• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا ادبیات ایران افول کرد؟

• شروع کننده موضوع

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
پاسخ : چرا ادبیات ایران افول کرد؟

نیما جون تو دلیل اینکه چرا هنوز افول نکرده و... ها رو بگو! :D

من دلیلامو گفتم دیگه! :D

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نرگس² :
دلیلی نگفتین شما که :)
آقا آقا من اون همه دلیل گفتم که پ من چی! :-"

پ.ن: من صفحه هام 25 پستیه حواسم نبود پست آخر صفحه دادم... :-"

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از MissMarvelous :
خب منم نظر کاملمو بگم... :D

به نظرم شعر ایران یه نمودار همیشه رو به رشد نبوده...ینی افت و خیز داشته و میشه گف الان تقریبن توی شروع یه دوره افول هستیم...الان منظور همین الانه به دوره معاصرو نیما و شهریارو شاملو اینا کاری ندارم!

اگه بخوایم شعر نو رو معیار پیشرفت در نظر بگیریم، میشه گف که رو به پیشرفت بوده ولی قبل از به اوج رسیدن روند صعودیش قطع شده!

بعد الانم وضعیت شعر به نسبت نیاز و سلیقه مردم خوبه...
ولی مسئله اینجاس که تعریف "خوب" چیه؟ من میگم شعر خوب_چه کهن چه نو _ شعری هس که علاوه بر زیبایی ادبی مفهوم عمیق هم داشته باشه....

این مفهوم عمیق همون چیزیه که به نظرم الان داره کمرنگ میشه و اونم برحسب همون سلیقه و نیاز مردمه...قبلن هم گفتم که زندگی و نگرش مردم داره به سمت سطحی شدن پیش میره بر خلاف دوره شاعرایی مث سعدیو حافظو اینا که مردم اکثرن خودشونم دنبال شعرای پر معنا و مفهوم بودن....

بعد یه چیز دیگه هم که این روزا خیلی بحثش هس موضوع تقلید یا شاید سرقت ادبیه...کمبود ایده های نو و تازه میتونه یکی دیگه از همون عوامل قطع شدن رون صعودی شعر نو باشه...انگار که همه دنبال تکرار همون بیان و سوژه های قدیمی هستن...

بعد اینکه اگه بخوایم جهانی شدن رو هم یه معیار برای عدم افول در نظر بگیریم، شعر ما برای اینکه زبونمون محدود به چن تا کشور هس جای پیشرفت و گسترش زیاد نداره حتی اگه اثری خیلی خوب باشه برای مردم کشورای دیگه خوندنش جذابیت اصلیشو نداره...

اون توجه نکردن به استعدادو علاقه و اینا هم که برای بحث قبلی گفتمم یکی دیگه از عواملشه....
ق.ن : پستتُ ندیده بودم :-" :-" X_X

1.مفهوم : یکم قبول دارم یکم نه :D ببین تو دوره ی اون شعراییم که تو میگی ، خیلی شاعر بودن که شعراشون مفهومِ خاصی نداشت . مدح شاها بود و اینا ... شاید از هر دوره ایم فقط دو سه تا شاعرشون اسمشون تو تاریخ مونده و ما میشناسیم . یعنی بقیه ی شاعرای قرنِ {مثلاً} 6 ، آثارشون در سطحِ فلان شاعری که برای قرنِ شیشه و الان ما میشناسیمش نبوده .

2. تقلیدو موافقم :D

Fe@r

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 1
مدال المپیاد
نقره ی جهانی المپیاد شیمی 2013،طلا ی جهانی المپیاد شیمی سال 2014
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی محض

ادبیات هر ملـتی نمود نیاز و احساسته
افول ادبیات یعنی افول احساست..

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

+ در مورد مفهوم زیاد موافق نیستم چون شعرایی که الان هست هم مفهوم دارن...شاید مثِ اون موقه عرفانی نباشن شعرا ولی بعضیاشون مفهوم های خیلی قشنگی دارن...خواستین مثال میزنم!

+ در مورد تقلید و تموم شدن ایده ها تا حدودی موافقم...موافقم که ایده های جدید کم شدن!

در مورد تقلید هم ببین، بعضی ها تقلید میکنن و بعضی ها هم یکی رو الگو ی خودشون قرار میدن...مثِ شهریار که حافظ الگوش بوده... درسته بعضی از شعراشُ واقعا اسکی رفته ولی بعضی از شعرارش مدل ِ حافظن و خیلی قشنگن!

