• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تغییر سبک زندگی و درس خوندن

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
در این تاپیک در مورد تغییر سبک زندگی و بهتر درس خوندن حرف میزنیم. هرکس نظر و تجربه خودش رو بگه.

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پاسخ : تغییر سبک زندگی و درس خوندن

چه ساعت های درس بخونیم؟
معمولا بهترین موقع برای درس خوندن ساعت 5 صبح تا 12-14 هستش. این ساعت ها معمولا آدم کمتر کار فرعی انجام میده. تلوزیون چیزی پخش نمیکنه، خبری از زنگ و sms نیست. کامپیوتر هم خبری نیست. آدم تمرکز حواس خیلی بیشتری داره و حوصله ش بیشتر میکشه درس بخونه. خیلی سرزنده تر و شاداب تر هم هست. مخش هم بهتر کار میکنه و سروصدای زیادی تو خونه نیست.
ظهر که ناهار میشه ، خود ناهار باعث میشه آدم کشش مغزش کمتر بشه (چون دستگاه گوارش خون رو از مغز میکشه پایین) و خوابش بیاد. حال و هوای ظهر هم کسل کننده ست. یکم که میگذره عصر میشه. زمستون ها که عصرها واقعا افسرده کننده ست. تازه برنامه های تلوزیون شروع میشه. ملت میان اینترنت و کامپیوتر. سروصدای خونه زیاد میشه و کلا جالب نیست. همین جور هرقدر به شب نزدیک تر میشه درس خوندن سخت تر میشه...
البته آدم ها باهم فرق دارن. من آدم دیدم نصف شب بهتر درس میخونه. آدم هم دیدم اصلا براش فرقی نمیکنه که کجا و چه ساعتی باشه. ولی در حالت کلی سعی کنید ساعت زندگیتون رو درست تنظیم کنید حداقل برای یک سال. شب ها زود بخوابید و صبح زود بیدار بشید.

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

یه پیشنهادی که برای توی طول سال دارم اینه که صبح قبل از کلاس یه 1 ساعتی درس بخونید(لازم نیست درس همون روز باشه) البته توانایی این کار رو در صورتی کسب می کنید که از الان عادت به صبح بیدار شدن داشته باشید.
نکته ی دوم سعی کنید تفریحاتتون هم برنامه داشته باشه یعنی اگه قرار هست یه روز توی هفته برید بیرون اون روز دقیقن مشخص باشه.

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

ببینید به نظر من این تغییری که شما ازش میگید یه امر درونیه!......خودت باید به این جا برسی که بگی برای من هیچی به اندازه ی درس خوندن ارزش نداره!....
فکر نمیکنم کسی اینجا به جز درس خوندن کار دیگه ای داشته باشه! (منظورم کار برای درامده!)

پس اینو به خودتون بگید که این کنکور ممکنه که سرنوشت من رو تعیین کنه!.....پس باید تا جایی که میتونم براش تلاش کنم که بعدا از کم کاری خودم ناراحت نشم!......

اگه به این باور تو خودتون برسید کولاک میشه!......حتی میتونید روزی 18،17 ساعت درس بخونید!.....من خودم تاثیر اینو دیدم که دارم میگم!!

alemzadeh

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد - تبریز
دانشگاه
دانشگاه هنر تبریز
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

همون جور که امیر آقا گف باید توی این یک سال به هدفتون فکر کنید به جایی که قراره تو آینده بهش برسید
شما قراره این یک سال درس بخونید حالا چرا نباید تلاشتون رو بیشتر کنید تا به بهترین چیز ممکن برسید
اگه فقط رسیدن به هدفتون رو هدف قرار بدید دیگه بدترین درس ها مثه عربی و اینا که ممکنه قبلا ازشون متنفر بودید براتون شیرین و خوب به نظر میرسه
به قرعاااا

منا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
مدال المپیاد
ریاضی وشیمی
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

