• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

معیار تعیین گروه سنی برای کتاب ها

• شروع کننده موضوع

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک
سلام!
من یه پروژه ای دارم روش کار میکنم خوشحال میشم کمکم کنید :)

اینکه اگه ما بگیم فلان کتاب واسه فلان سن معیارمون چیه؟

مثلا این گروه بندی ِ کانون پرورش فکری {الف،ب ، ج، د} بر چه اساسی بوده و به نظر شما درستن؟! {من خودم احساس میکنم یه سریشون دو سه سال عقبترن!}

مثلا یه کتابی هست که همه دوم یا سوم راهنمایی خوندن ولی از نظر یه دبیر انشا واسه دبیرستان مناسبه! دلیل این اختلاف نظر چیه؟

البته بعضی از آثار مشخصه که گروه سنیش مناسب ِ مثلا بچه های راهنمایی نیست ولی چیزی که من میخوام راجبش بدونم اینه که چه معیارایی باعث میشن که ما یه کتابو واسه بچه ی 5 ساله مناسب بدونیم یه کتابو 6 ساله یه کتابو 12 سال یه کتابو 16 سال؟

چجوری میتونیم بگیم این کتاب مناسب ِ فلان سنه این نه که هم واسه خود بچه ها قابل قبول باشه هم بزرگترا؟

مرسی :)
(اگه تاپیک به انجمن دیگه ای مربوط بود لطفا انتقال بدید :‌)‌ )

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی
پاسخ : معیار تعیین گروه سنی برای کتاب ها

درباره سوالت این لینک میتونه خیلی کمکت کنه ، طرف خودش منتقد این شیوه گروهبندیه .

من هم فکر میکنم معیار فعلی از پایه غلطه ! شما اگه کتاب برای بچه 5-6 ماهه بخواین ، و یا برای بچه 5-6ساله کانون گروه سنی الف رو بهتون پیشنهاد میده ، سوال اینجاست که آیا بچه 6 ماهه با 6 ساله یه نیاز دارن ؟؟؟
مشخصه که خود والدین باید کتاب مناسبو با توجه به شناختی که از بچشون دارن و یه سری شرایط دیگه براش تهیه کنن و در اختیارش بزارن ، این گروه بندی ها اصلا مناسب نیست !

• شروع کننده موضوع

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک

دیگه کسی نظری نداره؟ :د

ولی من به شخصه با این که "پدر و مادرا با شناختی که از ......" موافق نیستم! یعنی مشکل خیلیا اینه که اون کتابیو که میخوان بخونن از نظر مادر پدرا مناسبشون نیست و بلعکس! یعنی بالاخره باید یه چیزی باشه که هر دو گروه بهش اعتقاد داشته باشن؟

میخوام دنبال معیارایی بگردم که باعث بشه این اختلاف نظر بره کنار! این که اگه یه مادر ندونه چه کتابی مناسب بچشه که حتی بخواد بهش هدیه بده ، اگه چیو بخره موفق میشه ؟ یعنی یه سیستم جدید!

الان شما فرض کنین میخواین همون سیستم ِ الف،ب،ج... رو طراحی کنید. چجوری فلان کتابو گذاشتین تو بخش ج فلان کتاب رو تو بخش ه؟ موضوع کتاب؟ سبکش؟ نویسنده؟ و چرا؟

کمکم کنین خیـــــلی خوشحال میشم {و با تشکر از مهران نیز:د}

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از زهرا.ج :
دیگه کسی نظری نداره؟ :د

ولی من به شخصه با این که "پدر و مادرا با شناختی که از ......" موافق نیستم! یعنی مشکل خیلیا اینه که اون کتابیو که میخوان بخونن از نظر مادر پدرا مناسبشون نیست و بلعکس!

نظر من اینه که پدر و مادر تا زمانی که به بچه میشه گفت بچه ( یعنی تا زمانی که خودش تشخیص نده چی میخواد و یا نتونه چیزی که میخوادو بدست بیاره ) باید خودشون کتابو با توجه به ویژگی های بچشون تهیه کنن ، اما وقتی خود بچه میتونه تشخیص بده که چه کتابی دوست داره بخونه خب باید این آزادی رو بهش بدن ! اینجا بهتره خانواده نقش مشاوره ای داشته باشه تا اینکه نظرشو به بچه تحمیل کنه . اون موضوعی که اشاره کردی معمولا زمانیه که طرف دیگه بچه نیست یعنی جوونی شده برا خودش و نظرش با نظر خانواده فرق داره ، وگرنه ما بدبختای مظلوم هرچی از دوران طفولیت یادمونه در این موارد حرف حرف مامان بابا بود :-" :D

