• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشکل سوالات عددی شیمی

• شروع کننده موضوع

unique777

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
F a r z a n e g a n
شهر
NeY SHaboUr
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی
من ی سوال دارم
تو حل تست شیمی چون وقت گیره و محاسباتش زیاده باید چیکار کنیم؟
آخه معمولا گزینه هاش نزدیکه یا اینکه دوره. اصلا نمیشه اطمینان کرد

sepid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
مدال المپیاد
المپیاد فیزیک
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی برق
پاسخ : مشکل سوالات عددی شیمی

شما اول بقیه سوالا رو جواب بدین بعد برین سراغ سوالای عددی تا جایی که تونستید حل کنید اگه نه نزده بمونه این جوری به نظر من بهتره چون مسئله ها واقعا وقت گیرن

e.n

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میاندوآب
مدال المپیاد
دو روز مونده به مرحله اول یکم خوندم!!!برا شیمی!
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
داروسازی

من این نوشته ها رو از وبلاگ یکی از رتبه های برتر شهرمون کپی کردم.
توصيه كلي:
الف) ماشين حساب ممنوع:اگه مي خواهين تو محاسبات شيمي قوي بشيد بايد كلا بي خيال ماشين حساب بشيد.حتي با كمي اغراق مي تونم بگم كه براي حساب كردن درصد هاتون تو آزمون هم از ماشين حساب استفاده نكنيد.اين طوري به محاسبات ذهني عادت مي كنيد.

ب)تا مي تونيد مسئله حل كنيد:اين كار هم شما رو به يه تسلط وحشتناك تو استوكيومتري مي رسونه.تست هاي مبتكران شيمي 3 براي اين قسمت خيلي خوبن.نگيد اينا زيادي سخت هستن به قول آقاي بازرگاني هيچ كدوم از اين سوالا اونقدر سخت نيستن كه تو كنكور نيان.به نظر من شما همه شون رو حل كنيد و تو آزمون هاي مروري هم تعداديش رو مرور كنيد.حيفه به خدا!

ج)مسئله بررسي كنيد:اين كار شايد يه كم به حوصله و وقت نياز داشته باشه ولي ديگه آخر تسلط اينجاست.بررسي يعني اينكه بعد از حل سوال زود نريد سراغ سوال بعدي بشينيد و با خودتون بگيد كه اگه واكنش يه جور ديگه بود مسئله چه طوري حل ميشد.يا مثلا يه قسمت ديگه به مسئله اضافه كنيد و مسئله رو سخت ترش كنيد.يا بگيد تو صورت سوال چه تغييري ايجاد كنيم كه جواب بشه فلان گزينه.اگه اين كار رو كنيد بعيد مي دونم كه تست استوكيومتري وجود داشته باشه كه شما تو يه زمان استاندارد بهش جواب نديد.ولي گفتم كه نا برده رنج گنج ميسر نمي شود.

مسئله ها تو درس شيمی از اين قرارند:

الف)مسائل استوكيومتری: حتما حتما بريد از مبتکران شيمی 3 (بهمن بازرگانی) روش تناسب رو ياد بگيريد به نظر من اگه ياد نگيري تو مسائل اين قسمت لنگ می زنيد.اگه ياد بگيريد اين قسمت براتون بيمه ميشه.
تو اين قسمت بايد به اين نكته توجه كنيد كه اول كل تناسب رو بنويسيد و بعد ساده كنيد معمولا عددها ساده ميشن ولي ساده شدن اونا به اين ترتيبه كه عددهاي قسمت اول مسئله مثلا با عدد هاي قسمت سوم مسئله ساده ميشه حالا شمااگه كل تناسب رو اول كاري بنويسيد مي بينيد كه عددهايي كه قراره ساده بشن خودشون رو نشون مي دن.