• لایک
امتیازات: N.M

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Fe@r :
ادبیات هر ملـتی نمود نیاز و احساسته
افول ادبیات یعنی افول احساست..
موافق تا حدودی... :)

+ در مورد مفهوم زیاد موافق نیستم چون شعرایی که الان هست هم مفهوم دارن...شاید مثِ اون موقه عرفانی نباشن شعرا ولی بعضیاشون مفهوم های خیلی قشنگی دارن...خواستین مثال میزنم!
بله بله میخوایم... :D
در مورد تقلید هم ببین، بعضی ها تقلید میکنن و بعضی ها هم یکی رو الگو ی خودشون قرار میدن...مثِ شهریار که حافظ الگوش بوده... درسته بعضی از شعراشُ واقعا اسکی رفته ولی بعضی از شعرارش مدل ِ حافظن و خیلی قشنگ
خب مسئله همینه که اسکی قشنگ هم کم شده! ینی کم بوده کمتر شده! :D
1.مفهوم : یکم قبول دارم یکم نه ببین تو دوره ی اون شعراییم که تو میگی ، خیلی شاعر بودن که شعراشون مفهومِ خاصی نداشت . مدح شاها بود و اینا ... شاید از هر دوره ایم فقط دو سه تا شاعرشون اسمشون تو تاریخ مونده و ما میشناسیم . یعنی بقیه ی شاعرای قرنِ {مثلاً} 6 ، آثارشون در سطحِ فلان شاعری که برای قرنِ شیشه و الان ما میشناسیمش نبوده .
خب همون مفهوم گرایی الان به نظرم خیلی کمتر شده و داره به مخاطب گرایی تغییر میکنه...
اگه شاعرا الان بیان بیشتر انرژیشونو رو مفهوم بذارن کم کم سلیقه مردم و سطح مطالعه شون هم عمقی تر میشه...

پ.ن:الان قبول کردین تا حدودی افت داشته دیگه؟ :-" :D

• شروع کننده موضوع

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

دمتون گرم ازشون مچ گرفتید!

باو نتیجه حرفاتون یعنی اینکه تا حدودی قبول دارید افت کرده!

تازه اسکی به هیچ عنوان خوب نیس! شاید سبک رو یکم اسکی کنی و تاثیر بگیری خوفه ولی اسکی خالی اصلا پسندیده نیس! :-w

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

پ.ن:الان قبول کردین تا حدودی افت داشته دیگه؟ :-" :D
یه چیزی بود خودتم گفته بودی... اونم این که تو هر دوره ای افت و خیز داشته...

پس باید میانگین دوره رو مقایسه کنیم...ینی یه چیزی بینا بین! من میگم تو اون افت و خیز های از این اشتباه ها بوده ولی در کل افت نداشته!

پ.ن : اقا یه چن تا از شعرای فاضل نظری هس خیلی قشنگن! باید زیاد برگردم پیداشون کنم... :D :-w

• لایک
امتیازات: N.M
  • شروع کننده موضوع

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

حالا میخوای برا شما هم پستتون این طوری شده؟ :D

خانوم زهرا :D ببخشید یعنی چی میانگین؟ خوب الآن رو اون افته هستیم دیگه! :D تازه یکی اون وسط گفته توی هر قرن 1 یا 2 تا شاعر هست و...! ببخشید توی قرت 5 و 6 که فردوسی هم بود میدونید چندتا شاعر ناب در حد واندازه های هم داشتیم؟

در کل این حرف ها غلطه دلیلش هم واضحه! (;

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

ببیند این افت ممکنه با شرایط جامعه عوض شه...منظور اینه!

در ضمن باز عوض شدن سبک و این که مردم الان چی میخان پیش میاد...که من قبلا در مورد ادبیات داستانی بحثش رو کردم! :D

+ خودم من شعرای کهن رو بعضیاش رو ترجیه میدم و قبول دارم الان دیگه کسی غزل مث ِ حافظ یا شعر با وزن مولوی نمیگه...ولی الانم اون شعرا شعرای خوبی برا خودش دارن!