به نقل از زهرا.ج :
یعنی بالاخره باید یه چیزی باشه که هر دو گروه بهش اعتقاد داشته باشن؟
میخوام دنبال معیارایی بگردم که باعث بشه این اختلاف نظر بره کنار! این که اگه یه مادر ندونه چه کتابی مناسب بچشه که حتی بخواد بهش هدیه بده ، اگه چیو بخره موفق میشه ؟

ببین دو حالت پیش میاد ،
یا خانواده میخواد نظرشو به بچه تحمیل کنه ، که مطمئننا میره کتابایی که از نظر خودش مناسبه رو میگیره و به خواست بچه هیچ توجهی نمیکنه ،( شاید از نظر اونا این عمل برای بچشون مفیدتر باشه)
یا میخواد واقعا خوشحالش کنه و هدیه ای بده که بچه خوشش بیاد که تو این حالت میره با توجه به شناختی که از علایق و سلیقه بچش داره کتاب میخره ،( اینجا اهمیت شناخت از فرزند به خوبی مشخص میشه :D )
این اختلاف نظر به گروه بندی سنی کتابها هیچ ربطی نداره از نظر من ، یعنی نمیشه طوری گروه بندی کرد که هر چیزی بر اساس اون خریده بشه همیشه از نظر هردو طرف مناسب باشه !

به نقل از زهرا.ج :
الان شما فرض کنین میخواین همون سیستم ِ الف،ب،ج... رو طراحی کنید. چجوری فلان کتابو گذاشتین تو بخش ج فلان کتاب رو تو بخش ه؟ موضوع کتاب؟ سبکش؟ نویسنده؟ و چرا؟

کمکم کنین خیـــــلی خوشحال میشم

به نظرم طبقه بندی بر اساس یک چیز نمیتونه کامل باشه ، ( چیز شامل سن خواننده ، موضوع کتاب ، نویسنده و ... )

سیستمی که من تو ذهنمه اینطوریه ،
که میام به جای طبقه بندی خواننده ها نویسنده هارو طبقه بندی میکنم ،
نویسنده هایی با عقاید و سبکهای یکسان توی یک گروه قرار میگیرن ،
اینطوری خیلی بهتره چون اگه یک نویسنده خاص منو تحت تاثیر قرار داد میتونم دنبال سایر کتابهای دسته اون نویسنده باشم چون مشخصه که سایر نویسنده های حاضر در اون دسته هم حرفهایی دارن که من از اونا خوشم بیاد ...
مثلا چخوف ، صادق هدایت ، فرانتس فاتکا و امثال اینا توی یه دسته هستن و تقریبا سبک یکسانی دارن !

و از طرف دیگه طبقه بندی موضوعی کتاب !

حالا کتابو با دو قسمت کردن گروه نشون میدم ، مثلا گروه کتاب بوف کور صادق هدایتو اینطوری مینویسم : 1 / ر
منظور هم اینه که این کتاب یک رمان ( ر ) به سبک نویسنده های گروه اول ِ ( گروهی که شامل افرادی با این سبک نوشتاری ان که ایجا اسمشو 1 گذاشتیم ) .
یا مثلا گروه کتاب "حاجی آقا " رو اینطور مینویسم : 1 / اِ
که نشون میده یک موضوع اجتماعی به سبک نویسنده های گروه اول بیان شده !

خلاصه من اینطور طبقه بندی رو بیشتر میپسندم :)

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر- نرم افزار
اینستاگرام

به نظر من که این طبقه بندی ها اساسا بی معنی هستش !
مثلا یه مثال میزنم : شما اکثر کتابای فانتزی را که ببنید بیشتر پشتشون ( اگه نوشته باشه ) مخصوص نو جوانان و جوانان . ولی اصلا این جوری نیست یه فرد 50 ساله هم میتونه یه کتاب فانتزی بخونه وباهاش رابطه برقرار بکنه و لذت ببره .
مثال دوم : الام یه سری کتاب هستن به عنوان رمان بزرگسال چاپ میشن مثلا ناتور دشت یا حتی کیمیاگر در صورتی که یه بچه ی دوم راهنمایی هم از خوندن اینا لذت میبره و با توجه به فکرش یه برداشتی ازش میکنه.
این نظر خودم بود در باره ی طبقه بندی ها و اما سوالای شما :
به نقل از زهرا.ج :
اینکه اگه ما بگیم فلان کتاب واسه فلان سن معیارمون چیه؟
چند تا معیار هستن که اونایی که من میدونم اینا هستن :
دامنه لغات به کار رفته و یه سری لغات هستن مثه س*ک*س و .... که اگه تو کتاب باشن یه 2 3 سال میاد رو طبقه بندی :D
موضوع کلی کتاب ( یه کتاب فانتزی هر چقدرم پیچیده باشه از نوجوون بیشتر نمیشه )
فعلا همینا به ذهنم اومد
به نقل از زهرا.ج :
ولی من به شخصه با این که "پدر و مادرا با شناختی که از ......" موافق نیستم! یعنی مشکل خیلیا اینه که اون کتابیو که میخوان بخونن از نظر مادر پدرا مناسبشون نیست و بلعکس! یعنی بالاخره باید یه چیزی باشه که هر دو گروه بهش اعتقاد داشته باشن؟
میخوام دنبال معیارایی بگردم که باعث بشه این اختلاف نظر بره کنار! این که اگه یه مادر ندونه چه کتابی مناسب بچشه که حتی بخواد بهش هدیه بده ، اگه چیو بخره موفق میشه ؟ یعنی یه سیستم جدید!
به نظر من نظر پدر مادرا اصلا مهم نیست ! چون همه ی آدما یه جور نیستن شاید من 17 ساله دوست دارم فانتزی بخونم ولی در نظر والدین چرت و پرت محض باشه یا از طرف دیگه بخوام بوف کور بخونم ولی بازم بگن این کتاب مناسب سن تو نیست !
یه نکته ی مهم هست :
اگه یه کتاب مناسب سن ( بهتره بگم سن عقلی ) یه شخص نباشه سره همون 20 صفحه اول میزارتش کنار ???
ممنون از بحثی که صورت گرفته
پ.ن : انجمنش درسته :D

