• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بحث و تبادل نظر درمورد موسیقی هیپ هاپ

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : رپ خوب يا بد مسئله اين است!

سلیقتون محترمه ؛ فقط چیزی که در این مورد شنیده بودم رو گفتم ؛ اگر هم غلطه که استـفاده کردیم از درستیّات ! :D

(فقط باید بگم که ایشون غیر از اینکه خودشون فارغ التحصیل سمپاد و رتبه ی 5 کنکور انسانی هستن ، شاهنامه تو دانشگاه تدریس می کنن و زبان های باستان هم میخونن هم زمان ! :D )

s!na

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران

.

Shadow!

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد

به نقل از ' Shek8fe ' :
سلیقتون محترمه ؛ فقط چیزی که در این مورد شنیده بودم رو گفتم ؛ اگر هم غلطه که استـفاده کردیم از درستیّات ! :D

(فقط باید بگم که ایشون غیر از اینکه خودشون فارغ التحصیل سمپاد و رتبه ی 5 کنکور انسانی هستن ، شاهنامه تو دانشگاه تدریس می کنن و زبان های باستان هم میخونن هم زمان ! :D )
اصلا ايشون پروفسوراي ادبيات فارسي ! رتبه 1 كنكور كشور ! شاهنامه كه هيچ ... بوستان و گلستان و مثنوي معنوي هم تدريس بفرمايند ! ما كه بخيل نيستم !
ولي موضوع اصلي اينجاس كه نه Rap ،نه تاريخچش ، و نه ريشه كلمش ، هيچ كدوم تو مباحثي كه اين حضرت ادبيات در طول همرش مطالعه كرده جايي نداره ! كسي كه مدرك ادبيات فارسي داره رو چه حساب باس راجع به يه كلمه آمريكايي اظهار نظر كنه ؟!‌

s!na جان سطح و كلاس موسيقي يه چيز كلي نيس كه مثلا بخواي بگي رپ يه موسيقي سطح پايينه !‌ سطح و قدرت موسيقي بايد تو هر آهنگ و تو هر آهنگ بايد تو جزئياتش ( شعر - آهنگ - تنظيم - صداي خواننده و .... ) بررسي بشه ! هم رپ سطح پايين داريم هم رپ سطح بالا ! همونطور كه هم پاپ سطح پايين داريم و هم پاپ سطح بالا !
حالا شما اگه فك ميكني كانتري و پاپ انگليش گوش بدي بقيه بت ميگن " به به چقدر اين يارو با كلاسه " بحثش جداس :))

s!na

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران

.

James Hetfield

کاربر حرفه‌ای

رپ اگه با راک و متال قاطی بشه میشه یه سبک جالبی به نام nu metal. (مثل کارای linkin park). اون قشنگه ولی رپ خالی رو دوست ندارم. اولا : چون رپای خارجی رو سیاه پوستا میخونن (اکثرا)، و هر سبکی که تو دست سیاه پوستا بیفته خراب میشه. توی ایران هم اکثرا یه سری لات
دوما : چون فحش و فحش کاری توش خیلی زیاده. درسته رپ یه سبک انتقادیه ولی دلیل نمیشه که از اول تا آخر فحش بدن. هارد راک هم انتقادیه ولی فحش و اینا خیلی کم داره.

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

تو این یه مورد با رپ های ایرانی موافق ترم:
مثلا یاس رو خیلی دوست دارم

به نظر من که رپ اصلا بد نیست البته اگه شعرشون فحش و اینجور چیزا نداشته باشه!! B-)

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
بهشتي
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
رتبه سوم المپیاد آزمایشی زیست
دانشگاه
علوم پزشکی كاشان
رشته دانشگاه
تخصص اطفال
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از !Attack Attack :
تو این یه مورد با رپ های ایرانی موافق ترم:
مثلا یاس رو خیلی دوست دارم

به نظر من که رپ اصلا بد نیست البته اگه شعرشون فحش و اینجور چیزا نداشته باشه!! B-)
ايول!
خداييش ياس كي به كسايي كه لياقت فش نداشتن فش داده اگرم به هركسي توپيده حقيقت بوده چون خودش ميگه حقيقت مثه ته خيار تلخه.
در ضمن مثه اين رپرا نيس كه هر چي اومد بخونه ميشينه با توجه به شرايط يه رپ مي خونه . مثلا همين آهنگ از چي بگم رو يه شب موقعي كه داشته ايميلشو چك مي كرده عكساي اون دانش آموزا رو ديده كه رو تخته سياه كلاس نوشته بوده "نرگس ديگر نمي خندد"
آخه كجاي اين آهنگ بد بوده ؟
اگه منظورتون اون رفقاي كاخ نشينه ، اين حرفايي كه در موردشون تو اين آهنگ زده عين حقيقته
باور نمي كنيد گوش بدين

