• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تغيير طرز گفتار در شرايط مختلف

• شروع کننده موضوع

naseri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـگان يك تهران
شهر
تهران
در شرايط مختلف طريقه صحبت كردنتون چه فرقي مي كنه؟

× علی : لطفاً دلایل تغییر نحوه ی صحبت در شرایط مختلف، اهداف و همچنین نتایج هریک از شیوه های صحبت رو بیان کنید !

nimafo

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
888
شهر
888
سال فارغ التحصیلی
888
مدال المپیاد
888
دانشگاه
888
رشته دانشگاه
888
پاسخ : تغيير طرز گفتار در شرايط مختلف

این سوال خیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلی کلیه...
یه ذره جزئی تر سوال بپرسید...
اگه بخوام مثل سوال،جواب بدم،میگم به تبع موقعیت عوض میکنم لحنمو... :D

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر

به نقل از MHSNSR :
در شرايط مختلف طريقه صحبت كردنتون چه فرقي مي كنه؟
خیلی فرق میکنه :D
بالاخره هر جایی یه شرایطی داره
تو نمی تونی همونجور که با دوستات حرف میزنی با پدر و مادرت حرف بزنی این که چیز بدیهیِ

stargirl

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه

خب خیلی فرق داره ! :D
من تو خونواده با یه لهجه حرف میزنم :-" پیش یه سری از دوستام با یه لهجه :D پیش یکی از دوستام با یه لهجه دیگه :D :-"
طرز گفتار که دیگه هیچی ..... :-"
خب خیلی طبیعیه !
ما وقتی با دوستامون میحرفیم یه الفاظی استفاده میکنیم که یکیشم نمیشه وقتی با مامان/بابا میحرفی استفاده کرد :-"
فک کنم همه همینطور باشن ! :D

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

خب این خیلی طبیعیه که ما تو موقعیت های مختلف متفاوت صحبت کنیم . این بستگی به جایگاه فرد در بین ما داره . بعضی وقتا باید احترام

بزاریم بهشون مثل خانواده یا معلم و ... بعضی وقتا دوستامونن که خب صمیمی تریم باهاشون . فرق داره نوع صحبت کردنامون

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

اول باید مفهوم "شرایط" رو شفاف سازی کنیم :

۱. شرایط می‌تونه بسته به مخاطب تعریف شه.
۲. شرایط می‌تونه بسته سمت شغلی تعریف شه.
۳. شرایط می‌تونه بسته به سن تعریف شه.
۴. شرایط می‌تونه بسته به قوانین تعریف.
۵. شرایط می‌تونه بسته به اعتقادات دینی تعریف شه.

چند مثال می‌زنم برای روشن‌سازی این موضوع:
اگه مخاطب شما یک فردی باشه که چندین سال ازش بزرگتره از لفظ "شما" به نشانه‌ی احترام استفاده می‌کنید. ( معمولا :D ) ولی اگه یه فردی باشه که چندین سال ازتون کوچیکتره معمولا با لفظ "تو" صحبت می‌کنید.
اگه شما مدیرعامل یک شرکتی باشید، خیلی رسمی‌تر از وقتی که کارمند یک اداره هستید حرف می‌زنید.
وقتی شما سنتون کمه نسبت به وقتیکه ۵۰ سالتونه، گفتارتون متفاوته.
وقتی که قانونی تعریف شده که نباید تند برخورد کنید، مجبورید گفتارتون رو تغییر بدید و تند برخورد نکنید
وقتی اعتقاد دارید که نباید طعنه‌آمیز صحبت کرد، اونوقت طعنه‌آمیز صحبت نمی‌کنید. وقتی اعتقاد داری نباید کسی رو مسخره کرد، اون وقت با حالت مسخره کردن صحبت نمی‌کنید
.....

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

یه سری هستن کلاً میبینن طرف مقابلشون کیه و مطابق اون لحنشون رو تنظیم میکنن.
مثلاً یه سری دخترای " ;;) " هستن که چشمشون به هم که میفته لحن حرف زدنشون میشه "عجیجم ;;)"و اینا.بعد تا یه آدم چمیدونم جور دیگه ای میبینن کلاً یه جور غیر طبیعی کلاً محتا و طرز گفتارشون رو عوش میکنن.
یه سری دیگه م هستن که کلاً سستم گاوی عمل میکنن و کاری ندارن طرف مقابل کیه مثلاً همونجور که با دوست مدرسشون حرف میزنن میرن با پدربزرگشون صحبت میکنن [-(

خب من پشنهادم به شما اینه که جزء هیچ کدوم از دو دسته نباشید.
مهم هست که طرف مقابل شما کی باشه. ولی طرز گفتار شما مثل امضایی هست که پای حرفتون میزنید.سعی نکنید از طرف مقابلتون تقلید کنید یا به سلیقه ی اون در بیارید گفتارتون رو.چون یه جورایی ارزش شخصیتیتون کم میشه. صرفاً رعایت کنید که کسی که مقابلتونه نقش اجتماعیش نسبت به شما چیه.