ب)مسائل فرمول تجربي و مولكولي:اينجا عددها معمولا ساده نمي شن و به نظر من تنها نكته شون اينه كه طراح بدونه داوطلب تا چه حدي مي تونه تقسيم هاي عجيب و غريب رو حل كنه!!!!
پيشنهادم اينه كه تو اين قسمت از روش تقريب زدن استفاده كنيد باور كنيد تو بيش از 90% موارد جواب ميده.اين روش اينجوريه:
فرض كنيد مي خواهيم 32.71 رو بر 12 تقسيم كنيم.(اين جور محاسبه ها تو مسائل فرمول تجربي زياد پيش مياد) با خودتون بگيد جواب اين تقسيم بين 2 و 3 هستش(32.71 بين 24 و 36 هست) حالا 32.71 به 36 نزديكتره پس من جواب اين تقسيم رو 2.61 پيشنهاد مي كنم كه اگه تو ماشين حساب بزنيد ميشه 2.72 كه تقريب خوبيه.براي اينكه مسئله رو كامل متوجه بشيد چند تا مثال ديگه هم ميگم بهتون.
57.23 تقسيم بر 31.5 من ميگم حدود 1.76 كه اگه بزنيد دقيقش ميشه 1.81
69.32تقسيم بر24.1 من ميگم حدود 2.86 كه اگه بزنيد دقيقش ميشه 2.875
73.26 تقسيم بر 122 من ميگم حدود 0.63 كه اگه بزنيد دقيشق ميشه 0.598

باور كنيد من همه اينا رو حدس زدم و واقعا درست از آب در اومدن.نمي خوام بگم كه من خوب حدس مي زنم مي خوام بگم كه اين روش روش خوبيه.
تذكر:تو اين روش مواظب باشيد كه اگه عدد حاصل حدس تون به 0.5 نزديك باشه اين روش اعتبار نداره ها مثلا ممكنه شما حاصل تقسيم 78.624 بر 31.2 رو 2.61 تخمين بزنيد در حالي كه درستش 2.52 هست كه مي دونيد بايد دو برابر بشه.تو اين موارد تو حدستون دقت كنيد.

ج)مسائل آب تبلور:دوتا راه حل داره يكيش كه همون فرمول معروفه(همون فرمول كه مخرجش هم يه عدد18 داره) روش ديگه ش استفاده از استو كيو متريه. هر دوتا روش رو تو مبتكران سال دوم توضيح داده.توصيه اكيد من اينه كه حتما روش استوكيومتري رو ياد بگيريد(اون يكي فرمول هم خودش از استوكيومتري حاصل ميشه) چون روش استوكيومتري همه جا كاربرد داره و "نه" تو كارش نيست.ولي اون روش ديگه يه جاهايي مشكل سازه در ضمن ممكنه اون فرمول يه جايي يادتون بره.

د)مسائل محلول ها:اينجا نكته خاصي نداره.و تركيب قسمت اول و دوم هست يعني هم بايد تناسب بلد باشيد و هم محاسبات عجيب و غريب!!

AMIR7.2

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
من...ناسا...عمرا...

حالا اینا به کنار...واسه ساختار لوییس اونایی تو مبتکران گفته خوبه ولی کافی نیس...سر کنکورم نمیشه فکر کنی و بکشیش :D....
تو کنکورهم این چندسال اخیر خیلی ترکیبات سختی سوال میشه که ما ها بعضی رو تو یه زمان زیادم شاید نتونیم حل کنیم...
حالا کسی منبع جامع تری سراغ نداره؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از ☺AMIR7.2☻ :
حالا اینا به کنار...واسه ساختار لوییس اونایی تو مبتکران گفته خوبه ولی کافی نیس...سر کنکورم نمیشه فکر کنی و بکشیش :D....
تو کنکورهم این چندسال اخیر خیلی ترکیبات سختی سوال میشه که ما ها بعضی رو تو یه زمان زیادم شاید نتونیم حل کنیم...
حالا کسی منبع جامع تری سراغ نداره؟
نه من که از روی همون مبتکران خوندم و ترکیبهای مهمو بارها و بارها کشیدم ساختار لوئیسشو.طوری باید تمرین کنید که سر کنکور فکر نکنید دیگه!فقط رسمش کنید.

بالا