• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حقیقت vs کاربرد (اثبات .... (فلسفه) خودکشی)

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : حقیقت vs کاربرد (اثبات .... (فلسفه) خودکشی)

به نقل از Ala :
و این اصلا چیز خوبی نیست!!!!!!!! [-( [-(
ببین الا!من اصلا ادم متعصبی نیستم.عاشق تغییرم.ولی وقتی که انتقادتون درست باشه.الان این اقا 3 صفحس فقط داره به نظریه فش میده.د اقا نزن تو سر مال دیگه!!

• شروع کننده موضوع

mhmmdshirazi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید Helli
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
:دی خواب موندم!!
دانشگاه
دانشگاه امیر کبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکاترونیک
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از prabd.chess :
ببین الا!من اصلا ادم متعصبی نیستم.عاشق تغییرم.ولی وقتی که انتقادتون درست باشه.الان این اقا 3 صفحس فقط داره به نظریه فش میده.د اقا نزن تو سر مال دیگه!!

1 حرفی که اثبات نشه و واسش مثال نقض باشه اسمش فرضیه اس 2 فرضیه قشنگ فرضیه ایه که نشه بش فوش داد!!

بعد تغییر میتونه خوب باشه میتونه بد تو بدترین حالت رو انتخاب کردی...

آلا ح.

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شش تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از prabd.chess :
تو اگه بتونی خوب توضیح بدی و آدم بتونه قانع شه دیگه کسی مجبور نیست این طوری با نظریت مخالفت کنه!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

خب من گفتم شما سوال کنین تا ببینم با اساس نظریه مشکل دارین یا نه که اشکال منطقی ای وارد نکردین.پس میریم سراغ قسمت های بعدی نظریه
من معتقدم خوب و بد واقعا وجود نداره.چرا؟چون اولا به نظرم ماهیت هر چیز دلیل بر ارزش اون است و نه سرمنشا و عواقبش.یعنی مثلا باید شناخت رو به خاطر خودش بخوایم نه اینکه یکی رو بشناسیم تا بعدش یه اتفاق مطلوب وا3مون بیفته.پس وقتی واقعا دنبال حقیقتیم که هر چیز رو وا3 خودش بخوایم نه عواقب و سرمنشاش چون عواقب و سرمنشا کاربرد رو برای ما تداعی میکنه
حال خوب و بد هم دیدن حقیقت با عینک کاربرده.یعنی چی؟یعنی شما میتونی پیتزا بخوری میتونی سیب بخوری.به یکی میگی کار خوب به اون یکی میگی کاربد.چون عواقب یکی تو رو مری ض میکنه و عواقب اون یکی تو رو سلامت میکنه.پس چون از عواقب کمک گرفتیم برای خودش اون چیز رو نخواستیم.حال اگر دقت کنین میفهمین تمام خوب و بود ها برای قضاوت درباره ی این هستن که عواقب یه کار به نفع ما هست یا نه.پس خوب وبد حقیقت را از دید کاربرد دیدن است
ضمنا من معتقدم حقیقت واقعی ان چیزی است که هر جا و هر زمانی به کار برده بشه همچنان با ارزش باشه.یعنی حقیقت خالص(بدون کاربرد)به معیار های شرایط مانند زمان و مکان و غیره وابسته نیست.پس مثلا اگه الان من بزنم تو گوش یکی دیگه باید هرکس دیگه ای تو هر زمان دیگه ای تو هر مکان دیگه ای و به هرکس دیگه ای چک بزنه و کارش درست باشه تا من بتونم بگم چک زدن حقیقت خالصه.من به جز عشق کار دیگه ای را اینگونه نیافتم
سوالی اگه هست بپرسین وگرنه برم سراغ قسمت های بعدی

• لایک
امتیازات: Dizzy

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

با اون بخش دایره و حقیقت و کاربرد مشکل دارم. جواباتو خوندم، اما بازم نمیدومن چرا باهاش مشکل دارم.
به نظر من نظریه ـت هنوز کامل نیست. تا این آخرا هیچ حرفی از اراده نبود، بعد که ایراد گرفتن گفتی اراده توی نظریه ـت مهمه و ... .
من میگم تو کاملش کن و جزء به جزء هرچی هست رو بگو. بعدا ما میایم ایراد میگیریم!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از آناهید :
با اون بخش دایره و حقیقت و کاربرد مشکل دارم. جواباتو خوندم، اما بازم نمیدومن چرا باهاش مشکل دارم.
به نظر من نظریه ـت هنوز کامل نیست. تا این آخرا هیچ حرفی از اراده نبود، بعد که ایراد گرفتن گفتی اراده توی نظریه ـت مهمه و ... .
من میگم تو کاملش کن و جزء به جزء هرچی هست رو بگو. بعدا ما میایم ایراد میگیریم!
اخه اگه بگم و با یه جاش مشکل داشته باشن فقط فحش میخورم!!
نه اراده تو نظریه بود یادم رفته بود بگم :-[ :-[

آلا ح.

