• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

در طول سال تحصیلی

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم
تابستون هم تقریبا تموم شد دیگه :D

سال تحصیلی مطمئنا با تابستون خیلی فرق میکنه، مدرسه ها هست، مدت زمانی که تو خونه ایم کمتره، مدام بقیه بچه ها رو میبینیم ( بعضیا روحیه میدن، بعضیا استاد تضعیف روحیه :D ) و ...

چه پیشنهاد هایی دارین؟ از چه نظر مثل تابستون باشیم از چه نظر برنامه مون رو عوض کنیم؟

درسای پیش رو با معلم ها بریم جلو؟ امسال که سالی واحدی شد اگه قرار باشه تا اردیبهشت طولش بدن یعنی خودمون باید جلو جلو بخونیم؟

هر پیشنهاد و توصیه ای دارین بگین :D

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی
پاسخ : در طول سال تحصیلی

اینکه میگی بعضیا رو میبینین روحیه میدن و بعضیا استاد ِ تضعیف ِ روحیه ...فقط یه چیزی میگم ... ازتون خواهش میکنم تو طول ِ سال به هیچ کدوم از بچه هاتون اعتماد نکنین و به حرفاشون گوش نکنید ، حتی دوست ِ صمیمیتون ( حتی اگه مثه خواهر یا برادرتون باشه واستون) ، من خودم با این مشکل امسال سر و کله زدم و اعصابم بهم ریخت ، به بچه های کلاساتون توجه نکنید ، شما نباید نیاز داشته باشید یکی باهاتون حرف بزنه تا انگیزه بگیرید و همچنین نباید نیاز داشته باشید یکی بیاد انگیزه ی درس خوندنتون رو بگیره(مثلا با دروغاش که من درس نخوندم و تست نزدم تو هم نخون ... یا اینکه میبینید یکی ازتون درسش بهتره و شما خودتونو ببازید ) ..خواهشا واسه حرف ِ هیچ احدی امسال ارزش قائل نشید ، فقط به فکر ِ موفقیت خودتون باشید ..هیچ کس جز خودتون و خانواده هاتون آرزوی موفقیت شما ها رو نداره ... حتی دوستای صمیمیتون ...حتی bf و gf هاتون :-" ...

شما قطعا همتون توی طول ِ تابستون یه آزمونی رو شرکت کردید ، از هر موسسه ای ، خب تابستون تموم شد ، بشینید قکر کنید و تحلیل کنید آیا از آزمون های اون موسسه راضی بودید ؟ آیا شما رو به همون چیزایی که ازش انتظار داشتید رسوند ؟ آیا فکر میکنید اگه باهاش تو طول ِ سال برید جلو شما رو به اون چیزی که میخواید برسونه ؟ آیا با برنامه های تونسنید خودتونو وفق بدید ؟آیا از برنامه هاش جا موندید و نتونستید بهشون برسید ؟ اینا خیلی مهمه ها....خواهشا با خودتون صادق باشید و تصمیم بگیرید تو طول سال چه آزمونی رو شرکت کنید ...

و همچنین ، اینکه میپرسید از چه نظر مثله تابستون باشید ، بشینید روی یه کاغذ دقیقا اون مباحث و فصولی رو که توی تابستون خوندید رو بنویسید ، باز هم تاکید میکنم با خودتون صادق باشید و ببینید آیا واقعا از تابستونتو استفاده کرده بودید(به معنی واقعی ِ استفاده ها) ؟ ( نمیگم به خوبی استفاده کرده بودید ... چون هر کس با توجه به خودش باید به این سوال جواب بده )، بعد ببینید کدوم مباحث رو نیاز دارید دوباره زودتر و جلوتر از بقیه مباحث بخونید ، توی برنامه هاتون حتما جا بدید ... هر کدومتون توی این چند مدت یه سری موفقیت ها به دست آوردید ، مثه اینکه روش ِ خوندن و تست زدن ِ هر درسی تقریبا دستتون اومده ، میدونید تا چه حد سر ِ آزمونا با سوالا چه جوری رفتار کنید ، میدونید چه زمانایی درس بخونید واستون بهتره ، میدونید از چه منابعی استفاده کنید بهتره ، فهمیدید چقد تست از هر مبحث بزنید واستون جا میفته ، خواهشا نه روشتون ، نه مبنبعتون رو عوض نکنید ، نیاید بگید حالا اینم امتحان کنم ببینم نتیجه اش چیه ، این امتحان کردنا امسال باید براتون بشه 0 درصد ، شما وقت ِ امتحان ِ چیزی رو ندارید ، شما وقت ِ استفاده رو دارید فقط ....

