• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

برنامه ریزی ساعتی(ویژه کنکور)

• شروع کننده موضوع

منا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
مدال المپیاد
ریاضی وشیمی
رشته دانشگاه
مهندسی نفت
سلام دوستان کنوریه 91 :D
من خودم تو سال کنکور همیشه وا3 برنامه ریزی و اینا مشکل داشتم،امروز میخوام یه روش برنامه ریزی رو بهتون یاد بدم
تو سال کنکور یکی ازمهمترین چیزها مدیریت درست زمان و دروس رو متعادل خوندن هست. :D
یکی از راههایی که میتونه شماها رو برای متعادل خوندن راهنمایی کنه،تنظیم ساعات مطالعه با توجه به ضریب دروس توی کنکور هست!
میگی چجوری؟! :-/
الان میگم :D
×لطفا در خوندن این مطلب شکیبا باشید چون خیلی طولانیه :-" ×

برای مثال ضریب دروس رشته ریاضی در کنکور ب این شکل هست:

ریاضی 4
فیزیک 3
شیمی 2/3
ادبیات 4
بینش 3
زبان 2
عربی 2

حالا با توجه به اینکه تاثیر دروس اختصاصی 3 برابر عمومیا هست به این شکل در میاد:

ریاضی 12
فیزیک 9
شیمی 6
ادبیات 4
بینش 3
زبان 2
عربی 2

مجموع همه ی این اعداد برابر میشه با 38

حالا شما توی برنامه ریزی هفتگیتون تصمیم میگیرید ک این هفته مثلا 45 ساعت مطالعه کنید.برای اینکه محاسبه کنید که برای درس مورد نظر،مثلا ریاضی نیاز به چند ساعت مطالعه در هفته دارید،کافیست از یک تناسب ساده استفاده کنید :D
اگر هم مثلا تو درس ادبیات ضعیف هستین میتونید ساعات مطالعه ی بیشتری رو بهش اختصاص بدین،اما اینطور نباشه که از ساعت مطالعه ی درس دیگه بزنید،در صورتی مجاز به این کارید که توی اون درس زیادی فول باشین :D

حالا با توجه به ساعات مطالعه ای ک واسه هر درس بدست میارین برنامه روزانه ی خودتون رو تنظیم کنید(این یه امر شخصیه،لطفا خودتون به تنهایی این کار رو بکنید :D )
با توجه به تواناییتون وا3 خودتون یه واحد مطالعاتی در نظر بگیرید(مثل زنگهای درسی توی مدرسه :D )

توجه1:بهترین زمان وا3 یک واحد مطالعاتی 1.5 ساعت هست.اما شما مختارید،هر ساعتی ک دوس دارین وا3 خودتون بذارین (;

توجه2:زمان استراحت در هر واحد مطالعه بهتره 15-20 دقیقه باشه(باید تناسب بین ساعت خوندن و استراحت وجود داشته باشه،مثلا اگه واحد مطالعتون45 دقیقه هست 20 دقیقه وا3 استراحت زیاده.بهتره 15 دقیقه باشه (; )

همیشه یادتون باشه که باید 3 واحد مطالعه رو توی هفته خالی بذارید تا اگه مشکلی در طی هفته واستون پیش اومد یا اگه احساس میکنید توی درسی ضعیف هستید فرصت جبران رو داشته باشید>اگر نه هم که برین صفا سیتی حال کنین :D

برای برنامه ای که در طول روز برای خودتون مینویسید به این نکته توجه کنید که بهتره واحد مطالعاتی اول و آخر با درسی شروع بشه که دوستش دارین.اگه یه مبحثی رو با 1 واحد مطالعاتی نمیشه خوند، اونو توی 2 واحد مطالعاتی ِ پشت سر هم بخونید

دوستانی که رشتشون ریاضیه توجه کنید چون اختصاصیاتون بیشتر از عمومیاتون هست وا3 برنامه روزانتون میتونید 2 واحد اختصاصی بذارید 1 واحد عمومی باز 2 واحد اختصاصی یه واحد عمومی و... که خسته نشید از درس خوندن