• لایک
امتیازات: N.M

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر- نرم افزار
اینستاگرام

یه پست دادم تاپیک بیاد بالا !
یه بحثی یه جوابی یه چیزی !
حوصلمون سر رفت !

• لایک

ImPiSh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان یـک
شهر
تهران

به نقل از زهرا.ج :
مثلا یه کتابی هست که همه دوم یا سوم راهنمایی خوندن ولی از نظر یه دبیر انشا واسه دبیرستان مناسبه! دلیل این اختلاف نظر چیه؟
به نظر من اون معلم انشا در زمان خودش سطح تفکر دبیرستانی ها در حد دوم یا سوم راهنمایی های الانه
منظورم اینه که تفکرات داره روز به روز گسترده تر می شه
برا همین معتقدم که هر چند وفت یه بار مثلا هر 5 دهه باید گروه سنی بعضی کتابارو تغییر داد و این واقعا لازمه

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

بحث خوبیه! :D

ولی به نظر من که گروه سنی مهمه ولی به خود فرد بستگی داره! :D مثلا یک مثالی نمونه ای چیزی میارم تا بفهمید! :-"

یکی هری رو می خونه! میگه این واسه 5 خوبه! بعد یکی 3 دبیرستان میخونه میگه عالی بود ولی یکی هون 3 دبیرستانی میخونه میگه خوب نبود! خوب اینا یعنی چی؟ اینها یعنی اینکه طرف میاد داسه کتابش رنج سنی میزاره!

مثلا رولینگ میگه از 9 سال تا 15 سال این کتاب واقعا مناسبه بقیش دیگه به اون ربط نداره بعضی ها بالاتر از اون سن دوسش دارن ولی بعضی ها هم نمی پسندند! همین! :D

با تشکر از وقتتون که میزارید و این تاپیک هارو میارید بالا و وقتتون رو برای پست من حقیر می گذارید و میخونیدش! :-"

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

به نظر من هیچ معیاری به جز خود فرد وجود نداره...
من به شخصه پدرم در پنج سالگی قلعه ی حیوانات رو قبل از خواب برام خوند.خیلی هم خوب فهمیدمش.البته یه بار دیگه کلاس سوم ابتدایی هم خوندمش و یه چیزهای بیشتری هم فهمیدم.ولی خب اون موقع هم احساس کردم به دردم خورد
یعنی آدم میتونه توی هر سنی هر کتابی بخونه
تازه بعدها که دوباره اون کتاب رو بخونه میتونه برداشتش رو مقایسه کنه.
البته اگه واقعا کتاب خوندن رو دوست داشته باشه
انقد که بتونه کتابی رو که قبلا خونده بازهم بخونه.

• لایک

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

چیزی که کانون میگه که به مفت هم نمی ارزه!

اما منم موافقم که تنها ملاک صحیح خود فرده.

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

خب به نظرم این گروه سنی که میگن خیلی جاها با واقعیت فاصله داره...مثلا همین کتابا یا فیلما...
الان سرعت رشد عقلی بچه ها بیشتر شده...ینی کتابی که چندین سال پیش واسه 13-14 ها خوب بوده الان مناسب 10 ایناس...
معیار کانون هم فک میکنم همون دایره لغات و مفهوم هست که بهش اشاره شد...
تا حدودی میشه گف به شخص بستگی داره ولی ممکنه گاهی فرد احساس کنه مطلبو فهمیده در صورتی که حقیقتا منظور و مفهوم مورد نظر نویسنده رو درک نکرده...
فک کنم بهترین راهش هم همون کمک گرفتن از مخاطبه...