مطمئنن شماها هر کدوم یه سری اشکالات از خودتون توی تابستون دیدید ، ما نمیدونیم چیه ، اما شما باید بدونید چی هستن ، تلاش کنید اشتباهات و اشکالاتتون رو تکرار نکنید ...

از درس هایی که سر ِ کلاسا ( حالا چه پیش دانشگاهی و چه پایه) داده میشه جا نمونید ، برای هزارمین بار تاکید میکنم روی اینکه شماها باید وضعیت و موقعیتتون رو توی کلاسای درستون حفظ کنید ، نشه با آزمونای بیرون و برنامه های خودتون برید جلو ، اما توکلاساتون هیچ فعالیتی نداشته باشید و عین ِ مجسمه فقط برید بیایید ، درسای کلاساتون و کاراشون در اولویته ( به زبون ِ خودمونی میگم ، نشه یه وقت که معلم شما رو سر ِ کلاس آدم حساب نکنه و شما خودتون خودتون رو آدم حساب کنید ... همتون درک میکنید من چی میگم ) .... خواهشا جا نمونید ازشون ، به خودتون ضربه میزنید وگرنه ...

یه چیز دیگه ... شماها امسال نهایی دارید .. حالا چه بخوان واسش تاثیری قائل بشن و چه تاثیری قائل نشن ، شما باید کتاب درسیاتون رو به روش ِ تشریحی هم خونده باشید ، هر درس و مبحثی رو که دارید میخونید حتما از روی کتاب درسی کار کنید ، حتما روی کتاب درسی مسلط بشید ، نشه شب ِ امتحان نهایی شیمی و شما فقط بشینید شیمی پیش 1 بخونید ، نشه 2 روزشو مجبور شید اختصاص بدید به شیمی ... یه چیز ِ خیلی معروف که من همیشه میشنیدم اینه که امتحان نهایی های بچه های پیش دانشگاهی زمان ِ پیشرفت و به اوج رسین ِ بچه های فارغ التحصیلیه که میخوان دوباره کنکور بدن ، چون خیلی از بچه های پیش دانشگاهی میشینن فقط آزمونای نهاییشونو تو اون مدت ِ 1 ماه ترم اول و 1 ماه ترم دوم میخونن و به درسای دیگه اشون کاری ندارن ، اما فارغ التحصیل ها به همون روششون ادامه میدن ، شما باید اینقد روی کتاب درسیاتون مسلط باشید که شبای امتحان نهایی که معمولا 2 روز وقت دارید واسه هر درستون فوقش 7-8 ساعت کل ِ اون درس رو تموم کنید و یه زمانی رو هم اختصاص بدید به تست زدنش ( واسه کنکورتون) و یه زمانی رو هم واسه نگاه کردن به آزمون نهایی های سال های پیش و بقیه ساعت ها به برنامه های درسی خودتون برسید ... طوری درسا رو نخونید که مجبور شید 2 روز رو مختص بدید به همون درس ِ امتحانتون ...