دوستان خودتونو توی این یک سال وقف درس نکنین . حتما تفریح داشته باشین
اشتباه بزرگ من این بود که اصلا به تفریحاتم اهمیت نمیدادم و خیلی خیلی میخوندم
نتیجه اش این شد که بعد عید دیگه بریدم

اگه در طی این یه سال به جایی رسیدین که فکر کردین خسته شدین لطفا 3-4 روز واقعا بیخیال درس بشین و دیگه بهش فکر نکنین این باعث میشه تا شما کسب انرژی کنین و بعد استراحت بهتر درس بخونید
سعی کنید موقع استراحت برین بیرون از خونه به طبیعت برین این بیشتر تو روحیه تاثیر میذاره تا دیدن یک فیلم سینمایی

یادتون باشه همیشه هدفتون رو به خودتون یادآوری کنین چون باعث می شه به خستگیهاتون غلبه کنین

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

من تابستونا شب و روزم قاطی میشه! اردای هم نیست زیاد :D اصولا شب شب طرفا 5:30 میخوابم، صبح طرفا 11 پا میشم و در ضمن شب حتی اگه 11 هم بخوابم صبح زودتر 7:30 8 نمیتونم پاشم

سعی کنم درستش کنم یا خیلی فرقی نداره؟

منا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
مدال المپیاد
ریاضی وشیمی
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

مسلما باید بهترش کنی :D

چون بعد میری مدرسه و اون موقع با مشکل روبرو میشی و همچنین اینکه توی روز درس خوندن ارزشش خیلی بالاتر از شب درس خوندنه

ممکنه اولا عادت کردن به این مسئله(صبح درس خوندن) سخت باشه اما کم کم عادت میکنی :D

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از پگاه :
من تابستونا شب و روزم قاطی میشه! اردای هم نیست زیاد :D اصولا شب شب طرفا 5:30 میخوابم، صبح طرفا 11 پا میشم و در ضمن شب حتی اگه 11 هم بخوابم صبح زودتر 7:30 8 نمیتونم پاشم

این بده!......تو قراره که صبح کنکور بدی!.....باید ساعت بدنیت رو با ساعت کنکور تطبیق بدی!......فعالیت ذهنیت باید از ساعت 7 صبح شروع شده باشه! (حالا نمیگم 6 چون شاید برات سخت باشه!......ولی باید سعی کنی که ساعت بیداریت تو صبح به 6 نزدیک بشه!)

شب تا هروقت که میخوای بیدار بمون.....ولی صبح باید قبل از 7 بیدار شده باشی و برای ساعت 7 دیگه درس خوندن رو شروع کنی.

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک-کارشناسی ارشد گرانش

یکی از تفریحات مورد علاقه تون رو حتما نگه دارید!
من خودم از 12 ماه کنکور 7-8 ماهشو بعد مدرسه میرفتم باشگاه؛اینطوری بهتر درس میخوندم.
ضمنا فراموش نشود
رهرو آن نیست گهی تیز و گهی خسته رود رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

خب گفتنیارو که همه گفتن!
فقط من یه چیز بگم:
تو سال کنکور واسه نت خیلی خیلی خیلی کم وقت بذارید.
چون ذهنتونو پریشان میکنه.یه جورایی تمرکز آدم رو به هم میزنه.
یه چیز دیگه: تو این 1سال از آدمهایی که باشون حال نمی کنین و بهتون انرژی منفی میدن دوری کنین!این خیلی مهمه ها!
گوشیتونو هم اگه مزاحمه خاموش کنید!
من از اول مهر تا وسطای فروردین گوشیم خاموش بود.چون آدمهایی بودن که sms میزدن مثلا آخر شب می گفتن امروز چقدر خوندی!!!!بعد هرچی می گفتم بیشترشو واسه خودشون می گفتن که استرس بگیرم من!!!! واسه همین گوشیمو خاموش کردم.حدودا 6-7 ماه از همه آدمهایی که نقش فرعی داشتن تو زندگیم بی خبر بودم و هیچ استرسی بهم وارد نمیشد.
هرچیز مزاحمی رو از خودتون دور کنین و سعی کنین همه تمرکزتون رو درستون و رو هدفتون باشه.
تفریحاتتونو محدود کنید و بهشون برنامه بدید.اما به هیچ عنوان حذفشون نکنید!
آدم گاری نیست که هی کار کنه و خسته نشه!تفریح حتما لازمه!
یه جا هم دیدید خسته اید 2 روز بی خیال درس شید و تفریح کنید.کارهایی که دوست داریدو بکنید.دوباره بر میگرده حس درس خوندن!
خیلی هم به برنامه هایی که می ریزید پایبند باشید و سعی کنید به هیچ وجه ازش عقب نیفتید.یه سال فرصت دارید ک هب ابرنامه زندگی کردنو تمرین کنید :)