امیدوارم به دردتون بخوره >:D<
هر جاشو که نمی فهمید بگید توضیح بدم :D

ye dooste khoob

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد قدوسي- قم
مدال المپیاد
سال دوم ریاضی و کامپیوترسال سوم ریاضی و فیزیک و نجوم
رشته دانشگاه
عمران
پاسخ : برنامه ریزی ساعتی(ویژه کنکور)

بسیار راهنمایی های عالی بود . البته اگه دوستانی که کنکوری اند و مثل من اندکی فراخ! :D ( یعنی تنبل) پیشنهاد می کنم که دروس اختصاصی که نیاز به گرم شدن داره رو توی 1:15 الی 1:30 و دروس عمومی رو توی 0:45 الی 1:10 بخونن چون بیشتر از این حرفا بازده منفی میشه! زمان استراحت هم مسئول کانون استان ما می گفت باید نصف زمان مطالعه باشه . و یه جمله ی معروف داشت " اگه می خواین زمان مطالعتون بیشتر بشه زمان استراحتتون رو زیاد کنین!!!!! من که شخصا اختصاصی هارو توی 1:20 و عمومی هارو توی 50 دقیقه الی 1 ساعت می خوندم . توی اختصاصیها 30 دقیقه استراحت می کردم و توی عمومی ها 17 الی 20 دقیقه استراحت می کردم . همیشه یه ساعت مچی که دیجیتال بود دستم بود و حتی همین الانم دستمه! برنامه ریزی رو دست کم نگیرین . نگید من فقط می خوام شروع کنم و وقت برای برنامه ریزی ندارم . من هر وقت از آزمون های کانون میومدم واسه ی آزمون بعد که 2 هفته بعد برگزار می شد تقریبا 5-6 ساعت وقت میذاشتم برای برنامه ریزیش . وقتی که برای برنامه ریزی میزارین خیلی مفید تره از وقتی که برای درس خوندن می زارین!!!!

• شروع کننده موضوع

منا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
مدال المپیاد
ریاضی وشیمی
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

من خودم وا3 تنظیم زمان از کورنومتر استفاده میکردم!

منم با شما دوست خوب!موافقم :D

وا3 اینکه راه رو درست بری باید برنامه ریزیت درست باشه (;

سومپاد

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میاندوآب
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی ابتدایی که اول شدم :دی اول مسابقات احکام شهرستان اول مسابقات نمایش در شهرستان
دانشگاه
علوم پزشکی اردبیل
رشته دانشگاه
رادیولوژی

ببینید شما باید بدونید چه درسایی رو چه زمونایی زیاد بخونید مثلا اوایل سال باید بیشتر حواستون روی دروس اختصاصی باشه از عید به بعد بیشتر روی دروس عمومی این برنامه ریزی هم که مثلا از ساعت فلان تا فلان این درسو بخونم کاملا غلطه شما باید ببینید اون موقع از روز خوندن چه درسی براتون پربازده تره مثلا شما حس ریلضی دارین اما چون تو برنامتون فیزیک هست میرین فیزیک می خونین که ذیگه واویلاااااااا

• شروع کننده موضوع

منا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
مدال المپیاد
ریاضی وشیمی
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از سومپاد :
ببینید شما باید بدونید چه درسایی رو چه زمونایی زیاد بخونید مثلا اوایل سال باید بیشتر حواستون روی دروس اختصاصی باشه از عید به بعد بیشتر روی دروس عمومی این برنامه ریزی هم که مثلا از ساعت فلان تا فلان این درسو بخونم کاملا غلطه شما باید ببینید اون موقع از روز خوندن چه درسی براتون پربازده تره مثلا شما حس ریلضی دارین اما چون تو برنامتون فیزیک هست میرین فیزیک می خونین که ذیگه واویلاااااااا
ببین حرفت درست!هر زمان حس هر چیزی داری باید بخونیش،اما اومدیمو مثلا حس عربی اصن نیومد!اونوقت چی؟! آدم باید عربی رو بذاره کنار؟!
این برنامه که گفتم یه جور مدیریت ِ خود هست
بعدشم وا3 کنکور باید متعادل خوند هر کسی هم تو کنکور پراکندگی ِ درصداش کمتر باشه رتبه بهتری میاره

بالا