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از LEGEND :
دمتون گرم ازشون مچ گرفتید!
:-" :-" :D
به نقل از نرگس² :
1.مفهوم : یکم قبول دارم یکم نه :D ببین تو دوره ی اون شعراییم که تو میگی ، خیلی شاعر بودن که شعراشون مفهومِ خاصی نداشت . مدح شاها بود و اینا ... شاید از هر دوره ایم فقط دو سه تا شاعرشون اسمشون تو تاریخ مونده و ما میشناسیم . یعنی بقیه ی شاعرای قرنِ {مثلاً} 6 ، آثارشون در سطحِ فلان شاعری که برای قرنِ شیشه و الان ما میشناسیمش نبوده .
خب تو اون دوره شعر زیاد بوده...یه قسمتیش واقعن خوب بوده و یه قسمتیشم همون مدح و اینا...به نظرم یه جورایی تعادل خوبی بوده...بعد اوناییم که مدح بوده ارزش مفهومی زیادی نداشته ولی ارزش زیبایی بیان و شعرش سر جاش بوده...
اون قسمت آخر هم شاید دلیلش از خوبی زیاد اون معروفا بوده نه پایین بودن سطح بقیه...
به نقل از afroDt :
یه چیزی بود خودتم گفته بودی... اونم این که تو هر دوره ای افت و خیز داشته...
پس باید میانگین دوره رو مقایسه کنیم...ینی یه چیزی بینا بین! من میگم تو اون افت و خیز های از این اشتباه ها بوده ولی در کل افت نداشته!
پ.ن : اقا یه چن تا از شعرای فاضل نظری هس خیلی قشنگن! باید زیاد برگردم پیداشون کنم... :D :-w
میانگین دوره از کی؟
من تو پست قبلیم(همون که آخر صفحه بود :-") گفتم شعر نو داشته رشد میکرده ولی به نظرم الان از سرعت رشدش اینقدر کم شده انگار راکده!
شعرای نظریو هم خوندم...من کلن تو درک شعر نو خیلی خوب نیسم ولی بازم فک میکنم فقط چن مورد با اشعار یکی مث نیما قابل مقایسه بودن...
تعداد اثر خوب کم شده...
به نقل از afroDt :
ببیند این افت ممکنه با شرایط جامعه عوض شه...منظور اینه!
در ضمن باز عوض شدن سبک و این که مردم الان چی میخان پیش میاد...که من قبلا در مورد ادبیات داستانی بحثش رو کردم! :D
نگرفتم دقیقن چی میخوای بگی ولی اگه منظور اینه که شرایط جامعه به سمت مفهوم گراییو اینا پیش میره به نظرم درست نی...
خب همین چی میخوان...این خواستن تا حدودی دس خود مردم و شاعرا و اینا هس...باید اینارو به سمتی برد که ارزش ادبیو مفهومی داشته باشن...
با اون چیزیم که تو ادبیات داستانی گفته بودی یه ذره مشکل داشتم...ببین اگه آثار کم ارزش که بیشتر برای پر کردن جیب نویسنده هستن و اینا رشد قارچ گونه نداشته باشن...خو سلیقه مردم هم به تبع همون به سمت بهتر و عمیقتر شدن پیش میره دیگه...
به نقل از afroDt :
+ خودم من شعرای کهن رو بعضیاش رو ترجیه میدم و قبول دارم الان دیگه کسی غزل مث ِ حافظ یا شعر با وزن مولوی نمیگه...ولی الانم اون شعرا شعرای خوبی برا خودش دارن!
:-" :-" :D

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

خب ببینید در هر زمان هر قالب شعری که بیشتر طالب داشته باشه رشد میکنه من نظراتتونو خوندم مثلن گفته بودین کسی مثل حافظ و مولانا دیگه شعر نمیگه یکی فک کنم به دلیل سختی شعر گفتن و اون محدودیت قالب شعریشون باشه برای همین امروز ها بیشتر تو قالب سپید یا نو شعر میگن به نظر من افتی نداشته هر دوره مناسب زمان خودش ! شاعر هایی قوی داریم هنوز !

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از fatima !!!!! :
خب ببینید در هر زمان هر قالب شعری که بیشتر طالب داشته باشه رشد میکنه من نظراتتونو خوندم مثلن گفته بودین کسی مثل حافظ و مولانا دیگه شعر نمیگه یکی فک کنم به دلیل سختی شعر گفتن و اون محدودیت قالب شعریشون باشه برای همین امروز ها بیشتر تو قالب سپید یا نو شعر میگن به نظر من افتی نداشته هر دوره مناسب زمان خودش ! شاعر هایی قوی داریم هنوز !
بعد الانم وضعیت شعر به نسبت نیاز و سلیقه مردم خوبه...
ولی مسئله اینجاس که تعریف "خوب" چیه؟ من میگم شعر خوب_چه کهن چه نو _ شعری هس که علاوه بر زیبایی ادبی مفهوم عمیق هم داشته باشه....
خب اصن فرض میکنیم که اشعار نو الان همه در سطح فوق بالا هستن و مفهوم عمیق دارن(که ندارن به نظرم) باز بحث اون کمیت میاد وسط...تعداد اثر کم شده ضمن اینکه سرودن شعر شبیه شعر کهن خیلی هم کار سختی نیس و همون بحث وقت و علاقه و استقباله... :)

