشار داره که من با کمک عکسایی که گرفتم توضیخ میدم :
پ.ن 1 : می خواستم از عکسای اینترنت استفاده کنم، دیدم اونا همش عکسای شخصیه ی افراده، گفتم عکسای خودمو بذارم بهتره! :-"
پ.ن 2 : بیشتر عکسایی که گرفته بودم من یا خواهرم توش بودیم، واسه همین تعداد عکسا کمه! :D
اولش یه مقدار در مسیر هموار حرکت می کنیم (تو این مسیر حیوونایی هم می بینیم):
24954685426596729887.gif

بعدش دیگه مسیر صعب العبورش شروع میشه که باید با استفاده از نردبون هایی که بعضی جاها واقعا وحشتناک میشن بالا رفت ، در ضمن هیچ گونه وسایل اضافه هم نباید برد چون من مجبور شدم وسط راه چادرمو دربیارم و همینجوری بذارم یه جا (خوشبختانه وقتی برگشتم سرجاش بود) :D :
94359467114692654708.gif

یه کم بعد باز به یه محیط نسبتا هموار می رسیم :
58499516460176205322.gif

و دوباره نردبون های ... ، این بکی از اون وحشتناک هاست :
06733551958094278336.gif

اینم از یه زاویه ی دیگه :
65472591926590944460.gif

بعد بعد می رسیم به یه دشت تو ارتفاع 1190 متری از سطح دریا (تو ویکی پدیا نوشته بود عددشو) که سرچشمه ی این آبشار اونجاست :
76341061016682961610.gif

اینم یه عکس دیگه :
90478572603515107897.gif

در کل پیشنهاد می کنم حتما اگه مشهد اومدین این جا برید، (فاصله اش تا مشهد کمتر از 200 کبلومتره) (;

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی

به نقل از نیرمان :
تخت سلیمان

مکان طبیعی نیست و تاریخیه...اما فکر نمیکنم زیاد بشناسنش.
اسم دیگه ش شهر شیزه-محل تولد زرتشت-تاریخچه ش برمیگرده به دروه اشکانیان.
زدیکش زندان سلیمانه.که اون طبیعیه فک کنم ولی به عنوان زندان استفاده می شده.جای جالبیه ولی اون قدر نه ک به خاطرش بکوبی بری تا اون جا به نظرم :D

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از تـــــــــــــــارا :
زدیکش زندان سلیمانه.که اون طبیعیه فک کنم ولی به عنوان زندان استفاده می شده.جای جالبیه ولی اون قدر نه ک به خاطرش بکوبی بری تا اون جا به نظرم :D

زندان نبوده ، در افسانه های باستان اومده که دیو توش زندانی کرده یه نفری ... :D

Delaram95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد

منطقه ی گیلانغرب کرمانشاه
آبشار نوژیان لرستان
منطقه ی آلاشت در مازنداران که وااااااااااااااااااااااااااقعا فوق العاده است.

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

منطقه شهر شیز و اطرافش خیلی جای باصفا و دست نخورده ایه...اگه میراث فرهنگی و گردشگری یه ذره بهش اهمیت میداد اینجوری نمیشد!چیزی که الان مونده ازش خرابه س...بعد از انقلاب اینجوری شد! چند سال پیش هم کلی گنج پیدا کردن توو تخت سلیمان.

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

روستای گریبگان شهرستان فسا و تنگه مچ، که یه روستاییه عجیب تنگ! بد یه بیشه هایی اطرافشه، که کمتر آدمی میتونه روستا رو ببینه و بره اونجا!
حتی چن وقت پیشم توش یه مار پیتون میگن دیده شده که فک کنم این شایعس،ولی خوب همه چوپونای اونجا از پلنگاش میترسن!
حتی خیلیا تشبیهش میکنن به جنگل همپشایر!وجهشم ترسناک و وهم الود بودنشه!