فقط به عنوان ِ خواهرتون یه چیز دیگه هم میگم ... ما هممون دوست داریم امسال موفقیتای شماها رو ببینیم و خوشحال شیم ... اگه دارید بد جلو میرید و الکی دارید درس میخونید و خودتون توی وجودتون میدونید که این درس خوندن به درد ِ کنکور و اون رشته هایی که میخواید نمیخوره ، عاجزانه ازتون میخوام و التماستون میکنم از همین امروز به فکر ِ خودتون باشید و عوض کنید خودتونو ... نزارید دیر شه و خودتون نتونید کاری کنید ...

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

من خیلی کوتاه چندتا نکته رو میگم که همتون میدونید ویی بازم بهتره تاکید بشه!
از مدرسه که میاید حتما درس همون روز رو بخونید حتما!
برای بعد از مدرستون یک برنامه ی روتین داشته باشید! سره یک ساعت معین مثل 4.5 شروع کنید و سره ساعت معین مثل 11:30 تموم کنید و بخوابید!
راستی یه نظر من پیش مطالعه هم در آخر برنامه مطالعاتیتون داشته باشید ولی نه زیاد که برنامه تون رو بهم بزنه در این حد که فردا که معلم وسط درس سوال میپرسه شما داوطلب بشید و جواب بدید تو روحیتون تاثیر زیادی داره! ;;)
، فقط به فکر ِ موفقیت خودتون باشید ..هیچ کس جز خودتون و خانواده هاتون آرزوی موفقیت شما ها رو نداره ... حتی دوستای صمیمیتون ...حتی bf و gf هاتون :-" ...
شاید خیلی از کنکوری ها بیان اینجا رو بخونن بگن برو بابا! خیلی ها هم تو دلشون میگن: من قویم هم دنبال اینجورچیزها هستم و هم درسمو میخونم شریف قبول میشم!
ولی خیلی راحت بهتون بگم BF یا GF نداشته باشید!خلاص! :|
مطمئنن رو درس خوندنتون تاثیر داره خیلی هم تاثیر داره!

e.n

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میاندوآب
مدال المپیاد
دو روز مونده به مرحله اول یکم خوندم!!!برا شیمی!
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
داروسازی

بچه ها طول سال اتفاق خاصی نمیفته!!شما زیاد حساسیت نشون ندید.

• لایک
امتیازات: n.r

soofy

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی و ادبی فعالیت می کردم یه زمانی
دانشگاه
دانشگاه هنر اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

واقعا من نمي دونم چه جوري بايد روزايي كه مدرسه مي رم درس بخونم؟
فكر نكنم بيشتر از روزي 1 يا 2 ساعت درس بخونم :D

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از soofy :
واقعا من نمي دونم چه جوري بايد روزايي كه مدرسه مي رم درس بخونم؟
فكر نكنم بيشتر از روزي 1 يا 2 ساعت درس بخونم :D
منم همینطوری بودم!
باید برای خودت تو دفتر برنامه ریزی بنویسی هرروزی چند ساعت قراره بخونی.
(4-5 ساعت) بعد دیگه خودتو با فکر اهدافت مجبور میکنی که بخونی تا از خودت عقب نیفتی (;

papari

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين
شهر
اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسي صنايع

من نمیدونم باید به امتحانهای مستمر یا ترم بها داد یا نه؟ یعنی‌ تو امتحان‌های ترم بهتر نیست همونطوری کنکوری خوند؟خوب این نمرها تاثیرش کجاست؟من کنکوری می‌خونم سوال تشریحی از من میپیرسن من جواب نمیدم ولی‌ میدونم اون سوال رو بلدم .نمیدونم این طرز فکر درست هست یا نه؟

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

به نقل از XsPiR@te :
من نمیدونم باید به امتحانهای مستمر یا ترم بها داد یا نه؟ یعنی‌ تو امتحان‌های ترم بهتر نیست همونطوری کنکوری خوند؟خوب این نمرها تاثیرش کجاست؟من کنکوری می‌خونم سوال تشریحی از من میپیرسن من جواب نمیدم ولی‌ میدونم اون سوال رو بلدم .نمیدونم این طرز فکر درست هست یا نه؟

