• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

معمای میز بیلیارد

پارسا نوروزی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گرگان
دانشگاه
ایشاالله ناکجاآباد!
رشته دانشگاه
فیزیک... شاید
پاسخ : معمای میز بیلیارد

به نقل از muhammad ali :
سلام من عضو جدیدم به نظرم جواب کامل سوالتون رامیدونم ببنید اگر ما گوشه های این زمین فرضی را با سوراخ فرض کنیم وهمینطور این صفحه ها را کنار هم فرض کنیم به صورت تکرار شونده یک صفحه مختصات داریم و اگر مسیر حرکت توپ را یک خط فرض کنیم توی یک نسبت های خاصی از طول وعرض که بهشون میگن وابسته خطی این توپ حتما توی یکی از سوراخ ها میافته یعنی با این صفحه ای که ما تعریف کردیم این خط در بی نهایت به یک سوراخ میرسه حالا ما میآییم همین سوراخ را دوباره مبدا میگیریم یعنی به عبارت ساده در حالت وابسته خطی بودن اندازه های طول و عرض توپ یک حرکت تکرار شونده را طی میکند راستی برای درک بهتر چگونگی شبیه سازی این حرکت با مختصات باید بازتاب توپ را نسبت به ضلعی که به اون برخورد کرده را نسبت به همان ضلع برخوردی بازتاب کنیم ~X(
ببخشید من این موضوع آخر رو درست نفهمیدم. میشه یکم واضح تر توضیح بدین؟ :-?
یه سوال دیگه؛ ما نباید اندازه وسیله آزمایش (توپ یا پرتو نور) رو حساب کنیم؟ مثلا اگه فوتون رو در نظر بگیریم خودش اندازه داره که البته از اتم ها کوچیک تره و این فوتون به هر اتمی که برسه واردش میشه ، چه وسط وسطش باشه یا گوشه ی گوشه. یعنی برای فوتون کوچکترین واحد یک اتم هست و چون تعداد اتم ها (به نسبت زمان) متناهیه پس یه زمانی فوتون به همون اتم قبلی بر می گرده. یعنی در اینجا باید نقطه مون رو اندازه اتم بگیریم. اما در مورد توپ نمی دونم. :-??

Id

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Mshd

اصتحكاك هوا هم صفره؟ فكر ميكنم چون محيط محدوده و ميز يك مستطيله ممكنه در مسير هاى پيچيده ديگه توپ مسير اول رو طى نكنه ولى زوايا برابرند.(اگه دايره بود حتما تناوب داشت) >:D<

ashitaka

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
مدال طلای المپیاد فیزیک 93
رشته دانشگاه
فیزیک

تونستم براي اعداد گويا (توي متن خواهيد فهميد چه متغير هايي مي بايست گويا باشند )‌ ثابت كنم چنين مسيري وجود ندارد . همش رياضي شده و ربط كمي به فيزيك داشت. يك حدس هايي دارم در مورد اينكه تو اعداد گنگ چنين مسيري وجود دارد كه هيچگاه رو خودش باز نگردد ولي خوب هنوز حدسه ،‌ باز هم روش فكر كنيد .
http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://smjty.persiangig.com/masale.pdf

بالا