مهسا.ق

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر ۱۳۹۳
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
نرم افزار

به نقل از خــــــاطـــــــــره :
روستای گریبگان شهرستان فسا و تنگه مچ، که یه روستاییه عجیب تنگ! بد یه بیشه هایی اطرافشه، که کمتر آدمی میتونه روستا رو ببینه و بره اونجا!
حتی چن وقت پیشم توش یه مار پیتون میگن دیده شده که فک کنم این شایعس،ولی خوب همه چوپونای اونجا از پلنگاش میترسن!
حتی خیلیا تشبیهش میکنن به جنگل همپشایر!وجهشم ترسناک و وهم الود بودنشه!
دوست عزیز
این جاهایی که معرفی می کنید
مثلا واسه اینه که آدما می آن اون دور و اطراف یه سری بزنن مثلا خیلی جای خوبیه
من الان بکشنم هم نمی یام اون جا
عین اینه که من الان مثلث برمودا رو معرفی کنم

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی

به نقل از Dr.Eniac :
زندان نبوده ، در افسانه های باستان اومده که دیو توش زندانی کرده یه نفری ... :D
اون جا که رفتیم یا اونی که توضیح می داد یا رو تابلو نوشته بود که یک نظریه اینه که می نداختن توش مردمو.که یادمه بحث می کردیم که این بوی تعفن مال اجساده (!!) یا بوی گوگرده که طبیعتا بوی گوگرد بوده! :D
حالا تو از کجا با اطمینان میگی که کسی رو نمی نداختن توش ؟ :-?

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

خب نه ، اسمش زندان ِ سلیمانه اصن واسه همین ، که تو افسانه ها میگن سیلمان ِ پیامبر توش دیو زندانی میکرده ، مردم هم جرات نداشتن برن سمتش ...

چیزیه که خوندم خلاصه :D

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی

به نقل از Dr.Eniac :
خب نه ، اسمش زندان ِ سلیمانه اصن واسه همین ، که تو افسانه ها میگن سیلمان ِ پیامبر توش دیو زندانی میکرده ، مردم هم جرات نداشتن برن سمتش ...

چیزیه که خوندم خلاصه :D
تناقض نداره با حرف من :D خب شاید سلیمان دیو زندانی کرده و اینا و بعدشم بقیه از اون جا به عنوان زندان (زندان که چه عرض کنم، ازون ارتفاع پرت شن نمیرن هم، تیکه تیکه میشن) استفاده می کردن.بعد سلیمانم تو تخت سلیمان زندگی می کرده؟!

Neg@r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
دارو ســازی

این جا نمیدونم کجاست ولی توی همون مسیره شاندیزه (مشهد )
چون عکس ها خیلی بزرگن لینک میذارم
http://www.pic1.iran-forum.ir/images/up2/536525940
http://s1.picofile.com/file/7243131719/DSC02319.jpg
http://s2.picofile.com/file/7243133866/DSC02320.jpg
http://s1.picofile.com/file/7243130107/DSC02283.jpg

Delaram95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد

به نقل از نیرمان :
منطقه شهر شیز و اطرافش خیلی جای باصفا و دست نخورده ایه...اگه میراث فرهنگی و گردشگری یه ذره بهش اهمیت میداد اینجوری نمیشد!چیزی که الان مونده ازش خرابه س...بعد از انقلاب اینجوری شد! چند سال پیش هم کلی گنج پیدا کردن توو تخت سلیمان.
شهر شیز، کجاست؟
کدوم استانه؟

kowsar irani

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مراغه

ما پارسال عید رفتیم کاشان.تو 20کیلومتری کاشان یه روستا هست واسه خودش شهریه. اسمش نیاسره. تو نیاسر هم یه باغی هست اسمش باغ تالاره اما برخلاف اسمش تالار نداره وپره از دارودرخت .تازه از اونجا همه جای نیاسرو میشه دید.طبیعت فوق العاده ای داره.ولی درحال حاضر ازش عکس ندارم.

بالا