تا امسال هیچ تاثیری نداشت و بچه ها فقط به امید پاس کردن میرفتن امتحان میدادن ( به عبارتی واسشون مهم نبود :D)...اما من که گفتم ممکنه براتون امسال تاثیری واسه امتحان نهاییاتون قائل شن ( یه زمزمه هایی بین برخی مشاورها من شنیدم که میگن امسال هم تاثیری واسه پیش دانشگاهی نمیزارن ..ولی شما خواهشا جدی بگیرید امتحان نهاییاتونو ، اینا هر روز یه تصمیم میگیرن )... و همچنین هم گفتم شبای امتحان نهایی نشه یه جور که فقط 2 روز واسه همون امتحان بخونین ، 7-8 ساعته واسه نهاییتون بخونین و تموم شه و بقیه ساعت ها شما به برنامه ریزی های خودتون واسه کنکورتون برسید ...
این که میگی میدونی راه حل تشریحی رو بلدی و خودت میدونی که بلدی خب کافیه دیگه ... البته من نفهمیدم یعنی چی ازت میپرسن و تو جواب نمیدی ؟؟؟

papari

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين
شهر
اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسي صنايع

به نقل از نـِــگـیــنــــِ - راز :
این که میگی میدونی راه حل تشریحی رو بلدی و خودت میدونی که بلدی خب کافیه دیگه ... البته من نفهمیدم یعنی چی ازت میپرسن و تو جواب نمیدی ؟؟؟
منظورم این بود که مثلا درسی‌ مثل گسسته که هم راه حل تشریحی داره هم تستی من دیگه بیخیال راه تشریحی بشم چون خیالم راحته اگه تو کنکور بدن من بلدم با تستی به راحتی‌ حل کنم پس دیگه نیزی نیست وقتمو صرف یاد گرفتن راه تشریحی بکنم.

cowboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
مياندوآب
مدال المپیاد
کمی ریاضی و کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

منم چیزی گفته باشم:

1- زود تموم کردن: من این رو توصیه نمیکنم. به نظرم اگه مثلن برنامه ی آزمونتون مثه کانون تا خرداد تموم نمیکنه شما هم طبق برنامه پیش برید و زود تموم نکنین. چون وقتی زود تموم کردین اولن اونجوری که باید نخوندین و برای تکمیل و تسلط بهتر هم انگیزه ی چندانی ندارین. میشه حکایت من که تو خرداد ساعت مطالعه ام رسیده بود به 2-3 ساعت!!!
چون وقتی مطلبی رو نخوندین میرین میخونین ولی وقتی نصف ونیمه خوندین دیگه نه خوندنش براتون جذابه و نه خیالتون ازش راحته
پس: برای تموم کردن کتابا و جلو افتادن از برنامه اصلن عجله نکنین.

2- برنامه مطالعه در طول سال: من که خودم وقتی میرفتم مدرسه خیلی اوضاعم بهتر از موندن تو خونه یا تابستون بود. با یه برنامه مناسب میتونین تا 6ساعت مطالعه داشته باشین.
مثال: فرض کننیم ساعت 13:30 برسین خونه. شما تا ساعت 18 میتونین 2 ساعت مطالعه کنین؟؟؟ با نهار و استراحت؟؟
از ساعت 18تا 23 هم 3ساعت؟؟؟با شام و یه برنامه تلوزیون؟؟ این شد 5 ساعت به جای شب بیداری هم صبح قبل رفتن به مدرسه نیم ساعت مطالعه کنین. شد چند ساعت؟؟؟

حالا میتونین تو کلاس هم مطالعه کنین و اونم جزو ساعت مطاعه حساب کنین. در مدرسه میشه 1 ساعت مطالعه کرد. با بچه ها کار کنین . تاریخ ادبیات بپرسین و..
اینجوری بود که من روزای مدرسه رفتن 5ساعت مطالعه میکردم روزایی که نمیرفتم 7ساعت.