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شش تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از prabd.chess :
اخه اگه بگم و با یه جاش مشکل داشته باشن فقط فحش میخورم!!
نه اراده تو نظریه بود یادم رفته بود بگم :-[ :-[
یه جاش که هیچی! کلش مشکل داره! حالا تو بگو بعد ما سعی میکنیم تو حرف بزن فحشامونو بدیم! :D :D :)) :)) =)) =))

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

بخش اول اینه:

درسته؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از آناهید :
بخش اول اینه:

درسته؟
اره ولی با یک استثنا که عشقه که توش موازنه ای نیست و هر دو را در حد کمال دارد

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

خب اولین ایراد من: چرا عشق هر دو را در حد کمال دارد؟ به چه دلیلی؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از آناهید :
خب اولین ایراد من: چرا عشق هر دو را در حد کمال دارد؟ به چه دلیلی؟
ببین تو حاضری برای عشق کاربرد رو کاملا فدا کنی.عشق واقعی اینه که تو وا3 معشوقت تا حد کمال فدا کنی سود و حق خودتو(کاری به این که تو ایران از این عشقا داریم یا نه ندازم :(( :(()
پس کاربردش برای حقیقت و تکامل کاملا فدا شد.پس حقیقتش کامله
از طرفی جنبه ی ج ن س ی عشق و در کل اون لذت بی حد و حصر عشق(کاربرد کامل)هم قابل کتمان نیست
ولی بازم قبول دارم که این یه حرف شهودیه نه منطقی

• لایک

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

وقتی که کسی عاشق میشه، فکر میکنم اینطور باشه که بدون این که بخواد یا تصمیم بگیره خودشو فنا میکنه. پس این از خصوصیات خود عشقه. اما اگه حقیقت رو هدف تکامل در نظر بگیریم، تکامل با اراده و خواست انسان ارتباط تنگاتنگ داره. پس بدون خواست و تصمیم گیری نمیشه به حقیقت رسید.
کسی که وقتی عاشق میشه کاربرد رو در نظر داشته باشه(لذت)، یعنی خودشو و لذت خودشو در نظر داره، پس حاضر نیست فنا بشه؛ که این با تعریف جنبه حقیقی عشق در تضاده و البته قرار بوده که عشق از هر دو جنبه حقیقت و کاربرد به بی نهایت بهره مند باشه.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از آناهید :
وقتی که کسی عاشق میشه، فکر میکنم اینطور باشه که بدون این که بخواد یا تصمیم بگیره خودشو فنا میکنه. پس این از خصوصیات خود عشقه. اما اگه حقیقت رو هدف تکامل در نظر بگیریم، تکامل با اراده و خواست انسان ارتباط تنگاتنگ داره. پس بدون خواست و تصمیم گیری نمیشه به حقیقت رسید.
کسی که وقتی عاشق میشه کاربرد رو در نظر داشته باشه(لذت)، یعنی خودشو و لذت خودشو در نظر داره، پس حاضر نیست فنا بشه؛ که این با تعریف جنبه حقیقی عشق در تضاده و البته قرار بوده که عشق از هر دو جنبه حقیقت و کاربرد به بی نهایت بهره مند باشه.
حقیقتش نفهمیدم چی گفتی.
ببین تو این حرفی که من میزنم ایراد پیدا کن
تو وقتی عاشق میشی از اونجا که عشق بازه ای از تکامله و از اون جا که میفهمی که چیزای مهمتر از پول و مادیات و زندگی ماتریالیستی و دیالکتیک و 0 و 1 هست و میفهمه زندگی واقعا 0 و 1 نیست بلکه طبق حرف اگزیستانسیال ها احساسات هم وجود داره به تکامل نزدیک میشه
از طرف دیگه حاضره خودش بمیره ولی عشقش زنده باشه.یعنی کاربردی نیست
اما از طرف دیگه واقعا داره از اون عشق لذت میبره و مثلا بدون اون عشق حاضر به زندگی هم نیست.نمیتونه درس بخونه نمیتونه حتی فکر کنه وغیره
ولی بازم میگم کاملا حسی و شهودیه حرفم راجع به عشق.شاید حتی به قول شما استثنا هم نیاشه و باید بگیم همون محوره

