• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

قدرت/اخلاق

• شروع کننده موضوع

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392
تعریف شما از قدرت و اخلاق چیه؟
فکر میکنید کدوم از این دو باعث شکل دادن یا ایجاد اون یکی میشه؟ و چرا؟
فکر میکنید برای حل کردن مشکلاتی مثل برپایی جنگ و ... باید اخلاق رو ترویج کرد و یا قدرتمند شد؟

brano

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : قدرت/اخلاق

اخلاق بر پایه قدرت
یا
قدرت اخلاقی
به نظر من دو تاش هم وجود داره و ضرورتی نداره که یکی عامل ایجاد اون یکی باشه
اما سوال آخر خیلی جاها میشنویم که اخلاق مرده
شاید واقعا تمام الزامات اخلاقی از بین نرفتن اما چیزی که الان تو دنیا مهمه قدرته کی به فکر اخلاقه جان من؟؟

• شروع کننده موضوع

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از brano :
شاید واقعا تمام الزامات اخلاقی از بین نرفتن اما چیزی که الان تو دنیا مهمه قدرته کی به فکر اخلاقه جان من؟؟

دقیقا!

اما من میگم قدرت اخلاقُ درست میکنه. ما چون قدرت داریم حیوونارو میکشیم. ما وقتی تا وقتی که قدرت داشتیم برده داری میکردیم و برای توجیهش به کتاب های آسمانی متوسل میشدیم. وقتی دیگه نتونستیم برده ها رو نگه داریم، آزاد شدن و ما تازه به این نتیجه رسیدیم که برده داری غیراخلاقیه؛ فقط به این دلیل که دیگه قدرتشو نداشتیم. اما باز هم برای توجیهش به کتابهای آسمانی متوسل شدیم!!! اگر روزی نتونیم حیوونارو بکشیم، اونوقت با افتخار اعلام میکنیم که کشتن حیوانات یک کار غیراخلاقی بوده که حالا ترکش کردیم! خیلی مثال های دیگه هم وجود داره. فکر میکنم قدرت چیزیه که توی دنیا به همه روابط و اتفاقات شکل میده و حتی ایجادشون میکنه.

برای جلوگیری از جنگ هم باید قدرتمند شد به نظر من. البته اونوقت دیگه خودمونیم که جنگ های تازه راه میندازیم. آدما یا قدرتمند هستن یا قربانی!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

اخلاق وسیله ی قدرته.تو برا اینکه مردم بر علیهت قیام نکنن میری در ظاهر به فقرا کمک میکنی اما در واقع همون مالیات هایی که تو گرفتی باعث شده اونا فقیر بشن
اما من چون قدرت رو هم نمیخوام و دوست ندارم چون خیلی با تکامل نمیخونه نه به اون توجهی دارم نه به وسیلش یعنی ابزار
هر دوشون پوچن
ضمنا اخلاق یک قید و بند و غل و زنجیر هم برای ما هست که نمیذاره ازاد فکر کنیم.پس من یک اخلاق ستیز واقعی ام

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

به نظر من اخلاق و قدرت از هم جدا هستن ولي براي حفظ هر كدوم به اون يكي احتياج داريم . براي حفظ قدرت به اخلاق و براي حفظ اخلاق به قدرت . جايي خوندم كه بعضي ها اين عقيده رو دارن كه قدرتمندان اخلاق رو به ديگران تحميل مي كنن تا قدرتشون رو حفظ كنن . اخلاق در خيلي از موارد معناي عمومي نداره . خيلي جا ها خيلي چيز ها كه اصلا درست نيستن به عنوان اخلاق در جامعه پذيرفته مي شن و خيلي چيز ها كه واقعا لازم هستن به عنوان موارد غير اخلاقي تلقي ميشن. و البته قدرت ... از نظر من چيز خوبي نيست .
قدرت مقتضيات خاص خودشو داره كه هيچ كدوم مثبت نيستن . قدرت بي اختيار وادارت مي كنه خيلي از چيز ها رو فراموش كني و وقتي بهش برسي ديگه ولش نمي توني بكني و مي چسبي بهش و تا اخرشو مي شه حدس زد . و اما در مورد جنگ مسلما قدرت حرف اول رو ميزنه .داستاني گفته ميشه كه ضعف اخلاق رو در مقابل قدرت به خوبي نشون مي ده . البته اين رو خيلي جدي نگيرين . من هنوز نتونستم تشخيص بدم اين يه جكه يا واقعيت :-?
مي گن در زمان جنگ ايراني ها و مغول ها يه سرباز مغول يه سرباز ايراني رو شكست مي ده اما چون شمشيرش باهاش نبوده به اون ميگه همين جا بمون تا بر گردم سرت رو از بدنت جدا كنم . و ميره و بعد از مدتي بر مي گرده و با كمال تعجب مي بينه ايرانيه سر جاش وايساده و تكون نخورده :O
مي پرسه چرا فرار نكردي ؟ ميگه اخه قول داده بودم جايي نرم . :)
قدرت و اخلاق در هر جامعه اي معناي خاصي داره ولي گاهي هم ميشه با اخلاق قدرت رو رام كرد . (;

بالا