فائزه ساعی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
الزهرا تهران
رشته دانشگاه
ارشد فیزیک ماده چگال

×اگه با گوشیتون خیلی کار میکنید ترجیحا واسه ترک کردنش3 ماه اول رو کلا از این چیزا تعطیل کنید
×اگه خیلی حالت های عصبی پیدا میکنید سر اینکه عقب موندید و اینها یه مشاور خوب برید( من این کارو کردم)
×مشاور تحصیلی و در کنار مشاور روحی انتخاب کنید، خیلی پیش میاد که وسطای کار کم بیارید و حالت های افسردگی پیدا کنید
×اگه خیلی معتاد به اینترنت و آهنگ گوش دادن و اینها در حد افراطی هستین از یکی بخواید که کمکتون کنه، از یکی از اعضای خونه مثلا( در اینباره من خیلی کارا کردم هرکی خواست پ.خ بده جزیی تر براش توضیح میدم)

marlik

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید صدوقی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع - صنایع

به نقل از پگاه :

این سبک خوندنت واسه رمضون خیلی جواب میده و راندمان داره
من تا وخت سحری میخوندم
بعد یک اینا بیدار میشدم ، نکاتو میخوندم تا بعد افطار دوباره روند چرحشی
البته بعد رمضون باید سریعا بتونی ب حالت طبیعی و سحر خیزی برگردی ، پس ببین میتونی یا نه

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

من وضعم از قبل هم بدتر شد :D دیشب طرفا 7:30 صبح خوابیدم :D تازه بازم اصلا خوابم نمیومد!

12 تا 6-7 ( بینش استراحت هست البته ) که بیدارم رو میخونم! و واسه ام از تو طول روز خوندن بهتره یه جورایی، همه جا ساکته، کامپوتر، تلویزیون، موبایل، ... رو نمیشه استفاده کرد ( روزا هم از 5 عصر تا شب هست دیگه )

من تا آخرای مرداد - اوایل شهریور رو همینطوری میخونم، بعد که نزدیکا مهر شد درستش میکنم :D

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از پگاه :
من وضعم از قبل هم بدتر شد :D دیشب طرفا 7:30 صبح خوابیدم :D تازه بازم اصلا خوابم نمیومد!

12 تا 6-7 ( بینش استراحت هست البته ) که بیدارم رو میخونم! و واسه ام از تو طول روز خوندن بهتره یه جورایی، همه جا ساکته، کامپوتر، تلویزیون، موبایل، ... رو نمیشه استفاده کرد ( روزا هم از 5 عصر تا شب هست دیگه )

من تا آخرای مرداد - اوایل شهریور رو همینطوری میخونم، بعد که نزدیکا مهر شد درستش میکنم :D
هر کسی برای خودش شیوه ی خاص درس خوندن داره و به نظرم نمیشه چیزی رو به کسی دیکته کرد اما در اکثر موارد این طریق درس خوندن مشکل ایجاد می کنه و به نظرم اگر بتونید کم کم این روش رو اصلاح کنید بهتر باشه.