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

یعنی همین که بفهمی احساسات هم وجود داره به تکامل نزدیک میشی؟
یعنی آدما نمیدونن احساسات وجود داره؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از آناهید :
یعنی همین که بفهمی احساسات هم وجود داره به تکامل نزدیک میشی؟
یعنی آدما نمیدونن احساسات وجود داره؟
بحث سر این نیست که ما نمیدونیم احساسات هست اما الان دیگه انقدر زندگی ماشینی شده که یه سطل اب برای از خواب بیدار کردن ما لازمه.ما م3 کسی هستیم که مطلبی رو میدونیم اما چون به نفعمون نیست دونستنش ندیدش گرفتیم غافل ار اینکه ندیده گرفتن مقدمه ی کوریه

• لایک

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

یعنی عشق باعث میشه آدما به احساسات توجه کنن.
آدمی که عاشقه، به غیر از نادیده نگرفتن احساسات، مگه کاری هم میتونه بکنه؟ وقتی به سمت توجه به احساسات «کشیده میشه»، این دیگه تکامل به حساب نمیاد.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از آناهید :
یعنی عشق باعث میشه آدما به احساسات توجه کنن.
آدمی که عاشقه، به غیر از نادیده نگرفتن احساسات، مگه کاری هم میتونه بکنه؟ وقتی به سمت توجه به احساسات «کشیده میشه»، این دیگه تکامل به حساب نمیاد.
نه ببین ما باید یاد بگیریم هم اگزیستانسیال باشیم و هم خرد گرا(لازمه اینو بیشتر توضیح بدم؟).برا همینه که میگم عشق بازه ای از تکامله نه تمامش.

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

اما توی عشق نمیشه خرد گرا بود! خرد، فنا شدن رو نمیپذیره.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از آناهید :
اما توی عشق نمیشه خرد گرا بود! خرد، فنا شدن رو نمیپذیره.
بیین با3 همینه پرسیدم توضیح بدم یا نه دیگه (:|
خرد گرا میگه اصالت ذهن.میگه مخ من کامله و اگه باهاش فکر کنم به حقیقت میرسم
از طرف دیگه اگزیستانسیال میگه نه زرنگی!؟ :))مخ تو اولش کامل بود ولی از وقتی که به دنیا اومدی چون نیاز هات براورده نشده بعضی هاش و ضمنا احساسات تو هم دخیل بوده(م3 خشم و عشق و نفرت وغیره)پس مغز تو صرفا منطق نیست.احساسات هم هست.
پس بشر پی برد که زندگی فقط 0 و 1 و خرد و منطق نیست
حالا ممکنه تو بگی خب در نتیجه ی حرف اونا ما فهمیدیم احساس هم هست اما نه چون تجربه گرا ها حق دارن که میگن ما برای حرفایی که میزنیم باید تجربه داشته باشیم.پس ما باید وجود احساس در دنیا رو در حد اعلا(عشق)تجربه کنیم

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی

به نقل از prabd.chess :
ببین تو حاضری برای عشق کاربرد رو کاملا فدا کنی.عشق واقعی اینه که تو وا3 معشوقت تا حد کمال فدا کنی سود و حق خودتو(کاری به این که تو ایران از این عشقا داریم یا نه ندازم :(( :(()
پس کاربردش برای حقیقت و تکامل کاملا فدا شد.پس حقیقتش کامله
از طرفی جنبه ی ج ن س ی عشق و در کل اون لذت بی حد و حصر عشق(کاربرد کامل)هم قابل کتمان نیست
ولی بازم قبول دارم که این یه حرف شهودیه نه منطقی

من قسمت دوم حرفتو قبول دارم ولی این "عشق" صرفا بین انسان ها نیست.یعنی می تونه بین انسان و یک جسم جاندار (غیر از انسان) و حتی بی جان هم برقرار باشه.حتی می تونه مادی نباشه.یعنی مثلا یک انسان نسبت به "هدف" زندگیش همچین حالتی داشته باشه.
چون صحبت از بعد جنسی شد این رو گفتم وگرنه فکر می کنم تو هم با من موافق باشی ... :-?

به نقل از آناهید :

فنا کردن وجود نداره از نظر من تو این زمینه.چه فنا شدنی وجود داره الان تو عشق؟
امکان نداره کسی که عاشق میشه کاربرد صرف رو بخواد.اصلا مغایرت داره این ها با هم ...
عشق کاربرد و حقیقت رو کامل داره.ممکنه فردی هدفش کاربرد باشه ولی بعدش به عشق می رسه.ولی این که کسی عاشق باشه و تنها هدفش کاربرد باشه یکم مشکل داره به نظر من

بالا