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از پسر مهربان :
ايول!
خداييش ياس كي به كسايي كه لياقت فش نداشتن فش داده اگرم به هركسي توپيده حقيقت بوده چون خودش ميگه حقيقت مثه ته خيار تلخه.
در ضمن مثه اين رپرا نيس كه هر چي اومد بخونه ميشينه با توجه به شرايط يه رپ مي خونه . مثلا همين آهنگ از چي بگم رو يه شب موقعي كه داشته ايميلشو چك مي كرده عكساي اون دانش آموزا رو ديده كه رو تخته سياه كلاس نوشته بوده "نرگس ديگر نمي خندد"
آخه كجاي اين آهنگ بد بوده ؟
اگه منظورتون اون رفقاي كاخ نشينه ، اين حرفايي كه در موردشون تو اين آهنگ زده عين حقيقته
باور نمي كنيد گوش بدين
آهنگ Trash The Club رو که با Aligator خونده رو شنیدی؟
وااااای فوق العادس B-)

ashkan-raessi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان شهيد بهشتي اهواز
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
جندی شاپور اهواز
رشته دانشگاه
داروسازی

كلا رپ يك جنبه انتقادي داره و رپي كه در آن انتقاد نشه رپ نيست.بايد توجه بشه كه حركت ما به سوي موسيقي مسير خودش حفظ كنه نه اين كه تحت تاثير چيز هاي الكي ديگه قرار بگيره.

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

1. پست های "من رپ دوست ندارم. پاپ/سنتی/کلاسیک دوست دارم" پاک میشن. سبک موسیقی مورد علاقه تون رو توی تاپیک مربوط به خودش بگید.
2. راجع به متال سر جای خودش صحبت کنید.

یه سوالی هم چند وقته ذهن من رو درگیر کرده. توی هر سبک موسیقی، آدما خیلی راحت با سلیقه های مختلف کنار میان. اما تو رپ اصلاً این طور نیست. من الان اگه بگم فریبرز لاچینی دوست دارم، یه کلاسیست نمیاد بتوپّه به من به خاطر اینکه لاچینی از نظر تکنیکی به پای باخ نمیرسه مثلاً. از این دو نفر دو تا چیز جدا دریافت میشه.
اما اگه بیام بگم یاس دوست دارم... ^-^
خود رپرا هم خیلی واسه هم دیس میخونن.

چرا تو رپ همه اصرار دارن یه دونه شاخ باشه حتماً و بقیه زیر دستش؟
آیا رپ چارچوب خشکی داره که هرکی ازش خارج شه باید هو شه؟

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از ParNiaN.D :
چرا تو رپ همه اصرار دارن یه دونه شاخ باشه حتماً و بقیه زیر دستش؟

به نظر من چون افرادی که دارن تو رپ کار می کنن، یه سری ویژگی های خاص دارن، باهم کنار نمیان.
فکر نمی کنم این طوری باشه، اگه اینطوری بود که این قدر گسترده نبود.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

بعضیاش خیلی خوبه مخصوصا اهنگای 2afm

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از ParNiaN.D :
یه سوالی هم چند وقته ذهن من رو درگیر کرده. توی هر سبک موسیقی، آدما خیلی راحت با سلیقه های مختلف کنار میان. اما تو رپ اصلاً این طور نیست. من الان اگه بگم فریبرز لاچینی دوست دارم، یه کلاسیست نمیاد بتوپّه به من به خاطر اینکه لاچینی از نظر تکنیکی به پای باخ نمیرسه مثلاً. از این دو نفر دو تا چیز جدا دریافت میشه.
اما اگه بیام بگم یاس دوست دارم... ^-^
خود رپرا هم خیلی واسه هم دیس میخونن.