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

+ اقا من شده "خواننده" رو بنویسم "نویسنده" دیگه یه "ح" رو "ه" نوشتن که چیزی نیس!
ُ
+ در مورد میانگین دوره اگه قراره با کهنها مقایسه بشن که اوــــــــــــــــــــَ...کلی شاعر خوب میُفتن اینور! :D نمیدونم الان اینجا با چی مقایسه میشیم؟

+ عزیزم منظورم از جامعه وضعیت سیاسی و اقتصادیش هم هس...نه به سمت مفهوم گرایی نمیره...به سمت راحت طلبی میره! واس چی درک نکردی؟ جدی نمیتونم باز بگم که مردم دیگه وقت واس فک کردن روی شعر ُ اینا ندارن ُ سرگرمی ها زیاد شده ُ.... :rolleyes: ( برو تو مدرسه دقت کن ببین چه قد طرفردار شعر کم شده!)

+ در موردِ قارچ گونه با ادبیات داستانی موافقم ولی با شعر نه...اثرای کهن مدلشون فرق میکنه...یه طرفداره شعره نو میگه صعود کردیم نه افول! پس اینجا تغیر سبک دادیم...این که مشخصه اخه!

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

فکر نمیکردم کسی باشه که معتقد باشه شعر افول نکرده!
معلومه که افت کرده. خیلی هم افت کرده.

(دلایلو بعدا میام توی همین پست میگم.)

به نقل از LEGEND :
حالا میخوای برا شما هم پستتون این طوری شده؟ :D

نیاز به ترجمه داره!

negar73

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی (تخصص :قانونی)

یکی از دلایلش اینه که وقتی که فردوسی شاهنامه با اون عظمتو نوشت کمتر از صد تا کلمه عربی توش داشت اما حالا 80 درصد جملاتی که شاعرا یا بهتره بگم اهل ادب بکار می برن توش پر از کلمات عربیه...
هر چی میکشیم زیر سر این عریای ملخ خوره ~X( X-(

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

من دیگه واقعاً ربطِ این بجثِ کلمات خارجی تو زبان ما رو به افول ادبیات نمفهمم . ببین تو شاهنامه رو میگی ، در حالی که دیوانِ حافظم داریم که پره کلمه و بیت عربیه ... همه چیُ ربط ندیم !
پ.ن : بحثشم ادامه ندین :)

negar73

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه

به نقل از نرگس² :
من دیگه واقعاً ربطِ این بجثِ کلمات خارجی تو زبان ما رو به افول ادبیات نمفهمم . ببین تو شاهنامه رو میگی ، در حالی که دیوانِ حافظم داریم که پره کلمه و بیت عربیه ... همه چیُ ربط ندیم !
پ.ن : بحثشم ادامه ندین :)
این حافظ که تو میگی علت نام گذاریش این بوده که قران رو حفظ بوده و استفاده از کلمات عربی رو هم باید متاثر از همین حافظ قران بودنش دونست.بعدشم...حافظ بیشتر از جملات عربی استفاده می کرده تا اینکه از واژه های دخیل در زبان بیاره

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

نکته:حافظ به معنی موسیقی دان هم هست
و چون حافظ موسیقیدان بوده و موسیقی شعر رو ترکونده،بیشتر میگن که حافظ رو باید به معنی موسیقیدان بگیریم
البته حافظ قرآنم بوده!
محض پارازیت!

negar73

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه

به نقل از نیمچه :
نکته:حافظ به معنی موسیقی دان هم هست
و چون حافظ موسیقیدان بوده و موسیقی شعر رو ترکونده،بیشتر میگن که حافظ رو باید به معنی موسیقیدان بگیریم
البته حافظ قرآنم بوده!
محض پارازیت!
بله اما این حافظی که ما ازش میحرفیم علت ملقب بودنش به لسان الغیب هم حافظ قران بودنشه...پس لطف کن پارازیت بی ربط نده عزیزم...مرسی از اطلاعاتت

بالا