White Devil

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدمدنی
شهر
تبریز

تغییر گفتار من قبل ها به قدری بوده که حس می کردم آدم دورویی هستم اما الان نسبتا تونستم کمش کنم. این تغییر در بعضی ها زیاد و در بعضی ها کمه.

mlg

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan2
شهر
mashhad
مدال المپیاد
المپیادریاضی رتبه اول استان

خب من وقتی با یه پسر حرف میزنم کلی صدام فرق میکنه!مخصوصا اگه پشت موبایل باشه! (<

n.a

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱ تهران
شهر
تهران

من وقتی با یک نفر غریبه صحبت میکنم(جنسیتش مهم نیست) به طور غیر ارادی ای از شما استفاده میکنم...اگه سنش بالاتر باشه اصلا راحت حرف نمیزنم تن صدام پایین میاد...
اگه از کسی که باهاش حرف میزنم یک رازی در مورد خودش رو پنهان کرده باشم که مهم باشه هم بدنم میلرزه و هم تن صدام بالا و پایین میره و سریعتر حرف میزنم ولی درآخر جملم مفهوم اصلیشو نداره...
اگه یک نفر ازم سوالی بپرسه ولی نخوام جوابشو بدم و درآخر مجبور بشم دروغ بگم لحنم خیلی خودمونی تر میشه...شاید به خاطر اینه که باور کنه دارم راست میگم بهش.
در کل بستگی به طرف مقابلم هم داره که چه قدر اجازه بده باهاش راحت باشم...

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

طرز گرفتار ؛ نمایاننده شخصیت فرد هست در خیلی از اوقات... . خیلیا از طرز حرف زدنشون استفاده ابزاری میکنن مثلا برای جلب طرف مقابل این کارو انجام میدن.یعنی سعی مبکنن با تغییر طرز گفتار؛ "شخصیت" خودشون رو تغییر بدن.
به نحوی که مورد پسند طرف مقابل باشه که این امر خیلی از مواقع ؛ لازم(مثلا شما نباید همینطور که با دوستاتون حرف میزنید؛ با استاد یا پدر و مادرتون حرف بزنید. )؛ و خیلی از مواقع ؛ ناشایست هست.(مثلا تغییر طرز گفتار برای جلب طرف مقابل به خود.)

سجاد بسکتی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور

با توجه به شخصیت طرف باید گفتارو تغییر داد !

h.f

جــــــــــــلاد لـــــاغر :>
نام مرکز سمپاد
F1 TEH
شهر
چه فرقی میکنه کجای دنیام
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی

خب معلومه ک هرجایی یه جور صحبت کردن میخاد مثلن نمیتونی با پدر و مادرت مثه معلمت یا مثه دوستات یا مثه معاونت بحرفی !!! مثلن فک کنید یه لحظه با مامانت مثه دوستت بحرفی X_X X_X ^#^ ^#^

ghazale.gh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
فیزیک

اصن امکان نداره طرز گفتارمون تو هر شرایطی یکی باشه!!!!!!!!!! حالا جالبیش اینجایه که خیلیییییی هم خـــــــــــــــــوب خودمونو وفق میدیم!..مثلا اگه تو ی لحظه، همزمان،بخوایم با مامانُ معلمٌ دوستمون صحبت کنیم اصن متوجه نمیشیم که هی رابه را طرز صحبتمون فرق میکنه! :D :D

!Muse!

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب-3
شهر
تهران
دانشگاه
پلیـــــــــ تکنیــــــکـ

خیلی در هرجا فرق داره
دوستان صمیمی سمپادی می حرفیم یا خعلی راحت
معلمای باحال خیلی راحت و عین دوست(البته نه دوست خعلی صمیمی) و لغات مورد استفاده باید سانسور شه گاهی!!!
معلمایی که باحالن اما ازشون خجالت میکشی
مودبانه و رسمی

خانواده راحت ولی توجه به لغات انتخابی ضروریه

Freemason

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT یا الکترونیک

با عرض سلام خدمت همه ی دوستان عزیز سمپادی
خسته نباشد.
به نظر من تفاوت در گفتار به تفاوت مقام هر انسانی که باهاش حرف میزنیم بر می گرده. اگه به طرف مقابل احترام بزاریم و اونو از خودمون بزرگتر طلقی کنیم کاملا مودبانه حرف خواهیم زد.
اگه اونو در حد خود بدونیم دوستانه حرف خواهیم زد و ...
البته نظر من اینه شاید نظر شما دوستان متفاوت باشه.

leila j00j000

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
dabirestan farzanegan4
شهر
طهران

به نظرمن بايدبا ادما به اندازه باشخصيت بودنشون احترام بذاریم وباكلاس حرف بزنيم‏!ولی متأسفانه ما به هركسی که كارمون پيشش بيشتر گيره احترام میذاریم‏!

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

باید باهر کس متناسب سن و تحصیلات وسوادش حرف زد
مطمئنا نمیشه با یه دکتر مثه یه رفتگر حرف زد یا برعکس

masood

کاربر فوق‌فعال
شهر
تهران
دانشگاه
علم و صنعت

باید قبول کنیم که نمیتونیم توهمه جا یکسان حرف بزنیم چون محیط نوع ارتباط رفتارمتقابل و و و خیلی چیزای دیگه هستن که نمیذارن رفتاروگفتار یکسانی درجاهای مختلف داشته باشیم.پس خودمونو گول نزنیم ماآد هیچ کدوم یک روی نیستیم . و هیچ کدوممون نیس که فقط یک لحن صحبت توهمه جاداشته باشه چه کسی که خیلی داغونه گفتارش چه اونی خیلی خوبه

fatameh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
مدال المپیاد
یکم واسه زیست
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
پزشکی یا دکترای ژنتیک

با توجه با افراد مقابلم مثلا با دوستام خیییلی راحتم باز بین دوستام درجه بندی داره با اون خفنا خفنم با اونا که مودب ترن خوب مودب ترم .تغیر طرز بیان بخاطر اینکه فرد بین بقیه مقبول بشه مثلا ادم میخواد با معلماش رابطه ی خوبی داشته باشه خیییلی با احترام باهاشون حرف میزنه نه اینکه جوابشونو بده.با خانواده هم فرق میکنه اگه بخوایم طرز های بیان رو بگیم خییییلی زیاد میش

بالا