سادست ، برا اینکه کلا" رپ و هیپ-هاپ فرهنگ ِ خاصی ِ که موسیقیش هم با سبک هایی مثل ِ کلاسیک فرق میکنه
تاپیک رپ به معنای واقعی تا چند ساعت دیگه آپ میشه ، بعد یه توضیح ِ تاریخ ِ این سبک رو می فهمین ، اما فعلا" اینکه کلا" رپ یک جو گنگ و خیابونی داره ، یعنی یکی از شاخه هاش شاخ بازی ِ خیابونی ِ که این دیس ها و کلکل بین رپرا و اینایی که می بینین عموما" تو این دستس ، مثلا" در آمریکا East و west ، که حالا اصطلاحا" غرب وحشی - شرق لا×شی میگن که درسته از آمریکا شروع شده اما به اونجا ختم نمیشه و یک چیز ِ همه جایی در دنیاست ، یعنی طهران ، رپرای شرق و غرب معمولا" مشکل دارن و میتینگ ها خیلی وقتا بر همین مبناست ، کشورای دیگه هم همینطوره که دیگه بیشتر توضیح نمیدم
بعد دیس ، یعنی سبک دیس ، به معنای انتقاد ِ درست ِ ، مثلا" تو رپ فارسی مثال می زنم که ملموس تر باشه ، سروش هیچکس به هر حال جزو بزرگان ِ رپ فارس ِ و کارش قوی بوده و خوب بوده ، حالا ممکنه یه حرکت ِ اشتباه یا بدی کنه یا یه آهنگی بده که ضعیف باشه پسرفت کنه تو کارش ، اینجا میان بقیه دیسش می کنن،(مثل دیس استپس به هیچکس) یا یکی مثل یاس کلا" اشتباه برداشت کنه از قصه و ایرادای دیگه داشته باشه ، میان دیسش می کنن (مثل دیس بنیامین به یاس) ، و اینکه این چند فایده داره ، و چند منظور داره ، یکی اینکه اولا" وقتی یکی یکی رو دیس می کنه ، یعنی اون آدم کارش درست بوده ، یا حداقل می تونه درست باشه ، قوی ِ ، اما اشتباه می کنه یا مشکلای دیگه داره ، که اینا دیسش می کنن اون مشکلاتشو بفهمه و رفع کنه یا تیکه میندازن خیلی وقتا دیس مستقیم نمی کنن ، حالا این بحث دیس یکم گستردس ، خیلی وقتا جو رپ خشک میشه ، یعنی از تب و تاب و هیجان میفته ، که اینجا شاخ بازی جو میده و باعث میشه همه دوباره قوی کار کنن ، یه جورایی دیس خیلی موثره تو پیشرفت ، مثلا" هیچکس بزرگ ِ رپ فارس ِ (نه که فقط هیچکس باشه ، این اسمارو می برم چون همه اینارو میشناسن) اما ضعیف شده یا یکی هست تازه کار ِ اما خیلی قوی تر کار میکنه ، این تازه کار ِ چنتا کار ِ قوی میده یه گنگ هم میخونه میاد بالا، طرفدار جمع می کنه ، محبوبیت هیچکس این وسط به خطر میفته یا طرفداراش کم میشن یا از صحنه میره کنار یا جزو تاپ ها نیست ، بعد واسه همین که اینجوری نشه ، میاد کار قوی میده بیشتر وقت میزاره ، کل کل میکنه جوری که روی ِ اونو کم کنه تا مردم نرن سمتش و ...

الان من خیلی پراکنده و احساس می کنم بد توضیح دادم ، اینارو کم کم میزاریم تو اون تاپیک اصلی رپ

به نقل از ParNiaN.D :

جو رپ اتفاقا" خیلی باز و مهیج و با نشاط ِ و اصلا" خشک نیست ، اما خب وقتی طرف هیچی از رپ حالیش نیست ، میاد ادعا میکنه که رپ می خونم (!) هو ش می کنن یا دیسش می کنن که بفهمه یا ...
چارچوب نمیشه تعریف کرد به طور خاص ، چون سبک هاش متفاوت ِ ، بعضی وقتا خیلی هم متفاوت ِ ، اما به طور کل آهنگ استاندارد و درست ِ رپ ، باید 3 تا چیز رو حتما" داشته باشه و رعایت کنه : تکست و بیت و فلو ، یکی از این 3تا نباشه اون آهنگ دیگه آهنگ ِ تاپی نیست

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
بهشتي
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
رتبه سوم المپیاد آزمایشی زیست
دانشگاه
علوم پزشکی كاشان
رشته دانشگاه
تخصص اطفال
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از nastaran17 :
ببين آرمين كلا تو فاز عشق و عاشقي و اين حرفاس و ميگه اي امان كجا رفتي دم از عشق ميزني و ميگي دوسش داريو اونوخ به يه كسه ديگه اي تو نخ ميدي ~X( ~X(
كلا سبك آرمينو و فقط آهنگاي اون و ياس رو تصويريشو نگه ميدارم عاشق لباس پوشيدنشما x: x:
كلا خوبن همه خوبن اصن تو خوبي هر چي تو ميگي باشه

SE7EN.7

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی II
شهر
TEHRAN
مدال المپیاد
ریاضی میخوندم!!یادش بخیییر!!!
دانشگاه
هرجا قسمت شه!!!!!
رشته دانشگاه
پزشکی!