پ.ن: خوش یه حال بچه های مردم که از 5 سالگی قلعه حیوانات میخوندن... :-" :D

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

خب ، به نظر من گروه سنی خیلی مهمه که وجود داشته باشه و اینکه بگیم بستگی به خود فرد داره کافی نیست . ممکنه من یه کتاب بخونم که مناسب افراد مثلا ده سال بزرگتر از من باشه ، خیلی هم کتاب خوبی باشه . ولی چون مفهومش رو نمیفهمم یا برام سنگینه ، ازش زده بشم و دیگه نرم سراغش . [شخصا ً برام اتفاق افتاده :D]

ولی اینکه گروه سنی کانون باشه ؛ گروه های سنی کانون فکر نمیکنم زیاد مناسب باشن . تا قبل از دبستان [الف و ب] مناسبن فقط . کتابایی که گروه سنیشون الف و ب هست بیشتر حالت "قصه" دارن تا "داستان" ، و لغاتی که توشون به کار رفته آسونه ، نثرشونم ساده‌ست . ولی بعد از اینکه بچه‌هه خوندن و نوشتن رو خوب یاد گرفت دیگه کتابایی که مال گروه سنی جیم به بعد هست مناسبش نیست کاملا ً . کتابای گروه سنی جیم بیش از حد ساده‌ست برای دانش آموز چهارم و پنجم دبستان . موضوعشون هم بیش از حد بچگانه ست . دال و ه که هیچی اصلا ً :د کتابای گروه سنی ه بیشتر میخوره به بچه های اول راهنمایی و پنجم دبستان :د

نظر شما چیه ؟ [معیار هم اگه به نظرتون رسید بگید.]

×بیرون کشیدن تاپیکای زیرخاکی :-"

• لایک

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

×بیرون کشیدن تاپیکای زیرخاکي
:-لبخند حاكي از رضايت :-كشيدن مو :-"""""

من خودم به شخصه، ترجيح ميدم كه يه آدم با شناختي كه از من و كتابايي كه خوندم داره، بهم راهنمايي كنه كه چي بخونم. اين سيستماى تعيين گروه سني مشكلش اينه كه اصلاً اصلاً چيز عمومي اى نيست. من ممكنه فلان مفهومُ تو ده سالگي بفهمم، يكي ديگه تو بيست سالگي!

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

به نقل از نرگس¹ :
:-لبخند حاكي از رضايت :-كشيدن مو :-"""""

من خودم به شخصه، ترجيح ميدم كه يه آدم با شناختي كه از من و كتابايي كه خوندم داره، بهم راهنمايي كنه كه چي بخونم. اين سيستماى تعيين گروه سني مشكلش اينه كه اصلاً اصلاً چيز عمومي اى نيست. من ممكنه فلان مفهومُ تو ده سالگي بفهمم، يكي ديگه تو بيست سالگي!

:-کشیدن‌موازسرخوشحالی :-""""

آخه اون فرق میکنه . خیلی شخصی اگه بررسی کنیم این میشه حالت ایده‌آلش ! ولی اگه بخوایم برای یه جامعه نرمال ، که کتابایی که خونده‌ن نه خیلی کمه و نه خیلی زیاد ، یه معیار و رده بندی پیدا کنیم برای کتابها اون معیار چی میتونه باشه ؟

• لایک

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

آهان، يني سوالت اينه كه براى تعيين گروه سني مفهوم مهم تره يا طرز بيان؟
به نظرم بررسي مفهوم كتابا براى درجه بنديشون تو اولويت بالاتريه از طرز بيان. البته منظورم اين نيست كه مثلاً كتابي كه روايتش خطي نيستُ بديم گروه سني الف بخونن؛ اما خب لازم نيست كه چون يه كتابي يكم كلمه هاى سخت و شخصيتاى زياد داره، بگيم كه براى گروه سني الف مناسب نيست.

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

خب اون حدی که مناسب مثلا ً گروه الفه تا کجاست ؟ مثلا ً میشه باغ آلبالو رو به زبان ساده نوشت داد دست بچه هفت ساله ؟ مفهومش اونقدرا پیچیده نیست .

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

[مثال قحط بود؟ :-"]
اگه مفهومش (با داستان قاطي نشه! منظورم از مفهوم چيزيه كه ذهن ميتونه برداشت كنه!) قابل فهمه، آره؛ چرا كه نه؟

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

[دقیقا ً مثال قحط بود . :-" ]

یه بچه هفت ساله میتونه از خوندن/شنیدن داستانی درباره [مثلا ً] یه خانواده ده-پونزده نفری و روابطشون با هم لذت ببره ؟ فکر نمیکنم !
خود "داستان" هم مهمه به نظر من .

بالا