3- در مورد روحیه دادن و گرفتن. به هیچ کس وابسته نباشین. (شاید رابطتون با اون نفر از همون اول کار شکرآب بشه(کسی که نفهمید من منظورم کیه))
اینم یه جمله :
"یه ماشین خوب رو زیاد هل نمیدن"
"ادب از که آموختی از بی ادبان"= روحیه از که گرفتی از دزدان روحیه. حتی از کسایی که فکر میکنین استاد تضعیف روحیه هستن. قبلن هم گفتم من دوستم برام اس ام اسی فرستاده بود که شاید اگه کس دیگه ای بود تضعیف روحیه میشد ولی اون اس ام اس برای من انگیزه میداد.
اگه زیاد حساس نباشین که ای وای الان روحیم تضعیف میشه اتفاقی نمیفته براتون. این شما هستین که گیرنده این. پس اگه حساس باشین که من نباید روحیم از دست بدم قانون جذب میگه ... . ولی بیخیالی بهترین راه حله در مقابل تضعیف روحیه. روز کنکور بچه های ما کلی بلا آوردن سر من. از صلوات فرستادن و قایم کردن وسایل و ...
بعد کنکور هم تا یه هفته نقل مجلس بود کاراشون ولی ... .

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

به نقل از XsPiR@te :
منظورم این بود که مثلا درسی‌ مثل گسسته که هم راه حل تشریحی داره هم تستی من دیگه بیخیال راه تشریحی بشم چون خیالم راحته اگه تو کنکور بدن من بلدم با تستی به راحتی‌ حل کنم پس دیگه نیزی نیست وقتمو صرف یاد گرفتن راه تشریحی بکنم.
خب شما اصولا یه وقتی رو دارین روی یادگرفتن ِ هر بحث میزارید ، توی اون وقت هم راه تشریحی رو یاد میگرید و هم راه تستی ..
و بعدش به کتاب درسیاتون مراجعه میکنید ( امتحان نهایی و ترم که بالاخره دارید !! :-"!!) ، من بهتون توصیه میکنم سعی نکنید مواقعی که فقط دارید روی کتاب درسی وقت میزارید و تمرکز میکنید ، از راه های تستی استفاده کنید ، اول از همون راه های تشریحیتون حل کنید ، بعد که مطمئن شدید بلدید سوالای کتاب درسی ( یا سوالایی در اون حیطه ) رو از تشریحی حل کنید ، از راه تستی هم حلشون کنید ...اینکه کدومو باد بگیریم باید بگم هر دو راه رو باید بلد باشید ..... البته گاهی اوقات در کمال ِ ناباوری میبینیم که راه تشریحی بهتر و سریعتر و قابل ِ فهم تر از راه تستی هست و حتی امکان ِ اشتباه کردن هم توش بوجود نمیاد ، پس همیشه راه تستی بهترین راه و سریعترین راه نیست ..در حقیقت بعضی جاها اسماشون جابجا میشه :-?? :-??... .... خودتون هم میدونید ...

البته بعید میدونم و فک نمیکنم شما نیازی داشته باشید جز وقتایی که روی کتاب درسی کار میکنید ، از راه های تشریحی برید ... فقط همین کتاب درسی ها و سوالایی در اون حیطه که تو امتحانای مستمر و ترم و نهاییتون میاد نیاز به راه تشریحی و یا همون راه حل های کتاب درسی داره .....وگرنه شما جای ِ دیگه ای نیاز به راه حل های تشریحیتون ندارید ...
و همچنین البته من زیاد جالب نمیدونم کسی بهتون بگه چی رو و کـــِی از راه تستی برید و چی رو از راه تشریحی ، شما خودتون میدونید و میتوجه میشید کم کم چی رو از راه تستی حل کنید بهتره ، چی رو از راه تشریحی ... این همون مهارتیه که شماها تو حل سوالا بدست میارید ...

بالا