به نظر من یاس بهترین رپر فارسیه هم از نظر سنگین بودنش تو موزیک ویدئو هاش و هم از نظر محتوای آهنگاش نسبت به بقیه :D :-?
همه حرف هایی که تو آهنگاش میزنه حقیقته
به نظر من که تو آهنگاش مثل بعضیا چرت وپرت نمیگه. B-)

50

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهدسیسکو

به نقل از nastaran17 :

این آهنگ هایی که ایرانی ها می خونن اصلا رپ نیست X-( X-( (:| چرا آهنگ های یاس زدبازی این ها رپ هستند ولی این 2afm و ... رپ نیستند
و تو ایران به اون میگن رپ :)) :)) :)) اطلاعات بیشتر رو از ویکی پدیا بگیرین.

Shadow!

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد

به نقل از 50 :
این آهنگ هایی که ایرانی ها می خونن اصلا رپ نیست X-( X-( (:| چرا آهنگ های یاس زدبازی این ها رپ هستند ولی این 2afm و ... رپ نیستند
و تو ایران به اون میگن رپ :)) :)) :)) اطلاعات بیشتر رو از ویکی پدیا بگیرین.
چي انجا تز ميدي واس خودت ؟ رپ تنوع سبك و موضوع داره ! لاو و ديس لاو هم شامل ميشه ! نه فقط تو رپ فارسي بلكه تو كل دنيا خيلي از رپ ها با موضوع لاو خونده ميشن . ديگه از Lil John ‌و Khalifa و The Game و امثالهم گنگستا تر نداريم كه همينا هم كلي آهنگ لاو دارن .
شما خودت اطلاعات بيشترو بيا از من بگير !

derrick

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد سیسکو

به نقل از Shadow! :
چي انجا تز ميدي واس خودت ؟ رپ تنوع سبك و موضوع داره ! لاو و ديس لاو هم شامل ميشه ! نه فقط تو رپ فارسي بلكه تو كل دنيا خيلي از رپ ها با موضوع لاو خونده ميشن . ديگه از Lil John ‌و Khalifa و The Game و امثالهم گنگستا تر نداريم كه همينا هم كلي آهنگ لاو دارن .
شما خودت اطلاعات بيشترو بيا از من بگير !

<D= <D= <D= <D= <D= <D=

:)) :)) :)) :)) :)) :))لاو و ديس لا اصلا جز سبک رپ نیست :)) :)) :)) :)) =)) =)) =))

الویس پریسلی هم یه آلمه آهنگ کلاسیک داره و بهش میگن سلطان راک اند رول پس هرچی خونده راک اند رول نمیشه :)) :))

همین الان سبک های خیلی معروف رپ هم مثل هیپ هاپ هم با تعریفی که اولین بار براش کردن مطابقت نداره!!! :-? :-?

• لایک
امتیازات: ermia

ermia

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HnschII
شهر
mashad
مدال المپیاد
ادبیات
دانشگاه
سوال خوبیه‏!‏
رشته دانشگاه
اینم سوال خوبیه‏!‏

نگاه کنید بچه ها دوستان تو ایران هر ننه قمری از خونه فرار میکنه یا از جی افش جدا میشه میره رپ میخونه اما امثال 50cent و eminem و nelly خیلی رپا شون با معنای

مثلن سال 2005 50cent برای پسرش آهنگ خونده به چه قشنگی i'll whip ya head boy

یا candy shop

یا eminem برا مادرش چی خونده اینا نشون میده که چقدر وسعت رپ زیاده اما تو ایران جاست لاو اند دیس لاو

pershia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان6
شهر
تهران
مدال المپیاد
نجوم
دانشگاه
UT\AUT
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

رپ خوب عالیست ...... مسَله رپرَش است.....

رپ افرادی مث یاس واقعا عالیه من از طرفدارانشم....
رپ باید از مسایل اجتماعی بگه نه این که توش فقط یه سری اراجیف بگن برن ..این که نشد رپ ....... :)

بالا