منا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
مدال المپیاد
ریاضی وشیمی
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به رتبه و تراز ِآزمونهای آزمایشی دل نبندید . اصل کنکوره که هیچ ربطی به این نداره ک تو آزمونهای آزمایشی چ کردید :)
هدف آزمون دادنتون فقط تمرین برای کنکور باشه که یاد بگیرید 4 ساعت آزمون دادن رو تحمل کنید و اینکه مهارت تست زنیتون رو تقویت کنید ;;)
شما برای مقایسه آزمون نمیدید،چرا که مقایسه ی واقعی رو کنکور انجام میده B-)

یادتون باشه کنکور رو واسه خودتون گنده نکنید،بقول ِ دبیرمون عین بچه آدم سرتونو بندازید پایین و بدرسید :D

نکته آخری که لازم میدونم بگم اینه که:"رهرو آن نیست گهی تیز و گهی خسته رود رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود."
همیشه بخونید!! اما در کنارش استراحت هم داشته باشین
اگه از یه ربات هم 24 ساعته توی یه زمان ِ طولانی کار بکشن ،از کار افتاده میشه . حالا چه برسه به ما که از گشت و خونیم (;

cowboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
مياندوآب
مدال المپیاد
کمی ریاضی و کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

من میخواستم یه پست جدید بزنم واسه تفریحات یا به قول دفتر برنامه ریزی کانون(فعالیت های فوق برنامه) ولی فعلن اینجارو پیدا کردم. نکات مهم رو همه گفتن منم چندتایی اضافه کنم

1- فعالیت های فوق برنامتون رو در حد امکان تعریف کنین. برای مثال من اینارو داشتم(تلویزیون . نت . بیرون(کل تفریحات عملی شامل گشت و گذار و کوه))
در مورد موبایل هم یه ماه مونده به کنکور بازیهاشو شروع کردم
راستش اهمیت کارهای فوق برنامه تو ایام نزدیک کنکور خیلی به چشم میاد(مثلن من خودم یه ماه مونده به کنکور دیدم تیرهای دارتم از جور افتادن رفتم یه سری جدید گرفتمو تا خود کنکور هر روز دارت بازی میکردم)
و حتمن ثبت کنین که هر هفته چقدر فعالیت فوق برنامه داشتین
مثلن من تابستون ساعت اینترنتم خییلی بالا بود خدا بگم چیکار کنه ایرانسلو با اون طرحای تابستونیش (یه سیم کارت ایرانسل گرفته بودم فقط واسه نت و چون شبا نامحدود بود شبا به جای خواب تو نت بودم) ولی فقط دوماه این کارو کردم

2- ورزش: خیلی خوبه که یه فعالیت ورزشی حتی در حد یه پیاده روی 20 دقیقه ای داشته باشین باعث میشه به خاطر اضافه وزن افسرده نشین(من وزنم زیاده ولی سال کنکور تقریبن وزنم ثابت موند چون تقریبن هر روز پیاده روی داشتم )از هر بهانه ای برای پیاده روی استفاده کنین!

فقط در مورد ورزش یه هشدار خواهشن این یه سال رو سراغ ورزشایی که میدونین ممکنه براتون خطر آفرین باشه نرین
یادمه بعد عید یکی از دوستامون موقع صخره نوردی تو سالن افتاده بود یه هفته ای کل بدنش کوفته شده بود
یا مثلن من خودم روز قبل کنکور داشتم با بابام والیبال بازی میکردم پای بابام پیچ خورد!!!

3- موبایل و اس ام اس: من خودم این مورد زیاد برام مشکلی نداشت ولی راه حل یکی از دوستام این بود که فقط شب گوشیشو باز میکرد و به هیچ کس هم جواب نمیداد
البته روزای جمعه جواب میداد!

robo94

عــلــــی (مهندس سابق)
نام مرکز سمپاد
دبيرستان شهيد اژه اى
شهر
اصفهان/تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
تـــهـــران (دانشکده فنـے )
رشته دانشگاه
مهندسی بــرق

باباجون خب من میگم این تاپیک مفیده غیر از اینه؟! :D چرا اینجوری میشه آخه؟ :D

nima_ar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
لاهیجان

به نقل از چوپان :
من میخواستم یه پست جدید بزنم واسه تفریحات یا به قول دفتر برنامه ریزی کانون(فعالیت های فوق برنامه) ولی فعلن اینجارو پیدا کردم. نکات مهم رو همه گفتن منم چندتایی اضافه کنم

1- فعالیت های فوق برنامتون رو در حد امکان تعریف کنین. برای مثال من اینارو داشتم(تلویزیون . نت . بیرون(کل تفریحات عملی شامل گشت و گذار و کوه))
در مورد موبایل هم یه ماه مونده به کنکور بازیهاشو شروع کردم
راستش اهمیت کارهای فوق برنامه تو ایام نزدیک کنکور خیلی به چشم میاد(مثلن من خودم یه ماه مونده به کنکور دیدم تیرهای دارتم از جور افتادن رفتم یه سری جدید گرفتمو تا خود کنکور هر روز دارت بازی میکردم)
و حتمن ثبت کنین که هر هفته چقدر فعالیت فوق برنامه داشتین
مثلن من تابستون ساعت اینترنتم خییلی بالا بود خدا بگم چیکار کنه ایرانسلو با اون طرحای تابستونیش (یه سیم کارت ایرانسل گرفته بودم فقط واسه نت و چون شبا نامحدود بود شبا به جای خواب تو نت بودم) ولی فقط دوماه این کارو کردم

2- ورزش: خیلی خوبه که یه فعالیت ورزشی حتی در حد یه پیاده روی 20 دقیقه ای داشته باشین باعث میشه به خاطر اضافه وزن افسرده نشین(من وزنم زیاده ولی سال کنکور تقریبن وزنم ثابت موند چون تقریبن هر روز پیاده روی داشتم )از هر بهانه ای برای پیاده روی استفاده کنین!

فقط در مورد ورزش یه هشدار خواهشن این یه سال رو سراغ ورزشایی که میدونین ممکنه براتون خطر آفرین باشه نرین
یادمه بعد عید یکی از دوستامون موقع صخره نوردی تو سالن افتاده بود یه هفته ای کل بدنش کوفته شده بود
یا مثلن من خودم روز قبل کنکور داشتم با بابام والیبال بازی میکردم پای بابام پیچ خورد!!!

3- موبایل و اس ام اس: من خودم این مورد زیاد برام مشکلی نداشت ولی راه حل یکی از دوستام این بود که فقط شب گوشیشو باز میکرد و به هیچ کس هم جواب نمیداد
البته روزای جمعه جواب میداد!
ببخشید ، چطوری به نت سر نزنیم؟؟ این همه کانون تبلیغ میکنه بریم تو سایتش و اینا..... ! یا اینکه یه سری ازمون های انلاین داره از هر مبحث میتونی بسازی و امکانات دیگه! اینا رو ول کنیم؟ ازمون غیر حضوریش هم پاسخ تشریحی نداره مجبورم از CD استفاده کنم!! من تا پارسال شدیدا معتاد کامپیوتر بودم حتی سایت داشتم و.... به حدی که درسم بد جوری افت کرد حالا یه مدته خدا رو شکر کنار گذاشتم اما هر وقت از چند متری لپتاپ یا کامپیوتر رد میشم حس می کنم کشش داره مثه اهنربا جذبم میکنه !! نمی دونم چیکار کنم اگه ازش دوری کنم بعد اون امکانات رو چجوری استفاده کنم؟

!sadaf

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اراک
مدال المپیاد
:-<
رشته دانشگاه
داروسازی

به راحتی :D از اون سایتای آدم منحرف کن! حدف عضویت بزن یا بده یکی از دوستات پستو عوض کنه ( من این کارو واسه دوستم کردم البته هنوز نفهمیده! ;)) ) وبلاگ یا هر چی داری باز حذف کن و اینا... :>
مودمم جمع کن یه تایم مشخص تو روز وصل کن...

بالا